Σουηδία Το Σύνδρομο της Στοκχόλμης.

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Να σαι καλα κορίτσι, my job is to make people happy :p
Οσο για το μουσικό χαλί ,καλοδεχούμενο, προτιμώ να έχω κάτι στα πόδια μου παρά κάτι στο κεφάλι. Για πότε το στέμμα μεταμορφώνεται σε κέρατο είναι άλλο πράμα.
Μη με τα λες αυτά έτσι απότομα γιατί είμαι και ολόφρεσκια μπακουροζαργάνα και είχα σκοπό να βγω στην γύρα για ψαρά!!! Αλλά αν είναι να αγκιστρώνει ότι βρίσκει καλύτερα να μεταμορφωθώ σε γοργόνα και να σταματάω πότε πότε κανένα καράβι να ρωτώ εάν ζει ο Μεγα Αλέξανδρος!!! (Τα κέρατα καμιά φορά σπάνε και πέφτουν απ το εκάστοτε κεφάλι, η -βλακεία- (είμαι ευγενική όσο να 'ναι Πρίγκιπες είναι αυτοί :bleh:) που κουβαλάει ο καθένας μέσα στο κεφάλι του δεν φεύγει ποτέ!!)

Περιμένω με αγωνία την συνέχεια σου Δεσποινίς μου...!!! Πραγματικά ενδιαφέρουσα ιστορία και ως προς το μέρος αλλά και τον τόπο διαμονής σου ;)!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όσοι είχαν επισκεφτεί τη Στοκχόλμη, το πρώτο πράμα που με συμβούλεψαν ήταν να επισκεφτώ το Vasa Museum , που είναι αποκλειστικά αφιερωμένο στο Πολεμικό Πλοίο του Βασιλικού Στόλου το οποίο βυθίστηκε στο παρθενικό του ταξίδι, μόλις 2 ναυτικά μίλια από το λιμάνι της πόλης. Τα καλά νέα είναι ότι οι περισσότεροι επιβαίνοντες διασώθηκαν –ήταν άλλωστε 10 Αυγούστου και δεν είχαμε απώλειες τύπου Τζακ- Λεονάρντο ντι Κάπριο - ωστόσο ορισμένοι δε τα κατάφεραν. Οι κύριες αιτίες της βύθισης ήταν το γεγονός ότι ήταν υπερφορτωμένο καθώς μετέφερε πολλά κανόνια, είχε κάποια κατασκευαστικά ελαττώματα – τα οποία και γνώριζαν οι υπεύθυνοι- αλλά και η αλαζονεία του Σουηδού βασιλιά Γουστάβου Αδόλφου ο οποίος είχε εμπλακεί σε πόλεμο στην Πολωνία και ήθελε το Vasa να ενωθεί με τις ναυτικές του δυνάμεις αμέσως . Το πλοίο παρέμεινε στο βυθό της θάλασσας για περισσότερο από τρεις αιώνες και διατηρήθηκε σχεδόν ανέπαφο χάρις στον αμμώδη βυθό και στα φτωχά σε οξυγόνο νερά.
Πάντως, όσα και να είχα διαβάσει γι’ αυτό το μουσείο και όσα και να μου είχαν αφηγηθεί, τίποτα δε με είχε προετοιμάσει γι’ αυτό που θα αντίκριζαν τα μάτια μου.
Ανοίγοντας την πόρτα για να εισέλθω στο μουσείο βρέθηκα «αντιμέτωπη» με το τεράστιο, επιβλητικό και απίστευτα καλοδιατηρημένο αυτό πλοίο κι έμεινα ακίνητη και αποσβολωμένη για αρκετά λεπτά. Όταν συνήλθα του αρχικού σοκ πλησίασα για να διακρίνω τις λεπτομέρειες και να διαβάσω τις επιγραφές συλλέγοντας κι άλλες πληροφορίες. Πέρασα περίπου 2 ώρες στο εν λόγω μουσείο και θα μπορούσα να είχα μείνει κι άλλο αν δε κουράζονταν τα πόδια μου. Έτσι, βγήκα έξω, κάτω από τον γλυκό ήλιο, σε κάποιο παρκάκι και έβγαλα τα παπούτσια και τους χάρτες μου για να αποφασίσω ποιο θα ήταν το επόμενό μου βήμα. Απέναντί μου μια επίσης μοναχική ταξιδιώτισσα με κοιτά χαμογελαστή και βγάζει και εκείνη τα παπούτσια της ως ένδειξη ταξιδιωτικής αλληλεγγύης. Μπορεί να ήθελε και παρέα αλλά εγώ εκείνη τη στιγμή βρισκόμουν σε σοβαρό συμβούλιο με τον εαυτό μου για το ποιο θα ήταν το επόμενο βήμα μου. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως λοιπόν, το συμβούλιο απεφάνθη (ομόφωνα !) να πορευτώ προς βορρά παίρνοντας την κεντρική οδό Narvavagen , στη γραφική περιοχή Ostermalm, όπου τα κτίρια μου θύμιζαν τα παιδικά μου πολυαγαπημένα Playmobil - Βικιπαίδεια . Παλιμπαιδίζω ενίοτε, συγχωρέστε με.
Επιδόθηκα λοιπόν στην αγαπημένη μου δραστηριότητα – περπάτημα στις γραφικές όμορφες γειτονιές παρατηρώντας τους ανθρώπους. Και είδα μόνο χαμογελαστά ξένοιαστα παιδιά, χαρούμενους όμορφους ανθρώπους, κομψότατες γυναίκες δίμετρες και καλλίγραμμες . Αφού σε μια στιγμή νόμιζα πως βρίσκομαι σε κάποια καλόφημη γειτονιά του Μανχάταν. Αυτό που έβλεπες σπάνια πάντως ήταν η ύπαρξη εκκλησιών. (κρατήστε το αυτό) .
Μπήκα σε ένα σούπερ μάρκετ για να δω πιο πολύ τα προϊόντα τους από περιέργεια παρά επειδή ήταν ανάγκη, πήρα δυο κρουασανάκια κι ένα χυμό και κάθισα να ξεκουραστώ και να φάω. Κι όσο έτρωγα σκεφτόμουν πόσο όμορφοι είναι οι Σουηδοί J Σου ανοίγουν την όρεξη ένα πράμα :Ρ Αλήθεια, είναι παρεξηγημένος λαός αυτοί οι Βόρειοι.
Περιπλανιέμαι λοιπόν έτσι στους δρόμους, σκεπτική, χαμογελαστή και με την καρδιά πλημμυρισμένη γλυκά συναισθήματα. Συμπληρώνω ακόμα ένα δίωρο περπατήματος προς την κατεύθυνση της Gamla Stan όταν η ώρα είχε πάει 16:30 και ήταν ο Lorenzo στο κινητό μου που μου έκλεινε ραντεβού στον κεντρικό σταθμό για να πάμε για μπύρες. Τσακώνω το μετρό λοιπόν και φτάνω πρώτη – διότι στη Στοκχόλμη οι ρυθμοί είναι χαλαροί και κανείς δε βιάζεται. Μα κανείς !
Μέσα σε λίγα λεπτά έρχεται και ο Lorenzo χαμογελαστός χαμογελαστός και με παρέα έναν Κινέζο, τον Chin κι έναν Σουηδό τον Richard (ξανθό δίμετρο) . It was love at first sight , από μεριάς του βεβαίως βεβαίως μιας και κατέστησε σαφές ότι του άρεσα αφού όλη νύχτα δεν είχε πάρει τα μάτια του από πάνω μου :D :D Η γοητεία του διαφορετικού.
Πήγαμε σε ένα roof garden bar με θέα τη σκανδιναβική πρωτεύουσα που λουζόταν στα μαβιά και ροζ χρώματα του ηλιοβασιλέματος. Η σουηδική μπύρα έρρεε άφθονη. Καθίσαμε σε μια γωνιά και πάντα δίπλα μου ο Richard ο οποίος έστιβε το μυαλό του να σκεφτεί τρόπο να με πλησιάσει. Και βρήκε τον καλύτερο : να κάναμε ένα πάρτυ προς τιμήν της Ελληνίδας φιλοξενούμενης :p, πρότεινε. Ο Lorenzo συμφώνησε, η ώρα ορίστηκε , τα τηλεφωνήματα και τα καλέσματα έγιναν . Η βραδιά κυλούσε όμορφα ώσπου βράδιασε για τα καλά και αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό σε ένα εστιατόριο με γεύσεις από Τζαμάικα. Το εστιατόριο όμως ήταν γεμάτο και εν τέλει καταλήξαμε σε ένα τσέχικο με γνώριμες γεύσεις. Η καυτή σούπα gulash ωστόσο δεν ήταν ικανή να με ζεστάνει μιας και η θερμοκρασία είχε πέσει αισθητά και η παρέα είχε επιλέξει να καθίσει σε εξωτερικό τραπέζι . Το γεύμα ήταν πολύ νόστιμο και η συντροφιά ευχάριστη. Στην πορεία προστέθηκε και ο Friedrich στην παρέα, ο οποίος έμοιαζε με χόμπιτ και πετούσε πολλά μαργαριτάρια. Καταρχάς στα δυο πρώτα λεπτά της γνωριμίας μου, με ενημέρωσε ότι η κατάσταση στη χώρα μου ευθύνεται κυρίως στο γεγονός ότι το όριο συνταξιωδότησης είναι στα 55 χρόνια και ότι η Αγία Νάπα βρίσκεται στην Τουρκία. Ο δε Κινέζος μου είπε ότι ξέρει έναν συντοπίτη μου Μακεδόνα από την πόλη των Σκοπίων. Προσπάθησα να του εξηγήσω την κατάσταση και όταν αφελώς με ρώτησε γιατί δεν αναγνωρίζουμε τη Μακεδονία ως κράτος του ανταπάντησα ευθαρσώς με το ερώτημα : γιατί η Κίνα δεν αναγνωρίζει την Ταϊβάν ;;;
Κάπως έτσι πέρασε η ώρα και ζητήσαμε το λογαριασμό. Και τότε έγινα μάρτυρας αυτού που είχα ακούσει να συζητιέται αλλά θεωρούσα υπερβολή : ο Lorenzo πήρε το λογαριασμό και σε ένα χαρτάκι έγραψε το ποσό που αναλογεί στον καθένα και δίπλα τον τύπο της πιστωτικής κάρτας του καθενός. Έτσι η σερβιτόρα παρέλαβε 5 κάρτες και από την καθεμία χρέωσε το ποσό που έπρεπε !! :shock:

Στη συνέχεια αν και δε με βαστούσαν τα πόδια μου πήγαμε σε ένα υπόγειο μπαρ για να ζεσταθούμε με μερικά σφηνάκια. Μείναμε στο μπαρ μια ωρίτσα ακόμη και επιστρέψαμε στο σπιτάκι μας αγκαζέ με το Lorenzo. Ξημέρωμα Σαββάτου…
 
Last edited by a moderator:

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Fenia μού αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που γράφεις και η ιστορία σου με έχει συνεπάρει!!!Το lonely travelling είναι στα άμεσα σχέδια μου.Και διαβάζοντας ιστορίες σαν και τις δικές σου παίρνω ακόμα περισσότερο θάρρος...Περιμένω αγωνιωδώς τη συνέχεια !!!!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ωωωωωωωωωωωωωωω τι του πες του Κινέζουυυυυυυυυυυυ!!!! που θα βγάλει και γλώσσα κιόλας!!!!!
:haha::clap:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Κάπως έτσι πέρασε η ώρα και ζητήσαμε το λογαριασμό. Και τότε έγινα μάρτυρας αυτού που είχα ακούσει να συζητιέται αλλά θεωρούσα υπερβολή : ο Lorenzo πήρε το λογαριασμό και σε ένα χαρτάκι έγραψε το ποσό που αναλογεί στον καθένα και δίπλα τον τύπο της πιστωτικής κάρτας του καθενός. Έτσι η σερβιτόρα παρέλαβε 5 κάρτες και από την καθεμία χρέωσε το ποσό που έπρεπε !! :shock:

Ξενερουα εντελως.
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ο δε Κινέζος μου είπε ότι ξέρει έναν συντοπίτη μου Μακεδόνα από την πόλη των Σκοπίων. Προσπάθησα να του εξηγήσω την κατάσταση και όταν αφελώς με ρώτησε γιατί δεν αναγνωρίζουμε τη Μακεδονία ως κράτος του ανταπάντησα ευθαρσώς με το ερώτημα : γιατί η Κίνα δεν αναγνωρίζει την Ταϊβάν ;;;
Μετά απο αυτό τί έγινε;... έκανε τον ''κινέζο''....:D
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλά 4 μαντραχαλοι δεν μπορουσαν να κερασουν μια ομορφη κοπελλα επισκεπτρια στη πολη τους ;
ναι ξερω ,ακουγεται πολυ αντιφεμινιστικό αλλά θα το προτιμουσα ......
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλά 4 μαντραχαλοι δεν μπορουσαν να κερασουν μια ομορφη κοπελλα επισκεπτρια στη πολη τους ;
ναι ξερω ,ακουγεται πολυ αντιφεμινιστικό αλλά θα το προτιμουσα ......
Χαχαχα,δρακουλίνι μου :p
Δε μου αρέσει να με κερνάνε ούτως ή άλλως, παρα είμαι φεμμινίστρια για κάτι τέτοιο και δεν καταδέχομαι.
Άλλωστε δεν είχαν και υποχρέωση οι άνθρωποι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
καλά 4 μαντραχαλοι δεν μπορουσαν να κερασουν μια ομορφη κοπελλα επισκεπτρια στη πολη τους ;
ναι ξερω ,ακουγεται πολυ αντιφεμινιστικό αλλά θα το προτιμουσα ......
Μα δεν την κέρασαν ήδη δωμάτιο για μια βραδιά με πρωινό?
Χορηγία ύψους τουλάχιστον 80-90 ευρώ για τα δεδομένα της Στοκχόλμης:cool:
 
  • Like
Reactions: GTS

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Έπρεπε να κάνουν την χειρονομία άσχετα απο το αν δεχόταν η κυρία Φένια ....είναι νομίζω στοιχειώδης ευγένεια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom