Τι στατιστικά θέλετε να δείτε;

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Την έχω δει αλλά οι ερωτήσεις αφορούν το προηγούμενο και το επόμενο έτος. Όχι συνολικά ποιές χώρες έχει επισκεφθεί κάποιος. Σε αυτό το σημείο αναφερόμουν
Μπορώ να κάνω μια λίστα με όλες τις χώρες και κάθε μέλος θα μπορεί να απαντάει σε ποιές χώρες έχει πάει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατάλαβα τι εννοείς, απλά αυτό που ήθελα να πω εγώ ήταν ότι τέτοιου είδους ερωτήσεις συνήθως βάζουμε κάθε χρόνο στην έρευνά μας. :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σαν μελος και εγω απο το 2010, θυμαμαι οτι τα likes ηρθαν πολυ μεταγενεστερα(το 2015 νομιζω; )επομενως αρκετα ποστ "διαμαντακια" πριν την εποχη των likes εχουν χαθει...

Αρα το στατιστικο με την αναλογια ποστς και likes θα ειχε μια καποια πρακτικη εφαρμογη σε μελη μετα το 2015..

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι πολλα χρησιμα ποστ για τους σημαντικοτερους προορισμους εχουν χαθει μεσα στις ατελειωτες σελιδες των θεματων..

Προταση:Ισως μια πρακτικη εφαρμογη για την μετα-like εποχη θα ηταν να υπηρχε ταξινομηση των μηνυματων σε ενα θεμα με βαση τα likes που εχουν συγκεντρωθει..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σαν μελος και εγω απο το 2010, θυμαμαι οτι τα likes ηρθαν πολυ μεταγενεστερα(το 2015 νομιζω; )επομενως αρκετα ποστ "διαμαντακια" πριν την εποχη των likes εχουν χαθει...
Υπήρχαν τα ''ευχαριστώ'', έτσι με την αλλαγή μετατράπηκαν σε likes. Αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Υπήρχαν τα ''ευχαριστώ'', έτσι με την αλλαγή μετατράπηκαν σε likes. Αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον
Τα "ευχαριστω" πρεπει να μπηκαν καπου το 2012 και μετα εγιναν Likes καπου το 2014-2015, δεν καλοθυμαμαι, περνανε και τα χρονια :haha::haha::haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας σταματήσει αυτός ο οφτοπικισμός τέλος πάντων.

Λοιπόν εγώ θα ήθελα να δω πόσα μέλη του σάιτ διαμένουν εκτός Ελλάδας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μέλη δε ξέρω (σε παλιότερες έρευνες είχαμε τέτοια ερώτηση, αλλά όχι στην φετινή), αλλά στην συνολική επισκεψιμότητα του site, από Ελλάδα είναι το 87%, Κύπρο το 3% και υπόλοιπες χώρες το 10%.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορούμε να δούμε κάποια ανάλυση των referers, δηλαδή τι έψαχνε ο κόσμος στο google κλπ και τον οδήγησε εδώ; κι αν υπάρχουν επισκέπτες που έρχονται εδώ από links σε τρίτα sites, όχι από αναζητήσεις η πλοήγηση στο site δηλαδή, ποιές είναι οι ιστορίες που δέχονται τις περισσότερες επισκέψεις από τέτοια απευθείας links?

Για το πρώτο θυμάμαι είχες βγάλει ένα στατιστικό πολύ παλιότερα.
Λοιπόν έκατσα και έψαξα λίγο αυτό, και τα πράματα είναι λίγο μπερδεμένα. Τι εννοώ:

H google εδώ και κάποια χρόνια κρυπτογραφεί τις αναζητήσεις που γίνονται και στέλνει τους επισκέπτες στις ασφαλείς εκδόσεις (https) των διαφόρων σελίδων. Ως αποτέλεσμα, μια συντριπτική πλειοψηφία των αναζητήσεων δεν "περνάει" στα στατιστικά των σελίδων - σε μας αυτό το ποσοστό είναι 98%, δηλαδή από όλον αυτόν τον κόσμο που βρίσκει το site μέσω google, μόνο το 2% ξέρουμε τί λέξεις-κλειδιά χρησιμοποίησαν.

Μια τρίπλα που προσπάθησα να κάνω είναι να δω ποιες είναι οι πιο δημοφιλείς landing pages, δηλαδή οι σελίδες στις οποίες καταλήγουν οι περισσότεροι επισκέπτες, ως μια εναλλακτική ένδειξη στο τί ψάχνουν για να μας βρουν. Η λίστα των πρώτων σελίδων λοιπόν για τους τελευταίους 12 μήνες αφορά κυρίως τη Βουδαπέστη, τη Μάλτα, τη Νέα Υόρκη, τη Σόφια, τη Σκιάθο, τη Βιέννη, το Βατικανό, την Κωνσταντινούπολη, τα... κτελ Θεσσαλονίκης, τη βίζα για Ρωσία και τη μετανάστευση στον Καναδά!

Τώρα από τον κόσμο που έρχεται από links σε τρίτα σάιτ, που έτσι κι'αλλιώς είναι πολύ μικρό ποσοστό, μερικές από τις σελίδες που καταλήγουν αφορούν τη Βουδαπέστη, τη Ρώμη, την Πράγα, τη Βιέννη, την Ισλανδία, την Ταϊλάνδη και τη Λουμπλιάνα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Και τα αουτσάιντερ που πλασάρονται στην πρώτη δεκάδα..κτελ Θεσσαλονίκης και Λουμπλιάνα....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom