Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

connnn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μπορείς και με ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες), η οποία τυπικά θα πρέπει να έχει εκδοθεί την τελευταία 15ετία (αλλά και με παλαιότερη συνήθως δε δημιουργείται θέμα). Δες το παρόν topic προς τα πίσω.
PLF οι Τούρκοι δεν έχουν, εκτός αν εννοείς το HES, στο οποίο θα βάλεις τον αριθμό ταυτότητας
ναι ναι το xes εννοω , αα νταξει αντι διαβατηριου βαζω τον αρ. ταθτοτητας , ευχαριστω πολυ
 

alexandramuc

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
έχω επισκεφτεί προ κοβιντ την πόλη αλλά θα ξαναπάω τον επόμενο μήνα, μπορώ να πω ότι από τον γάλατα μέχρι την ταξιμ που κυκλοφορούσα βράδυ δεν ειχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορείς με ταυτότητα κανονικά να μπεις δεν χρειάζεται διάβατηριο. Όσο αφορά το θέμα του εμβολίου έχω πληροφορηθεί ότι εκεί δεν ζητάνε πουθενά πιστοποιητικά παρά μόνο στο αεροδρόμιο θα το χρειαστείς για το πήγαινε και για το έλα ! Θα σου πρότεινα να μείνεις στην περιοχή Μπεγιογλου εγώ ειχα μείνει κοντά στην ταξιμ και το ίδιο θα κάνω και τώρα και είχε βολέψει παρά πολύ. Από αξιοθέατα σίγουρα το ντολμα μπαχτσέ αξίζει πολύ, αγία σοφία, βόλτα στην περιοχή του γάλατα και στο μπαλατ και απέναντι ουσκουνταρ και καντικοι!
Ξέρεις αν με Aegean μπορείς να πετάξεις από Ελλάδα προς Κωνσταντινούπολη μόνο με ταυτότητα;
 

Antaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εχω μια ερωτηση.Η ταυτοτητα μου εχει ημερομηνια εκδοσης Δεκεμβριο του 2005.ειναι σε καλη κατασταση χειρογραφη κ με λατινικους χαρακτηρες.Θα μπορεσω να ταξιδεψω στο Μποντρουμ;Μοιαζω κ με την φωτο στη ταυτοτητα.Επισης τι ειναι το hes που γραφετε;χρειαζετε ακομα;
 
D

Delmem38110

Guest
Εχω μια ερωτηση.Η ταυτοτητα μου εχει ημερομηνια εκδοσης Δεκεμβριο του 2005.ειναι σε καλη κατασταση χειρογραφη κ με λατινικους χαρακτηρες.Θα μπορεσω να ταξιδεψω στο Μποντρουμ;Μοιαζω κ με την φωτο στη ταυτοτητα.Επισης τι ειναι το hes που γραφετε;χρειαζετε ακομα;
μην το ρισκάρεις, πάνε βγάλε μια καινούρια.
το hes δεν ισχυει πια. αγνοησε το.
 

Antaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μην το ρισκάρεις, πάνε βγάλε μια καινούρια.
το hes δεν ισχυει πια. αγνοησε το.
Δεν προλαβαινω.πεταω την αλλη βδομαδα απο stuttgart.Δυστυχως δεν γνωριζα οτι η ταυτοτητα μας χρηζει ανανεωσης μετα απο 15 χρονια
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν προλαβαινω.πεταω την αλλη βδομαδα απο stuttgart.Δυστυχως δεν γνωριζα οτι η ταυτοτητα μας χρηζει ανανεωσης μετα απο 15 χρονια
η αλήθεια είναι ότι δεν το αναγράφει κάπου ούτε υπάρχει ενημέρωση από την Αστυνομία, και έμενα μου το ανέφερε φίλος Αστυνομικός προ ολίγων ημερών ενώ του ανέφερα ότι πριν από καμιά 10ετία ταξίδευα και στο Αεροδρόμιο της Ζυρίχης στον έλεγχο κοιτούσαν επίμονα μπρος πίσω την ταυτότητα μου.
- Όλα καλά; ρωτάω
- ψάχνω την ημερομηνία λήξης! μου λέει ο κύριος
- Στην Ελλάδα δεν έχουν οι ταυτότητες ημερομηνία λήξης. του απαντώ
-....(σοκ και σιωπή για λίγο) Και δηλαδή θα είστε 60 χρονών κι θα έχει αυτή τη φωτογραφία
Πέθανα στα γέλια και ντράπηκα για τα 100 χρονια πίσω που είμαστε σε μερικά πράγματα στην Ελλάδα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Δεν προλαβαινω.πεταω την αλλη βδομαδα απο stuttgart.Δυστυχως δεν γνωριζα οτι η ταυτοτητα μας χρηζει ανανεωσης μετα απο 15 χρονια
Η ταυτότητα δεν αναγράφει ημερομηνία λήξης και ισχύει μέχρι την αντικατάστασή της. Έχεις υποχρέωση αντικατάστασης μετά την παρέλευση δεκαπενταετίας, ωστόσο μέχρι να την αντικαταστήσεις η ταυτότητα ισχύει κανονικά.
Οι νέες ταυτότητες θα αναγράφουν ημερομηνία λήξης και θα καθίστανται αυτοδίκαια άκυρες, καθώς προβλέπεται ρητά ότι «Δελτίο ταυτότητας, η διάρκεια ισχύος του οποίου έχει παρέλθει, καθίσταται αυτοδικαίως άκυρο». Δεν υφίσταται ανάλογη διάταξη στην ισχύουσα σήμερα απόφαση.
 

xrysakaragianni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας,

SOS:εχει ταξιδεψει κανεις προσφατα για Τουρκια με ταυτοτητα νεου τυπου μονο;:ενω απο το προξενειο της τουρκιας μου ειπανε οτι ταξιδευω κανονικα με ταυτοτητα απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο που συνεργαζεται η εταιρια που δουλευω μου συστησανε να μην το διακινδυνευσω γιατι ενδεχεται να αντιμετωπισω προβλημα στην εισοδο στην χωρα και εχω μπερδευτει..Επειγον το ταξιδι ειναι για την δευτερα και δεν ξερω τι να κανω
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Τίποτα δεν θα κάνεις,θα ταξιδέψεις κανονικά με την ταυτότητα σού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα σας,

SOS:εχει ταξιδεψει κανεις προσφατα για Τουρκια με ταυτοτητα νεου τυπου μονο;:ενω απο το προξενειο της τουρκιας μου ειπανε οτι ταξιδευω κανονικα με ταυτοτητα απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο που συνεργαζεται η εταιρια που δουλευω μου συστησανε να μην το διακινδυνευσω γιατι ενδεχεται να αντιμετωπισω προβλημα στην εισοδο στην χωρα και εχω μπερδευτει..Επειγον το ταξιδι ειναι για την δευτερα και δεν ξερω τι να κανω
Να πας.Έτσι και αλλιώς διαβατήριο δεν προλαβαίνεις να βγάλεις.Το πολύ πολύ να καθυστερήσεις περισσότερο στον έλεγχο εισόδου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom