Τουρκία Τι θα ήθελα να μου είχαν πει πριν πάω Κωνσταντινούπολη

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ήταν χοντρο λάθος επειδή η συναλλαγή δεν τον συνέφερε.Άν η συναλλαγή ήταν υπέρ του,μια χαρά θα συνέφερε την τσέπη του.Αν π.χ. σε ισοτιμία 1.97-1.98 πληρώνεις ακριβώς τα μισά σε ευρώ από την αναγραφόμενη τιμή, σα να ήταν 2 η ισοτιμία, είτε επειδή ο μαγαζάτορας θέλει να πάρει στα χέρια του ευρώ,είτε επειδή βαριέται να υπολογίσει την ακριβή ισοτιμία,είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο,τότε η τσέπη σου βγαίνει κερδισμένη.
Του φίλου μας έβγαινε δυστυχώς χαμένη.Έπρεπε εφόσον ήταν έτσι να αλλάξει σε λίρες.Άν τον συνέφερε η συναλλαγή τότε εννοείται ας επέμενε στα ευρώ.

Κουτό είναι οτιδήποτε σε κάνει να βγαίνεις χαμένος.
Όχι, είναι χοντρό λάθος επειδή ήθελε να πληρώνει με συνάλλαγμα σε καθημερινές συναλλαγές. Τελεία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Όχι, είναι χοντρό λάθος επειδή ήθελε να πληρώνει με συνάλλαγμα σε καθημερινές συναλλαγές. Τελεία.
Οκ.Καθένας την τσέπη του την κουμαντάρει μόνος του.Εγώ θα έκανα ότι συνέφερε την τσέπη μου.Ότι γουστάρει ο καθένας...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Οκ.Καθένας την τσέπη του την κουμαντάρει μόνος του.Εγώ θα έκανα ότι συνέφερε την τσέπη μου.Ότι γουστάρει ο καθένας...
Μα καλά υπάρχει περίπτωση σε καθημερινή συναλλαγή να μη σε "ρίξει" ο πωλητής;; Δεν μιλάμε για περιπτώσεις να κάνεις συνάλλαγμα σε μαύρη αγορά όπως πχ στην εποχή Ζίφκωφ στη Βουλγαρία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε υπάρχει περίπτωση πωλητής να σου πουλήσει κάτι σε ισοτιμία που δε τον συμφέρει. Τότε είναι βλαμμένος από χέρι ο πωλητής. Παντού (και στην πολωνία) τα μεγάλα μαγαζιά δέχονται χαρτονομίσματα ευρώ (όχι κέρματα) σε όχι συμφέρουσα ισοτιμία (1 ευρώ 3,9 ζλότυ όταν η ισοτιμία είναι 1 ευρώ 4,15)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Όντως Θανάση είναι απλά μαθηματικά αν η ισοτιμία σε συμφαίρει ή όχι.Αναφέρεις παράδειγμα και αναφέρω κι εγώ.Ένα κι ένα κάνει πάντα δυο.Είναι απλό να δεις αν σε συμφέρει και να πράξεις ανάλογα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ.Καθένας την τσέπη του την κουμαντάρει μόνος του.Εγώ θα έκανα ότι συνέφερε την τσέπη μου.Ότι γουστάρει ο καθένας...
Κάνεις την αυθαίρετη υπόθεση ότι το ξένο νόμισμα γίνεται δεκτό παντού και μάλιστα ότι κανένας δε θέλει να αμειφθεί για τον κόπο του να τρέχει στην τράπεζα να αλλάζει χρήματα. Δεν είναι ΠΟΤΕ έτσι.

Επίσης, δεν είναι μόνο θέμα συμφέροντος. Το να συναλλάσσεσαι στο νόμισμα της χώρας, είναι κι αυτό μέρος της ταξιδιωτικής εμπειρίας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Κάνεις την αυθαίρετη υπόθεση ότι το ξένο νόμισμα γίνεται δεκτό παντού και μάλιστα ότι κανένας δε θέλει να αμειφθεί για τον κόπο του να τρέχει στην τράπεζα να αλλάζει χρήματα. Δεν είναι ΠΟΤΕ έτσι.


Σε καμία περίπτωση.Για αυτό και μίλησα για μεμονωμένες περιπτώσεις συγκεκριμένων καταστημάτων(τυγχάνει να πηγαίνω Χίο εδώ και πολλά χρόνια και να ξέρω που θα πάω και πότε και τι θα με συμφέρει όταν περνάω απέναντι στους Τούρκους.Επίσης τυγχάνει πολλοί ντόπιοι σε Χίο,Λέσβο κλπ,να έχουν πολλές και για χρόνια εμπορικές συναλλαγές με τους απέναντι και να μαθαίνεις από αυτούς τι να ψωνίσεις και που,καθώς και που θα βγεις κερδισμένος ,γιατί ο μαγαζάτορας προτιμά να πάρει ευρώ).
Εννοείται ότι
1)Δε γίνεται δεκτό παντού
2)Έχουμε μαζί μας και συνάλλαγμα και πλήρωνα ανάλογα σε τι νόμισμα με βόλευε,αφού πρώτα έχεις συμφωνήσει πόσα θα πληρώσεις να δώσεις ευρώ και αν δώσεις λίρες.
3)Ο τουρίστας που πάει με άγνοια στους γείτονες(πιθανά για πρώτη φορά) και βλέπει ότι στα μαγαζιά που πάει τον κλέβουν είναι αυτονόητο ότι θα κοιτάξει την τσέπη του και θα κάνει συνάλλαγμα.


Επίσης, δεν είναι μόνο θέμα συμφέροντος. Το να συναλλάσσεσαι στο νόμισμα της χώρας, είναι κι αυτό μέρος της ταξιδιωτικής εμπειρίας.
Σε αυτό θα μπορούσα να συμφωνήσω αλλά ναι εμείς κοιτάξαμε την τσέπη μας,μια και την εμπειρία την είχαμε ήδη γευτεί στα καταστήματα όπου μας συνέφερε να πληρώσουμε σε λίρες.Οπότε στα υπόλοιπα καταστήματα ναι κοιτάξαμε μόνο το συμφέρον και την τσέπη μας.

Ξαναλέω ότι κάποιος που πάει με πλήρη άγνοια για το που θα κινηθεί εννοείται ότι θα έχει συνάλλαγμα μαζί του (και εμείς είχαμε αλλά το χρησιμοποιούσαμε κατά περίπτωση).Υποθέτω ότι όλοι ξέρουν να υπολογίσουν πόσο τους βγάινει να πληρώσουν σε κάθε περίπτωση και τι τους συμφέρει να κάνουν.Είναι απλά μαθηματικά.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Σε αυτό θα μπορούσα να συμφωνήσω αλλά ναι εμείς κοιτάξαμε την τσέπη μας,μια και την εμπειρία την είχαμε ήδη γευτεί στα καταστήματα όπου μας συνέφερε να πληρώσουμε σε λίρες.Οπότε στα υπόλοιπα καταστήματα ναι κοιτάξαμε μόνο το συμφέρον και την τσέπη μας.

Ξαναλέω ότι κάποιος που πάει με πλήρη άγνοια για το που θα κινηθεί εννοείται ότι θα έχει συνάλλαγμα μαζί του (και εμείς είχαμε αλλά το χρησιμοποιούσαμε κατά περίπτωση).Υποθέτω ότι όλοι ξέρουν να υπολογίσουν πόσο τους βγάινει να πληρώσουν σε κάθε περίπτωση και τι τους συμφέρει να κάνουν.Είναι απλά μαθηματικά.
Σας ευχαριστω όλους και καλώς σας βρήκα,πραγματικα δεν περίμενα να ξεκινήσει τετοια αντιπαράθεση για ενα τέτοιο ασήμαντο ζήτημα.να σύγχήστω δεν υπαρχει λόγος σε τελική η χαζομάρα δική μου ηταν και κανενός αλλου δεν στέκει να παρεξηγηθώ για ενα σχόλιο στο ιντερνετ εγω γράφτηκα για να παρΩ συμβουλές και να διαβασω τις εμπειρίες άλλων,ο καθένας εχει την άποψη του και καλώς την εχει ειναι δικαίωμα του,όπως ανάφερα επειδη ουτε πιστωτικές ουτε χρεωστική ειχα μαζι δεν μπορούσα να πάω σε ΑΤΜ και οταν δεν συνόδευα ενα γκρουπ το οποίο ηταν ενός συναδέλφου έπεφτα στο κρεββάτι λογω της κούρασης διότι ειχαμε μόνο 3 μέρες Κωνσταντινούπολη κ μετά φεύγαμε για Σμύρνη οποτε ουτε χρονο ειχα τοσο ωστε να βρω ανταλλακτήριο.
Επίσης κύριε taver οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται,ουτε οποίος κανει λάθος καπου ειναι παράλογος και κουτός.σέβομαι την άποψη σας αλλα δεν νομιζω οτι εχετε δικαίωμα να εκφράζεστέ ετσι.δεν γνωριζόμαστε ουτε από ενα κείμενο απρόσωπο online μπορειτε να καταλάβετε τι ανθρωπο εχετε απέναντι σας για αυτό σας παρακαλω να τελειωσει το συμβάν εδω χωρις άλλους χαρακτηρισμούς.δεν εχουμε να χωρισουμε κατι ουτε νομιζω να ειπε κανείς οτι δεν σκέφτεστε λογικα και δεν εχετε δίκιο σε αυτα που λετε αλλα οταν κανείς το λάθος το καταλαβαινεις οποτε ειναι αργά,εξού και ο τίτλος,φιλικά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης κύριε taver οι χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται,ουτε οποίος κανει λάθος καπου ειναι παράλογος και κουτός.σέβομαι την άποψη σας αλλα δεν νομιζω οτι εχετε δικαίωμα να εκφράζεστέ ετσι.δεν γνωριζόμαστε ουτε από ενα κείμενο απρόσωπο online μπορειτε να καταλάβετε τι ανθρωπο εχετε απέναντι σας για αυτό σας παρακαλω να τελειωσει το συμβάν εδω χωρις άλλους χαρακτηρισμούς.δεν εχουμε να χωρισουμε κατι ουτε νομιζω να ειπε κανείς οτι δεν σκέφτεστε λογικα και δεν εχετε δίκιο σε αυτα που λετε αλλα οταν κανείς το λάθος το καταλαβαινεις οποτε ειναι αργά,εξού και ο τίτλος,φιλικά.
Μάθετε να διαβάζετε καλύτερα, παρακαλώ. Σε κανένα σημείο δεν έκανα τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό ως προς εσάς, ως πρόσωπο. Οι χαρακτηρισμοί που διαβάσατε αφορούν συγκεκριμένες ενέργειες (τις οποίες κι εσείς ακόμη θα μπορούσατε να χαρακτηρισετε με τον ίδιο τρόπο, εφόσον αντιλαμβάνεστε το λάθος), ή συγκεκριμένα κείμενα.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Μάθετε να διαβάζετε καλύτερα, παρακαλώ. Σε κανένα σημείο δεν έκανα τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό ως προς εσάς, ως πρόσωπο. Οι χαρακτηρισμοί που διαβάσατε αφορούν συγκεκριμένες ενέργειες (τις οποίες κι εσείς ακόμη θα μπορούσατε να χαρακτηρισετε με τον ίδιο τρόπο, εφόσον αντιλαμβάνεστε το λάθος), ή συγκεκριμένα κείμενα.

Κάνατε ως προς τις ενέργεις μου ,οπότε παρακαλώ διορθώστε με αλλά ούτε είναι υποχρεώτικο να σας αρέσει αυτό που γράφω,ούτε σας αναγκάζει κάποιος να χαρακτηρίσετε ή να κρίνετε.Την κριτική την κάνει ο καθένας στον εαυτό του,δεν νομίζω από τα πολλαπλά μηνύματα σε αυτή την συζήτηση να κατηγόρησα κάποιον άλλον πέρα από εμένα ούτε να ισχυρίστηκα ότι εγώ έπραξα ορθά.Ακόμα και το μήνυμα μας ''μάθετε να διαβάζετε'' είναι λιγάκι επικριτικό?απότομο?Αλλιώς σας ζητώ συγγνώμη αν εγώ το εξέλαβα έτσι.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε άσχημη αρχή,αυτό λέω,δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και από ότι βλέπω έχετε ταξιδέψει αρκετά και ίσως εκνευρίζεστε με τέτοια λάθη από πρωτάρηδες αλλά τι να κάνουμε όλοι από κάπου μαθαίνουμε.Καλό σας απόγευμα.:p
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
μέγα ψέμα με τα μύδια. Όταν πήγα στην πόλη, τα μύδια τα τσάκισα μέχρι τελικής πτώσης, και δε έπαθα τίποτα. Όπως και οτιδήποτε φαγητό βρήκα στο πέρασμα μου
Θα συμφωνησω απόλυτα! Τα καλύτερα γεμιστά μύδια που μπορείς να φας είναι αυτά που πωλούνται στο δρόμο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Κι εγώ θα συμφωνήσω. Έφαγα σάντουιτς με μύδια στην ψαραγορά τα ξημερώματα και μάλιστα διπλή μερίδα. Και νοστιμότατο και ασφαλές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom