Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Aυτό που με χαλάει είναι η απογοήτευση με το παραμικρό απρόβλεπτο γεγονός και η μετεξέλιξή της σε γκρίνια και μοίρλα...
Η γκρίνια είναι αργός θάνατος και δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που το κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι λογικό κάποια πράγματα να μην εξελιχθούν εντελώς όπως έχουν προβλεφθεί. Αντί λοιπόν να κοιτάξουμε να αντιστρέψουμε το κλίμα προσπαθούμε να το χαλάσουμε εντελώς;
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Κάτι που θεωρώ πια σημαντικό πριν αποφασίσω για ένα ταξίδι με παρέα είναι να κάνω μια πολύ ανοιχτή συζήτηση πριν για να δω αν υπάρχουν κοινοί στόχοι και κοινές προσδοκίες από το ταξίδι. Τις περισσότερες φορές η αιτία του κακού είναι ότι ο κάθε ένας είχε στο μυαλό του κάτι εντελώς διαφορετικό και δεν το είπε ποτε ανοιχτά με τον φόβο μηπως δεν βρει άλλη παρέα, ή ματαιωθεί το ταξίδι. Και τελικα ο αρχικός συμβιβασμός κατέληξε σε τραγωδία. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, ή αν το έχετε πάθει ποτέ...
Το προσπαθούσα κάποτε αυτό που λες. Έκανα λοιπόν ερωτήσεις και προσπαθούσα να διαπιστώσω αν ταιριάζουμε. Δυστυχώς σε μένα δεν λειτούργησε καθώς κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά και η απάντηση "ναι, δεν πάω για ύπνο στα ταξίδια μου, σηκώνομαι πρωί και παίρνω τους δρόμους ως το βράδυ" μόνο αυτό δεν σήμαινε. :shock:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.845
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
με χαλαει επισης το κλασικο: ελα μωρε...σιγα τον δρομο...οταν εμεις ειχαμε την Ακροπολη αυτοι ηταν στα δεντρα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το προσπαθούσα κάποτε αυτό που λες. Έκανα λοιπόν ερωτήσεις και προσπαθούσα να διαπιστώσω αν ταιριάζουμε. Δυστυχώς σε μένα δεν λειτούργησε καθώς κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά και η απάντηση "ναι, δεν πάω για ύπνο στα ταξίδια μου, σηκώνομαι πρωί και παίρνω τους δρόμους ως το βράδυ" μόνο αυτό δεν σήμαινε. :shock:
Χα, χα, χα!!! Κι εγώ το έχω κάνει... αλλά έχεις δίκιο, δε βγάζεις άκρη με τέτοιου είδους ερωτήσεις. Για παράδειγμα πριν το κοινό ταξίδι ρωτάω: Θα σηκωνόμαστε νωρίς, ε; Θα τρώμε πρωινό και μετά θα φεύγουμε, οκ; Απάντηση: Ε, καλά εννοείται... Τι ώρα θες να σηκωνόμαστε, στις 7 είναι καλά;;; Εγώ: οκ, και λίγο αργότερα δε με χαλάει... Στην πράξη: Τελικά εγώ σηκωνόμουνα στις 7, ετοιμαζόμουνα και η φίλη σηκωνότανε τελικά το νωρίτερο στις 10!!! Άλλο παράδειγμα... Εγώ: Σου αρέσει να περπατάς; Η άλλη: Μα τι λες τώρα; εννοείται... Πως αλλιώς θα δούμε όλα τα αξιοθέατα; Στην πράξη: Ύστερα από περπάτημα μισής ώρας ήθελε να κάθεται για να ξεκουραστεί τουλάχιστον ένα δίωρο... Και μετά γκρίνια, γκρίνια... ωχ τα ποδαράκια μου... δεν μπορώ άλλο... να κάτσουμε να ξεκουραστούμε... τώρα πεινάω... να πάμε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε λιγάκι... αχ, εκεί έχει κάτι σκαλοπάτια να κάτσουμε λιγάκι... ωχ το μουσείο είναι μακριά, που να τρέχουμε τώρα... α, έχει και ουρά για τα εισιτήρια; εγώ δεν περιμένω...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Τελικά εγώ σηκωνόμουνα στις 7, ετοιμαζόμουνα και η φίλη σηκωνότανε τελικά το νωρίτερο στις 10!!!

Ύστερα από περπάτημα μισής ώρας ήθελε να κάθεται για να ξεκουραστεί τουλάχιστον ένα δίωρο... Και μετά γκρίνια, γκρίνια... ωχ τα ποδαράκια μου... δεν μπορώ άλλο... να κάτσουμε να ξεκουραστούμε... τώρα πεινάω... να πάμε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε λιγάκι... αχ, εκεί έχει κάτι σκαλοπάτια να κάτσουμε λιγάκι... ωχ το μουσείο είναι μακριά, που να τρέχουμε τώρα... α, έχει και ουρά για τα εισιτήρια; εγώ δεν περιμένω...
Βρε Βahari, πόσοι την έχουν πατήσει σαν και σένα!!

Ευτυχώς εγώ μέχρι στιγμής, έχω σταθεί τυχερή σε αυτό το θέμα.... ακολουθεί η παρέα τα χιλιόμετρα, εεε και αν κάποιος βαρυέται, το ΡΑΝΤΕΒΟΥ στο τάδε σημείο, λύνει τα πάντα....

τώρα η αλήθεια είναι ότι αν συμβαίνουν όλα τα παραπάνω..... εεε δεν ξαναπάς με την ίδια παρέα.... όση κάψα κι αν έχεις για ένα ταξίδι.....


Ααα και κάτι τελευταίο... η φίλη σου αραλίκι ήθελε και ξυπνούσε 10 η ώρα???
Μετά ήθελε και ξεκούραση.... εεε δεν πήγαινε καμμιά Costa del Sol (καλά το λέω...) με all inclusive.....
Το κακό είναι ότι εσύ δεν πέρασες με τις γκρίνιες της καλά ..
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Και το "περπαταω" ερμηνευεται κατα βουλιση, εχω βαρεθει να λεω "περπατα" και ο αλλος να κανει 2 βηματα καθε 10 λεπτα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Βρε Βahari, πόσοι την έχουν πατήσει σαν και σένα!!

Ευτυχώς εγώ μέχρι στιγμής, έχω σταθεί τυχερή σε αυτό το θέμα.... ακολουθεί η παρέα τα χιλιόμετρα, εεε και αν κάποιος βαρυέται, το ΡΑΝΤΕΒΟΥ στο τάδε σημείο, λύνει τα πάντα....

τώρα η αλήθεια είναι ότι αν συμβαίνουν όλα τα παραπάνω..... εεε δεν ξαναπάς με την ίδια παρέα.... όση κάψα κι αν έχεις για ένα ταξίδι.....
Αχ, βρε malysa μου, τελικά όλο περιπέτειες έχω στα ταξίδια... Τίποτα βρε παιδί μου δεν εξελίσσεται ομαλά :haha:
Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο άτομο που αναφέρω πιο πάνω ήταν ότι όταν είπα ότι η κατάσταση δεν πάει άλλο και ότι θα ξεκινάω το πρωί μόνη μου ή ότι ναι, θα περιμένω στην ουρά για να βγάλω εισιτήριο για το μουσείο και μετά θα το επισκεφθώ, εκείνη μου είπε: "ξεκινήσαμε μαζί το ταξίδι και τώρα με παρατάς;;;:shock:"

Μα και βέβαια δεν ξαναπάς ταξίδι με το ίδιο άτομο!!! Άσε, την έχω πατήσει πολλές φορές με διάφορα και τώρα είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική...:lol:
Κοίτα, αν θέλω να πάω ταξίδι και δεν ακολουθεί κανείς, απλούστατα πάω μόνη:D Το έχω κάνει αρκετές φορές και έχω περάσει υπέροχα!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ααα και κάτι τελευταίο... η φίλη σου αραλίκι ήθελε και ξυπνούσε 10 η ώρα???
Μετά ήθελε και ξεκούραση.... εεε δεν πήγαινε καμμιά Costa del Sol (καλά το λέω...) με all inclusive.....
Το κακό είναι ότι εσύ δεν πέρασες με τις γκρίνιες της καλά ..
Και που να σου πω ότι μια μέρα σηκώθηκε στη 1 το μεσημέρι και μετά όταν βρεθήκαμε μου ζητούσε και τα ρέστα γιατί, λέει, την άφησα να κοιμάται τόσες ώρες και έχασε τη μισή μέρα χωρίς να κάνει τίποτα!!! :shock: (Εννοείται ότι ξύπνησε στη 1, αλλά ώσπου να χουζουρέψει, να ετοιμαστεί κλπ ξεκίνησε από το ξενοδοχείο μετά τις 2...) Εντάξει, καλά πέρασα, δε λέω, (είμαι και υπομονετικός άνθρωπος :D), αλλά όσο να' ναι τη γκρίνια δεν την αντέχω...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Και το "περπαταω" ερμηνευεται κατα βουλιση, εχω βαρεθει να λεω "περπατα" και ο αλλος να κανει 2 βηματα καθε 10 λεπτα
:haha::haha: Καλά και αυτό το έχω πάθει... :haha::haha: Πράγματι το "ναι, μου αρέσει να περπατάω για να δω τα αξιοθέατα" είναι πολύ υποκειμενικό... Εγώ λέω από δω και πέρα όποιον εκδηλώνει ενδιαφέρον για να ταξιδέψουμε μαζί να τον υποβάλλω σε τεστ κοπώσεως εδώ στην Αθήνα και ανάλογα με τα αποτελέσματα να αποφασίζω αν θα έρθει μαζί μου ή όχι.:bleh::haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Και που να σου πω ότι μια μέρα σηκώθηκε στη 1 το μεσημέρι και μετά όταν βρεθήκαμε μου ζητούσε και τα ρέστα γιατί, λέει, την άφησα να κοιμάται τόσες ώρες και έχασε τη μισή μέρα χωρίς να κάνει τίποτα!!! :shock: (Εννοείται ότι ξύπνησε στη 1, αλλά ώσπου να χουζουρέψει, να ετοιμαστεί κλπ ξεκίνησε από το ξενοδοχείο μετά τις 2...) Εντάξει, καλά πέρασα, δε λέω, (είμαι και υπομονετικός άνθρωπος :D), αλλά όσο να' ναι τη γκρίνια δεν την αντέχω...

:haha::haha::haha::haha:

Xαρά στην υπομονή σου!! .... εγώ θα τα χα πάρει στο κρανίο, στη φάση που ζητούσε και τα ρέστα :mad:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και το "περπαταω" ερμηνευεται κατα βουλιση, εχω βαρεθει να λεω "περπατα" και ο αλλος να κανει 2 βηματα καθε 10 λεπτα
Το περπάτημα είναι μεγάλο και πονεμένο θέμα... δυστυχώς δεν είναι στο dna του έλληνα ταξιδώτη (αν υπάρχει τέτοιο είδος) ή ο νεοπλουτισμός και ο εύκολος τρόπος ζωής και τα αυτοκίνητα μας έχουν κάνει να είμαστε μαλλωμένοι με τα πόδια μας. Μα πως να δεις ένα μέρος αν δεν περπατήσεις... Εκτός του ότι το περπάτημα είναι φυσική άσκηση και σου δημιουγεί επιπλέον ευδιαθεσία. Τι να πεις, όπως την βρίσκει ο καθένας. Άλλος γουστάρει να περπατάει στα σοκάκια της Μονμάρτης και άλλος θέλει να δει το πύργο του Άιφελ και να πάει για σουβλάκι. Ένα άλλο στοιχείο που έχω παρατηρήσει είναι η διαφορά των ξένων με τα ελληνικά ταξιδιωτικά ντοκιματέρ.. Πχ. βλέπω τον Michael Palin που έχει κάνει τα άπειρα χιλιόμετρα σε ερήμους, στα Ιμαλάια, κτλ. με τα πόδια, αλλά και πολλούς άλλους παρουσιαστές.. Πήγα τις προάλλες να δω ένα ελληνικό ντοκιμαντερ για τον δρόμο του αγ. Ιακώβου με την Τσόκλη, και την έβλεπες να πηγαίνει απλά από την μία πόλη στην άλλη με το αυτοκίνητο... νομίζω ότι κάπου χάνεται η μαγεία.. δεν ξέρω τι λέτε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.628
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom