Ισπανία Τρένα Ισπανία

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτη την εταιρεια που παραθετω στην φωτο;ειναι αξιοπιστη;η διαφορα τιμης με την ρενφε για ταξιδι Μαδριτη-Βαρκελωνη,ειναι χαωδης οποτε το ψηνω σοβαρα να την επιλεξω.... View attachment 418940
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά σε trip report που έχω δει, έμεινα με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Σίγουρα θα την προτιμήσω στο μέλλον έναντι της ρενφε!
Αν παρόλα αυτά, θέλεις να χρησιμοποιήσει την ρενφέ, επειδή ακριβλως το site τους είναι χαοτικό, εγώ είχα κλείσει εισητηρία από το train line και όλα ήταν κομπλέ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά σε trip report που έχω δει, έμεινα με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Σίγουρα θα την προτιμήσω στο μέλλον έναντι της ρενφε!
Αν παρόλα αυτά, θέλεις να χρησιμοποιήσει την ρενφέ, επειδή ακριβλως το site τους είναι χαοτικό, εγώ είχα κλείσει εισητηρία από το train line και όλα ήταν κομπλέ.
Οχι εχω ξανακλεισει μεσω site της renfe και δεν ειχα θεμα...της συγκεκριμενης site δεν εβρισκα για να κλεισω online αλλα τελικα βρηκα...θα της δωσω μια δοκιμη κ ειδωμεν!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Οχι εχω ξανακλεισει μεσω site της renfe και δεν ειχα θεμα...της συγκεκριμενης site δεν εβρισκα για να κλεισω online αλλα τελικα βρηκα...θα της δωσω μια δοκιμη κ ειδωμεν!
Είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με το site της Ρενφε και έφτασα σε σημείο να κοιτάξω αεροπλάνο για να πάω στην Σεβίλλη...μετά διάβασα για το trainline και τα έκλεισα από εκεί!
Anyway καλά να περάσεις!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αυτο με τα δωρεαν ταξιδια στην Ισπανια το βλεπω να παιζει παντου σαν ειδηση. Δεν το εχω ψαξει πολυ, για την ακριβεια βαρεθηκα να διαβασω ολοκληρη την ειδηση στα ισπανικα μεσα, αλλα αν καταλαβα καλα ειναι για bonos, δηλαδη κατι σα καρτες πολλαπλων διαδρομων και οχι μεμονωμενα ταξιδια και δε ξερω κατα ποσο καποιος που απλα επισκεπτεται την Ισπανια θα μπορεσει να επωφεληθει.
Μηπως μπορεις να με βοηθησεις ή εστω να μου πεις αν εχω καταλαβει την διαδικασια εκδοσης καρτας σωστα;γιατι το google translate δεν ειναι κ το πιο εμπιστο😂
Γενικα απο το λιγο που διαβασα στο site του renfe πρεπει να κατεβασω το app,να γινω μελος,να φορτωσω την καρτα διαδρομων ενα 10€ κ να κλεισω εισιτηριο;;κ αν κανω 16 διαδρομες μεσα σ ενα 4μηνο μου δινει το 10€ πισω αλλιως λογικα το τρωει..τα λεω καλα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Αυτό το είδος των εισιτηρίων δεν είναι για τους τουρίστες. Είναι μια προσπάθεια της κυβέρνησης
να μην παίρνεις το αυτοκίνητο σου να πας στην πόλη, αλλά να παίρνεις τον προαστιακό.
Πχ. Η Καταλονία έχει 6 ζώνες, ανάλογα με την απόσταση που μένεις από την πόλη, για παράδειγμα
εγώ που μένω στην 4η ζώνη μπορώ να μετακινούμε με ένα εισιτήριο μάξιμουμ 4 φορές την ημέρα.
Αλλά μόνο στα όρια της 4 ζώνης. Δεν μπορώ με αυτό το εισιτήριο να πάω έξω από την ζώνη μου.
Τα εισιτήρια που ήταν μέχρι 31/12 ήταν πολύ λάσκα τα πράγματα και είχαν ανοιχτές τις πόρτες
χωρίς ελέγχους.
Από 1/1 τα παλιά εισιτήρια ακυρώθηκαν και άρχισαν τις επιστροφές των χρημάτων.
323982034_1180377779254536_2524714433009412379_n.jpg

Με προϋποθέσεις μπορεί κάποιος να βγάλει μεσαίων αποστάσεων εισιτήριο.
Με προκράτηση και με αποδεικτικό διαμονής-εργασίας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αυτό το είδος των εισιτηρίων δεν είναι για τους τουρίστες. Είναι μια προσπάθεια της κυβέρνησης
να μην παίρνεις το αυτοκίνητο σου να πας στην πόλη, αλλά να παίρνεις τον προαστιακό.
Πχ. Η Καταλονία έχει 6 ζώνες, ανάλογα με την απόσταση που μένεις από την πόλη, για παράδειγμα
εγώ που μένω στην 4η ζώνη μπορώ να μετακινούμε με ένα εισιτήριο μάξιμουμ 4 φορές την ημέρα.
Αλλά μόνο στα όρια της 4 ζώνης. Δεν μπορώ με αυτό το εισιτήριο να πάω έξω από την ζώνη μου.
Τα εισιτήρια που ήταν μέχρι 31/12 ήταν πολύ λάσκα τα πράγματα και είχαν ανοιχτές τις πόρτες
χωρίς ελέγχους.
Από 1/1 τα παλιά εισιτήρια ακυρώθηκαν και άρχισαν τις επιστροφές των χρημάτων.
View attachment 419185
Με προϋποθέσεις μπορεί κάποιος να βγάλει μεσαίων αποστάσεων εισιτήριο.
Με προκράτηση και με αποδεικτικό διαμονής-εργασίας.
A καταλαβα..τι να πω κριμα γιατι υπαρχουν χιλιαδες αρθρα στο ιντερνετ που λενε οτι μπορουν να το χρησιμοποιησουν κ οι τουριστες κ ελεγα μπας κ με ενα 10ε πηγαιναμε απο Μαδριτη στη Βαρκελωνη κ ας μην το παιρνα πισω δηλαδη
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
A καταλαβα..τι να πω κριμα γιατι υπαρχουν χιλιαδες αρθρα στο ιντερνετ που λενε οτι μπορουν να το χρησιμοποιησουν κ οι τουριστες κ ελεγα μπας κ με ενα 10ε πηγαιναμε απο Μαδριτη στη Βαρκελωνη κ ας μην το παιρνα πισω δηλαδη
Δεν ισχύει για μεγάλες αποστάσεις άνω των 300 χλμ και είναι 20€ για τις μεσαίες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
A καταλαβα..τι να πω κριμα γιατι υπαρχουν χιλιαδες αρθρα στο ιντερνετ που λενε οτι μπορουν να το χρησιμοποιησουν κ οι τουριστες κ ελεγα μπας κ με ενα 10ε πηγαιναμε απο Μαδριτη στη Βαρκελωνη κ ας μην το παιρνα πισω δηλαδη
Με 10 δυσκολακι αλλα η Ouigo εχει δρομολογια Μαδριτη-Βαρκελωνη που ξεκινανε απο 15 ευρω. Τσεκαρε την.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Επίσης υπάρχει και η θυγατρική της Ρενφε η AVLO
AVLO - Cargando
όπως και η Iryo που ανέφερε η Μαρία. Αυτή έχει ανοίξει εδώ και ενάμιση μήνα.
https://iryo.eu/es/home
Μπορεί να κάνει συνδυασμό ,δηλαδή να πάει με την μια εταιρία και να γυρίσει με άλλη.
Απλά δεν κάνουν τις ίδιες ενδιάμεσες στάσεις. Και οι τρεις είναι χαμηλού κόστους και οι αποσκευές
πληρώνονται εξτρά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Επίσης υπάρχει και η θυγατρική της Ρενφε η AVLO
AVLO - Cargando
όπως και η Iryo που ανέφερε η Μαρία. Αυτή έχει ανοίξει εδώ και ενάμιση μήνα.
https://iryo.eu/es/home
Μπορεί να κάνει συνδυασμό ,δηλαδή να πάει με την μια εταιρία και να γυρίσει με άλλη.
Απλά δεν κάνουν τις ίδιες ενδιάμεσες στάσεις. Και οι τρεις είναι χαμηλού κόστους και οι αποσκευές
πληρώνονται εξτρά.
Στην iryo θα καταληξω μαλλον..χρεωνουν αυτοι ολες τις αποσκευες;δηλαδη θα ειμαστε με χειραποσκευες κ 1 βαλιτσα..στο λιγο που κοιταξα δε ειδα κατι αλλα δε το ψαξα κιολας κ πολυ να πω την αληθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom