Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μπορεις άνετα να μπεις στην Ελλαδα απο Καστελλοριζο, Ροδο, Κώ, Σύμη, Xιο, Σαμο και Μυτιλήνη. Μην παραξενευτεις που λογω φορων ειναι λιγο ακριβα τα εισητήρια (γυρω στα 20 ευρω). Εκτος απο Συμη και Καστελλοριζο, στα αλλα περασματα μπορεις να περασεις και με αυτοκινητο (εχει δηλ. φεριμποτ ενω για Κω, Ροδο εχει και δελφινια).
Για τα δρομολογια με φεριμποτ δες στο Ferry Connections and Cruises in Turkey Greece Italy - Ferries in Turkey- Yunan Adalari Feribot Seferleri
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
Το πιο απλό πράγμα...
τηλέφωνο στην Τουρκικη πρεσβεία... για όλες τις νομικες απορίες.
σσ φίλος μου πέρασε και με παλια ταυτότητα από το αεροδρόμιο Κωνστ/λης προς Αττάλεια πέρισυ τον Αύγουστο χωρίς πρόβλημα αλλα πρέπει να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρος ενώ να υπολογίζεις και τον τούρκο χωροφύλακα που θα είναι δυστροπος.

στην Αττάλεια πάρε πολλά σορτς και μπλουζάκια... έχει τόση ζέστη και υγρασία που θα τα χρειαστείς σίγουρα :D

μετακίνηση με τραίνο: το έκανα 1 φορά μέχρι Κων/λη και δεν θέλω άλλη...νόμιζα πως ήμουν στο 1930 βια 50
μετακίνηση με λεοφωρείο : άψογη!
μετακίνηση με ίδιον μέσο ιχ : περιπέτεια!
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν, λεω ΑΝ, παω με το αυτοκινητο μου τι πρεπει να κανω? Περναει η Ευρωπαικη μας Αδεια Οδηγησης (χωρις λατινικους στα στοιχεια), ποσα ευρω στοιχιζει και ποσο καιρο παιρνει η εκδοση πρασινης καρτας για Τουρκια (βγαζει η ΑΤΕ?)? Τι αλλο χρειαζομαι? Συμφερει πιο πολυ απ το να νοικιασω αυτοκινητο εκει?
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Η ενοικιαση αυτοκινητου στην Τουρκια ειναι αρκετα ακριβοτερη απο ότι εχουμε συνηθίσει εδώ και δεν υπάρχουν παντου rent cars. Το να πας με το δικο σου αυτοκινητο δεν ειναι τίποτα.. Το ευρωπαικό δίπλωμα ισχύει κανονικά (εκτος και αν πέσεις σε κανενα στραβο ή εμπλακείς σε ατύχημα και πρέπει να τρέχεις να το μεταφράσεις). Αν τηέφωνησεις στην ΕΛΠΑ, θα σου πουνε φυσικα οτι δεν ισχυει και χρειαζεσαι διεθνες διπλωμα. Εμενα με εχουν σταματήσει και δεν ειχα κανενα προβλήμα. Για πράσινη κάρτα, η κάθε ασφαλιστική εταιρεια έχει δική της πολιτική και τιμολόγηση. Εμένα πχ η δικιά μου εκδίδεται δωρεάν αλλά ισχύει μονο για τρεις μήνες, οποτε καθε τριμηνο πρεπει να τρεχω να την ανανεωνω. Εκδίδεται αυθημερον, σε πέντε λεπτά, αλλα και παλι εξαρταται απο την εταιρεία..
Στα τουρκικά σύνορα υπάρχει γκισε μιας τουρκικης εταιρειας για όσους δεν εχουν φροντισει να προμηθευθουν πρασινη καρτα που εκδιδει εκεινη τη στιγμη, αλλά είναι όπως μου έχουν πει αρκετά ακριβή.
Εχω παει με ΙΧ τρεις φορες στα παραλια και ποτε δεν ειχα προβλημα.. Εχε υποψη ομως οτι η βενζινη ειναι αρκετα ακριβοτερη για να υπολογισεις τα οικονομικα σου.. Η μετακινηση παντως με λωφορεια ειναι ανετη και δε θα εχετε προβλημα αν επιλεξετε να μην παρετε ΙΧ. Υπάρχουν πολλα δρομολογια καθημερινα για πολλους προορισμους και με φτηνες τιμές...
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέα εδώ αλλά θεωρώ τη βοήθεια σας πολύτιμη καθώς κυριολεκτικά "καίγομαι"!
Κλείσαμε για ένα φίλο μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ένα αεροπορικό εισητήριο από Ολυμπιακή για Κων/πόλη - Αθήνα και Αθήνα - Κων/πόλη. Έδωσα το τούρκικο όνομα του κατά την κράτηση του εισητηρίου αλλά καθώς έχει και διαβατήριο βουλγαρικό θα χρησιμοποιήσει αυτό το οποίο έχει διαφορετικό όνομα, το βουλγαρικό του δηλαδή :shock:!!!!!!! Λοιπόν έρχεται ή πρέπει κανονικά να έρθει αυτό το Σάββατο, υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να περάσει από το δικό τους αεροδρόμιο στο check-in για εδώ και από εμάς για Κων/πόλη κάνοντας ταυτοποίηση με την τούρκικη ταυτότητα?:roll::roll::roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέα εδώ αλλά θεωρώ τη βοήθεια σας πολύτιμη καθώς κυριολεκτικά "καίγομαι"!
Κλείσαμε για ένα φίλο μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ένα αεροπορικό εισητήριο από Ολυμπιακή για Κων/πόλη - Αθήνα και Αθήνα - Κων/πόλη. Έδωσα το τούρκικο όνομα του κατά την κράτηση του εισητηρίου αλλά καθώς έχει και διαβατήριο βουλγαρικό θα χρησιμοποιήσει αυτό το οποίο έχει διαφορετικό όνομα, το βουλγαρικό του δηλαδή :shock:!!!!!!! Λοιπόν έρχεται ή πρέπει κανονικά να έρθει αυτό το Σάββατο, υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να περάσει από το δικό τους αεροδρόμιο στο check-in για εδώ και από εμάς για Κων/πόλη κάνοντας ταυτοποίηση με την τούρκικη ταυτότητα?:roll::roll::roll:
210-9666666
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πως είναι δυνατόν να έχει διαφορετικό όνομα στα δύο διαβατήρια?
 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Πως είναι δυνατόν να έχει διαφορετικό όνομα στα δύο διαβατήρια?
Κατέχει δύο υπηκοότητες, οπότε 2 διαβατήρια και 2 ταυτότητες, αλλά το βουλγαρικό είναι το ευρωπαϊκό και βέβαια αυτό που βρίσκεται σε ισχύ καθώς το άλλο πρίν από 1 μήνα έληξε και τώρα το είδε!!!!!!!!!! Η Ολυμπιακή λέει ότι δε παίζει το σενάριο αλλαγής ονόματος στο e-ticket! Έχω χαθεί και δεν έχω ιδέα τί να κάνω!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το ότι έχει δύο διαβατήρια το καταλαβαίνω! Το γιατί έχουν διαφορετικό όνομα τα δύο διαβατήρια δεν μπορώ να καταλάβω. Δηλαδή στην Τουρκία λέγεται πχ Τουρκούρ Ιστανμπουλ και στη Βουλγαρία Dimitri Voulgaro?


 

kaiti81panos

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Το ότι έχει δύο διαβατήρια το καταλαβαίνω! Το γιατί έχουν διαφορετικό όνομα τα δύο διαβατήρια δεν μπορώ να καταλάβω. Δηλαδή στην Τουρκία λέγεται πχ Τουρκούρ Ιστανμπουλ και στη Βουλγαρία Dimitri Voulgaro?
έχεις απόλυτο δίκιο, όμως κράτησε το πατρικό της μητέρας του ως τούρκος υπήκοος και του πατέρα του το επίθετο στο βουλγαρικό. άσε που έχω μπερδευτεί ήδη από τα πολλά τηλέφωνα που κάνω συνέχεια από εδώ κι από εκεί!!!!:(
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λοιπόν, η πρώτη πτήση είναι από Κωνσταντινούπολη απ' ότι κατάλαβα.
Εκεί το πιθανότερο είναι ότι θα μπορέσει να περάσει τον έλεγχο και να επιβιβαστεί στην πτήση με την ταυτότητά του.

Το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει όταν θα πρέπει να επιστρέψει πίσω γιατί λογικά στο ελληνικό αεροδρόμιο δεν θα καταλαβαίνουν ντιπ για ντιπ τούρκικα και θα του ζητούν διαβατήριο (βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως εμείς είναι δυνατόν να ταξιδεύουμε προς την Τουρκία με ταυτότητα και γιατί όχι και οι Τούρκοι με τη δική τους).

Κάνε και ένα τηλέφωνο στην τούρκικη πρεσβεία για να δεις πως μπορεί να επιστρέψει πίσω σε περίπτωση που δεν καταφέρει στο ενδιάμεσο διάστημα να εκδόσει διαβατήριο.

Καλό ξέμπλεγμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom