Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Που τα βρίσκετε βρε παιδιά; Γιατί εγώ όλο χάνω... :cry::cry::cry:
Ε μηπως βρισκουμε τα δικα σου? 😋

Υ.Γ. πωπω, το εκτροχιασα το θεμα..απο το "πως εξοικονομειτε χρηματα για ταξιδια" εχει γινει "ψαχνοντας 50ευρα στη Χαριλαου Τρικουπη".. :oops:
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Έψαξα στο φόρουμ αν υπάρχει σχετικό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε στη διάθεσή μας ένα μισθό μόνο για ταξίδια. Για πείτε λοιπόν... Πώς μαζεύετε εσείς χρήματα για τα ταξίδια σας; Αφήνετε κάποια χρήματα από τον μισθό στην άκρη μόνο για αυτόν τον σκοπό; Βάζετε δώρα/επιδόματα αποκλειστικά για ταξίδια; Κάνετε κάποια έξτρα δουλειά μόνο για να μαζεύετε χρήματα για ταξίδια;

Για παράδειγμα, εμάς αυτό που μας βοήθησε τελευταία είναι το λεγόμενο "travel box". Έχουμε αγοράσει έναν κουμπαρά όπου βάζουμε ένα συγκεκριμένο ποσό που έχουμε συμφωνήσει με το που πάρουμε τον μισθό μας και μέσα στον μήνα βάζει ο καθένας ό,τι περισσότερο μπορεί.

Επίσης, είμαι όλη μέρα στο Skyscanner και ψάχνω τα φθηνότερα αεροπορικά από Αθήνα για "anywhere" ή αν έχω συγκεκριμένο προορισμό στο μυαλό μου βάζω να μου έρχεται ειδοποίηση χαμηλότερης τιμής στο e-mail.

Ας μοιραστούμε όλοι τα tips μας, μήπως πάρουμε καμιά ιδέα που δεν είχαμε :lol:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Evi_Stav έχουμε παρόμοιο θέμα και σε αυτό μεταφέρθηκε το μήνυμά σου. Διαβάζοντας προς τα πίσω θα βρεις σίγουρα ιδέες. :)
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
954
Ξεκίνησα από πέρσι δεύτερη δουλειά, δεν βγαίνει αλλιώς με ένα μέσο ελληνικό μισθό πάνω από ένα άντε δύο ταξίδια στο εξωτερικό. Σίγουρα δεν μπορεί να είναι μόνιμη λύση αυτό, γιατί αν συνεχίσει έτσι σε λίγα χρόνια αντί για τα ταξίδια θα τα τρώω στους γιατρούς. Δε βάζω καν στην εξίσωση πιθανή δημιουργία οικογένειας. Οι συνάδελφοι στη μισθωτή μου εργασία, ειδικά όσοι έχουν παιδιά, τη βγάζουν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων με διακοπές στο χωριό ή με voucher και δη σε περιοχές μηδενικής συμμετοχής. Πέρα από το κρίσιμο οικονομικό ζήτημα, για τους περισσότερους μισθωτούς υπάρχει και χρονικός περιορισμός, πόσα ταξίδια και δη μακρινά ή παρατεταμένα μπορείς να κάνεις με 20 άντε 25 εργάσιμες άδεια το χρόνο;

Από την άλλη και το κυνήγι μιλίων, προσφορών, πτήσεων, ανταποκρίσεων πραγματικά είναι σχεδόν full time απασχόληση και σέβομαι πολύ όσους το καταφέρνουν. Εγώ πέρα από τις προφανείς περιόδους προσφορών των αεροπορικών, δε θα έλεγα ότι κατέχω πολύ το άθλημα, δε βοηθάει επίσης το ότι αποφεύγω τις τράντζιτ πτήσεις αν δεν είναι απολύτως αναπόφευκτες. Στη διαμονή είναι η αλήθεια ότι μπορώ να υποστώ αρκετές εκπτώσεις, δεδομένου εξάλλου ότι τη χρειάζομαι μόνο για μπάνιο και για ύπνο στα ταξίδια μου, εξού και έχω μείνει ακόμα και σε μεικτό κοιτώνα 15 ατόμων όταν χρειάστηκε. Αν μια περιοχή έχει καλό και προσιτό street food - Παλέρμο αγάπη μου πάρε με από εδώ - εξοικονομώ κι εκεί, αν όχι είναι ζόρικα τα πράγματα γιατί το φαϊ μου αρέσει και το θεωρώ βασικό συστατικό ενός πετυχημένου ταξιδιού, η ιδέα να μαγειρεύω σε διαμέρισμα στις διακοπές με απωθεί, κι όσο για το έτοιμο γεύμα στα σούπερ μάρκετ, είναι λύση έκτακτης ανάγκης στην οποία δε θα προσφύγω πάνω από μία ή δύο φορές ανά ταξίδι. Τώρα αν βρεθώ ποτέ σε καμιά Ισλανδία, πιθανόν να μην έχω κι άλλη επιλογή βέβαια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
@Extra muros Το "χακαρισμα" με μιλια, αλλα και διαμονης η και εστιατοριων (thefork φαση) ειναιι φουλ εργασιακη υπερωρια καποιες ωρες τον μηνα και αποδιδει πολλα ευρω αν ταξιδευεις 4-5 φορες τον χρονο.
Το προτιμω απο κανονικη υπερωρια που εκανα καποιες φορες και το μετανιωσα: το 30% μου το πηρε η εφορια. Επισης πρεπει να ειμαι εκτος σπιτιου σε ωρα πολυ κρισιμη για το αν θα εχουμε σπιτικο φαι η θα τα φαμε σε ντελιβερι αρα τζαμπα δουλεια και κυριως δεν μοιαζει με εργασια αλλα γινεται ο,τι ωρα θελω δηλαδη βραδυ προς ξημερωματα και οσο εχω διαθεση. Επισης μετρωντας το κοστος/οφελος για προαγωγη, ειδα οτι το οφελος ειναι μηδαμινο για την υπερεργασια +την καταραμενη εφορια, τελος παντων προτιμω να δουλευω τα μιλια και τις διαμονες παρα υπερεργασια.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
954
Το ότι δουλεύω με το κράτος συνέταιρο το έχω αποδεχτεί, ιδιαίτερα από τη στιγμή που έτυχα στην τζακ ποτ περίπτωση που και στη δευτερεύουσα δραστηριότητά μου δεν υπάρχει δυνατότητα απόκρυψης εισοδημάτων. Δε θα με ενοχλούσε τόσο, αν ζούσα σε χώρα που ο ανταποδοτικός και αναδιανεμητικός χαρακτήρας της φορολογίας λειτουργούσε αποτελεσματικότερα, αλλά οκ όταν βλέπω 7 στους δέκα ελ. επαγγελματίες να δηλώνουν εισοδήματα στα όρια της φτώχειας λίγο ταράζομαι, για να μην πιάσω καν τη νόμιμη ή νομότυπη φοροαπαλλαγή-φοροαποφυγή της οποίας απολαμβάνουν οι πραγματικά έχοντες και κατέχοντες. Από την άλλη βέβαια,, το μαύρο χρήμα κινεί κατεξοχήν τους κλάδους αναψυχής όπου ανήκουν τα περισσότερα ταξίδια, αλλά οκ τέρμα το οφ τόπικ μανιφέστο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
.
Έψαξα στο φόρουμ αν υπάρχει σχετικό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε στη διάθεσή μας ένα μισθό μόνο για ταξίδια. Για πείτε λοιπόν... Πώς μαζεύετε εσείς χρήματα για τα ταξίδια σας; Αφήνετε κάποια χρήματα από τον μισθό στην άκρη μόνο για αυτόν τον σκοπό; Βάζετε δώρα/επιδόματα αποκλειστικά για ταξίδια; Κάνετε κάποια έξτρα δουλειά μόνο για να μαζεύετε χρήματα για ταξίδια;
Το να πρεπει καποιος να δουλεψει εξτρα ωρες για να βγαλει ενα ταξιδι σημαινει οτι θεωρει το ταξιδι επενδυση και μαλιστα τρομερα βραχυπροθεσμη χωρις καμια ανταποδοση, εκτος αν αργοτερα ασχοληθειτε επαγγελματικα με τον κλαδο.
Μακρια απο μενα αυτη η αποψη. Επενδυση ειναι να παρεις αλλο ενα πτυχιο που θα ανεβασει το ωρομισθιο σοβαρα και θα βελτιωσει ολη τη ζωη της οικογενειας η να μαθεις μια τεχνη που θα σε απαλλαξει απο τα εξοδα του τεχνιτη για παντα. Αποδιδει πολυ περισσοτερα μακροπροθεσμα, θα φερει ταξιδια ως φυσικο επακολουθο συν οτι δεν μοιαζει με δουλεια.
Επισης επενδυση ειναι η επενδυση, με τη στενη της εννοια. Αγοραζεις κατι φθηνα για να αποφερει κερδος.
Οσοι ειστε κατω απο 40 εχετε αυτη την ευκαιρια χρονου και αντοχων και θα τη φατε δουλευοντας να βγουν ταξιδια...Τι να πω.
 
Last edited:

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Επίσης, είμαι όλη μέρα στο Skyscanner και ψάχνω τα φθηνότερα αεροπορικά από Αθήνα για "anywhere" ή αν έχω συγκεκριμένο προορισμό στο μυαλό μου βάζω να μου έρχεται ειδοποίηση χαμηλότερης τιμής στο e-mail.

Ας μοιραστούμε όλοι τα tips μας, μήπως πάρουμε καμιά ιδέα που δεν είχαμε :lol:

Στα καταλύματα εφαρμόζω την εξής πρακτική.

Εντοπίζω από το booking 2-3 που τα βρίσκω κατάλληλα για τις προτιμήσεις μου και ψάχνω να βρω τα τηλέφωνά τους. Συνηθέστερα τα βρίσκω από το google maps. Παίρνω απ’ ευθείας τηλέφωνο και πετυχαίνω μια έκπτωση της τάξεως του 15% ίσως και περισσότερο. Εάν το τηλέφωνο είναι κινητό θα είναι του ιδιοκτήτη οπότε θα τηλεφωνήσω μια κατάλληλη ώρα. Εάν είναι σταθερό θα είναι της ρεσεψιόν οπότε θα πάρω πρωινές ώρες που κατά κανόνα (στα μικρά ξενοδοχεία τουλάχιστον) θα βρίσκεται το ίδιο το αφεντικό που θα «κόψει πίττα» ευκολότερα από ότι κάποιος υπάλληλος. (Σε δυο ολιγοήμερα ταξίδια εσωτερικού που έκανα φέτος πέτυχα εκπτώσεις 26% και 40%)

Στις διακοπές υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία. Θέλω π.χ. να πάω το δεύτερο 15ήμερο του Ιουλίου για 4 έως 7 μέρες Φολέγανδρο. Διαλέγω το κατάλυμα από το booking και πάω στο πεδίο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ > ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ. Εκεί βγάζει ποιες μέρες έχει διαθέσιμο δωμάτιο και την τιμή ανά βράδυ. Βλέπω για παράδειγμα ότι υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο για 5 συνεχόμενες μέρες από 19 έως 24. Παίρνω τηλ. και ζητώ δωμάτιο για τις συγκεκριμένες μέρες. Του ξενοδόχου του’ρχεται «κουτί» και κάνει την καλύτερη προσφορά.
Ή θα πάρω τηλ. και θα ζητήσω δωμάτιο από 4 έως 7 μέρες για 2ο 15ήμερο Ιουλίου αφήνοντας το ξενοδοχείο να μου προτείνει σύμφωνα με τα κενά του οπότε πάλι θα έχω σημαντική έκπτωση σε σχέση με μηχανές αναζήτησης.

Αυτά βέβαια δεν μπορείς να τα εφαρμόσεις σε μεγάλες απρόσωπες ξενοδ. μονάδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Το 2023 πουλησα 2 συλλεκτικα αντικειμενα σε συλλεκτες και ενα τηλεσκοπιο που το ειχε βαρεθει η ψυχη μου να το βλεπω στο κουτι του αφου ειδαμε 2-3 φορες το φεγγαρι. Λυπηθηκα πολυ αυτον που το αγορασε αλλα ηταν πολυ ενθουσιασμενος. Ευχομαι να βρει αγοραστη σε καναδυο χρονια που θα το βαρεθει. Ολοι ηταν πολυ χαρουμενοι με τα αποκτηματα τους, ενω εγω ξεφορτωθηκα σαβουρα.
Αγορασα με αυτα τα λεφτα ενα αλλο συλλεκτικο αντικειμενο , το οποιο τελικα αποφασισα να κρατησω γιατι μ αρεσει παρα πολυ ενω αρχικα το πηρα για να το πουλησω στην κανονικη του αξια απο ανθρωπο που αγνοουσε εντελως την αξια του και το εδινε σχεδον τζαμπα. Με τα ρεστα εβγαλα ενα 3ημερο ταξιδι εξωτερικο για δυο ατομα.
Οποιος εχει το αισθητηριο να ασχοληθει με την αγορα συλλεκτικων αντικειμενων μπορει να εχει εξτρα χωρις καθολου κοπο, παρα να κοβει τα εξοδα του η να δουλευει σκυλισια, κατι που κατανταει απανθρωπο σε συνθηκες γενικης οικονομικης στενοτητας, ποσο να ριξεις την ποιοτητα ζωης πια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom