Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498

31/8/11

Mπαιράμ λίγα λόγια ......


Μπαϊράμ ή Μπαϊράμι χαρακτηρίζεται γενικά από τους μουσουλμάνους σπουδαία και μεγάλη εορτή που μπορεί να είναι εθνική, πολιτική ή θρησκευτική. Αναφέρονται και στον πληθυντικό μπαϊράμια (τουρκ. μπαϊραμλάρ). Γενικά πρόκειται για σπουδαίες φεστιβαλικές γιορτές των Μουσουλμάνων. Σημαντικότερες θρησκευτικές εξ αυτών εορτές είναι δύο. Η μία ονομάζεται «Σεκέρ [1] Μπαϊράμι» ( γιορτή των γλυκισμάτων), και η άλλη «Κουρμπάν Μπαϊράμι» (γιορτή των θυσιών). Η πρώτη γιορτάζεται μετά το τέλος της νηστείας του θρησκευτικού μήνα Ραμαζάν (Ραμαζάνι) και μετά την επίσημη απόφαση του καδή[2] που πιστοποιεί την εμφάνιση της νέας σελήνης. Στη δεύτερη θυσιάζονται ζώα και γιορτάζεται 70 μέρες μετά την πρώτη .

Μπαϊράμ - Βικιπαίδεια

Πρακτικά σημαίνει 3 μέρες αργία και όλοι στους δρόμους .Τέτοια λαοθάλασσα δεν έχει ουτε η oxford street την boxing Day !!!!!.
Σήμερα το πρόγραμμα είχε για αρχή Dolmabahche Saray και window shopping στο Nisantasi που είναι 5 λεπτά δρόμος με ταξί .

Στο Dolma όταν φτάσαμε η ουρά για τα εκδοτήρια εισητήριων ήταν πρίν μπούμε καν στο προάυλιο με τον Πύργο του ρολογιού .
Αμάν πρώτο ΣΟΚ !!!!!!!!!! αυτό ήταν φαγαμε όλη την μέρα στην ουρά και αν ? δεν εξαντληθούν τα εισιτήρια μέχρι να φτάσουμε στο γκισέ .
Καθόμαστε στην ουρά κανα 10' χωρίς να κάνουμε ουτε ενα βήμα !!!!!
Τρώγομαι λεώ δεν μπορεί κάτι πρέπει να κάνω να περάσουμε την λαοθάλασσα .
Φευγω πάω πρός τα ταμεία ,λειτουργεί μόνο το ένα .Ψάχνω για καποιον συνοδό απο group να του δώσω ενα ''δωράκι'' να μου βγάλει 2 επιπλέον ,τ'ιποτα !!!!!!!!!!!
Ξαναγυρνάω κάθολαι για κανα 5' αλλά είπαμε με τρώει ........
Παώ ξανα πρός τα ταμεία απο το πλάι και κάθομαι λες και πέριμενα κανα γνωστό να περάσει !!!!!
Εκεινη των ωρα έρχεται η αλλάγη της φρουράς για τους σκοπούς της κεντρικής πύλης ,ξαφνικά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οσοι ηταν στην ουρά κάνουν μεταβολή για να τους δούν .
Θελετε να πώ και άλλα ?? κατευθείαν δίνω 30 λίρες στον ταμεία και ενα ταλιράκι για εκείνον και εχω το διπλό πάσο για μέσα στην τσέπη .
Φωνάζω το αμόρε μου και μπαίνουμε απο την πρώτη πύλη .
Στην επόμενη ουρά για μέσα στο Saray αναγκαστικά περιμέναμε αλλά εκει δεν αργήσαμε ιδιαίτερα κανα 20' το πολύ .
Ακολουθήσαμε την ξενάγηση μέχρι την μεγάλη αίθουσα και ξανα έξω .
Το χαρέμι είναι κλειστό λόγω ανακατασκευών .Ετσι εξηγείτε και οι 15 λίρες στην είσοδο μόνο .

Στην συνεχεια με ταξί πήγαμε Nisantasi ( πρώτη φορά και για μένα ) .
Μερος του σύγχρωνου κομματιού της πόλης αλλά και εκεί μόνο τα εμπορικά ήταν ανοικτά .
Το μόνο που πήρα ηταν μια φοβερή ανοξείδωτη σχάρα για λουκάνικα στην τιμή των 2,5 ευρώ .( απο επώνυμο μαγαζί πχ cookshop η κάτι αντίστοιχο ).

Απο εκει με metro ( μια φορά μπήκαμε μόνο ) κατεβήκαμε Taxim και τσακίσαμε κατι ξεγυρισμένα προφιτερόλ στο Inci .

ΤΟ βράδυ για φαγητό κάτσαμε δίπλα σχεδόν στο ξενοδοχείο στο pasazade

www.pasazade.com ( 2η φορά !!! πολύ καλή οθωμανική κουζίνα )
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Φιλια στην Ισπανιδα φιλη σου (βλεπω την ανανεωσαμε την βιτρινα με τα γλυκακια)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ αχ αχ θα σε γδαρω.
Ποτε θα στρωθεις να γραψεις για τη Μανη μπρε?
Μην τολμησεις και εμφανιστεις στο παρτυ αυτο μονο εχω να σου πω.:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αχ αχ αχ θα σε γδαρω.
Ποτε θα στρωθεις να γραψεις για τη Μανη μπρε?
Μην τολμησεις και εμφανιστεις στο παρτυ αυτο μονο εχω να σου πω.:D

Γδάρε με μπας και γλιτώσω την έκτακτη εισφορά του ΓΑΠ .

θα τολμήσω και θα έρθω στο πάρτυ αλλά πρίν θα έχω γράψει κάτι και για τα μέρη σου ;)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γδάρε με μπας και γλιτώσω την έκτακτη εισφορά του ΓΑΠ .

θα τολμήσω και θα έρθω στο πάρτυ αλλά πρίν θα έχω γράψει κάτι και για τα μέρη σου ;)
Kαι Τουρκία Νο2 και Μάνη? Πότε θα προλάβεις βρε θηρίο??
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αχ βρε χρηστο ποσο ζηλευω!!

εγω που γενικα δυσκολα ξαναπαω στην ιδια πολη στο καπακι (θελω να περναει λιγος καιρος πρωτα), με την κων/πολη με βλεπω να την κανω την εξαιρεση!!

μα, τον πεθερο που τον αφησατε???:haha:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλή διάθεση υπάρχει πάντως

Είδικά στο θέμα Μάνη το χρωστάω.
Φάνηκα ασυνεπής στην υπόσχεση που σου είχα δώσει :oops::oops::oops::oops::oops:
Tωωωωωωωώρα φίλε Χρήστο τι μου χρωστάς, το κατόπιν εορτής λίγο είναι να το πω! Χαχαχα πλάκα έχεις! Περιμένω ωστόσο να γράψεις για να συγκρίνω απόψεις.. Έχω κι εγώ κάτι στο μυαλό μου, ελπίζω να βρω χρόνο κάποια στιγμή!
1600 χλμ κάναμε σε 10 μέρες, καταλαβαίνεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.117
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom