Τουρκία Τι θα ήθελα να μου είχαν πει πριν πάω Κωνσταντινούπολη

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Γνωρίζεις αν το ταξιδιωτικό γραφείο που δουλεύεις συμβουλεύει τους πελάτες να χρησιμοποιούν ευρώ στην Κωνσταντινούπολη;
Δεν ασχολούμαστε με ταξιδιωτικά στην Ασία για να σας απαντήσω αυτό το ερώτημα,από συναδέλφους και όσους είχαν παει έγραψα τι μου εχουν πει και απάντησα ήδη την ερώτηση σας
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
εμένα παντως που ετοιμάζομαι να πάω για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το άρθρο σου. Τα ηλεκτρονικά εισητήρια για την Αγια σοφιά τα κλείνεις από κάποιο site;; έχει η Αγιά Σοφιά;; Δεν έχω προλάβει να ψάξω γι' αυτό ρωτάω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωρίζεις αν το ταξιδιωτικό γραφείο που δουλεύεις συμβουλεύει τους πελάτες να χρησιμοποιούν ευρώ στην Κωνσταντινούπολη;
Χμ, αυτος ο συνειρμος νομιζω εγινε στο μυαλο ολων μας. Οχι, ιδιατερα κολακευτικα δεδομενα για το γραφειο...
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Ενώ πολλά από αυτά που λες εξακολουθούν να είναι άκυρα,όπως π.χ. τα περί ημ/νιας εγγραφής μιας και τα άρθρα του φόρουμ είναι προσβάσιμα και σε μη εγγεγραμμένους χρήστες,παρόλα αυτά σε συγχαίρω γιατί πέρασες το τυπικό bashing και τώρα μπορείς να γίνεις ένα χαρούμενο μέλος της παρέας μας.

Αφού πρώτα περάσεις μέσα από το στεφάνι με τις φωτιές βέβαια...
Ναι φυσικά και τα άρθρα ειναι διαθέσιμα στο ευρύ κοινό αυτό δεν σημαινει οτι το ευρύ κοινό γνωρίζει την ύπαρξη του εν λογω site.:/ απλα εννοούσα οτι το ανακάλυψα πριν 2 μέρες και έγραψα για ενα ταξίδι που εκανα πριν 3 μήνες οποτε ας διάβαζες αυτό πριν πας ναι ειναι λιγο άκυρο... Φιλικά

εμένα παντως που ετοιμάζομαι να πάω για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το άρθρο σου. Τα ηλεκτρονικά εισητήρια για την Αγια σοφιά τα κλείνεις από κάποιο site;; έχει η Αγιά Σοφιά;; Δεν έχω προλάβει να ψάξω γι' αυτό ρωτάω.
Υπάρχουν εκδοτήρια έξω από την αγία σοφία αλλα μπορειτε λογικα να τα προμηθευτείτε και από internet φανταζομαι η ίσως από κάποιο γραφείο που κανει εκδρομή με γκρουπ,δεν ειναι ανάγκη να συμμετέχετε παντού με το γραφείο αλλα σε μουσεία κ εκθέματα ειδικά σε μέρη που δεν γνωρίζετε και δεν μιλατε ησκαι την γλώσσα ΓΤ ελάχιστοι μιλούν αγγλικά καλό θα ηταν να πάτε οργανωμένα τα περισσότερα προσφέρουν ξενάγηση με ελληνικά κιόλας ΓΤ δυστυχώς τα αυτόματα μηχανήματα που μπορείς να νοικιάσεις έξω από την αγία σοφία δεν εχουν τα ελληνικά ως γλώσσα επιλογής
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Απορία: αφού ρέστα σας έδιναν σε λίρες, από κάποια στιγμή του ταξιδιού και μετά δεν είχες την ευχέρια να κινηθείς με λίρες, έστω για την τηλεκάρτα στο περίπτερο?
Anyway, και γω Τουρκία πρώτη φορά και δυο πρώτες μέρες κινήθηκα με ευρώ και το μετάνιωσα οικτρά και απο τότε λιρίτσες.
Οπότε σωστή η επισήμανση σου. Απλά οποιοσδήποτε μπορεί να σου λέει οτι στο Ναϊρόμπι δέχονται ευρω, π.χ., αλλά αυτό δε σημαινει οτι σε συμφέρει κιόλας. Το να δέχονται ευρώ είναι θετικό σε περιπτώσεις που ξεμένεις απο συνάλλαγμα και καίγεσαι για κάτι. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι κοροϊδία.
Με τα σχόλια μη συγχίζεσαι! Εμένα την πρώτη φορά μου την είχαν πει επειδή θεώρώ τη Ρωμη ομορφότερη απ'το Παρίσι:)!
Α! και αν ξαναγράψεις κείμενο τόσο μεγάλο άσε και κανα κενό που και που γιατί μου βγήκαν οι οφθαλμοί!
welcome!:clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
εμένα παντως που ετοιμάζομαι να πάω για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη μου φάνηκε πολύ χρήσιμο το άρθρο σου. Τα ηλεκτρονικά εισητήρια για την Αγια σοφιά τα κλείνεις από κάποιο site;; έχει η Αγιά Σοφιά;; Δεν έχω προλάβει να ψάξω γι' αυτό ρωτάω.
Βρήκα αυτό https://www.muze.gov.tr/buy_e_ticket
είναι επίσημο site, για να μη μπλέξεις με τουρ. γραφεία.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Συνάλλαγμα

Υπάρχει και πιο απλή λύση, πας σε ένα ΑΤΜ και κάνεις ανάληψη. Απλά. Εγώ αυτό κάνω και ούτε άγχος ούτε τίποτα. Τα παίρνεις με την επίσημη ισοτιμία που ισχύει εκείνη τη στιγμή και η προμήθεια για τη συναλλαγή κυμαίνεται από 2-3 euro που θα σου παίρνανε ούτως ή άλλως.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καλως ηρθες και μην συγχιζεσε.
να σε ενημερωσω για την ενδυμασια των ανθρωπων οτι στην λεωφορο Βαγδατης στην ασιατικη πλευρα της Πολης τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.οι βιτρινες των μαγαζιων αλλα και οι ανθρωποι που κυκλοφορουν εκει δεν διαφερουν σε τιποτα απο τα αντιστοιχα στον δυτικο κοσμο.για μενα ηταν εκπληξη αυτη η εικονα μετα την εικονα της Ευρωπαικης Κωνσταντινουπολης
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Καλώς όρισες.Μην τρως από πλανόδιους θαλασσινά γενικότερα.Κάνουν άσχημη δηλητηρίαση τα θαλασσινά.Όχι ότι θα πάθεις οπωσδήποτε, αλλά εγώ δε θα το ρίσκαρα.
Τώρα όσον αφορά στην ισοτιμία.Πριν από κάποια χρόνια είχα πάει στα παράλια της γείτονος.Σμύρνη,Έφεσσο,Κουσάντασι.Χρησιμοποιήσαμε και τουρκικές λίρες,αλλά κάναμε συναλλαγές και με ευρώ.Είχαμε ωστόσο τεστάρει ότι μας συνέφερε γιατί η τότε ισοτιμία ήταν 1,98.Ότι αγοράζαμε από την τιμή που κόστιζε σε λίρες πληρώναμε σε ευρώ ακριβώς τα μισά...Αν βλέπαμε ότι δεν μας συνέφερε θα χρησιμοποιούσαμε παντού λίρες και θα είχαμε κάνει περισσότερο συνάλλαγμα...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
http://www.ayasofyamuzesi.gov.tr/en/#http://www.ayasofyamuzesi.gov.tr/en/ Βρήκα και αυτό που φαίνεται να είναι site της Αγια Σοφιάς, αν εξυπηρετεί. Βέβαια είδα ότι υπάρχει και κάρτα 72 ωρών η οποία συμφέρει αν επισκεφτείς τουλάχιστον τρία από τα αξιοθέατα που αναφέρει ότι περιλαμβάνει (γιατί δεν τα περιλαμβάνει όλα). Βέβαια την κάρτα την αγοράζεις επιτόπου, δεν μπορείς από το ίντερνετ γιατί κάνουν παράδοση μόνο στην Τουρκία, το εισητήριο όμως και για την Αγιά Σοφιά αλλά και για άλλα αξιοθέατα μπορείς να τα αγοράσεις και από εκεί.
Όσο για το ταξιδιωτικό γραφείο, το έχω αποκλείσει γιατί δεν βρίσκω το λόγο. Μου βγαίνει ακριβότερα από ότι μόνη μου, με περιορίζει στις κινήσεις μου και τέλος αυτό που μου προσφέρει όπως ξενάγηση αξιοθεάτων με παράθεση πληροφοριών, το κάνει πολύ καλά και ένας τουριστικός οδηγός αλλά καλύτερα από όλους η ΕΡΣΗ!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το να πηγαίνεις σε ξένη χώρα, και να περιμένεις ότι θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε νόμισμα άλλο από το νόμισμα της χώρας, είναι απλώς κουτό και τίποτα λιγότερο. Λάθη όλοι κάνουμε ενίοτε, και το συγκεκριμένο είναι "χοντρό" λάθος χωρίς κανένα περιθώριο αμφιβολίας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Το να πηγαίνεις σε ξένη χώρα, και να περιμένεις ότι θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε νόμισμα άλλο από το νόμισμα της χώρας, είναι απλώς κουτό και τίποτα λιγότερο. Λάθη όλοι κάνουμε ενίοτε, και το συγκεκριμένο είναι "χοντρό" λάθος χωρίς κανένα περιθώριο αμφιβολίας.

Ήταν χοντρο λάθος επειδή η συναλλαγή δεν τον συνέφερε.Άν η συναλλαγή ήταν υπέρ του,μια χαρά θα συνέφερε την τσέπη του.Αν π.χ. σε ισοτιμία 1.97-1.98 πληρώνεις ακριβώς τα μισά σε ευρώ από την αναγραφόμενη τιμή, σα να ήταν 2 η ισοτιμία, είτε επειδή ο μαγαζάτορας θέλει να πάρει στα χέρια του ευρώ,είτε επειδή βαριέται να υπολογίσει την ακριβή ισοτιμία,είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο,τότε η τσέπη σου βγαίνει κερδισμένη.
Του φίλου μας έβγαινε δυστυχώς χαμένη.Έπρεπε εφόσον ήταν έτσι να αλλάξει σε λίρες.Άν τον συνέφερε η συναλλαγή τότε εννοείται ας επέμενε στα ευρώ.

Κουτό είναι οτιδήποτε σε κάνει να βγαίνεις χαμένος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom