Ιταλία Τοσκάνη προτάσεις και συμβουλές

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
έφτασε η ώρα για τις καλοκαιρινές διακοπές θα ρίξω μάυρη πέτρα πίσω μου και θα φύγω για τοσκάνη, έχω σκεφτεί να μείνω 3 βράδια στη Σιένα 2 βράδια φλωρεντία και φεύγοντας θα μείνω και 2 βραδιές στην βενετία(δεν άντεξα να την αφήσω στη σκιά της τοσκάνης). Στα σχεδιά μου έχω να χρησιμοποιήσω την Σιένα ως ορμητήριο για τα χωριά της τοσκάνης και έχω στο μυαλό μου το san gimignano το chianti και τη lucca αυτοκίνητο δε θα νοικιάσω και περιμένω προτάσεις για τις εκδρομές τρόπους μετακίνησης μέρη για καφέ, παγωτό,φαγητό κ.α. από Φλωρεντία και Βενετία δεν έχω σκοπό να το κουνήσω ρούπι.. περιμένω τα νέα σας
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δεν πιστεύω να το εννοείς οτι δεν θα νοικιάσεις αυτοκίνητο?/?
Δεν θα δεις τιποτε χωρις αυτοκίνητο... ειναι λάθος...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν πιστεύω να το εννοείς οτι δεν θα νοικιάσεις αυτοκίνητο?/?
Δεν θα δεις τιποτε χωρις αυτοκίνητο... ειναι λάθος...
δεν εχει και ποταμι που να χωραει τη βαρκα του..ο Arno ειναι μικρός..
τα ΜΜΜ δεν χαρακτηρίζονται από αξιοιπιστία και άνεση στην ιταλική επαρχία..ειδικα τα regionale τραίνα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
σκεφτόμουνα τρένο για σιένα κι από εκεί κάποιες ημερήσιες οργανωμένες από τρίτους μάλλον.. θα το ξανασκεφτώ μάλλον
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Περισυ πηγα τοσκανη!! λοιπόν!! 1.Να πας Πίζα οπωσδηποτε ειναι κοντα σε ολα αυτα που λες με αποσταση κοντα στη μια ωρα το πολύ 2. Από χωριά η lucca είναι τοπ μη την χάσεις και το οτι θα μεινεις στη Σιενα να ξερεις ειναι εμπειρία , ειναι η πιο ομορφη πολυ απο οπτικη πλευρά (κτιρια κλπ) . Λοιπόν δε ξερω τι λένε οι παραπάνω για τα τρένα πάντως εγώ ταξίδευα συνεχεια με trenitalia (ακομα και σε κοντινη αποσταση των 15 λεπτων livorno - piza) και εκτος του οτι ητανε πολυ φθηνα έμεινα πολύ ικανοποιημένος .

Φλωρεντία για φαϊ θα σου συστήσω ενα ρεστοραν που καθως περασεις το Ponte Vecchio απο το κεντρο προς το πανω μερος της πολης θα κανεις αριστερα (θα εχει κτιρια που η μια οψη τους κοιταει στο ποταμι θα καταλαβεις τι σου λεω οταν πας) και στα 20 μετρα θα περάσεις μια τραπεζα , μετα εχει δυο εστιατορια εσυ οπως περπατας θα πας στο δευτερο (το τελευταιο του δρομου)... Πολυ καλο φαϊ , με τελεια θεα ειδικα για βραδυ (αν πας ψηλονωρις και βρεις και τραπεζι εξω σουπερ) και με φθηνες τιμές!

Υστερα αν εισαι του χύμα θα απολαύσεις την πίατσα πιατελίνα και ότι γίνεται εκει καθε βραδυ διαφορετικά μπορεις να ακουσεις μουσικους διαφόρων ειδων στα κεντρικα σημεία της πόλης ...

Από ρώμη που βλέπω να μην εβαλες (κακως...) αν περασεις εχε στο νου να πας στην Περιοχη του σαν λορέντζο (αρκετα κοντα στο σταθμο τερμινι) αλλα και στiς γεφυρες της περιοχης του τραστίβερι.... τα αλλα τα τουριστικα εννοούνται..! ελπιζω να βοηθησα λίγο!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Περισυ πηγα τοσκανη!! λοιπόν!! 1.Να πας Πίζα οπωσδηποτε ειναι κοντα σε ολα αυτα που λες με αποσταση κοντα στη μια ωρα το πολύ 2. Από χωριά η lucca είναι τοπ μη την χάσεις και το οτι θα μεινεις στη Σιενα να ξερεις ειναι εμπειρία , ειναι η πιο ομορφη πολυ απο οπτικη πλευρά (κτιρια κλπ) . Λοιπόν δε ξερω τι λένε οι παραπάνω για τα τρένα πάντως εγώ ταξίδευα συνεχεια με trenitalia (ακομα και σε κοντινη αποσταση των 15 λεπτων livorno - piza) και εκτος του οτι ητανε πολυ φθηνα έμεινα πολύ ικανοποιημένος .

Φλωρεντία για φαϊ θα σου συστήσω ενα ρεστοραν που καθως περασεις το Ponte Vecchio απο το κεντρο προς το πανω μερος της πολης θα κανεις αριστερα (θα εχει κτιρια που η μια οψη τους κοιταει στο ποταμι θα καταλαβεις τι σου λεω οταν πας) και στα 20 μετρα θα περάσεις μια τραπεζα , μετα εχει δυο εστιατορια εσυ οπως περπατας θα πας στο δευτερο (το τελευταιο του δρομου)... Πολυ καλο φαϊ , με τελεια θεα ειδικα για βραδυ (αν πας ψηλονωρις και βρεις και τραπεζι εξω σουπερ) και με φθηνες τιμές!

Υστερα αν εισαι του χύμα θα απολαύσεις την πίατσα πιατελίνα και ότι γίνεται εκει καθε βραδυ διαφορετικά μπορεις να ακουσεις μουσικους διαφόρων ειδων στα κεντρικα σημεία της πόλης ...

Από ρώμη που βλέπω να μην εβαλες (κακως...) αν περασεις εχε στο νου να πας στην Περιοχη του σαν λορέντζο (αρκετα κοντα στο σταθμο τερμινι) αλλα και στiς γεφυρες της περιοχης του τραστίβερι.... τα αλλα τα τουριστικα εννοούνται..! ελπιζω να βοηθησα λίγο!
αγαπητε koan σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, μου δίνεις ακόμη ένα λόγο να επισκεφτώ τη lucca η πίζα και η ρώμη δεν είναι στο πρόγραμμα καθώς τις έχω επισκεφτεί παλιότερα. Με τρενιτάλια έχω σκοπό να κινηθώ κι εγώ.. θα το ψάξω το μαγαζί στην φλωρεντία σε ευχαριστώ;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Μπραβο Λεφτερη επιτελους αποφασισες να κανεις το σωστο ταξιδι!
Λοιπον πηγα προσφατα στα ιδια μερη κ εχω να σου πως τα εξης:
Η Λουκα οντως αξιζει επισκεψης, προσωπικα εμεινα 2 βραδυα και μου αρεσε αρκετα
Ειναι μια μικρη κουκλιστικη πολη μεσα στα τειχη γεματη πλατειες, εκκλησιες, κωδονοστασια, κλπ
Για τη Σιενα τι να πουμε, αψογη, το μονο μειον ειναι οτι τα ξενοδοχεια της ειναι πανακριβα και υπερτιμημενα !
Το Σαν Τζιμινιανο ειναι κ αυτή μια ατμοσφαρική, μεσαιωνική πολη στην οποία πρεπει να αφιερωσεις αρκετο χρόνο( προσωπικα μετανοιωσα που δεν εμεινα εστω για ενα βραδυ)

Μια σημειωση:Από Σιένα για να πας στη Λουκα περνας υποχρεωτικα εξω από Φλωρεντια, η Λουκα δηλ είναι μετα τη Φλωρεντια, δες λιγο
Routes Lucca Siena ViaMichelin: The best routes Lucca Siena

Εστιατορια εχουμε γραψει πολλα στο topic http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...E9/3973-e%F3%F4%E9%E1%F4%EF%F1%E9%E1-die.html
Μη χασεις με τπτ εκτος αν ειναι κλειστα λογω καλοκαιριου (αν πας Αυγουστο πολυ το φοβαμαι)
1)Φλωρεντια La Giostra, http://www.ristorantelagiostra.com/
2)Σιενα Da Divo Antica Osteria Da Divo
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Εννοείται ότι ΠΡΕΠΕΙ να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Αλλιώς θα είναι σα να μην πήγες και να μην είδες τίποτα.

Να είσαι προετοιμασμένος ότι θα τραβήξεις άπειρες φωτογραφίες, οπότε πάρε τα απαραίτητα για ξεφόρτωμα. 'Ενας λόγος παραπάνω που σου χρειάζεται το αυτοκίνητο είναι και για τη λήψη φωτογραφιών. Θα σταματάς σε κάθε στροφή.

Εκτός από τα χωριά του chianti να περιηγηθείς στις απίστευτες εξοχές στην περιοχή Crete της Τοσκάνης με χαρακτηριστικά χωριά το Montalcino, Montepulciano και Pienza.

Η Σιένα είναι μια κούκλα και είμαι σίγουρη ότι θα την ευχαριστηθείς.

Για φαγητό στη Σιένα προτείνω το παρακάτω (το έχω αναφέρει και αλλού)
Trattoria Papei, Piazza del Mercato 6
Βρίσκεται πίσω από το Campo.
Πηγαίνουν κυρίως ντόπιοι και έχει πολλά ψητά
Σπεσιαλιτέ τους βέβαια η μπιστέκα φιορεντίνα αλλά και και η ταλιάτα την οποία και δοκιμάσαμε. Είναι ψητό χοιρινό κρέας κομμένο σαν παϊδάκια και από πάνω έχει ψιλοκομμένη ρόκα.
Μας είπαν ότι οι ντόπιοι βάζουν από πάνω και ωμό λάδι.
Επισης, έχουν και πολύ καλό χύμα ντόπιο κρασί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Εννοείται ότι ΠΡΕΠΕΙ να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Αλλιώς θα είναι σα να μην πήγες και να μην είδες τίποτα.


Εκτός από τα χωριά του chianti να περιηγηθείς στις απίστευτες εξοχές στην περιοχή Crete της Τοσκάνης με χαρακτηριστικά χωριά το Montalcino, Montepulciano και Pienza.
Με δυό κουβέντες η anny τα είπε όλα... πέτα έξω τις μεγάλες πόλεις πλην Σιέννα νοίκιασε αυτοκίνητο και πήγαινε στα 3 αυτά χωριά συν το San Gingniano και την Voltera... μην μείνεις στη Σιέννα αλλά στην εξοχή, εκεί να δώσεις το βάρος...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Βρέθηκα πέρσι στη Φλωρεντία για πέντε ημέρες και αυτό που μου έμεινε περισσότερο χαραγμένο στη μνήμη ήταν η μια και μοναδική ημέρα που νοίκιασα αυτοκίνητο και επισκέφθηκα τη Σιένα και Σαν Τζιμινιανο. Χρησιμοποίησα τη Chiantistrasse και όχι την εθνική οδό. Αξέχαστη εμπειρία!!! Η φύση της Τοσκάνης είναι απίστευτη και μόνο με αυτοκίνητο να την απολάυσεις. Ανεβάζει το κόστος του ταξιδιού, αλλά στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δε θα το μετανιώσεις.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
με βάλατε σε σκέψεις πάλι από ξενχεία στη σιένα είχα δει 2 το nh siena κεντρικότατο με 85 ευρώ με πρωινό και το mercure λίγο πιο έξω με 49 μόλις ευρώ με πρωινό τωρά θα το ξανασκεφτώ, συνεχίζω να καταγράφω τις τρατορίες που προτείνετε..;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
λευτέρη, συμφωνώ με τα παιδιά! καλύτερα ίσως να πάρεις αυτοκίνητο!

και θα σου προτείνω κι εγώ (αν και στο δικό μου ταξίδι θέλησα να ξεκινήσω από τις μεγάλες πολεις) να προτιμήσεις να περάσεις περισσότερο χρόνο στην ύπαιθρο της τοσκάνης απ' ό,τι στις πόλεις.. θα είναι και νταλα καλοκαίρι!!! οπότε πιστεύω προσφέρεται περισσότερο :) (το ίδιο εχουμε πει και στη ντοροθυ χεχε!)

με 5 μέρες που έχεις, μπορείς να δεις αρκετά πραγματάκια...

σε 1 1/2 με 2 μέρες βλέπεις πολύ άνετα και χαλαρα τα βασικά της φλωρεντίας...

και από εκεί και πέρα, δώσε 1 μέρα σε σιένα-τζιμινιανο-κιαντι, μια σε πιζα-λουκα και ίσως μια για να δεις λιγάκι και κάποια απο τα υπεροχα άλλα χωριουδάκια που σου προτεινανε... (τα παιδιά που γραψανε είναι πιο ειδικοι στην υπαιθρο, οποτε ακουσε τους)... αν τωρα θελεις να δωσεις λιγο περισσοτερο χρονο στη σιενα.. το κανονίζεις κι αυτό και αφαιρείς από κάτι άλλο ...αξίζει! (εννοείται να κάνεις και διανυκτερευση!)...

τωρα, αν δεν παρεις car, απλα θα δεις λιγοτερα πραγματα... δηλαδη π.χ. μια μερα θα δεις μονο σιενα σαν τζιμινιανο οπως εγω... ενω καλλιστα θα μπορουσα να εχω χωρεσει και το κιαντι σ' αυτο το τουρ... (στριμωγμενα μεν, αλλα αν υπολογισεις τους χρονους απο τις μετακινησεις που εχασα με τα ΜΜΜ θα το προλαβαινα... ασε που θα χα χρονο να δω περισσοτερη ωρα και το σαν τζιμινιανο...)

τωρα, αν δε θελεις με τπτ να νοικιασεις αυτοκινητο, μην πάρεις τρένο, και άβολο είναι και σε αφήνει μακριά από το κέντρο της σιένας... πάρε λεωφορείο αν και σίγουρα -σε σχεση με το car- θα έχεις μια μικρούλα ταλαιπωρία μεγαλύτερη (και μόνο το ψάξιμο των αφετηριών, εισιτηρίων κλπ μας έπαιρνε ώρα...)

τωρα βεβαια το car οπως καταλαβαινεις, δεν μπαινει μεσα στις πολεις... ουτε σιενα ουτε φλωρεντια.. οποτε ισως θα πρεπει να δωσουν τα παιδια και καποιες info για παρκινγκ.. π.χ. αν θυμαμαι καλα απο την ιστορια του traveller στο san gimignano το είχε αφησει εξω απο το καστρο σε παρκινγκ επι πληρωμη??

κάποιες τετοιες info καλο θα ειναι να τις ξερεις απο πριν!

α ναι... και κατι αλλο! για τα οργανωμενα τουρ που λες! υπαρχουν αλλα ειναι ακριβα.. ενδεικτικα ειχα βρει ημερησιο tour σιένα-σαν τζιμινιανο-κιάντι (μαζι με ελαφρυ γευμα), μεταφορές κλπ 50-55 ευρώ...

γιατι να μην τα δωσεις σε αυτοκινητο και να κανεις το προγραμμα σου οπως το θες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom