Τι στατιστικά θέλετε να δείτε;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δεν έχω καταλάβει το όφελος των στατιστικών ανά μέλος.
Ε αυτο ειπαμε ειναι πανευκολο, οπως σου ειπα. Χασμουρητα απο γατακια (και πολλα αλλα παραδειγματα ειναι καπου ντροπη να τα γραφω εδω, με πμ καλυτερα σε οποιον αγχωνεται για δημοφιλια) και η δημοφιλια ειναι εγγυημενη. Αλλα εκτιθεται το φορουμ αν αναδειξει τετοιες πληροφοριες ως δημοφιλεις, καθως ειναι ταξιδιωτικο.
Ε είναι ο λόγος που για μένα το social δε θα έπρεπε να έχει like. Αλλά ακόμη κι έτσι, βρίσκεις τι άρεσε στα μέλη, το πώς το αξιολογεί ο καθένας είναι άλλο θέμα. Π.χ. ανάμεσα σε όλα τα χασμουρητά, τα ανέκδοτα, τα βιντεο κλιπ θα ξεχωρίσει το δημοφιλέστερο, και για μένα ενδιαφέρον είναι κι αυτό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
(δηλαδή να δώσουμε στα likes βάρη που να αντικατοπτρίζουν κάτι
Θα μπορούσαν να αντικατοπτρίζουν το "ευχαριστώ". Υπάρχουν άπειρα like εδώ στο φόρουμ που σημαίνουν "ευχαριστώ για την πληροφορία που μου δίνεις" !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.141
Εγώ δεν έχω καταλάβει το όφελος των στατιστικών ανά μέλος.

Ε είναι ο λόγος που για μένα το social δε θα έπρεπε να έχει like. Αλλά ακόμη κι έτσι, βρίσκεις τι άρεσε στα μέλη, το πώς το αξιολογεί ο καθένας είναι άλλο θέμα. Π.χ. ανάμεσα σε όλα τα χασμουρητά, τα ανέκδοτα, τα βιντεο κλιπ θα ξεχωρίσει το δημοφιλέστερο, και για μένα ενδιαφέρον είναι κι αυτό.
Νομιζω οτι με μια απλη παρατηρηση αυτο εξαγεται, το τι αρεσει στα μελη. Αν μαλιστα αναδειχτει και επισημα, εσενα μπορει να σου φαινεται ενδιαφερον, αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει προς αγραν δημοφιλιας και να επηρεασει το υφος του φορουμ.
Αν ο @Defkalion δεν εχει προβλημα σ' αυτο, τοτε να αναδειξουμε τις πρακτικες που σε κανουν δημοφιλη αλλα οχι σημαντικο και χρησιμο. Θα πεθανουμε στο γατακι και το ανεκδοτο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζω οτι με μια απλη παρατηρηση αυτο εξαγεται, το τι αρεσει στα μελη.
Ξαναλέω ότι το ζητούμενό μου είναι να βρω ποστ από μέλη μη δημοφιλή (επειδή μετά εξαφανίστηκαν) που όμως προκάλεσαν ενδιαφέρον.
Αν μαλιστα αναδειχτει και επισημα, εσενα μπορει να σου φαινεται ενδιαφερον, αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει προς αγραν δημοφιλιας και να επηρεασει το υφος του φορουμ.
Δηλαδή μπορεί να μπουν πολλοί να γράψουν κάτι δημοφιλές, μετά να εξαφανιστούν και όλο αυτό θα προκαλέσει κάποιο τρομερό κακό;
Αν ο @Defkalion δεν εχει προβλημα σ' αυτο, τοτε να αναδειξουμε τις πρακτικες που σε κανουν δημοφιλη αλλα οχι σημαντικο και χρησιμο.
Ούτε ο Αρμαγεδδών τέτοια καταστροφή ρε συ @paefstra... Γενικώς δεν κατανοώ το να επικεντρώνει κανείς στο χρήστη κι όχι στο περιεχόμενο του ποστ. Προσωπικά δε θυμάμαι καν ποιος έγραψε κάτι (τους περισσότερους χρήστες τους μπερδεύω με άλλους), πιο πολύ με αφορά το τι έγραψε. Τώρα τι είναι σημαντικό και χρήσιμο, τρέχα γύρευε. Αυτό που για μένα είναι σημαντικό και χρήσιμο, για κάποιον άλλο είναι ασήμαντο και άχρηστο και τούμπαλιν.

Μου θυμίζει τότε που μιλούσαμε για το χάρτη (όταν ήταν εύχρηστος) και κάποιος είπε να μην τον επαναφέρουμε επειδή κάποιοι και μόνο που πάνε στη Μόσχα κοκκινίζουν όλη τη Ρωσία. Ε και; Η λογική του χάρτη ήταν να ξέρεις όταν μιλάς με κάποιον πού έχει πάει ώστε να ξέρεις τι του προτείνεις ή τι συγκρίσεις δύναται να κάνει, όχι ο διαγωνισμός του ποιος τον κοκκίνισε περισσότερο. Αν θέλει κάποιος να τον κοκκινίσει κι ολόκληρο ας το κάνει, η χρησιμότητά του ήταν άλλη. Ομοίως και τα like, δεν ξέρω ποιος θα κάτσει να δει αν είναι 19ος ή 210ος στα like, εκτός κι αν έχουν κανένα χρηματικό έπαθλο. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει:
να βρω ποστ από μέλη μη δημοφιλή (επειδή μετά εξαφανίστηκαν) που όμως προκάλεσαν ενδιαφέρον
κι από κει και πέρα από αυτά θα αξιολογήσω ποια είναι σημαντικά για μένα και ποια όχι, το πώς αυτό προμοτάρει κάποιον χρήστη ή κάποια πρακτική (!) μου είναι αδιάφορο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@Yorgos, Αν δε βρεις καποιο τρόπο να διακρίνεις τα like απο κολλητούς και trolls από τα υπόλοιπα, δεν θα πας μακριά και το στατιστικό που ζητας θα δείχνει σκουπίδια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos, Αν δε βρεις καποιο τρόπο να διακρίνεις τα like απο κολλητούς και trolls από τα υπόλοιπα, δεν θα πας μακριά και το στατιστικό που ζητας θα δείχνει σκουπίδια.
Με ποιο τρόπο προτείνεις να αναζητήσω αυτό που ψάχνω;
Τα like από κολλητούς και trolls πόσα είναι τέλος πάντων; Δηλαδή πόσος κόσμος ασχολείται να τρολάρει με likes; Ανακαλύπτω ένα καινούριο κόσμο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.141
Τα like από κολλητούς και trolls πόσα είναι τέλος πάντων; Δηλαδή πόσος κόσμος ασχολείται να τρολάρει με likes; Ανακαλύπτω ένα καινούριο κόσμο...
Ε οχι δα. Εγω εχω λαβει προσκληση να κανω λαικ σε ποστ. Υποθετω κι αλλοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε οχι δα. Εγω εχω λαβει προσκληση να κανω λαικ σε ποστ. Υποθετω κι αλλοι.
o_OΔε μου έχει τύχει ποτέ, απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον. Ούτε αυτό που διάβασα να μου γράψει κάποιος "γιατί δε μου έβαλες like". Αλλά και να μου ζητήσει κάποιος, ε ας του το δώσω, αμα τον κάνει χαρούμενο, τι να πω, τι ψυχή έχει ένα like και ποιος ασχολείται, ένα κουμπί είναι. Δηλαδή μετά θα πάει στη γκόμενα και θα της πει "δε σου έιπα έχω και like" κατά το "έχω και κότερο"; Φαντάζομαι πως θα συμβαίνει, αλλά δε νομίζω να είναι γενικευμένο θέμα. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι δίνουμε like για να εκφράσουμε ένα από τα ακόλουθα:
1. "Χρήσιμη η πληροφορία που δίνεις"
2. "Συμφωνώ" (δηλαδή το like αντικαθιστά το "+1" που καταλαμβάνει χώρο οπτικά
3. "Χαχα, να σαι καλά, γέλασα" (χρήσιμο είναι και το γέλιο στη ζωή, π.χ. με τις αστειες εικόνες έχω γελάσει αρκετά)
4. " Χαρά στο κουράγιο σου ρε φίλε", π.χ. σε κάποιον που δαπανά δέκα λεπτά από τη ζωή του για να εξηγήσει πώς γίνεται το τσεκιν της ryanair, δεν είναι πληροφορία που μου είναι χρήσιμη, με έκανε να γελάσω ή συμφωνώ, αλλά μια ηθική επιβράβευση γι αυτόν που έκανε τον κόπο να κάνει αυτό που βαριέμαι να κάνω εγώ.

Το ότι υπάρχει και κατηγορία "είμαι φίλος σου μην το ξεχνάς, τσίμπα ένα like", το αγνοούσα. Αλλά και πάλι δεν το βρίσκω τραγικό. Αν υπάρχει κι άλλη κατηγορία, με χαρά να την ακούσω.
 
Last edited:

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Πειτε τις προτασεις ρε παιδια και καντε διαλογο μεταξυ σας , μη γεμιζουμε ολο το ποστ με σχετικες διαφωνιες λελ !

Καντε ερευνα για το τι ομαδα υποστηριζει ο καθενας :haha::D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ έχω απορία σε κάθε ιστορία ή ποστ πόσα views είναι από μη μέλη και μάλιστα uniqie viewers. Εκτός των άλλων υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) πως θα καταδείξει και το ότι ο αριθμός των likes είναι αναλογικά ασήμαντο. Δηλαδή μια ιστορία για τον Άγιο Δομίνικο που έχει 210.00 views, πόσοι την είδαν; Αν την είδαν 30.000 άτομα, το αν πήρε στο δημοφιλέστερο ποστ της 50 likes είναι σταγόνα στον ωκεανό και αδιάφορο. Εγώ θα ήθελα να ξέρω πόσα άτομα διάβασαν αυτή την ιστορία (γιατί θεωρητικά τα views μπορεί να είναι όλα από τον ίδιο το συγγραφέα, ή επαναλαμβανόμενες επισκέψεις από τους 50 που έδωσαν το like).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.141
Εγώ έχω απορία σε κάθε ιστορία ή ποστ πόσα views είναι από μη μέλη και μάλιστα uniqie viewers. Εκτός των άλλων υποθέτω (μπορεί και να κάνω λάθος) πως θα καταδείξει και το ότι ο αριθμός των likes είναι αναλογικά ασήμαντο.
.
Αν εγω εχω 3000 φιλους στα κοινωνικα δικτυα και την ποσταρω κι οι κουμπαροι μου καποιες χιλιαδες και ζητησω repost , παλι δεν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.091
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom