Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Καλώς σας βρήκα παιδιά!
Εγώ έχω μια Nikon D90 με τον 35άρη 1.8 της Nikon. Είμαι σε φάση αλλαγής του ζουμ, έδωσα τον 18-55 και σε μερικές μέρες θα πάρω τον 18-105!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημέρα κι από μένα!
Ανήκω στην μειοψηφία καθώς είστε νικονακηδες & κανονακηδες οι περισσότεροι απ' ότι βλέπω! :bleh:

Τα χριστούγεννα μου έκαναν ένα σούπερ δώρο, μια FUJIFILM_finepix_HS30_HLR!!!!
Μετά από 10 μέρες δοκιμών μπορώ να πω ότι συγκρίνεται άνετα με DSLR
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος....
Σαν σύγκριση έχω μια nikonD3100 που χρησιμοποιώ στην δουλειά όποτε χρειάζεται!!!

Προς το παρόν τραβάω φουλ, για να την μάθω καλά, έχω ακόμα δρόμο!

awww.qatarliving.com_files_imagecache_page_480_2012_09_23_1232.jpg
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Με 150 ευρω δε νομιζω να αγοραζεις κατι σοβαρο. Το ζουμ 21χ που εχει σημαινει πολλους συμβιβασμους στην ποιοτητα. Εγω οταν δεν χρησιμοποιω σταθερους φακους, χρησιμοποιω φακους με 3χ το πολυ (με προτεραιότητα στον πολυχρησιμοποιημενο μου 24-70).
Αν ομως θελεις μια φωτογραφικη μονο για να ανεβαζεις φωτο στο ιντερνετ ή αν εισαι αρχαριος, δεν ειναι κακη επιλογη.
Για να ανεβαζω στο ιντερνετ δεν με νοιαζει...απλως θελω να βγαζω καμια καλη φωτογραφια ειτε στα ταξιδια ειτε οπουδηποτε και τιποτα παραπανω!!Δεν ξερω και πολλα πανω στις φωτογραφικες,εχεις να μου προτεινεις καποια αλλη?μεχρι 150 ευρω..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σε αυτη την τιμη οχι. Διαλεξε κατι αλλα οχι με κριτηριο το μεγαλο ζουμ ωστε τα χρηματα σου να πιασουν τοπο σε άλλα τεχνικα χαρακτηριστικα της μηχανης.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω εχω μια olympus της σειρα μ...
που ειναι αδιαβροχες....εχω καμια μια olympus DSLR αλλα ρε παιδια απορω πως τις κουβαλατε...ειλικρινα μου την δινει αφανταστα να την κουβαλαω....
ενω η αλλη ειναι μικρουλα, χωραει σε καθε τσεπη, αδιαβροχη, ανθεκτικη σε πτωσεις....

βεβαια τελευταια πηρα χρησιμοποιω μονο μια GoPro....ξερω δεν ειναι φωτογραφικη αλλα εχει πολυ πλακα....
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα παιδιά αναρωτιόμουνα επειδή ψάχνω μια ψηφιακή μηχανή αυτό το καιρό αν έχει κάποιος καμία σχετικά φθηνή ψηφιακή μηχανή που να βγάζει συμπαθητικές φωτογραφίες (μιας και είμαι λίγο χειρότερος από ερασιτέχνη φωτογράφο) να μου στείλει ένα πμ να την αγοράσω :)!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κ γω παιδια θα ηθελα καμια γνωμη για αδιαβροχη μιας και χαλασε η δικη μου!ααα απαραιτητως οικονομικη μιας κ αυτη που χαλασε ηταν ακριβη....!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα και από εμένα. Έχει κανείς να μου προτείνει φωτογραφική μηχανή μέχρι 180-200 € ( Κάποια αξιόπιστη και με περισσότερες λειτουργίες από τις συνηθισμένες ).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα και από εμένα. Έχει κανείς να μου προτείνει φωτογραφική μηχανή μέχρι 180-200 € ( Κάποια αξιόπιστη και με περισσότερες λειτουργίες από τις συνηθισμένες ).
Η καλη φωτογραφια βγαινει απο εσενα και οχι απο τη μηχανη. Tι ακριβως εννοεις σαν περισσοτερες λειτουργιες; Συνηθως στις ακριβοτερες μηχανες πληρωνεις μεταξυ των αλλων και τη δυνατοτητα για χειροκινητες ρυθμισεις. Επομενως, στο ευρος τιμων που ζητας μιλαμε για μια μηχανη compact με αυτοματισμους που ειναι παρομοιοι σε ολα τα μοντελα. Δεν φανταζομαι να ζητας κατι τοσο ειδικο οπως η "ανιχνευση χαμογελου σκυλου". Θα σου προτεινα να αποφυγεις μηχανες με μεγαλο ζουμ, οσο μεγαλυτερο τοσο περισσοτεροι ειναι οι συμβιβασμοι στην ποιοτητα.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Καλησπέρα και από εμένα. Έχει κανείς να μου προτείνει φωτογραφική μηχανή μέχρι 180-200 € ( Κάποια αξιόπιστη και με περισσότερες λειτουργίες από τις συνηθισμένες ).
Αν μπορείς να δώσεις περισσότερα χρήματα, πολύ καλή επιλογή είναι η NIKON D3000+18-55VR KIT.
Μπορείς να τη βρεις σε e-shop στα 299 €.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Sokratis said:
Η καλη φωτογραφια βγαινει απο εσενα και οχι απο τη μηχανη. Tι ακριβως εννοεις σαν περισσοτερες λειτουργιες; Συνηθως στις ακριβοτερες μηχανες πληρωνεις μεταξυ των αλλων και τη δυνατοτητα για χειροκινητες ρυθμισεις. Επομενως, στο ευρος τιμων που ζητας μιλαμε για μια μηχανη compact με αυτοματισμους που ειναι παρομοιοι σε ολα τα μοντελα. Δεν φανταζομαι να ζητας κατι τοσο ειδικο οπως η "ανιχνευση χαμογελου σκυλου". Θα σου προτεινα να αποφυγεις μηχανες με μεγαλο ζουμ, οσο μεγαλυτερο τοσο περισσοτεροι ειναι οι συμβιβασμοι στην ποιοτητα.
Αυτές που είδα είναι οι εξής: Nikon coolpix L810 και Olympus SP-720 UZ έχουν όμως μεγάλο οπτικό zoom. Αξίζει να αγοράσω μια από αυτές -ή κάποια παρόμοια- ή να πάρω μια από τις μικρές τις compact.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
να σου μιλησω απο προσωπικη εμπειρια..εχω πολλές φωτογραφικες και μια ακριβη με πολλους φακους...ενα μισθο είχα δώσει..στις ένδοξες μέρες βεβαίως βεβαίως :shock: συγκινουμε που τις θυμάμαι δαυτες :D
το δια ταυτα; χρησιμοποιω τις compact η ακριβοτερη 300 ευρω καθως ειναι μικρες και βολικές, ακόμη κ σε τσεπη μπορείς να τις βάλεις.
τα "μπαουλα" δεν ειναι λειτουργικα ασε που εισαι μονιμως στοχος κι αρα θελει ψυχοθεραπεια ωστε να μην εισαι αγχωμενος κυριως αδικως στο ταξιδι για το ποιος θα στην αρπαξει.
αρα μια κομπακτ παρε, μην τσιμπησεις με τα mp, δεν ειναι το σημαντικοτερο που εχεις να δεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom