Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Η Βουλγαρία τώρα που μπήκε στην Ε.Ε δεν απαιτεί διαβατήριο, ταυτότητα είναι αρκετή...
μυρίζομαι και αλλαγη σχεδιων σιγα σιγα..!!
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Γεια σας παιδια! Ειναι το πρωτο μου ποστ σ αυτο το φορουμ. Θελω να παω με τν κοπελα μου Κων/πολη-Παραλια (ως τν Ανταλυα) γυρω στς 17/7 με τραινο για καμια 20αρια μερες. Μπορουμε να περασουμε με ταυτοτητα? Η δικια μου ειναι Χ12345 και της κοπελας μου Φ12345 (12345 τυχαιοι). Τα στοιχεια ειναι και στα λατινικα. Διαβαζω διαφορα κ εχω μπερδευτει... Λεει πως οσες ειναι απο Φ "ΙΣΩΣ" εχουν προβλημα λογω μη γραφης της ιθαγενειας... Τι να κανουμε? Ποσες μερες θελει μια καινουρια ταυτοτητα???:(
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το διαβατηριο δεν το σκεφτεστε καθολου????? :cool::cool:
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
η ταυτότητα παραλαμβάνεται αυθημερόν :)
μια χαρά προλαβαίνεις! :clap:
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
δεν υπαρχει χρονος και το κοστος ειναι μεγαλο. αν ειχαμε δν θ τ συζητουσαμε!
αν το θέμα σου δεν είναι τόσο το κόστος όσο ο χρόνος, τότε προλαβαίνεις να βγάλεις και διαβατήριο.. τουλάχιστον Αθήνα και Πάτρα είναι 3-5 εργάσιμες μέρες..
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
αν το θέμα σου δεν είναι τόσο το κόστος όσο ο χρόνος, τότε προλαβαίνεις να βγάλεις και διαβατήριο.. τουλάχιστον Αθήνα και Πάτρα είναι 3-5 εργάσιμες μέρες..
κυριως το κοστος! το θεμα ειναι τωρα αν θα εχω προβλημα εκει για 20 μερες!

Α, κ σκεφτομαστε να γυρισουμε Ελλαδα απο καποιο νησι, πχ Σαμο. Γινεται?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποια ΦΧΨ και Ω ρε σεις, πού τα βρήκατε αυτά? Ο μόνος γνωστός περιορισμός είναι οι Λατινικοί χαρακτήρες.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
να ξαναρωτήσω...βγαζουμε καποια visa φτανοντας στο αεροδρομιο ataturk της κωνσταντινούπολης?
μου εχετε απαντησει..οχι..αλλα τωρα διαβαζω εναν οδηγο παλιο βεβαια του 2003 lonely planet που αναφερει αυτό...και μαλιστα γραφει για τους ελληνες υπήκοους..
sorry αν σας ζαλίζω..
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ποια ΦΧΨ και Ω ρε σεις, πού τα βρήκατε αυτά? Ο μόνος γνωστός περιορισμός είναι οι Λατινικοί χαρακτήρες.
Κι ομως για Τουρκία:
__________________________________________________________________________
Το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης με έγγραφό του ενημερώνει, αναφορικά με την αναγνώριση των Ελληνικών Δελτίων Ταυτότητας ως ταξιδιωτικών εγγράφων στην Τουρκία.

Συγκεκριμένα, οι Έλληνες πολίτες όπως είναι γνωστό, είναι δυνατό να εισέρχονται στην Τουρκία και με τα νέα Δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας (αντί των διαβατηρίων), των οποίων τα στοιχεία αναγράφονται με λατινικούς χαρακτήρες.

Παρ’ όλα αυτά το τελευταίο διάστημα έχει παρατηρηθεί από την αρμόδια αστυνομική αρχή Ελέγχου Διαβατηρίων στο συνοριακό σημείο διέλευσης Κήπων Έβρου, από το οποίο διέρχεται μεγάλος αριθμός προσώπων προς την Τουρκία, ότι η έναντι αυτής, συνοριακές αρχές της Τουρκίας, αρνούνται σε κάποιες περιπτώσεις την είσοδο στην Τουρκία Ελλήνων Πολιτών, παρόλο που αυτοί κατέχουν τα νέα δελτία αστυνομικής ταυτότητας.

Ως αιτιολογία για την άρνηση εισόδου προβάλλεται το γεγονός της μη αναγραφής στις ταυτότητεςαυτές της ένδειξης της ιθαγένειας του κατόχου, που εντοπίζεται κυρίως στις ταυτότητες που φέρουν το γράμμα (Φ) ως πρόθεμα του αριθμού τους.


Σε συνέχεια της από 17/8/08 ενημέρωσης σχετικά με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στους κήπους του Έβρου με την άρνηση εισόδου από πλευράς των τουρκικών αρχών, σε όσους έλληνες πολίτες έχουν Α.Δ.Τ. που φέρει το γράμμα Φ και δεν αναγράφει ιθαγένεια, ενημερώνουμε ότι:



  • Συστήνεται στους κατόχους δελτίων ταυτότητας με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να προβαίνουν σε αντικατάσταση του, προκειμένου να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα.
_______________________________________________________________________

Απ το site hatta.gr
Ξ•ΞΎΞ΅ΟΟ‡ΟŒΞΌΞ΅Ξ½ΞΏΟ‚ Ξ?ΞΏΟ…ΟΞΉΟƒΞΌΟŒΟ‚
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να ξαναρωτήσω...βγαζουμε καποια visa φτανοντας στο αεροδρομιο ataturk της κωνσταντινούπολης?
μου εχετε απαντησει..οχι..αλλα τωρα διαβαζω εναν οδηγο παλιο βεβαια του 2003 lonely planet που αναφερει αυτό...και μαλιστα γραφει για τους ελληνες υπήκοους..
sorry αν σας ζαλίζω..
Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του υπουργείου Εξωτερικών, δεν χρειάζεται visa για είσοδο στην Τουρκία:
Ξ˜Ξ΅Ο‰ΟΞ?σΡις (Visas) Ξ³ΞΉΞ± ΞˆΞ»Ξ»Ξ·Ξ½Ξ΅Ο‚ που ταξιδΡύουν στο Ξ΅ΞΎΟ‰Ο„Ξ΅ΟΞΉΞΊΟŒ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom