Τουριστική Visa για Σαουδική Αραβία

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έλα ρε παιδιά κοινή λογική είναι, δεν κεντραρεις πάνω σε μια κυρία με μπούργκα που δε θέλει να βγει φωτογραφία. Στο Ιράν τι κάνεις;
Στο Ιράν είναι άλλη η κουλτούρα των ανθρώπων όμως, πιο εξωστρεφής. Και παρότι κυκλοφορούν πολλές γυναίκες με τσαντόρ, οι οποίες έχουν ένα φωτογραφικό ενδιαφέρον υπό συγκεκριμένες συνθήκες/λήψεις, η αλήθεια είναι οτι οι περισσότερες υιοθετούν αυτή την πιο χαλαρή προσέγγιση του hijab με τις ανάλαφρα τοποθετημένες μαντήλες, τα πολύχρωμα ρούχα, τα έντονα βαμμένα μάτια και φρύδια. Προσωπικά ένιωσα πολλές φορές ότι τους άρεσε που τις φωτογράφιζα (όταν το καταλάβαιναν) ή εν πάση περιπτώσει ότι δεν είχαν πρόβλημα. Και με τους άντρες μια από τα ίδια (μια φορά θυμάμαι μόνο να με αγριοκοίταξε κάποιος), απλά οι άντρες ήταν ντυμένοι δυτικά και δεν τραβούσαν τόσο το βλέμμα.

Όσες φορές έχω δει Σαουδάραβες ή Άραβες της ευρύτερης περιοχής του Κόλπου εν γένει (άντρες και γυναίκες) έχω αποκομίσει την άποψη ότι τους χαρακτηρίζει μια τελείως άλλη νοοτροπία. Δεν ξέρω δηλαδή κατά πόσο θα λειτουργούσε σε μένα αυτό το "κοινή λογική" ή αν θα αγχωνόμουν και θα έβγαζα συνέχεια τζαμιά και μαυσωλεία, κοιτάζοντας να μην είναι και κανάς Σαουδάραβας στο πλάνο και μου κάνει τσαμπουκά. :p

Πάντως, ως γυναίκα, παρότι στη Σαουδική Αραβία δεν θα ισχύσει υποχρεωτικό hijab για τις τουρίστριες, κάτι πολύ βασικό, εγώ με πολύ μεγαλύτερη ευκολία θα ξαναπήγαινα στο Ιράν κι ας έπρεπε να φορέσω μαντήλα κλπ ξανά. Δεν είναι μόνο το hijab, είναι η όλη νοοτροπία.

Άντε παιδιά, ξεκινήστε να πηγαίνετε και γράψτε και καμιά ιστορία για να αποκτήσουμε σφαιρικότερη άποψη! :)
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται....
Περίμενε μερικά χρόνια να τελειώνει και άλλο το πετρέλαιο, να βγαίνει η Αμερική σταθερή πρώτη στην εξαγωγή του και ο τουρισμός στη Σαουδική Αραβία να ζητάει επίσκεψη σε αυτές τις πόλεις.

Θα ξεκινήσει το Ριαντ με δηλώσεις τύπου "μόνο οργανωμένα τουρ , με αυστηρή ενδυμασία από πρακτορεία" και θα καταλήξει στο "5* ξενοδοχεία με private pool και θέα στην μαύρη πέτρα" (θα πάρει χρόνια αλλά θα γίνει)

Όλα θέμα χρόνου είναι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όσες φορές έχω δει Σαουδάραβες ή Άραβες της ευρύτερης περιοχής του Κόλπου εν γένει (άντρες και γυναίκες) έχω αποκομίσει την άποψη ότι τους χαρακτηρίζει μια τελείως άλλη νοοτροπία.
Στο Ομάν τα πράγματα είναι πολύ καλά και σχεδόν ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που ακούγονται ή γράφονται για τις άλλες χώρες της περιοχής. Εντάξει, δεν θα βουτήξει η γυναίκα με μπικίνι στον ίδιο χώρο που "βουτούν" οι Άραβες, αλλά μέχρις εκεί. Πιο πολλές αντιρρήσεις έφερναν στη φωτογράφιση στη Ζανζιβάρη παρά στη Σαλάλα που ελάχιστοι είχαν θέμα. Κι ακόμη και στην Υεμένη μπορούσαμε και παίρναμε χωρίς πρόβλημα γενικά πλάνα με κόσμο. Καλό είναι (και δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά γενικότερα) να μην αναφέρουμε ή σχολιάζουμε πράγματα αν δεν έχουμε ιδίαν αντίληψη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Στο Ομάν τα πράγματα είναι πολύ καλά και σχεδόν ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που ακούγονται ή γράφονται για τις άλλες χώρες της περιοχής. Εντάξει, δεν θα βουτήξει η γυναίκα με μπικίνι στον ίδιο χώρο που "βουτούν" οι Άραβες, αλλά μέχρις εκεί. Πιο πολλές αντιρρήσεις έφερναν στη φωτογράφιση στη Ζανζιβάρη παρά στη Σαλάλα που ελάχιστοι είχαν θέμα. Κι ακόμη και στην Υεμένη μπορούσαμε και παίρναμε χωρίς πρόβλημα γενικά πλάνα με κόσμο. Καλό είναι (και δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά γενικότερα) να μην αναφέρουμε ή σχολιάζουμε πράγματα αν δεν έχουμε ιδίαν αντίληψη.
Επειδή δεν αναφέρεσαι σε εμένα, αλλά βασικά (και) σε εμένα αναφέρεσαι, οφείλω να απαντήσω. :)
Καταρχάς καθώς το μήνυμα στο οποίο απαντούσα αναφερόταν (και) στο Ιράν, θεώρησα ότι είχα το "δικαίωμα" να σχολιασω καθώς εχω ταξιδέψει εκεί. Από εκεί και πέρα ισχύει ότι δεν έχω ταξιδέψει σε χώρες του Κόλπου, αλλά δεδομένου ότι έχω περάσει χρόνο σε αεροδρόμια εκεί, έχω συνταξιδέψει με ανθρώπους από εκεί και έχω δει αντιδράσεις τους, θεωρώ και πάλι ότι έχω "δικαίωμα" να σχολιάσω αυτό που έχω αισθανθεί. Δε θεωρώ απίθανο να αλλάξω γνώμη αν κάποια στιγμή ταξιδέψω Σαουδική Αραβία, πιθανότατα οι άνθρωποι να είναι φιλικοτατοι και να κάθονται και να μου ποζάρουν κιόλας! Δεν απέκλεισα κάτι. Το συναίσθημα μου μετέφερα και τους ενδοιασμούς μου να ταξιδέψω στη συγκεκριμένη χώρα. Οι εμπειρίες που αναφέρεις για Ομάν και Υεμένη είναι σίγουρα χρήσιμες και σε ευχαριστούμε, το τελευταίο σχόλιο όμως καλό θα ήταν να έλειπε. Δε θεωρώ ότι συνηθίζω να "στολίζω" το φόρουμ με ατεκμηρίωτα ανούσια σχόλια πανω σε πράγματα που δεν έχω ιδέα, αν πάλι θεωρείς ότι το κάνω έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις report τα αντίστοιχα posts στη διαχείριση. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικά αυτό το Madain Saleh είναι ανοιχτό ή όχι;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κανένα από τα δύο λινκ δεν ανοίγει από εδώ, δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom