Ηνωμένο Βασίλειο Τρένα/λεωφορεία από Λονδίνο σε διάφορες πόλεις

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Είναι στις 27/05 θα πάμε μεσημέρι και η επιστροφή θα είναι μετά τις 21:00. Εγώ στην φόρμα αυτή της αναζήτησης πάτησα "return" για εκείνη την ημέρα και μου το έβγαλε 18 λίρες το άτομο όπως είπες off-peak. Απλά δεν κατάλαβα αν είναι και οι δυο διαδρομές open ή μόνο η επιστροφή...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είναι στις 27/05 θα πάμε μεσημέρι και η επιστροφή θα είναι μετά τις 21:00. Εγώ στην φόρμα αυτή της αναζήτησης πάτησα "return" για εκείνη την ημέρα και μου το έβγαλε 18 λίρες το άτομο όπως είπες off-peak. Απλά δεν κατάλαβα αν είναι και οι δυο διαδρομές open ή μόνο η επιστροφή...
Συνήθως σου βγάζει open την επιστροφή! Θα καταλάβεις ότι δεν είναι ανοιχτό το εισιτήριο σου αν σου βγάζει ότι ταξιδεύεις συγκεκριμένη ώρα. Ακόμη το καταλάβαίνεις γιατί στα open εισιτήρια σου βγάζει μια τιμή ενώ στα κανονικά διαφορετικές τιμές για διάφορες ώρες της ημέρας.
27 Μάη θα είμαι και εγώ Birmigham :p
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Τώρα που το ανέφερες, φαίνεται να έχεις γνώση από την πόλη....
Έχει κάτι για να δεις; Να περιηγηθούμε;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τώρα που το ανέφερες, φαίνεται να έχεις γνώση από την πόλη....
Έχει κάτι για να δεις; Να περιηγηθούμε;
Μην φανταστείς ότι την παίζω και στα δάχτυλα :p
Την επισκέπτομαι συνήθως για το αεροδρόμιο...Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Αγγλίας οπότε είναι λιγάκι χαοτική.
Υποθέτω ότι θα φτάσεις στο σταθμό Birmingham new street. Από εκεί η κεντρική πλατεία, η Victoria square είναι κυριολεκτικά δίπλα. Στην πολύ όμορφη αυτή πλατεία θα δεις το Birmigham museum and Art gallery και τον καθεδρικό της πόλης. Τριγύρω υπάρχουν εμπορικά κέντρα και φαγάδικα. Αν έχεις χρόνο μπορείς να επισκεφτείς και το cadbury world με τις σοκολάτες που είναι κοντά σχετικά στο university of Birmigham.
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Μην φανταστείς ότι την παίζω και στα δάχτυλα :p
Την επισκέπτομαι συνήθως για το αεροδρόμιο...Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Αγγλίας οπότε είναι λιγάκι χαοτική.
Υποθέτω ότι θα φτάσεις στο σταθμό Birmingham new street. Από εκεί η κεντρική πλατεία, η Victoria square είναι κυριολεκτικά δίπλα. Στην πολύ όμορφη αυτή πλατεία θα δεις το Birmigham museum and Art gallery και τον καθεδρικό της πόλης. Τριγύρω υπάρχουν εμπορικά κέντρα και φαγάδικα. Αν έχεις χρόνο μπορείς να επισκεφτείς και το cadbury world με τις σοκολάτες που είναι κοντά σχετικά στο university of Birmigham.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, για το χρόνο θα αποφασίσω ανάλογα με το τι έχεις να κάνεις και εκεί.... σοκολάτες.....πάνε τα δοντάκια μας
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
να περπατήσεις τα κανάλια της πόλης ανατολικά από το κέντρο
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
ήδη κάνω δοκιμή με τους Google maps;)
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Συνήθως σου βγάζει open την επιστροφή! Θα καταλάβεις ότι δεν είναι ανοιχτό το εισιτήριο σου αν σου βγάζει ότι ταξιδεύεις συγκεκριμένη ώρα. Ακόμη το καταλάβαίνεις γιατί στα open εισιτήρια σου βγάζει μια τιμή ενώ στα κανονικά διαφορετικές τιμές για διάφορες ώρες της ημέρας.
27 Μάη θα είμαι και εγώ Birmigham :p
Συγγνώμη που ρωτάω πάλι, επειδή θέλω να επιστρέψω την ίδια μέρα, στο return αν είναι ανοικτό μου βγάζει ότι είναι αποδεκτό μόνο σε ένα από τα τρένα που υπάρχουν εκείνη τη μέρα. Δεν επιτρέπει δηλαδή όλα τα βραδινά τρένα. Άρα σκέφτηκα είτε απλά να κλείσω ακριβώς τα τρένα που θα μου επέτρεπε το open και να πληρώσω όπως φαίνεται 6 λίρες λιγότερο το άτομο είτε να πάρω από τον σταθμό στο γυρισμό. Απλά κατάλαβα ότι είναι ακριβά. Είναι τόσο ακριβά; Υπερβολικά μήπως; Υπερκαλύπτουν τη διαφορά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Συγγνώμη που ρωτάω πάλι, επειδή θέλω να επιστρέψω την ίδια μέρα, στο return αν είναι ανοικτό μου βγάζει ότι είναι αποδεκτό μόνο σε ένα από τα τρένα που υπάρχουν εκείνη τη μέρα. Δεν επιτρέπει δηλαδή όλα τα βραδινά τρένα. Άρα σκέφτηκα είτε απλά να κλείσω ακριβώς τα τρένα που θα μου επέτρεπε το open και να πληρώσω όπως φαίνεται 6 λίρες λιγότερο το άτομο είτε να πάρω από τον σταθμό στο γυρισμό. Απλά κατάλαβα ότι είναι ακριβά. Είναι τόσο ακριβά; Υπερβολικά μήπως; Υπερκαλύπτουν τη διαφορά;
Κλείσε από τώρα γιατί εκεί θα είναι πολύ ακριβότερα. Και βάλε το επόμενο δρομολόγιο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου, έτσι και αλλιώς σχεδόν ανά δεκάλεπτο έχει δρομολόγια.
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Πολύ αγχωτικό το όλο θέμα, δεν είχα φανταστεί να κλείσω όταν προγραμμάτιζα, έλεγα θα πάω στο σταθμό και ότι προλάβω χωρίς τρέξιμο....
 

annablack95

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν απευθύνομαι στο σωστό topic, Μεταξύ 12 και 16 Σεπτέμβρη πρέπει να βρεθώ στη Γλασκώβη.Το θέμα είναι ότι τα αεροπορικά είναι πάρα πολύ ακριβά και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να φτάσω αεροπορικώς σε κάποια άλλη πόλη της Μ.Βρετανίας και απο εκεί να πάρω λεωφορεία-τρένα και ότι χρειαστεί. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν απευθύνομαι στο σωστό topic, Μεταξύ 12 και 16 Σεπτέμβρη πρέπει να βρεθώ στη Γλασκώβη.Το θέμα είναι ότι τα αεροπορικά είναι πάρα πολύ ακριβά και σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να φτάσω αεροπορικώς σε κάποια άλλη πόλη της Μ.Βρετανίας και απο εκεί να πάρω λεωφορεία-τρένα και ότι χρειαστεί. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Καλησπερα!Θα σου πρότεινα να πας αεροπορικώς μέχρι Λονδίνο,σε πετίπτωση που βρεις οικονομικότετα εισιτήρια.Από εκεί είναι πολύ οικονομικότερο να φτάσεις Γλασκώβη με αεροπλάνο.Το Μάιο πέταξα με 19 λίρες τη διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom