Ισπανία Ιταλία Το φαβορί (Ρώμη) και το αουτσάιντερ (Βαλένθια)

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ζηλεύεις ρε που είμαι γύρω στα 20, στην παραλία δε κατεβαίνω στα 5.
Όταν διασκεδάζω οι ενδορφίνες εκτινάσονται.....
Σου πέρασε το πόδι σου που το γύρισες όταν χοροπήδαγες;
Γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει περάσει ένας μήνας κι ακόμα τίποτα…
Όπως ακριβώς συμβαίνει στους ανθρώπους της ηλικίας σου.
o_O
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σου πέρασε το πόδι σου που το γύρισες όταν χοροπήδαγες;
Γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει περάσει ένας μήνας κι ακόμα τίποτα…
Όπως ακριβώς συμβαίνει στους ανθρώπους της ηλικίας σου.
o_O
Αφου δεν είσαι κακός, γιατί τον υποδύεσαι;;;; Ντροπήηηηηηηηη :bleh:
 

stonerolling

Member
Μηνύματα
24
Likes
146
Σου πέρασε το πόδι σου που το γύρισες όταν χοροπήδαγες;
Γιατί έχω πληροφορίες ότι έχει περάσει ένας μήνας κι ακόμα τίποτα…
Όπως ακριβώς συμβαίνει στους ανθρώπους της ηλικίας σου.
o_O
Η συναυλία του Parov Stelar ήταν καταπληκτική!!!!
Μετά από μερικές ώρες που τα έδωσα όλα δεν μπορούσα να φρενάρω και συνέχισα να χορεύω με έναν DJ μετά το τέλος της συναυλίας οπότε.... το έπαθα το διαστρεματάκι. Οι ηλικίες που παθαίνουν διαστρέματα στατιστικά είναι κυρίως 18-25 για να ξέρεις.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η συναυλία του Parov Stelar ήταν καταπληκτική!!!!
Μετά από μερικές ώρες που τα έδωσα όλα δεν μπορούσα να φρενάρω και συνέχισα να χορεύω με έναν DJ μετά το τέλος της συναυλίας οπότε.... το έπαθα το διαστρεματάκι. Οι ηλικίες που παθαίνουν διαστρέματα στατιστικά είναι κυρίως 18-25 για να ξέρεις.
Έτσι γίνομαι όταν ακούω τις τρίχες που λες…

CB45B46D-E3A8-442D-AEA7-0E5AE8C19CFE.jpeg
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Υπάρχει κάποιο site που να έχει μαζεμένες τις συναυλίες που γίνονται στη Βαλένθια ανά μέρα; (όπως το αντίστοιχο Αθηνόραμα, viva.gr κτλ)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Υπάρχει κάποιο site που να έχει μαζεμένες τις συναυλίες που γίνονται στη Βαλένθια ανά μέρα; (όπως το αντίστοιχο Αθηνόραμα, viva.gr κτλ)
Το ψάξαμε αλλά δεν βρήκαμε κάτι. Ίσως να ξέρει κάτι η @mikrh tsopana
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Valencia - Llotja de la Seda, Museo de Bellas Artes de Valencia, Αποχαιρετισμός και ταξίδι επιστροφής

Το τελευταίο πρωϊνό -αυτής της εκδρομής εννοώ- στην Βαλένθια ξημέρωσε.

Έπρεπε να μαζευτούμε, να κανονίσουμε τα διαδικαστικά του ξενοδοχείου και να παρκάρουμε τις βαλίτσες μας στην ρεσεψιόν για να μπορέσουμε να κάνουμε την τελευταία βόλτα μας στην πόλη. Είχαμε βέβαια αρκετό χρόνο καθώς η πτήση μας ήταν αργά το απόγευμα, οπότε μπορούσαμε να κινηθούμε άνετα και να καλύψουμε 1-2 εκκρεμότητες που είχαμε αφήσει.

Η πρώτη επίσκεψη που είχαμε στο πρόγραμμα ήταν το εσωτερικό της Llotja de la Seda. Είχαμε δει ότι τις Κυριακές είχε δωρεάν είσοδο και έτσι εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία.

Αμέσως μετά την είσοδο είδαμε τον μικρό κήπο με τις πορτοκαλιές.

Valencia-Day10-Rome-Day10-01.jpg


Μπήκαμε στο κεντρικό χώρο του κτιρίου με τις εντυπωσιακές κολώνες του, τα βιτρό και τις περίτεχνες εσωτερικές πόρτες.

Valencia-Day10-Rome-Day10-02.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-03.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-04.jpg


Κατεβήκαμε στα υπόγεια, μπήκαμε σε άλλες μικρότερες αίθουσες με στολισμένα ταβάνια και ανεβήκαμε και στις επάλξεις του χωρίς, η αλήθεια είναι, να εντυπωσιαστούμε τρομερά.

Valencia-Day10-Rome-Day10-05.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-06.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-07.jpg


Η επίσκεψη αυτή τελικά δεν είχε μεγάλη διάρκεια οπότε γρήγορα φύγαμε για να πάμε στο δεύτερο μουσείο που είχαμε επιλέξει, το Museo de Bellas Artes de Valencia, που κι αυτό είχε δωρεάν επίσκεψη (η θεά της Οικονομίας ήταν μαζί μας).
Αρχικά επισκεφτήκαμε τους διάφορους υπαίθριους χώρους του κτιρίου που συνολικά ήταν πολύ όμορφο.

Valencia-Day10-Rome-Day10-08.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-09.jpg


και στη συνέχεια μπήκαμε στις αίθουσες του. Αν και στο φουαγιέ του μουσείου είδαμε 1-2 σύγχρονα έργα τα υπόλοιπα έργα ήταν κυρίως θρησκευτικής τέχνης, κάτι που δεν ενθουσιάζει κανέναν από τους 2 μας.

Valencia-Day10-Rome-Day10-10.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-11.jpg


Παρόλα αυτά αρχίσαμε να επικεντρωνόμαστε στα έργα των μεγάλων μαέστρων που διαθέτει το μουσείο. El Greco, Velazquez, José de Ribera, Murillo...

Valencia-Day10-Rome-Day10-12.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-13.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-14.jpg


και φυσικά τον αγαπημένο μου Goya. Την περίοδο που βρεθήκαμε στο μουσείο είχαν δανειστεί (μάλλον από το μουσείο Goya της Σαραγόσα που έχει την πλήρη συλλογή) και καμιά δεκαριά έργα από την συλλογή του, Los Caprichos.

Valencia-Day10-Rome-Day10-15.jpg

Valencia-Day10-Rome-Day10-16.jpg


Αφού ικανοποιήσαμε πλέον και την καλλιτεχνική μας “πείνα” είπαμε πως έπρεπε να ικανοποιήσουμε και την πραγματική. Και τι πιο φυσικό από το να διαλέξουμε μια παέγια θαλασσινών για να αποχαιρετήσουμε την γενέτειρα της, στο Ambra Poble-Bar, ενώ στο ελάχιστο χρόνο που μας απέμενε περάσαμε μια ακόμη φορά από το La Murta για να πιούμε 2 τελευταίες μπυρίτσες.

IMG_1554.JPG


Κατά τις 5 το απόγευμα παραλάβαμε τις αποσκευές μας από το ξενοδοχείο και φύγαμε για το αεροδρόμιο. Έπρεπε να είμαστε νωρίς καθώς η AirSerbia δεν είχε online check in στο αεροδρόμιο της Βαλένθια.

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο άρχισε ο γολγοθάς της επιστροφής. Αρχικά εμφανίστηκε στους πίνακες μια καθυστέρηση 45 λεπτών. Γνωρίζοντας ότι στο Βελιγράδι θα είχαμε χρόνο μετεπιβίβασης 1 ώρα και 20 λεπτά καταλάβαμε ότι τα πράγματα είχαν αρχίσει να σκουραίνουν. Στο γκισέ προσπάθησαν να μας βγάλουν και το boarding pass της επόμενης πτήσης αλλά δεν κατέστη δυνατόν.

Παρόλα αυτά συνεχίσαμε απτόητοι προς το τελωνείο και κατόπιν στην πύλη επιβίβασης. Μετά από αναμονή αρκετής ώρας είδαμε να παρκάρει απ’ έξω το αεροπλάνο της AirSerbia και αναθαρρήσαμε κάπως. Μπήκαμε στην ουρά για την επιβίβαση κι εκεί κολλήσαμε για πολύ ώρα. Η χτεσινοβραδυνή διασκέδαση στο φεστιβάλ καθώς και οι βόλτες στα μουσεία μας είχαν αφήσει χωρίς ενέργεια και ο @stonerolling κατέρρευσε…

Valencia-Day10-Rome-Day10-18.jpg


Τελικά αναχωρήσαμε με σχεδόν 3 ώρες καθυστέρηση και σίγουροι πια πως είχαμε χάσει την επόμενη πτήση αλλά χωρίς να γνωρίζουμε ακόμη καμία λεπτομέρεια για το τι θα γινόταν στην συνέχεια. Αποχαιρετήσαμε πάντως την Βαλένθια από ψηλά και συνεχίσαμε το ταξίδι μας στο άγνωστο.

Valencia-Day10-Rome-Day10-19.jpg


Στην αποβίβαση μας στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου, μας περίμεναν, μέσα στην φυσούνα, οι υπάλληλοι της εταιρείας. Μας έδωσαν από 2 boarding passes, ένα για την πτήση Βελιγράδι - Θεσσαλονίκη και ένα για την πτήση Θεσσαλονίκη - Αθήνα με την Aegean. Αφού περιμέναμε άλλη μια ώρα εκεί, ξαναμπήκαμε στο ίδιο αεροπλάνο και συνεχίσαμε προς Θεσσαλονίκη. Στο αεροδρόμιο Μακεδονία αλλάξαμε Terminal και τελικά φτάσαμε στην Αθήνα στις 7:00 το πρωί, με 4 συνολικά ώρες καθυστέρηση και έχοντας ήδη κλείσει 24 ώρες άυπνος. Ο δε @stonerolling τις τελευταίες 48 ώρες είχε κοιμηθεί μόνο 3!! Έτσι για να καταλάβουμε στο πετσί μας τι επρόκειτο να ακολουθήσει στις πτήσεις και τα αεροδρόμιο όλου του κόσμου τις επόμενες ημέρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατεβήκαμε στα υπόγεια, μπήκαμε σε άλλες μικρότερες αίθουσες με στολισμένα ταβάνια και ανεβήκαμε και στις επάλξεις του χωρίς, η αλήθεια είναι, να εντυπωσιαστούμε τρομερά.
Ε εντάξει δεν ήταν και το πιο συγκλονιστικό αξιοθέατο στο κόσμο, αλλά δεν το λες και άσχημο! Ειδικά η αίθουσα με τις κολόνες που καταλήγουν σε σχήμα φοίνικα είναι πανέμορφες :) Είδα παρόμοια αίθουσα πρόσφατα στη Τουλούζη.

Η χτεσινοβραδυνή διασκέδαση στο φεστιβάλ καθώς και οι βόλτες στα μουσεία μας είχαν αφήσει χωρίς ενέργεια και ο @stonerolling κατέρρευσε…

Valencia-Day10-Rome-Day10-18.jpg
Άστον άνθρωπο να κοιμηθεί! Ακους εκεί κατέρευσε :p

Στην αποβίβαση μας στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου, μας περίμεναν, μέσα στην φυσούνα, οι υπάλληλοι της εταιρείας. Μας έδωσαν από 2 boarding passes, ένα για την πτήση Βελιγράδι - Θεσσαλονίκη και ένα για την πτήση Θεσσαλονίκη - Αθήνα με την Aegean. Αφού περιμέναμε άλλη μια ώρα εκεί, ξαναμπήκαμε στο ίδιο αεροπλάνο και συνεχίσαμε προς Θεσσαλονίκη. Στο αεροδρόμιο Μακεδονία αλλάξαμε Terminal και τελικά φτάσαμε στην Αθήνα στις 7:00 το πρωί, με 4 συνολικά ώρες καθυστέρηση και έχοντας ήδη κλείσει 24 ώρες άυπνος. Ο δε @stonerolling τις τελευταίες 48 ώρες είχε κοιμηθεί μόνο 3!! Έτσι για να καταλάβουμε στο πετσί μας τι επρόκειτο να ακολουθήσει στις πτήσεις και τα αεροδρόμιο όλου του κόσμου τις επόμενες ημέρες.
Στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου έχω δώσει "ρεσιτάλ".....τι μου θυμίζεις τώρα! Χωρίς να θέλω να καταχραστώ χώρο στην πολύ όμορφη ιστορία σου, έχω μείνει 8 ώρες καθυστέρηση χωρίς να γνωρίζουμε το γιατί.....το μάθαμε μία ώρα πριν την αναχώρηση μας! Εννοείται οτι χάσαμε την ανταπόκριση μας. Ο υπάλληλος της AirSerbia που είχε καταφέρει να με ηρεμήσει τότε ήταν ΑΞΙΟΣ!!!! Εννοείται οτι κατέβαζα χριστοπαναγίες με τα δίκια μου και το παιδί ήταν πραγματικά ΑΞΙΟ που μπόρεσε να με "κουμαντάρει"!!! :haha:

Πολύ ωραίο το ταξίδι σας και η Βαλένθια πολλά υποσχόμενη! Άλλωστε βρίσκεται στη λίστα μου :)
Σε ευχαριστώ θερμά: 1) Που με κάνεις και γελώ! 2) Για όλες τις πληροφορίες που δίνεις! Να είστε πάντα καλά, να ταξιδεύετε και να περνάτε τέλεια! Άντε και στα επόμενα το συντομότερο!!! ;)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ε εντάξει δεν ήταν και το πιο συγκλονιστικό αξιοθέατο στο κόσμο, αλλά δεν το λες και άσχημο! Ειδικά η αίθουσα με τις κολόνες που καταλήγουν σε σχήμα φοίνικα είναι πανέμορφες :) Είδα παρόμοια αίθουσα πρόσφατα στη Τουλούζη.
Δεν ξέρω γιατί, περιμέναμε περισσότερα γι' αυτό και δεν ενθουσιαστήκαμε. Τώρα από τις φωτογραφίες αναθεωρώ κι εγώ.


Άστον άνθρωπο να κοιμηθεί! Ακους εκεί κατέρευσε :p
Να μην τα ξαναλέμε! Η ηλικία...:xalara::bleh::haha:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom