Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
το Link τυχαία το είδα και τόβαλα. Χοντρικοί κανόνες, βασικοί. Το φλας συνήθως 2 μέτρα καλύπτει σε μήκος και πλάτος, ανάλογα το διάχυτο. Το χρησιμοποιώ κυρίως σε ημερήσιες για σκιές και θερμοκρασία, το βράδυ ίσα ίσα να φαίνεται το πορτραίτο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις αρχιτεκτονική φωτό ας πούμε.
Άντε καλή χρονιά, με καλές φωτογραφίες από καλά ταξίδια!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.560
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εχω την sony rx100 , το πρώτο μοντέλο, σε πολυ λογική τιμή. Βγάζει καταπληκτικές νυχτερινές λήψεις, σχετικά ελαφριά και μικρή. Την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Το zoom της είναι μικρό, αλλά όπως λένε οι γνώστες δεν γίνεται καλή compact με μεγαλο zoom. Για λήψεις από απόσταση εχω μια dsc hx20v ...
 

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Είμαι κάτοχος της Nikon d5200 την οποία και κουβαλώ μαζί μου, μαζί με 1-2 φακούς. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και σίγουρα όσο την μαθαίνω βελτιώνεται.
Επειδή κάποιες φορές δεν θέλω να έχω πράγματα όταν είμαι σε ταξίδι, σκοπεύω να αγοράσω και εγώ μία mirrorless για καλύτερη φορητότητα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Επειδή ήθελα φορητότητα πήρα την Sony rx100 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και με τις φωτογραφίες της και με τα βιντεο!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγω εχω μια Sony DSC-HX300 και ειμαι ικανοποιημενος απο τις επιδοσεις της. Υπαρχουν παρα πολλες και καλες φωτογραφικες, το θεμα ειναι ποσα χρηματα διαθετει καποιος και για ποιο λογω την θελει...δηλαδη επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα;;; Και βεβαια παρεα με την φωτογραφικη μονιμα εχω και μια HD βιντεοκαμερα ωστε να μην ξεφευγει τιποτα απο τις διακοπες μου.;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια την Sony Cyber-shot DSC-HX50. Έχω σχετικά μικρό μέγεθος. Βγάζει καλής ποιότητας φωτογραφίες και έχει καλό ζουμ. Επίσης, σου δίνει πολλές δυνατότητες για φωτογραφία σε manual. Δυστυχώς, το κακό ειναι ότι έχει πάρει λίγο σκόνη και σε φωτογραφίες ουρανού θάλασσας μου βγάζει σταθερά μικρό σημάδι.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Εν έτη 2017 κ λίγο πριν μπω στο αεροπλάνο, συνειδητοποίησα ότι ταξιδεύω σε αγαπημένο μου προορισμό με 4 φωτογραφικές μηχανές: κινητό, τάμπλετ, actioncam και μονοοπτική ρεφλέξ!
Εσείς οι φωτογράφοπληκτοι, με πόσες; :xalara::haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Δυστυχώς, το κακό ειναι ότι έχει πάρει λίγο σκόνη και σε φωτογραφίες ουρανού θάλασσας μου βγάζει σταθερά μικρό σημάδι.
Αυτο διορθωνεται. Υπαρχουν πολύ καλοί τεχνικοί -προφατα έλυσα παρόμοιο πρόβλημα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ πλέον έχω μια Nikon D5100! Ήθελα να είμαι Full εξοπλισμένος για το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό :D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Θυμήθηκα το 2002, όταν πρωτοβγηκαν οι ψηφιακές ταξίδεψα Βαρκελώνη με μια (μόνο) nicon coolpix 770 compact
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom