Τι στατιστικά θέλετε να δείτε;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντελως παραπλανητικος δεικτης.
Ανεβαζει πχ καποιος ιστορια με 5 μηνυματα, παιρνει 50 λαικ και μετα εξαφανιζεται. Βγαινει rate 10 like/μηνυμα και εμφανιζεται ψηλα στη λιστα. Θελει κι αλλες παραμετρους για να φανει η σημαντικοτητα της συνεισφορας στο φορουμ.
Mα το ζητούμενο δεν ήταν να δω τη σημαντικότητα της συνεισφοράς στο φόρουμ διαχρονικά, αλλά το αντίθετο: να δω ποιος -έστω κι αν εξαφανίστηκε μετά, που δεν με πειράζει- έβαλε κάτι (μια πληροφορία, μια ιστορία, μια άποψη) που αξιολόγησαν πολλοί ως ενδιαφέρουσα κι εγώ την έχασα ακριβώς επειδή ο χρήστης εξαφανίστηκε και άρα δεν εμφανίζεται στη λίστα με αυτούς με τα περισσότερα like σε απόλυτο αριθμό. Κοινώς είναι ένα στατιστικό που βοηθά στο να ξεθάψεις διαμαντάκια. Δε με ενδιαφέρει να δω το χρήστη, αλλά τις πληροφορίες που έδωσε και οι άλλοι βρήκαν χρήσιμες. Ένας χρήστης που με 5 μηνύματα πήρε 50 λάικ, μάλλον έγραψε ενδιαφέροντα μηνύματα και θέλω να τα βρω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ενδιαφέρουσα οπτική - σε κάθε περίπτωση εύκολα βγάινει το στατιστικό αυτό. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.136
Ενδιαφέρουσα οπτική - σε κάθε περίπτωση εύκολα βγάινει το στατιστικό αυτό. :)
Φυσικα και ειναι ενδιαφερουσα η οπτικη του @Yorgos . Ειναι η οπτικη που απεδειξε οτι η απλη παραθεση ενος στατιστικου σε μια κοινωνικη αναλυση/ερευνα οδηγει σε λαθος συμπερασματα .Τοσο λαθος, που εγινε αιτια για την αναπτυξη του αλλο μισου δηλαδη της κοινωνικης ερευνας: την ποιοτικη ερευνα.
Ειναι το μονο ζητημα με το οποιο εχουμε συμφωνησει ξανα και ξανα με τον @North66 , προφανως το κατεχουμε αρκετα το θεμα.
Απο αυτον τον δεικτη βγαζεις συμπερασματα μονο για το ποσο δημοφιλες ειναι ενα ποστ, οχι ποσο σημαντικο, σοβαρο η αξιολογο.

Θα μπορουσα να γραψω 3 σελιδες θεωρητικα για το θεμα και τρελαινομαι απο τη χαρα μου και μονο στη σκεψη. Φυσικα δεν θα επαιρνα λαικ, αν και θα εγραφα κατι σημαντικο και σοβαρο.

Παρολα αυτα θα το πω με ενα παραδειγμα: Η Χρυσηιδα Δημουλιδου οταν ποσταρει στο facebook παιρνει 2000 λαικ σε 5 λεπτα. Δεν θα μπορουσε να σταθει ερευνα για το πσοο σημαντικη συγγραφεας ειναι η σοβαρο το ποστ μετρωντας τα λαικ και συγκρινοντας με αλλου συγγραφεα. Εδω ποσταρει τα παπουτσια της και παιρνει τοσα λαικ. Παρολα αυτα θα μπορουσε να στησει καποιος μια θαυμασια ποιοτικη ερευνα για το ποσα και ποια γιδια στην Ελλαδα την θεωρουν καλη συγγραφεα και γιατι, με βαση αυτο το δεδομενο.


Το θεμα ειναι τοσο αστειο, που πραγματικα με εδιαφερει κι εμενα να δω αυτο το στατιστικο.

Μεχρι τοτε με πμ μπορω να συμβουλεψω οποιο μελος θελει πως θα βελτιωσει τον ρυθμο των λαικ του ποσταροντας τα καταλληλα πραγματα για να εχει μηνυματα δημοφιλη και σε τοπικ που η συγκεντρωση λαικ απο συγκεκριμενο αριθμο ανθρωπων ειναι πολυ ευκολη. Μονο πμ ομως. Γενικα ειναι κατι πολυ ευκολο.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φυσικα και ειναι ενδιαφερουσα η οπτικη του @Yorgos . Ειναι η οπτικη που απεδειξε οτι η απλη παραθεση ενος στατιστικου σε μια κοινωνικη αναλυση/ερευνα οδηγει σε λαθος συμπερασματα .Τοσο λαθος, που εγινε αιτια για την αναπτυξη του αλλο μισου δηλαδη της κοινωνικης ερευνας: την ποιοτικη ερευνα.
Ειναι το μονο ζητημα με το οποιο εχουμε συμφωνησει ξανα και ξανα με τον @North66 , προφανως το κατεχουμε αρκετα το θεμα.
Απο αυτον τον δεικτη βγαζεις συμπερασματα μονο για το ποσο δημοφιλες ειναι ενα ποστ, οχι ποσο σημαντικο, σοβαρο η αξιολογο.

Θα μπορουσα να γραψω 3 σελιδες θεωρητικα για το θεμα και τρελαινομαι απο τη χαρα μου και μονο στη σκεψη. Φυσικα δεν θα επαιρνα λαικ, αν και θα εγραφα κατι σημαντικο και σοβαρο.

Παρολα αυτα θα το πω με ενα παραδειγμα: Η Χρυσηιδα Δημουλιδου οταν ποσταρει το facebook παιρνει 2000 λαικ σε 5 λεπτα. Δεν θα μπορουσε να σταθει ερευνα για το πσοο σημαντικη συγγραφεας ειναι η σοβαρο το ποστ μετρωντας τα λαικ και συγκρινοντας με αλλου συγγραφεα. Εδω ποσταρει τα παπουτσια της και παιρνει τοσα λαικ. Παρολα αυτα θα μπορουσε να στησει καποιος μια θαυμασια ποιοτικη ερευνα για το ποσα και ποια γιδια στην Ελλαδα την θεωρουν καλη συγγραφεα και γιατι, με βαση αυτο το δεδομενο.


Το θεμα ειναι τοσο αστειο, που πραγματικα με εδιαφερει κι εμενα να δω αυτο το στατιστικο.

Μεχρι τοτε με πμ μπορω να συμβουλεψω οποιο μελος θελει πως θα βελτιωσει τον ρυθμο των λαικ του ποσταροντας τα καταλληλα πραγματα για να εχει μηνυματα δημοφιλη και σε τοπικ που η συγκεντρωση λαικ απο συγκεκριμενο αριθμο ανθρωπων ειναι πολυ ευκολη. Μονο πμ ομως. Γενικα ειναι κατι πολυ ευκολο.
Δεν είναι ακριβώς έτσι αυτά που γράφεις για την ανάλυση δεδομένων σε κοινωνικά δίκτυα.Ποιοτική ανάλυση σε κοινωνική δίκτυο δεν μας δείχνει σχεδόν τίποτα. Επίσης και ένα απλό ποσοστό ή μια απλή συχνότητα δεν δείχνει κάτι. Αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Ενδιαφέρον θα είχε (αλλά είναι δύσκολο και απαιτεί πιο εξιδεικευμένες γνώσεις τόσο λογισμικού όσο και θεωρίας γραφημάτων) να δούμε τους χρήστες που αποτελούν τα βασικά κέντρα του δικτύου με βάση όχι τα like αλλά πως συνδέονται στις πιθανές συζητήσεις και ερωταπαντήσεις θεωρώντας αυτές τις συνδέσεις μεταξύ των χρηστών ως ένα δείγμα συνεργασίας πχ ο @Yorgos, η @paefstra κτλ μέ πόσα μέλη έχουν έρθη σε επαφή μέσω συζητήσεων ή ερωταπαντήσεων σε διάφορα θέματα και αυτά τα μέλη αντίστοιχα με ποια άλλα μέλη έχουν έρθη σε επαφή κτλ. Αυτό για μένα θα είχε έναν ενδιαφέρον.
Σε απλή μορφή
An-example-static-social-network-diagram-of-the-people-in-the-shopping-centre-riot.png


Και κάπως έτσι θα είναι το κανονικό δίκτυο με τα κέντρα του

starwars.png

ΥΓ1 Είναι άλλο η κοινωνική έρευνα και άλλο η έρευνα σε κοινωνικά δίκτυα (social networks)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.136
@x7777 το ειπες αριστα, αυτο θα ηταν ο ιδανικος τροπος. Ειμαι της κοινωνικης ερευνας και βλεπω απο αλλη σκοπια το θεμα και νομιζω οτι το παραδειγμα που ειπα δεν ειναι αστοχο αλλα σε καθε περιπτωση ειναι τελειως απλοικος εως και αφελης ο δεικτης like/ποστ για να βγει συμπερασμα και σε αυτο συμφωνουμε.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επίσης να προσθέσω ότι πλέον στο instagram και τους λοιπούς λογαριασμούς δεν παίζει τόσο ρόλο το πόσους followers έχεις αλλά αν υπάρχει και αλληλεπίδραση μαζί τους. Υπάρχουν πλέον εφαρμογές που τα μετράνε αυτά. πχ ο Α έχει 100000 followers έχει πάρει 10000 αλλα ο δείκτης αλληλεπίδρασης (που μετράει αν απαντάς στους followers κτλ) είναι 9.8% και ο Β έχει 30000 έχει πάρει 2000 likes αλλά αλλα ο δείκτης αλληλεπίδρασης είναι 17%. Ο Β θα πάρει περισσότερα χρήματα απο τον Α απο μια εταιρεία που θέλει να διαφημίσει το προίον της. Αλλά ξεφεύγει η κουβέντα σε σχέση με το post. Ίσως μπορεί να ανοίξει ένα νέο θέμα γι' άυτό.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
@x7777 το ειπες αριστα, αυτο θα ηταν ο ιδανικος τροπος. Ειμαι της κοινωνικης ερευνας και βλεπω απο αλλη σκοπια το θεμα και νομιζω οτι το παραδειγμα που ειπα δεν ειναι αστοχο αλλα σε καθε περιπτωση ειναι τελειως απλοικος εως και αφελης ο δεικτης like/ποστ για να βγει συμπερασμα και σε αυτο συμφωνουμε.
Ε ναι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αλλά είναι ένας δείκτης. Ποιoτικά θα μπορούσες να μετρήσεις εκ των υστέρων αυτός που έδωσε like σε ένα post πως έκρινε την πληροφορία. πχ εμένα αν μου απαντήσεις σε ένα post θα σου κάνω like. Μετά απο 2 μήνες που θα πάω ταξίδι αν αυτό που μου είπες δεν είναι έτσι όπως το είπες δεν θα γυρίσω να πάρω πίσω το like. Εκεί μπορεί να μπει η ποιοτική έρευνα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.136
Ε ναι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αλλά είναι ένας δείκτης. Ποιoτικά θα μπορούσες να μετρήσεις εκ των υστέρων αυτός που έδωσε like σε ένα post πως έκρινε την πληροφορία. πχ εμένα αν μου απαντήσεις σε ένα post θα σου κάνω like. Μετά απο 2 μήνες που θα πάω ταξίδι αν αυτό που μου είπες δεν είναι έτσι όπως το είπες δεν θα γυρίσω να πάρω πίσω το like. Εκεί μπορεί να μπει η ποιοτική έρευνα
Επειδη το φορουμ δεν εχει μονο πληροφοριες, θα ειναι μεγαλη εκπληξη αν διαπιστωθει οτι εμφανιζεται ως πολυ δημοφιλες ενα ποστ που δειχνει πως χασμουριεται η γατα του ιδιοκτητη πχ. Τα λαικ πεφτουν συννεφο απο γατοφιλους αλλα το ποστ δεν θα ειναι σημαντικο ως πληροφορια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδη το φορουμ δεν εχει μονο πληροφοριες, θα ειναι μεγαλη εκπληξη αν διαπιστωθει οτι εμφανιζεται ως πολυ δημοφιλες ενα ποστ που δειχνει πως χασμουριεται η γατα του ιδιοκτητη πχ. Τα λαικ πεφτουν συννεφο απο γατοφιλους αλλα το ποστ δεν θα ειναι σημαντικο ως πληροφορια.
Πάλι θεωρείς πως αναζητείται ποια πληροφορία είναι σημαντική, η δική μου λογική είναι να δω ποιο ποστ ήταν δημοφιλές, η σημαντικότητα είναι εντελώς υποκειμενικό.

Απο αυτον τον δεικτη βγαζεις συμπερασματα μονο για το ποσο δημοφιλες ειναι ενα ποστ, οχι ποσοσημαντικο, σοβαρο η αξιολογο.
Μα αυτό ακριβώς ψάχνω, το δημοφιλές ποστ που γράφτηκε από κάποιον που εξαφανίστηκε, σοβαρόμετρο δεν υπάρχει.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να λοιπόν ενα ακόμα ενδιαφέρον στατιστικό: Σε πόσα θεματα εχει συμμετάσχει κάθε χρήστης (ranked).
Επίσης θα μπορούσαμε να μετρησουμε κι κάτι σε στυλ weighted likes (δηλαδή να δώσουμε στα likes βάρη που να αντικατοπτρίζουν κάτι - δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς - και να μετρήσουμε τις ιστορίες με το μεγαλύτερο σκορ).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν συνυπολογιστεί και η ψυχοσύνθεση του καθενός μας στο φόρουμ, τότε αυτός ο δείκτης δεν έχει καμία αξία.
Υπάρχουν πχ μέλη που κάνουν εύστοχα σχόλια και δίνουν σημαντικές πληροφορίες, αλλά δεν παίρνουν like γιατί σε γενικές γραμμές είναι αντιπαθείς (ας μην αναλύσουμε εδώ το γιατί, δεν έχει νόημα). Και φυσικά ισχύει και το αντίθετο. Όλοι αυτοί οι παράγοντες είναι καθαρά υποκειμενικοί και πιστεύω οτι ένα στατιστικό του τύπου, πόσα like πήρε ένα μέλος ανα μήνυμα, δεν έχει καμία χρησιμότητα. Θα μπορούσε ίσως να δείξει το πόσο δημοφιλές είναι ένα μέλος, αλλά και πάλι όχι απόλυτα. Εγώ προσωπικά δεν θα το λάμβανα υπ' οψιν μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.136
Πάλι θεωρείς πως αναζητείται ποια πληροφορία είναι σημαντική, η δική μου λογική είναι να δω ποιο ποστ ήταν δημοφιλές, η σημαντικότητα είναι εντελώς υποκειμενικό.
Ε αυτο ειπαμε ειναι πανευκολο, οπως σου ειπα. Χασμουρητα απο γατακια (και πολλα αλλα παραδειγματα ειναι καπου ντροπη να τα γραφω εδω, με πμ καλυτερα σε οποιον αγχωνεται για δημοφιλια) και η δημοφιλια ειναι εγγυημενη. Αλλα εκτιθεται το φορουμ αν αναδειξει τετοιες πληροφοριες ως δημοφιλεις, καθως ειναι ταξιδιωτικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom