Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Εμεις εδω οι μεγιστανες εχουμεε ηδη προμηθευτει τα καλαμακιας για να σας πιουμε το αιμα και φετος το καλοκαιρι.
Ελπιζω να παρετε τα βιοδιασπωμενα απο μπαμπου τουλαχιστον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ελπιζω να παρετε τα βιοδιασπωμενα απο μπαμπου τουλαχιστον.
Δεν ξερω για τους αλλους, εγω εχω μια χαλκοσωληνα φ100. Πινω πολυ αιμα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εχεις καποια συγκεκριμενη πληροφορια για το απο που προερχονται ολα τα εισοδηματα των μελων του φορουμ που συμμετεχουν στην κουβεντα;
Απορω γιατι με ταγκαρες, δεν θυμαμαι να εδωσα τετοια πληροφορια για το τι ρισκα εχω παρει, πλην του ρισκου με τις μετοχες της Aegean, ωστε να εκτιθεμαι κιολας. To οποιο και αν δεν ευοδωθει, δεν θα κατηγορω τη μοιρα μου.

Βεβαια αν εχεις αποριες, μπορεις να ζητησεις να σου πω, αλλα καλυτερα να πας να δεις αν ερχομαι.
Μα δεν μίλησα για ΟΛΑ τα μέλη του φόρουμ που συμμετέχουν στην κουβέντα. Είσαι λάθος εδώ.

Επειδή δεν γνωριζόμαστε, προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη μέσω των γραπτών. Ε όταν μερικά (το ξαναγράφω γιατί κάποιοι παρεξηγούνται, μερικά) γραπτά λένε για αρπαχτές, ότι κρύβουμε λεφτά για αυτό δεν απογειώνεται η χώρα (!), ότι ρουφάμε με καλαμάκι, ότι "τα παίρνουμε", ότι θέλουμε να δουλεύουμε 3 μήνες μόνο γιατί είμαστε τεμπέληδες και άλλα τέτοια, ε συγνώμη αλλά εκεί καταλήγω εγώ. Ότι κάποιοι (το ξαναγράφω, το είχα γράψει και στο αρχικό ποστ κάποιοι) έχουν παντελή άγνοια του τι σημαίνει ρίσκο στον ιδιωτικό τομέα. Δεν είναι κακό να έχεις μαύρα μεσάνυχτα για κάποιο θέμα. Κακό είναι να προσπαθείς να πείσεις, για το θέμα που έχεις μαύρα μεσάνυχτα, ότι κάποιος δεν ξέρει να βάζει τιμές και απλά είναι απατεώνας και αεριτζής.
Έχω αναλάβει την ευθύνη να έχω δική μου επιχείρηση, την ευθύνη να πληρώνω τους εργαζόμενους, τις εισφορές μου, ένα σωρό άλλα που δεν πάει καν ο νους ορισμένων εδώ και να αποφασίζω εγώ τις τιμές.
Και το να ταξιδεύει κάποιος δεν σημαίνει ότι ξέρει τι είναι να στήνεις από το 0 ένα ξενοδοχείο. Άλλο είμαι τουρίστας και άλλο ασχολούμαι με τον τουρισμό.
Αν έπρεπε να ταγκάρω και κανέναν άλλο ε σόρι, είναι τόσα πολλά πλέον.

Να πάω να δω αν έρχεσαι? Σιγά το δύσκολο. Από το Πόρτο θα έρχεσαι.
Απορίες για τα εισοδήματα των μελών σιγά μην έχω. Ας μαζεύει ο καθένας όσο χρήμα θέλει. Δεν θα του πω και πόσα να βγάζει. Σε αντίθεση με μερικούς μερικούς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έχω αναλάβει την ευθύνη να έχω δική μου επιχείρηση, την ευθύνη να πληρώνω τους εργαζόμενους, τις εισφορές μου, ένα σωρό άλλα που δεν πάει καν ο νους ορισμένων εδώ και να αποφασίζω εγώ τις τιμές.
Ελεεινε ταβερνιαρη...Τολμας κι αποφασιζεις μονος τις τιμες; Γιατι δεν κανεις ενα meeting με τους παντογνωστες που ξερουν καλυτερα να σου διαμορφωσουν τον τιμοκαταλογο; #τιναφτοιρε
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ελεινε ταβερνιαρη...Τολμας κι αποφασιζεις μονος τις τιμες; Γιατι δεν κανεις ενα meeting με τους παντογνωστες που ξερουν καλυτερα να σου διαμορφωσουν τον τιμοκαταλογο; #τιναφτοιρε
Οφείλω να ομολογήσω (όχι ως παντογνωστης, να μην παρεξηγηθώ), επειδή έχω πάει στο μαγαζί του James ότι οι τιμές του είναι εξαιρετικές! :clap:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οφείλω να ομολογήσω (όχι ως παντογνωστης, να μην παρεξηγηθώ), επειδή έχω πάει στο μαγαζί του James ότι οι τιμές του είναι εξαιρετικές! :clap:
Πιάνομαι αδιάβαστος. Θα το ερευνήσω!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σιγα μη ρωταμε τον καθενα ποσο θα τιμολογησουμε το προιον, τον κοπο και τις αγωνιες μας. Πουλαμε τοσο, προσφερουμε αυτα κι οποιος θελει τα πληρωνει, οποιος δεν θελει παει Πορτο.

Αμα θελω τις διπλασιαζω και τις τριπλασιαζω τις τιμες. Κι αμα μπορω να τις παρω μαγκια μου. Γιατι αυτο να σημαινει πως ακριβυνα και να μην σημαινει πως τοσα χρονια ημουν φθηνος;

Νταβατζηδες στις επιχειρησεις μας δεν θελουμε αλλους. Εχουμε το κρατος και μας φτανει. Ζηταμε σεβασμο και χαμογελο απο τους πελατες, οπως τους σεβομαστε και ειμαστε παντα ευδιαθετοι και με χαμογελο να τους εξυπηρετησουμε σε ο,τι ζητησουν 24/7.

Οσοι ειναι ξινοι και βλεπουν παντου επαγγελματιες που προσπαθουν να τους εξαπατησουν και να τους αφαιμαξουν στο Πορτο, χαρη θα μας κανουν. Ή στη Γαλλια που αμα δεν εισαι ευγενικος και δεν πεις Bonjour ή στην Αγγλια που αν δεν χρησιμοποιεις τα p's και τα q's παιρνεις το τριτο το μακρυτερο.

Επειδη ενας τομεας τα πηγαινει καλα, του χαλαει του Ελληνα ολη την κοσμοθεωρια του "ο πελατης εχει παντα δικιο" που δεν ισχυει πουθενα αλλου στον κοσμο και νευριαζει που χανει τα προνομια της επιβολης.

Οποιος δεν μπορει να συνειδητοποιησει πως τον τουρισμο δουλευουν ανθρωποι και οχι ρομποτ δεν θα μας λειψει και να τα βρασουμε τα λεφτα του αν ειναι να μας κανει τη ζωη πατινι.

Και για τους εργοδοτες που εκμεταλλευονται το προσωπικο ισχυει αυτο. Αλλα εκει εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Μονο η πολιτεια μπορει και το αγοραστικο κοινο που μπορει να τους απομονωσει. Αλλα δεν το βλεπω να το κανει...Γιατι συνηθως αφου ενας τετοιος εργοδοτης εκμεταλλευεται τα εργασιακα δικαιωματα εχει τη δυνατοτητα να ειναι πιο ανταγωνιστικος και να πουλαει φθηνοτερα. Κι εκει παει περιπατο η εγνοια των πελατων για το προσωπικο. Που ετσι κι αλλιως ειναι αυτο που τραβαει ολη την παραξενια τους. Το τι καψονι και υποτιμηση πεφτει απο ορισμενους δεν λεγεται.

Εγραψε ο @Nikos86 ενα εξαιρετικο κειμενο που δεν σατιριζει τον Ελληνα τουριστα (τον ιδιοτροπο Ελληνα εννοω, γιατι υπαρχουν και οι νορμαλ Ελληνες που ειναι υποδειγματα τουριστων) αλλα περιγραφει με απολυτη ακριβεια χωρις δοση υπερβολης αυτο που ζουμε καθε Καλοκαιρι απο ορισμενους.
ετσι απο περιεργεια απο την εμπειρια σου
πιστευεις και πιστευετε οσοι ειστε επαγγελματιες του χωρου οτι ο ελληνας τουριστας ειναι στην πλειοψηφια στραβοξυλο η οχι?
και απο την αλλη πλευρα
οι κακοι επαγγελματιες ειναι πλειοψηφια η μειοψηφια?

εγω δεν μπορω να εχω αποψη...αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω την αποψη καποιων του χωρου


τα p's και τα q's --- ??????
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom