Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Δεν θα βρεθεί η χρυσή τομή, όπως πάντα θα ειμαστε ή άσπρο ή μαύρο. Μόνο που δεν υπάρχουν μονο αυτά τα 2 χρώματα.

Πάντα διακοπές στην Ελλάδα έκανα και τις καλοκαιρινές θα συνεχίσω να τις κάνω γιατί έχω αρκετά μέρη να επισκεφθώ ακόμα. Οταν μιλουν απαξιωτικά για τον Ελληνα τουριστα δεν μιλούν για εσάς προσωπικά και φυσικά μία καταγωγή δεν ορίζει και την ποιοτητα του ανθρώπου. Ναι τα ομορφα καταλύματα συνηθως τα πληρώνουμε ακριβά και το καταλαβαίνουμε ιδιαιτερα όσοι έχουμε παιδιά που καλούμαστε να πάρουμε μεγαλύτερα δωμάτια ή δίχωρα. Από τότε που με θυμάμαι να πληρώνω τις διακοπές μου λοιπόν δεν είχαν διάρκεια ποτέ πάνω από 8 μέρες. Μέχρι στιγμής ειναι το μεγαλύτερο διάστημα που μπορώ να κάνω, επιλέγοντας βεβαια ότι δεν θα μαγειρεύω και θα τρώμε έξω. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, θα μπορούσα να μεινω σε ενοικιαζομενο επιπλωμένο, να μαγειρεύω και αντι για 8 μέρες να μείνουμε 12. Αλλοι το προτιμούν, εγώ δεν θέλω να κάνω τίποτα, προτιμώ λιγοτερες μέρες και πιο ξεκούραστες. Ειναι οι προσωπικές επιλογές. Ο @Ntt είπε σε προηγουμενο ποστ ότι τα 350 θα τα εδινε να βλέπει τη καλντερα να εχει τις πισίνες του και οχι σε ενα ξενοδοχείο που το μονο που εχει ειναι η παραλία, και γω μαζί του αλλά στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου τη παραλια χρειάζομαι (δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο). Οπότε όλα ειναι υποκειμενικά, παντα αλληλένδετα με άλλους παράγοντες.

Πάμε τώρα στους Ελληνες τουριστες ξανά.. δουλευα σε τουριστικο γραφείο εισερχομενου τουρισμού και όταν μου έλεγαν γνωστοί μου βρες κανενα ξενοδοχείο τους έλεγα οτι ειναι ολα γεμάτα. Οσες φορές έκανα το λάθος να ασχοληθώ (εκτος από 1-2 αγαπημένους φίλους μου) το μετάνιωσα, σε βάζουν να ψάχνεις, έχεις γυρίσει ολη την Ελλάδα και τελικά σου λενε αααα είναι ο κουμπαρος στα sales του τάδε ξενοδοχείου και μας έδωσε στο τάδε Palace σουίτα με 70 ευρώ.. ε ρε φίλε πηγαινε κατευθείαν στον κουμπάρο σου τι με βάζεις και ψαχνω.. Από ολους αυτούς τους γνωστούς σε εναν έκλεισα και καλη τιμή στην Χαλκιδική (Δεν ήταν στην Αφυτο ;) ) αλλά βρήκε εκει εναν συνάδελφο του που του ειχει κανει προσφορά ο ξενοδοχος και εδωσε το δωμάτιο φθηνοτερα από αυτό που μας ειχε πουλήσει στο γραφείο. Φαντάζεστε τι έγινε, γιατι εγώ να το πληρώσω τόσο και ο τάδε έδωσε τόσα.. εντάξει απαιτήσαμε απο το ξενοδόχο να μας δωσει την ιδια τιμή και δεν βγάλαμε κέρδος ουτε 1 λεπτό για να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης ο οποίος δεν μας ξαναπροτιμησε και θεωρησε ότι τον κλεβαμε κιολας. Αμέτρητα τα περιστατικά...και φυσικά υπάρχει και η απένταντι όχθη, έχω θιχτεί κι εγώ σαν καταναλωτής. .
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
@Sanna1971 θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε αν ο ξενοδόχος κατάφερε να το δώσει στη νέα τιμή.
Μπορει και να το εκανε. Αν ηξερα κατι με σιγουρια πιστεψε με θα σου απαντουσα. Αλλα αν διαβασες και απο αλλο μελος παρακατω θα καταλαβες οτι υπαρχει θεμα με την αποτομη, εξαιρετικα μεγαλη ανοδο των τιμων στο νησι. Δε θα βαλω αλλες παραμετρους για το συγκεκριμενο νησι στη συζητηση γιατι θα κουρασω. Παντως εν κατακλειδι θα σου πω οτι επειδη το συγκεκριμενο νησι απευθυνεται σε πιο συγκεκριμενη τουριστικη αγορα, β. Ελλαδα εννοω, εχουν αρχισει να δημιουργουνται αρνητικες εντυπωσεις. Δικο μου ταπεινο συμπερασμα
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
@James, αν καταλαβα καλα ζητησες να δειξω καταννοηση στο προβλημα που πιθανως αντιμετωπιζες και εκανεςτην αυξηση του 60%. Και γιαυτο να μη τη χαρακτηρισω αρπαχτη και να την πληρωσω. Αν οχι εγω καποιος αλλος. Ε κι εγω καταννοηση ζηταω να δειξεις....
Και για να βαλω μια τελεια στο θεμα νομιζω οτι ολοι πια μπορουμε να ξεχωρισουμε μια απλη αυξηση των τιμων 10%-15% απο μια μια αρπαχτη
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Την έννοια επαγγελματικό ρίσκο κάποιοι την έχουν διαβάσει μόνο στα βιβλία, οπότε καλό θα είναι να είναι πιο προσεκτικοί. Γιατί θα μπορούσε να πει κάποιος ότι εκτίθενται.
Εχεις καποια συγκεκριμενη πληροφορια για το απο που προερχονται ολα τα εισοδηματα των μελων του φορουμ που συμμετεχουν στην κουβεντα;
Απορω γιατι με ταγκαρες, δεν θυμαμαι να εδωσα τετοια πληροφορια για το τι ρισκα εχω παρει, πλην του ρισκου με τις μετοχες της Aegean, ωστε να εκτιθεμαι κιολας. To οποιο και αν δεν ευοδωθει, δεν θα κατηγορω τη μοιρα μου.

Βεβαια αν εχεις αποριες, μπορεις να ζητησεις να σου πω, αλλα καλυτερα να πας να δεις αν ερχομαι.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Προπερσι στο Θολό στην Πελοπόννησο, 35 ευρώ οροφοδιαμέρισμα σε διόροφο μέσα σε πορτοκαλεώνα, Αυγουστο. Αν δειτε την παρθένα παραλία των πολλών χιλιομέτρων με την καταπράσινη λωρίδα μετά τη χρυση αμμουδιά πλάτους 20 μέτρων και τα ξεραμένα κλαδιά που βρίσκεις σαν κοσμήματα!!! Ανοργάνωτη περιοχή με δύο ταβερνάκια κοσμήματα επίσης. Μετά πετάγεστε και στον Επικούρειο Απόλλωνα!
Άλλο θυμήθηκα κοντά, στο Αμμούδι σε 4στερο μινι ξενοδοχείο σουίτα με full 24ωρο service και ΚΟΡΥΦΑΙΟ φαγητό στο μπαλκόνι της πάνω από την αμμουδιά, 110 ευρώ τον Αύγουστο του 2018! Ειναι ανεξάντλητη η χώρα με λίγο ψάξιμο. Φιλος που έχει μεταναστευσει στον Καναδά με παιδιά μου ζήτησε να του οργανώσω διακοπές υπό κάποιες προυποθέσεις και μάλλον θα αλλάξω δουλειά. Alvadi τέρμα οι τζάμπα προτάσεις!
καλο θα ηταν να αναφεραμε και τα ονοματα των καταλυματων.
ας πουμε στο θολο βρηκα 2 καταλυματα για αρχες ιουλιου που με ενδιαφερει με τεραστια αποκλιση. επισης για ποιο αμμουδι λες? υπαρχουν τοσα πολλα..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
καλο θα ηταν να αναφεραμε και τα ονοματα των καταλυματων.
Και μετά θέλεις μερικοί να μας κατηγορούν ότι κάνουμε διαφήμιση?

Μέχρι στιγμής ακούσαμε ότι κάνουμε διαφήμιση το Costa Navarino και την Aegean. Θέλεις να ειπωθεί ότι κάνουμε διαφήμιση και ποιοτικά , μικρότερα καταλύματα?

Κανένας σεβασμός στους κανόνες του forum?


Υ.Γ. Πλάκα κάνω φυσικά. Παιδιά γράψτε ονόματα, να είστε σίγουροι το word of mouth είναι η καλύτερη διαφήμιση για αυτά τα καταλύματα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
καλο θα ηταν να αναφεραμε και τα ονοματα των καταλυματων.
ας πουμε στο θολο βρηκα 2 καταλυματα για αρχες ιουλιου που με ενδιαφερει με τεραστια αποκλιση. επισης για ποιο αμμουδι λες? υπαρχουν τοσα πολλα..
Η θετική κριτική δεν απαγορεύεται από τους κανόνες.Αν κάποιο μέλος δεν γράψει θετικά τότε πως θα υπάρξει πληροφόρηση;Τι κάνουμε τότε εδώ;Το μέλος γράφει την γνώμη του και οι υπόλοιποι αποφασίζουν για την βαρύτητα της ανάλογα του προφίλ αυτού που προτείνει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σιγα μη ρωταμε τον καθενα ποσο θα τιμολογησουμε το προιον, τον κοπο και τις αγωνιες μας. Πουλαμε τοσο, προσφερουμε αυτα κι οποιος θελει τα πληρωνει, οποιος δεν θελει παει Πορτο.

Αμα θελω τις διπλασιαζω και τις τριπλασιαζω τις τιμες. Κι αμα μπορω να τις παρω μαγκια μου. Γιατι αυτο να σημαινει πως ακριβυνα και να μην σημαινει πως τοσα χρονια ημουν φθηνος;

Νταβατζηδες στις επιχειρησεις μας δεν θελουμε αλλους. Εχουμε το κρατος και μας φτανει. Ζηταμε σεβασμο και χαμογελο απο τους πελατες, οπως τους σεβομαστε και ειμαστε παντα ευδιαθετοι και με χαμογελο να τους εξυπηρετησουμε σε ο,τι ζητησουν 24/7.

Οσοι ειναι ξινοι και βλεπουν παντου επαγγελματιες που προσπαθουν να τους εξαπατησουν και να τους αφαιμαξουν στο Πορτο, χαρη θα μας κανουν. Ή στη Γαλλια που αμα δεν εισαι ευγενικος και δεν πεις Bonjour ή στην Αγγλια που αν δεν χρησιμοποιεις τα p's και τα q's παιρνεις το τριτο το μακρυτερο.

Επειδη ενας τομεας τα πηγαινει καλα, του χαλαει του Ελληνα ολη την κοσμοθεωρια του "ο πελατης εχει παντα δικιο" που δεν ισχυει πουθενα αλλου στον κοσμο και νευριαζει που χανει τα προνομια της επιβολης.

Οποιος δεν μπορει να συνειδητοποιησει πως τον τουρισμο δουλευουν ανθρωποι και οχι ρομποτ δεν θα μας λειψει και να τα βρασουμε τα λεφτα του αν ειναι να μας κανει τη ζωη πατινι.

Και για τους εργοδοτες που εκμεταλλευονται το προσωπικο ισχυει αυτο. Αλλα εκει εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Μονο η πολιτεια μπορει και το αγοραστικο κοινο που μπορει να τους απομονωσει. Αλλα δεν το βλεπω να το κανει...Γιατι συνηθως αφου ενας τετοιος εργοδοτης εκμεταλλευεται τα εργασιακα δικαιωματα εχει τη δυνατοτητα να ειναι πιο ανταγωνιστικος και να πουλαει φθηνοτερα. Κι εκει παει περιπατο η εγνοια των πελατων για το προσωπικο. Που ετσι κι αλλιως ειναι αυτο που τραβαει ολη την παραξενια τους. Το τι καψονι και υποτιμηση πεφτει απο ορισμενους δεν λεγεται.

Εγραψε ο @Nikos86 ενα εξαιρετικο κειμενο που δεν σατιριζει τον Ελληνα τουριστα (τον ιδιοτροπο Ελληνα εννοω, γιατι υπαρχουν και οι νορμαλ Ελληνες που ειναι υποδειγματα τουριστων) αλλα περιγραφει με απολυτη ακριβεια χωρις δοση υπερβολης αυτο που ζουμε καθε Καλοκαιρι απο ορισμενους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η θετική κριτική δεν απαγορεύεται από τους κανόνες.Αν κάποιο μέλος δεν γράψει θετικά τότε πως θα υπάρξει πληροφόρηση;Τι κάνουμε τότε εδώ;Το μέλος γράφει την γνώμη του και οι υπόλοιποι αποφασίζουν για την βαρύτητα της ανάλογα του προφίλ αυτού που προτείνει.
Δεν εχεις καταλαβει μετα απο τοσες σελιδες πως οι καλοι επαγγελματιες εχουν μαζευτει στο Πορτο;

Εμεις εδω οι μεγιστανες εχουμεε ηδη προμηθευτει τα καλαμακιας για να σας πιουμε το αιμα και φετος το καλοκαιρι.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Δεν εχεις καταλαβει μετα απο τοσες σελιδες πως οι καλοι επαγγελματιες εχουν μαζευτει στο Πορτο;

Εμεις εδω οι μεγιστανες εχουμεε ηδη προμηθευτει τα καλαμακιας για να σας πιουμε το αιμα και φετος το καλοκαιρι.
Χα,χα,χα ουστ παλιοδρακουλες:haha::haha::twisted:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
"Τουρισμός στην Ελλάδα" λοιπόν.
Τον λατρεύω κάθε εποχή του χρόνου, τον προτιμώ και θα συνεχίσω να το κάνω!
Αφού όλοι καταθέτουμε τις εμπειρίες μας, έχω να πω πως λατρεύω την Ελλάδα και όσο και να ταξιδεύω δε θα καταφέρω να τη γυρίσω όσο θέλω... Λατρεύω να μπαίνω στο αμάξι και να ξεφεύγω για ένα σκ, για ένα 3ήμερο, για περισσότερο. Σπάνια κλείνω από πολύ νωρίς, γιατί πάντα φοβάμαι κάτι έκτακτο. Οι επιλογές για διακοπές είναι ΑΠΕΙΡΕΣ... Πολλές φορές ομολογώ πως απογοητεύομαι από τιμές ακτοπλοϊκών σε κάποια νησιά του Αιγαίου αλλά τότε απλά επιλέγω ένα νησί που είναι πιο οικονομικό να περάσεις αυτοκίνητο, Τζια, Άνδρος κλπ... ή επιλέγω ηπειρωτική Ελλάδα ή Ιόνιο που είναι δίπλα μου!
Δε θεωρώ ότι είμαι απαιτητική στα δωμάτια, υπάρχουν πάντα άπειρα για όλα τα γούστα στους προορισμούς που επιλέγω... Έχω κάνει ελεύθερο κάμπινγκ και έχω μείνει και στο αγαπημένο Costa Navarino :haha: (και ήταν η μόνη φορά σε διακοπές που δε χρησιμοποίησα το επίσης αγαπημένο dettol all in one!)
Όταν κάτι θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβό για εμένα ή όχι τόσο καθαρό, απλά δεν το κλείνω! Γενικά, όπως δείχνουν στις φωτογραφίες και τα σχόλια στο διαδίκτυο, έτσι είναι στην πραγματικότητα όσα έχω επιλέξει τα τελευταία είκοσι και κάτι χρόνια που ταξιδεύω... είτε αυτό είναι δωμάτιο, σπίτι, ξενοδοχείο, εστιατόριο, παραλία... Και τα πολύ τουριστικά κάνουν "μπαμ" από μακριά και τα καθαρά και οι ευγενικοί άνθρωποι και οι σωστοί επαγγελματίες κάνουν "μπαμ"!
Θέλω να γράψω και άλλα αλλά είναι ήδη μεγάλο το κείμενο!
Καλά ταξίδια! :surf1:
DSC02237.JPG

Δεκαπενταύγουστος φτάνοντας Αντίπαξους! Αποφεύγω να πηγαίνω σε γνωστά μέρη 15αύγουστο...μα μέχρι και Παξούς κατάφερα να βρω δωμάτιο, απλό, λιτό, νορμάλ τιμή, το μακρινό 2009 βέβαια.... αλλά είχε μια ανηφόρα για να πας απίστευτη...Ε, αυτό δε φαινόταν στις φωτογραφίες!!!:p
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom