Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Γενικά η ερώτηση είναι απλη: Γίνετε ταξίδι χωρίς κάμερα?

Εχω βρει πολύ καλή της Nikon.
Έχω σχεδόν πάντα μαζί μου δυο. Μια dlsr και μια combact αδιάβροχη.Πλέον και δεύτερη μπαταρία για την dslr.Τις φωτογραφικές των κινητών δεν τις υπολογίζω ούτε τις χρησιμοποιώ. Το πολύ πολύ να βγάλω από το κινητό κάνα βιντεάκι αν και δεν είμαι πολύ fun της κινηματογράφησης.
Άρα δεν γίνεται ταξίδι χωρίς φωτογραφική μηχανή.
Ποια έχεις βρει της nikon?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχω σχεδόν πάντα μαζί μου δυο. Μια dlsr και μια combact αδιάβροχη.Πλέον και δεύτερη μπαταρία για την dslr.Τις φωτογραφικές των κινητών δεν τις υπολογίζω ούτε τις χρησιμοποιώ. Το πολύ πολύ να βγάλω από το κινητό κάνα βιντεάκι αν και δεν είμαι πολύ fun της κινηματογράφησης.
Άρα δεν γίνεται ταξίδι χωρίς φωτογραφική μηχανή.
Ποια έχεις βρει της nikon?
Και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ κρίμα να μην έχουμε αναμνήσεις όπως πρέπει να είναι.. Γενικά δεν συγκρίνω καν μια DSRL με ένα κινητό.. Είναι λες και κοροϊδεύω τον εαυτό μου...

Αυτή εδώ έχω βρει.. Νομίζω για αρχάριο μια χαρά είναι.

https://www.skroutz.gr/s/9216008/Nikon-D3300-Kit-AF-P-18-55.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ κρίμα να μην έχουμε αναμνήσεις όπως πρέπει να είναι.. Γενικά δεν συγκρίνω καν μια DSRL με ένα κινητό.. Είναι λες και κοροϊδεύω τον εαυτό μου...

Αυτή εδώ έχω βρει.. Νομίζω για αρχάριο μια χαρά είναι.

https://www.skroutz.gr/s/9216008/Nikon-D3300-Kit-AF-P-18-55.html
Υπόψιν πως ότι πάρεις θα το κουβαλάς ολημερίς στον ώμο σου. Μια μηχανή σαν κι αυτή μαζί με τσάντα και κάνα φακό ακόμα θα σε βγάλει γύρω στα 5 κιλά. Ανάλογα με την ηλικία και τη φυσική σου κατάσταση, αυτό μπορεί και να μην αντέχεται. Πέρασε μια μέρα κάνοντας βόλτες (περπάτημα, όχι καφετέριες :) ) στην πόλη που ζεις κουβαλώντας μια τσάντα πέντε κιλών, και μετά αποφάσισε αν θα πάρεις DSLR η όχι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Υπόψιν πως ότι πάρεις θα το κουβαλάς ολημερίς στον ώμο σου. Μια μηχανή σαν κι αυτή μαζί με τσάντα και κάνα φακό ακόμα θα σε βγάλει γύρω στα 5 κιλά. Ανάλογα με την ηλικία και τη φυσική σου κατάσταση, αυτό μπορεί και να μην αντέχεται. Πέρασε μια μέρα κάνοντας βόλτες (περπάτημα, όχι καφετέριες :) ) στην πόλη που ζεις κουβαλώντας μια τσάντα πέντε κιλών, και μετά αποφάσισε αν θα πάρεις DSLR η όχι.
Καλησπέρα. Και τι άλλο μπορώ να πάρω δηλαδή ώστε να βγάζει ισάξια της DSLR?
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ταξίδι χωρίς κάμερα όχι δεν γίνεται.
Για τα city breaks έπαιρνα μια compact canon powershot μπαταρίας ΑΑ και μία δεύτερη compact εφεδρική.
Οι καλές compact με ένα αποδεκτό zoom 5x έχουν πολύ τέχνη μέσα τους, τόση που ίσως θα αργήσει να αναδείξει ένας αρχάριος με dslr, ταλαιπωρούμενος κιόλας κουβαλώντας την.
Μαζί με πέντε κανόνες καλής λήψης δεν έσπασα ποτέ τα νεύρα της παρέας μου.
Εκτός αν έχεις την όρεξη να εντρυφήσεις ή έχεις υπόψη σου συγκεκριμένα πορτραίτα ή θεματικές φωτό.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι χωρίς κάμερα όχι δεν γίνεται.
Για τα city breaks έπαιρνα μια compact canon powershot μπαταρίας ΑΑ και μία δεύτερη compact εφεδρική.
Οι καλές compact με ένα αποδεκτό zoom 5x έχουν πολύ τέχνη μέσα τους, τόση που ίσως θα αργήσει να αναδείξει ένας αρχάριος με dslr, ταλαιπωρούμενος κιόλας κουβαλώντας την.
Μαζί με πέντε κανόνες καλής λήψης δεν έσπασα ποτέ τα νεύρα της παρέας μου.
Εκτός αν έχεις την όρεξη να εντρυφήσεις ή έχεις υπόψη σου συγκεκριμένα πορτραίτα ή θεματικές φωτό.
Καλησπέρα. Ποια compact προτείνεις και το βασικό.. Έχεις να μου δείξεις νυχτερινές φωτογραφικες δικές σου?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα. Και τι άλλο μπορώ να πάρω δηλαδή ώστε να βγάζει ισάξια της DSLR?
Έχεις ανάγκη να βγάζει ισάξια; Η μαεστρία είναι κυρίως στο φωτογράφο, η μηχανή απλά βοηθάει. Καλές φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις και με ένα καλό κινητό, μια compact μηχανή ή μια mirrorless. Αλλά ταξιδεύεις για τις φωτογραφίες ή για τις εμπειρίες; Μήπως το να κουβαλάς τη μηχανάρα σου στερεί εμπειρίες;

Ζούμε σε μια εποχή όπου η ερασιτεχνική φωτογραφία έχει απαξιωθεί τελείως. Για κάθε δυνατό καδράρισμα από υποψία αξιοθεάτου στο τελευταίο σοκάκι του πλανήτη έχουν τραβηχθεί και αναρτηθεί στο διαδίκτυο εκατοντάδες, χιλιάδες ή ακόμα και περισσότερες φωτογραφίες. Μην προσπαθείς να πάρεις την καλύτερη δυνατή φωτογραφία - κατά πάσα πιθανότητα κάποια από τις χιλιάδες άλλες θα είναι πολύ καλύτερη, είναι απλά θέμα πιθανοτήτων. Σαφώς και είναι καλύτερη μια φωτογραφία που έχει τραβηχθεί με τον τέλεια ισορροπημένο φακό, με το άριστο dept-of-field, χαμηλό ISO, και επεξεργαστή με τέλειο dynamic cotnrast, και όλα τα καλούδια που σου προσφέρουν οι DSLR. Είναι τόσο καλύτερη όμως από τη φωτογραφία του κινητού, για τη χρήση που θες εσύ να κάνεις, ώστε να δικαιολογεί το να κουβαλάς όλη μέρα στον ώμο σου τους εξοπλισμούς;

Τη φωτογραφία στο ταξίδι ασφαλώς και τη χρειάζεσαι, αλλά κυρίως για να αποτυπώνεις τις αναμνήσεις σου, που καλύτερα να τις ζήσεις από τα μάτια σου κι όχι από το φακό.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Για compact κάνε αναζήτηση με κριτήρια, δεν υπάρχει μονοσήμαντη πρόταση. Νυχτερινές εννοείς μόνο κοντινά πορτραίτα και με εκμετάλλευση τυχόν φωτός τριγύρω ή έξτρα πηγής φωτός, αλλιώς θέλεις και εξωτερικό φλας και στήσιμο γενικώς, τότε όμως δεν είσαι αρχάριος.
Νυκτερινές λήψεις καλές έχω και με μια πάμφθηνη canon powershot A14oo, με zoom και καδράρισμα πορτραίτου από τα 3-4 μέτρα με βοηθητική πηγή έναν φακό, όχι to flash. Έκατσε και βγήκε πολύ καλή. Όχι φωτογραφίες προς έκθεση.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εγώ αγόρασα αυτή και σώθηκα!Γλίτωσα το κουβάλημα!Μικρή ,βολική στο χέρι,γρήγορη όταν θέλω να φωτογραφίσω κάτι ακαριαία.Στα συν ότι κλείνει η οθόνη και δεν κινδυνεύει από γρατσουνίσματα και σπασίματα,ρυθμίζεται όπου θες για να βγάλεις και selfies και έχει αρκετά καλό οπτικό zoom 30x. http://www.nikon.gr/el_GR/product/digital-cameras/coolpix/super-zoom-share/coolpix-s9900
Δεν είμαι ούτε καν ερασιτέχνης φωτογράφος απλά ήθελα μια καλή,μικρή φωτογραφική μηχανή που δε θα με κουράζει αλλά θα μου δίνει καλό αποτέλεσμα στις αναμνηστικές μου φωτογραφίες.
Και τα βιντεάκια που παίρνει μια χαρά είναι!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα. Και τι άλλο μπορώ να πάρω δηλαδή ώστε να βγάζει ισάξια της DSLR?
Μια καλή μηχανή δεν σημαίνει αυτόματα καλές φωτογραφίες. Η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις πάντα μαζί σου. Η φωτογραφία είναι μεράκι, είναι έμπνευση είναι τέχνη. Σημασία έχει αν θα πατήσεις το κλείστρο τη σωστή στιγμή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Να και οι κανόνες του ερασιτέχνη με την απλή compact http://www.24h.com.cy/worldnews/item/87691-pos-tha-travixete-kaluteres-fotografies.html
Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site...Νομίζω τα περισσότερα από αυτά που λέει τα κάνουμε κατα κάποιον τρόπο "αυτόματα" όλοι όσοι τραβάμε φωτό από ταξίδια,διακοπές κλπ...

Εκεί που μπέρδεψε λίγο είναι εκεί που λέει
"Σε μια συνηθισμένη μηχανή, το εύρος του φλας είναι περίπου 4 βήματα. Μπορείτε να διαπιστώσετε την ισχύ του δικού σας εάν συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης της μηχανής...."

Εγώ έχω μια απλή compact , οικονομική και είμαι ευχαριστημένη( δεν σκόπευα εξάλλου να δώσω πολλά χρήματα και ως βασικό είχα να είναι πολύ ελαφριά και να την κουβαλάω πανεύκολα)...Αυτή η μηχανή στις οδηγίες έλεγε εμβέλεια φλας
Περίπου 1,5 m ως 2 m (T)
Περίπου 0,3 m ως 2,8 m (w)

Είναι στο συνηθισμένο εύρος κατά τον συγγραφέα; Ανάλογα τι εννοεί 4 βήματα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom