Τι στατιστικά θέλετε να δείτε;

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Εγώ έχω απορία σε κάθε ιστορία ή ποστ πόσα views είναι από μη μέλη και μάλιστα uniqie viewers. Εκτός των άλλων υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) πως θα καταδείξει και το ότι ο αριθμός των likes είναι αναλογικά ασήμαντο. Δηλαδή μια ιστορία για τον Άγιο Δομίνικο που έχει 210.00 views, πόσοι την είδαν; Αν την είδαν 30.000 άτομα, το αν πήρε στο δημοφιλέστερο ποστ της 50 likes είναι σταγόνα στον ωκεανό και αδιάφορο. Εγώ θα ήθελα να ξέρω πόσα άτομα διάβασαν αυτή την ιστορία (γιατί θεωρητικά τα views μπορεί να είναι όλα από τον ίδιο το συγγραφέα, ή επαναλαμβανόμενες επισκέψεις από τους 50 που έδωσαν το like).
Αν καταλαβα καλα , δηλαδη λες πχ. αν ειδαν την ιστορια 30.000 ατομα και πηρε πχ 200 like συνολο πχ οντως μια ιστορια που ειδαν 15.000 ατομα και ειχε 200 ή και παρακατω προφανως η 2η ειναι καλυτερη ακομα κ αν την ειδαν λιγοτερα ατομα....βεβαια κ τα like υποκειμενικα ειναι πολλες φορες, εγω πχ βαζω ..ο αλλος που ειναι πιο σκληρος κριτης μπορει οχι, ο αλλος απλα δε ξερει που ειναι το κουμπι xD ο αλλος απλα θελει περισσοτερο να παιρνει αυτος like κ οχι να δινει...δεν ανταποκρινονται ΠΛΗΡΩΣ στην πραγματικοτητα αλλα οντως εχουνε μεγαλυτερη βαση απο πολλα εδω μεσα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν εγω εχω 3000 φιλους στα κοινωνικα δικτυα και την ποσταρω κι οι κουμπαροι μου καποιες χιλιαδες και ζητησω repost , παλι δεν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα.
Βγάζω ασφαλές συμπέρασμα στο πόσοι την είδαν. Το αν είναι κουμπάροι ή κολλητοί του συγγραφέα, δε με αφορά. Εγώ το πόσοι τη διάβασαν θέλω να δω, όχι "τη σημαντικότητά" της, αυτό δεν ανιχνεύεται όπως δεν ανιχνέυεται αν είναι καλύτερη η φράουλα ή η σοκολάτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν καταλαβα καλα , δηλαδη λες πχ. αν ειδαν την ιστορια 30.000 ατομα και πηρε πχ 200 like συνολο πχ οντως μια ιστορια που ειδαν 15.000 ατομα και ειχε 200 ή και παρακατω προφανως η 2η ειναι καλυτερη ακομα κ αν την ειδαν λιγοτερα ατομα....
Δεν ψάχνω να βρω ποια ήταν καλύτερη. Ψάχνω να δω πόσοι διάβασαν μια ιστορια μου και λέω ότι ούτε τα views είναι ενδεικτικά (γιατί μπορεί αν είναι οι ίδιοι χρήστες συνεχώς), ούτε τα likes, που είναι απειροελάχιστα σε σχέση με τις επισκέψεις. Ας πούμε ότι θέλω να δω πόσοι άνθρωποι διάβασαν μια ιστορία δική μου. Δεν ξέρω γιατί εκλαμβάνεται συνεχώς ότι ψάχνω "την καλύτερη" ιστορία ή "τη χρησιμότερη" πληροφορία, αυτό δεν ξέρω αν και πώς ανιχνεύεται, αφού τα κριτήρια είναι εντελώς υποκειμενικά για το τι είναι χρήσιμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Δεν ψάχνω να βρω ποια ήταν καλύτερη. Ψάχνω να δω πόσοι διάβασαν μια ιστορια μου και λέω ότι ούτε τα views είναι ενδεικτικά (γιατί μπορεί αν είναι οι ίδιοι χρήστες συνεχώς), ούτε τα likes, που είναι απειροελάχιστα σε σχέση με τις επισκέψεις. Ας πούμε ότι θέλω να δω πόσοι άνθρωποι διάβασαν μια ιστορία δική μου. Δεν ξέρω γιατί εκλαμβάνεται συνεχώς ότι ψάχνω "την καλύτερη" ιστορία ή "τη χρησιμότερη" πληροφορία, αυτό δεν ξέρω αν και πώς ανιχνεύεται, αφού τα κριτήρια είναι εντελώς υποκειμενικά για το τι είναι χρήσιμο.
Πραγματι, τα views εχουν μεγαλυτερη αξια σε πολλους χωρους. Οσοι ειμαστε στα κοινωνικα δικτυα το ξερουμε.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αρχικά κουράστηκα ήδη με όσα γραψατε! Επειδή είμαι αρκετά χρόνια στο forum αλλα επειδή έχω καλή σχέση με τα social media θα πω ότι καθόλου δε μ' ενδιαφέρουν τα like.. Έχω διαβάσει ιστοριάρες και τρελες πληροφορίες που με οδήγησαν να ταξιδέψω σ' εκείνο το μέρος ίσως και να με σημάδεψαν χωρίς να εχω πάει χωρίς να πατησω κανένα like. Όλα είναι θέμα mood για μένα και κυρίως της στιγμής. Αν θέλω πατάω like αν θέλω όχι.. Το θέμα είναι να μαθαίνεις πράγματα και όχι να συναγωνίζεσαι σε δημοτικότητα...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω καμια φορα γραφω και σχολιο, μπορει να μου αρεσει απιστευτα η ιστορια και να ξεχασω να κανω λαικ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.505
Το καλύτερο είναι να καταργηθεί το κουμπί Του λαικ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα οπως επίσης και οποιαδήποτε σχετική στατιστική ανάλυση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αρχικά κουράστηκα ήδη με όσα γραψατε! Επειδή είμαι αρκετά χρόνια στο forum αλλα επειδή έχω καλή σχέση με τα social media θα πω ότι καθόλου δε μ' ενδιαφέρουν τα like.. Έχω διαβάσει ιστοριάρες και τρελες πληροφορίες που με οδήγησαν να ταξιδέψω σ' εκείνο το μέρος ίσως και να με σημάδεψαν χωρίς να εχω πάει χωρίς να πατησω κανένα like. Όλα είναι θέμα mood για μένα και κυρίως της στιγμής. Αν θέλω πατάω like αν θέλω όχι.. Το θέμα είναι να μαθαίνεις πράγματα και όχι να συναγωνίζεσαι σε δημοτικότητα...
Εν γένει σωστά και μάλλον όλοι θα συμφωνήσουν με αυτά. Όμως εδώ ψάχνουμε για δυνατότητες ευρεσης στατιστικών στοιχείων από το φορουμ με την ερμηνεία που θα τους δώσει, ΑΝ τους δώσει, μετά ο καθένας.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Από το τι στατιστικά θέλουμε να φτιάξει ο Δευκαλίων φτάσαμε να συζητάμε για tips του πως θα αυξήσουμε τη δημοφιλία μας μέσα στο φόρουμ. Αλήθεια πόσα ενεργά μέλη να τους νοιάζει το θέμα των Like και της δημοτικότητας? Εγώ πιστεύω απειροελάχιστους. Τα like τα βάζω αυθόρμητα και δεν με νοιάζει αν ο άλλος που γράφει είναι βετεράνος ή νέο μέλος. Δεν τσιγκουνεύομαι το like αλλά ναι μπορεί να ξεχάσω κι εγώ να βάλω. Όσοι ασχολούμαστε με τα σόσιαλ και είμαστε νοήμονες άνθρωποι ξέρουμε καλά ποια είναι τα tips. Η φλυαρία ας πούμε σε καθημερινή βάση και για διάφορα θέματα είναι ένα από αυτά. Πανεύκολα γίνεσαι γνωστός και αποκτάς κοινό.

Πάντως πριν την τελευταία αναβάθμιση του site πριν κάποια χρόνια, αν θυμάμαι καλά δεν υπολογίζονταν τα like από θέματα του social. Έχω περιέργεια πως θα άλλαζε ο αριθμός των συνολικών like όλων μας αν αφαιρούνταν όλα τα like που έχουμε πάρει από τα θέματα του social ! Θα ήθελα να δω ένα τέτοιο γράφημα αν και δεν ξέρω αν μπορεί να βγει τέτοιο στατιστικό. Το site είναι κατά βάση ταξιδιωτικό όμως σίγουρα κάποιοι είναι εδώ μέσα ίσως περισσότερο για τα Social θέματα. Ένα στατιστικό θα μπορούσε να είναι αυτό. Ποιοι γράφουν περισσότερο στα ταξιδιωτικά θέματα και ποιοι στο Social.

Προφανώς λοιπόν τα like δεν έχουν την ίδια βαρύτητα. Όπως την ίδια βαρύτητα δεν έχουν τα like ακόμα και στις ταξιδιωτικές ιστορίες. Ωραία μια ιστορία για αγρίους, με πολύ περιπέτεια και γέλιο που σίγουρα θα πάρει τρελά Like ειδικά αν είναι γραμμένη από δημοφιλές μέλος του φόρουμ και αναφέρεται σε μακρινό προορισμό, όμως όχι τόσο χρήσιμη ιστορία ώστε να ξαναδιαβαστεί και στο μέλλον. Αντίθετα μια ιστορία με χρήσιμες ταξιδιωτικές πληροφορίες και ιστορικές αναφορές μπορεί να αγνοηθεί ειδικά αν την έχει γράψει κάποιο νέο μέλος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Νομιζω οτι και τα λαικ καθενος ειναι γνωστα και καθε μηνυματος. Και τα views καθε ιστοριας φαινονται ξεκαθαρα, αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να βγει σε καρτελα. Αυτο που ισως δεν χρειαζεται ειναι η σεμνη τελετη απονομης δημοφιλιας. Θα αλλαξει το υφος του φορουμ, κατα τη γνωμη μου.
@Yorgos μη ρωτησεις τι θα δειχνουμε σε καμια γκομενα. Δειξτε της κατι αλλο :haha:.

Ας βγουν στατιστικα για πραγματα που δεν ξερουμε.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.490
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και τα views καθε ιστοριας φαινονται ξεκαθαρα, αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να βγει σε καρτελα.
Μάλιστα σε κάθε γεωγραφική ενότητα στις ταξιδιωτικές ιστορίες, αν πατήσετε πάνω στο Προβολές μπορείτε να δείτε τις ιστορίες με αύξουσα ή φθίνουσα σειρά σε views. Ομοίως για Απαντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και τα views καθε ιστοριας φαινονται ξεκαθαρα, αναρωτιεμαι γιατι πρεπει να βγει σε καρτελα.
Οι unique viewers είπαμε να βγουν που δε φαίνονται.

Ας βγουν στατιστικα για πραγματα που δεν ξερουμε.
Όπως αυτά ας πούμε:
Ιστορίες με τα περισσότερα likes (όχι μόνο στο πρώτο μήνυμα)
Ιστορίες με τα περισσότερα views (κατά προτίμηση unique views)
Μήνες/ημέρες/ώρες (πρωί, μεσημέρι, βράδι) με την περισσότερη κίνηση
Χρήστες με περισσότερα likes/μήνυμα
Εξέλιξη αριθμού χρηστών (πόσους είχαμε πριν 10 χρόνια και κάθε χρόνο μετά από αυτό)
Παλιότεροι ενεργοί χρήστες
Και -δύσκολο αυτό- κατά μέσο όρο πόσον καιρό παραμένει κάποιος ενεργός χρήστης μέχρι να αποσυρθεί. Π.χ. το 15% των χρηστών μετά το πρώτο του μήνυμα γίνονται ανενεργοί στον πρώτο χρόνο; Τον πρώτο μήνα;
Τι % των αναγωνστών της κάθε ιστορίας είναι μέλη και τι απλοί αναγνώστες;

Άλλο: Πόσο σύντομα χάνει αναγνωσιμότητα μια μεγάλη ιστορία. Ας πούμε στις ιστορίες που είναι πάνω από 5 Κεφάλαια/σελίδες/ Χ αριθμός λέξεων, πόσο μειώνεται η αναγνωσιμότητα, πότε σταματάνε να είναι "αναγνώσιμες";

Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση πόσα μέλη γράφουν ότι παρακολουθούσαν πολύ καιρό πριν εγγραφούν. Πιθανόν από την επόμενη δημοσκόπηση, θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε/μάθουμε πόσος καιρός είναι αυτός συνήθως και κυρίως τι είναι αυτό που εν τελεί ωθεί στην εγγραφή.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.036
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom