Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οι Βουλγαροι ειχαν παει Αυγουστο με 100 ευρω και εγω ζητουσα το δωματιο για 1 Ιουλη. Ποια ειναι πιο high season? Θα ψαξω ομως και θα σας στειλω τη φωτο του τιμοκαταλογου. Περασαν χρονια , ομως το κρατησα γιατι ηταν οντως παραξενο-γελιο.Δυστυχως ομως ειναι κατι που ειδικα στη Χαλκιδικη το συναντας. Οσο κι αν δεν μας αρεσει να το ακουμε.
Κατ' αρχην μην συνδεεις τα δυο γεγονοτα, ειναι ασχετα μεταξυ τους. Παμε στο 1ο γεγονος. Μου φαινεται τρελο καποιος να βγαζει τιμοκαταλογο στην εποχη του ιντερνετ και να διαφημιζει κιολας ειδικη τιμη για τους Ελληνες, Αλλα αφου λες οτι εγινε, δεν το αμφισβητω, πετυχες φαινεται στην περιπτωση. Δεν διαφημιζε ο ανθρωπος ομως οτι τα πουλαει πιο ακριβα προφανως αλλα οτι τα πουλαει πιο φτηνα. Και εφ' οσον η τιμη που σου εδωσε οπως λες ηταν ιδια με του τιμοκαταλογου δεν προσπαθουσε να σε αποφυγει. Για τις ιδιες ημερομηνιες αν αντι τηλ. εκλεινες μεσω booking οπως θα εκαναν πιθανοτητα οι Βουλγαροι θα πληρωνες 240 ευρω και κατι περιπου. 210 ευρω δηλαδη που σου ζητησε συν 15% που ειναι το στανταρ πακετο της μπουκινγκ. Γι' αυτο ελεγε καταχρηστικα τιμοκαταλογος Ελληνων τουριστων επειδη θα εκλειναν τηλεφωνικα απο την στιγμη που θα επεφτε ο καταλογος στα χερια τους.
Παμε τωρα για τους Βουλγαρους που πληρωσαν 100 ευρω τον Αυγουστο. Μπορει να πηραν αλλο δωματιο πιο φθηνο οπως σου ειπε η tsampi90 ή μπορει να ειχαν κλεισει με πρακτορειο ή να το κλεισαν πιο νωρις, ή εσυ να πηγες αλλη χρονια που ειχε κανει ανακαινιση το καταλυμα και να ηταν πιο ακριβα τα δωματια ή και την ιδια χρονια να ηταν να μην ειχε τα λεφτα να τα ανακαινισει ολα και να ανακαινισε τα μισα και να τα χρεωνει πιο ακριβα μπορει να ετυχε να ειναι Αυγουστο που ειναι high season ψιλοαδειος να αγχωθηκε και να κατεβασε τελευταια στιγμη τις τιμες, μπορει να κλεισαν πολλες μερες και να ερχονται και συχνα και να τους εκανε καλυτερη τιμη, μπορει να ειναι φιλοι του και να τους το εδωσε σε τιμη κοστους μπορει... μπορει... μπορει... χιλια μπορει που δεν μου ερχονται στο μυαλο τωρα. Ενα μπορει ομως το αποκλειω, το μπορει να πηραν καλυτερη τιμη επειδη ειναι Βουλγαροι και οχι Ελληνες!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μπορει να ετυχε να ειναι Αυγουστο που ειναι high season ψιλοαδειος να αγχωθηκε και να κατεβασε τελευταια στιγμη τις τιμες
Τι λες βρε; Να εκανε τελευταια στιγμη εκπτωση > 50% τον Αυγουστο δεν παιζει. Εκτος κι αν μιλαμε για τελη Αυγουστου οπου καποια μερη στη Χαλκιδικη ερημωνουν και τα ξενοδοχεια σε αυτες τις περιοχες κανουν απιστευτες προσφορες. Η Χαλκιδικη ειναι μεγαλη κι απο περιοχη σε περιοχη η τουριστικη κινηση διαφερει αρκετα. Απο χωρια που δουλευουν 6+ μηνες μεχρι χωρια που δουλευουν 20-30 μερες μονο τον Αυγουστο και φυσικα χωρια που δεν εχουν ποτε ικανο αριθμο τουριστων. Εξαρταται λοιπον πολυ απο την τοποθεσια του ξενοδοχειου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τι λες βρε; Να εκανε τελευταια στιγμη εκπτωση > 50% τον Αυγουστο δεν παιζει. Εκτος κι αν μιλαμε για τελη Αυγουστου οπου καποια μερη στη Χαλκιδικη ερημωνουν και τα ξενοδοχεια σε αυτες τις περιοχες κανουν απιστευτες προσφορες. Η Χαλκιδικη ειναι μεγαλη κι απο περιοχη σε περιοχη η τουριστικη κινηση διαφερει αρκετα. Απο χωρια που δουλευουν 6+ μηνες μεχρι χωρια που δουλευουν 20-30 μερες μονο τον Αυγουστο και φυσικα χωρια που δεν εχουν ποτε ικανο αριθμο τουριστων. Εξαρταται λοιπον πολυ απο την τοποθεσια του ξενοδοχειου.
Ενταξει εξαιρετικα απιθανο θεωρω καταλυμα αδειο Αυγουστο σε τουριστικο μερος, απλα μεσα στα πολλα μπορει ειπα κι αυτο και ναι προς τα τελη υπεθετα και εγω αλλα και παλι με ελαχιστη πιθανοτητα. Και μερικα απο τα αλλα μπορει που ειπα δεν τα θεωρω και πολυ πιθανα. Το πιθανοτερο ειναι ή να εκλεισαν απο πρακτορειο ή να εκλεισαν αλλου τυπου δωματιο ή να πηγαν αλλη χρονια και να μεσολαβησε ανακαινιση. Τωρα ποσο διαρκει η σεζον σε καθε μερος της Χαλκιδικης δεν ξερω! Αυτα τα ξερεις εσυ που εισαι απο κει και δραστηριοποιεισαι εκει!
 
Last edited:

evikal

Member
Μηνύματα
19
Likes
71
Ειναι σαφες πως προσπαθησαν να σε αποφυγουν. Ηθελες διαμονη για ενα Σαββατο και για να τους συμφερει ( ή να σε αποφυγουν ευγενικα) σου εδωσαν την τιμη πορτας. Αυτο δεν εχει να κανει με το οτι ησουν Ελληνιδα. Μην λεμε ο,τι να ναι.
αυτο ακριβως! και αναλογως την ζήτηση μια μικρη πτωση τιμής μπορεί να υπάρξει τελευταία βδομάδα του Αυγούστου τουλαχιστον για δευτερο ποδι Χαλκιδικής που γνωρίζω .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενταξει εξαιρετικα απιθανο θεωρω καταλυμα αδειο Αυγουστο σε τουριστικο μερος, απλα μεσα στα πολλα μπορει ειπα κι αυτο και ναι προς τα τελη υπεθετα και εγω αλλα και παλι με ελαχιστη πιθανοτητα. Και μερικα απο τα αλλα μπορει που ειπα δεν τα θεωρω και πολυ πιθανα. Το πιθανοτερο ειναι ή να εκλεισαν απο πρακτορειο ή να εκλεισαν αλλου τυπου δωματιο ή να πηγαν αλλη χρονια και να μεσολαβησε ανακαινιση. Τωρα ποσο διαρκει η σεζον σε καθε μερος της Χαλκιδικης δεν ξερω! Αυτα τα ξερεις εσυ που εισαι απο κει και δραστηριοποιεισαι εκει!
Ε ναι παιζουν πολλα μπορει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Όλοι αυτοί συνήθως είναι μαθημενοι να βγάζουν τα χρήματα που υπολογίζουν. Όταν δεν γίνει αυτό, για τον άλφα ή βήτα λόγο, τότε ξεκινάει η μιζέρια. Στην προκειμένη περίπτωση η πραγματική μιζέρια..
35 χρονια διακοπες στα ελληνικα νησια ,ποτε δεν ακουσα ενα που ασχολειται με το τουρισμο ( χοτελ,εστιαση, αυτο, κτλ ) να ειναι ευχαριστημενος. Παντα δεν εχει δουλεια, λιγα πραγματα, μια σαλατα στα 3...
Ο κλασικος ο μ@λ%κ&ς ο ελληνας !!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
35 χρονια διακοπες στα ελληνικα νησια ,ποτε δεν ακουσα ενα που ασχολειται με το τουρισμο ( χοτελ,εστιαση, αυτο, κτλ ) να ειναι ευχαριστημενος. Παντα δεν εχει δουλεια, λιγα πραγματα, μια σαλατα στα 3...
Ο κλασικος ο μ@λ%κ&ς ο ελληνας !!!
Αυτο γινεται γιατι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει την ταση να συγκρατει, να ακουει και να θυμαται αυτα που τον βολευουν. Αν ανατρεξεις σε ποστ δικα μου αλλα και αλλων για την τουριστικη κινηση θα δεις πως υπαρχει ικανοποιηση. Οτι ζηταμε να αναβαθμιστει το τουριστικο μας προιον ωστε η χωρα να προσελκυει υψηλοτερα βαλαντια και εσοδα καποιοι το ονομαζετε μιζερια, εμεις το λεμε αναβαθμιση.
Φετος ειναι διαφορετικη η χρονια κι αν δεν το καταλαβαινει καποιος και βλεπει παλι μιζερια τι να πω; Τετοια ζηλια, κακια και ευχαριστιση που χιλιαδες οικογενειες εχουν αβεβαιο οικονομικο μελλον;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο γινεται γιατι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει την ταση να συγκρατει, να ακουει και να θυμαται αυτα που τον βολευουν. Αν ανατρεξεις σε ποστ δικα μου αλλα και αλλων για την τουριστικη κινηση θα δεις πως υπαρχει ικανοποιηση. Οτι ζηταμε να αναβαθμιστει το τουριστικο μας προιον ωστε η χωρα να προσελκυει υψηλοτερα βαλαντια και εσοδα καποιοι το ονομαζετε μιζερια, εμεις το λεμε αναβαθμιση.
Φετος ειναι διαφορετικη η χρονια κι αν δεν το καταλαβαινει καποιος και βλεπει παλι μιζερια τι να πω; Τετοια ζηλια, κακια και ευχαριστιση που χιλιαδες οικογενειες εχουν αβεβαιο οικονομικο μελλον;
Eγώ πάντως που συναντώ αρκετές δεκάδες (καμιά φορά εκατοντάδες) εργαζόμενους στον τουρισμό εκτός τουριστικής σαιζόν, τα τελευταία χρόνια σχεδόν όλοι σου λένε ότι πάνε πάρα πολύ καλά. Ναι, οι περισσότεροι επισημαίνουν ότι το % των λεφτάδων μειώνεται, αλλά εξαρτάται από το τι υπηρεσίες προσφέρεις και η αύξηση του τουρισμού παγκοσμίως λόγω της αύξησης της μέσης τάξης έχει λογικά επακόλουθα. Σε γενικές γραμμές πάντως μόνο αισιόδοξα σχόλια ακούω, εδώ και χρόνια μάλιστα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτο γινεται γιατι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει την ταση να συγκρατει, να ακουει και να θυμαται αυτα που τον βολευουν. Αν ανατρεξεις σε ποστ δικα μου αλλα και αλλων για την τουριστικη κινηση θα δεις πως υπαρχει ικανοποιηση. Οτι ζηταμε να αναβαθμιστει το τουριστικο μας προιον ωστε η χωρα να προσελκυει υψηλοτερα βαλαντια και εσοδα καποιοι το ονομαζετε μιζερια, εμεις το λεμε αναβαθμιση.
Φετος ειναι διαφορετικη η χρονια κι αν δεν το καταλαβαινει καποιος και βλεπει παλι μιζερια τι να πω; Τετοια ζηλια, κακια και ευχαριστιση που χιλιαδες οικογενειες εχουν αβεβαιο οικονομικο μελλον;
Εξαρτάται πως την βλέπετε την αναβάθμιση, προς το παρόν βλέπουμε καταπατήσεις παραλιών, λόφων, βουνών, προστατευόμενων χώρων, καταστροφή παραδοσιακών οικισμών, μπετόν ξανά μπετόν, πινακίδες ξανά πινακίδες, εξαφανισμένα πεζοδρόμια, αυτοσχέδιες παράγκες που δεν απομακρύνονται ποτέ, ξενοδοχεία πάνω σε αρχαία, ξενοδοχεία που αδειάζουν στις παραλίες που στήνουν τις ομπρέλες. Το 80% του ελληνικού τουρισμού στηρίζεται σε αυτό το μοντέλο και στους αντίστοιχους τουρίστες. Αν είχαν λίγο καλύτερες θάλασσες στην Αδριατική ή αν μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες η Νότια Γαλλία κανείς δεν θα πατούσε.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φετινός Μάρτης, προ κόβιντ 19, η σαιζόν αργεί λίγο, χεστήκανε για την εικόνα του χωριού αν δεν υπάρχουν οι τουρίστες να αφήσουν το μαρούλι, τους ανήκουν όλα για πάντα. Σφακιά 2020
σφακιά 2.jpg
σφακιά 1.jpg
σφακιά 3.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Τι μου θυμισατε τωρα, εχω ξεχασει πως ειναι γιατι εχω κατι χρονια να κανω διακοπες στην Ελλαδα. Θυμηθηκα τις 3 φορες που μου εχουν σερβιρει σε εστιατορια στα νησια αποφαγια μεταμφιεσμενα σε πιατο (την 3η φορα κοντεψαμε να πλακωθουμε), και μιλω για κεντρικα εστιατορια των κεντρων των νησιων και επειδη στη φαση 2 θα αφεθουμε στην "ατομικη ευθυνη" και σε καμια χωρα απο τις 30 που εχω παει δεν εχω αντιμετωπισει παρομοιες καταστασεις, λεω να βαψω το σπιτι φετος παρα να παω διακοπες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξαρτάται πως την βλέπετε την αναβάθμιση, προς το παρόν βλέπουμε καταπατήσεις παραλιών, λόφων, βουνών, προστατευόμενων χώρων, καταστροφή παραδοσιακών οικισμών, μπετόν ξανά μπετόν, πινακίδες ξανά πινακίδες, εξαφανισμένα πεζοδρόμια, αυτοσχέδιες παράγκες που δεν απομακρύνονται ποτέ, ξενοδοχεία πάνω σε αρχαία, ξενοδοχεία που αδειάζουν στις παραλίες που στήνουν τις ομπρέλες. Το 80% του ελληνικού τουρισμού στηρίζεται σε αυτό το μοντέλο και στους αντίστοιχους τουρίστες. Αν είχαν λίγο καλύτερες θάλασσες στην Αδριατική ή αν μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες η Νότια Γαλλία κανείς δεν θα πατούσε.
Δεν εχεις αδικο σ' αυτο. Παρολα αυτα η πλειονοτητα των ξενοδοχων και των επιχειρηματιων του τουρισμου ειναι εναντια σε τετοιες πρακτικες και απαιτει απο το κρατος αυστηρους κανονες και τηρηση των νομων. Περα ολων οσων ενοχλουν κι εσας υπαρχει και ζητημα αθεμιτου ανταγωνισμου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom