Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οτοστόπ, ότι πιο επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Θα το έκανες αυτό; Μου φαίνεται δύσκολο.
Το έκανα στα νιάτα μου, σε εποχές που δεν υπήρχαν ρεβολουτ που τα εμβάσματα κάνανε βδομάδες να έρθουν και τα τηλεφωνήματα στο σπίτι γινόταν με χρέωση μπαμπά.
Όμορφα χρόνια.

Οτοστόπ, ότι πιο επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα
Κάποτε ήταν αρκετά ασφαλές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Κάνουμε πολλά χλμ με τα πόδια στα ταξίδια.Κ γλυτωνεις λεφτά από ΜΜΜ κ γυμναστική κάνεις.

Πάμε σε δημοφιλή ελληνικά νησιά Μάιο-Ιούνιο ή Σεπτέμβριο.

Πίνουμε αλκοόλ εξαιρετικά σπάνια κ μόνο τίποτα τοπικές μπύρες ιδιαίτερες (είναι ακριβότερες αλλά ποιοτικές κ δεν πίνεις κάθε μέρα),ποτέ μαζικής παραγωγής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.056
Υπαρχει μια ταση να μειωνονται εδω οσοι πανε εξοχικο. Οσο μεγαλωνουμε αρχιζουμε να εκτιμουμε εξοχικα και πατρικα που ειναι περιουσια που κληρονομειται η ρευστοποιειται σε μια δυσκολη στιγμη. Δεν θεωρω λιγοτερο "ανησυχα πνευματα" αυτους που πανε εξοχικο. Καποιοι ανθρωποι με πολυ απαιτητικη δουλεια θελουν ξεκουραση κι οχι να τη βγαζουν απο αεροπλανο σε τρενο και τουμπαλιν. Δεν ειναι υπερτατος σκοπος του ανθρωπου το ταξιδι ουτε ανοιγει μονο ετσι το μυαλο του, οταν ολοι εχουμε προσβαση σε ερεθισματα 24/7 μεσω διαδικτυου. Ειναι θεμα γουστου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπαρχει μια ταση μα μειωνονται εδω οσοι πανε εξοχικο. Οσο μεγαλωνουμε αρχιζουμε να εκτιμουμε εξοχικα και πατρικα που ειναι περιουσια που κληρονομειται η ρευστοποιειται σε μια δυσκολη στιγμη. Δεν θεωρω λιγοτερο "ανησυχα πνευματα" αυτους που πανε εξοχικο. Καποιοι ανθρωποι με πολυ απαιτητικη δουλεια θελουν ξεκουραση κι οχι να τη βγαζουν απο αεροπλανο σε τρενο και τουμπαλιν. Δεν ειναι υπερτατος σκοπος του ανθρωπου το ταξιδι ουτε ανοιγει μονο ετσι το μυαλο του, οταν ολοι εχουμε προσβαση σε ερεθισματα 24/7 μεσω διαδικτυου. Ειναι θεμα γουστου.
Προσωπικά 15αύγουστο (που αναγκαστικά κάθομαι εκείνη την εβδομάδα επειδή είναι νεκρή περίοδος στη δουλειά) πηγαίνω πάντα στο σπίτι των γονιών μου στην Πελοπόννησο. Και όμορφα περνάω και ξεκουράζομαι/χαλαρώνω και συνδυάζω θάλασσα και βουνό και δε μπλέκω στην τρέλα που επικρατεί. Ταξίδια πηγαίνω σε άλλες περιόδους και γενικά έχω πολύ διαχωρισμένη στο μυαλό μου την έννοια των διακοπών από εκείνη των ταξιδιών.

Θυμάμαι στον οργανισμό που δούλευα για πολλά χρόνια γινόταν ένας κακός χαμός με τις άδειες το καλοκαίρι. Ήθελαν όλοι Δεκαπενταύγουστο απαραίτητα! Και μιλάμε για έναν οργανισμό όπου μπορούσαμε να πάρουμε άδεια οπότε θέλαμε και παράλληλα Αύγουστο δουλεύαμε ελάχιστα λόγω της φύσης του αντικειμένου. Ειλικρινά αδυνατούσα να καταλάβω για ποιο λόγο μαλλιοτραβιόντουσαν για να κάνουν διακοπές την πιο εφιαλτική περίοδο με τον άπειρο κόσμο και τις τρισαθλιες τιμές. Γενικά νομίζω ότι αυτό είναι πολύ έντονο στην ελληνική κουλτούρα και εντελώς ακατανόητο (για μένα).

Οπότε καθόμουν κατά βάση μόνη εγώ, έκανα γραμματεία (αφού οι διοικητικές υπάλληλοι ήταν σε άδεια) σε ένα άδειο κτίριο, χαλαρωνα και συνήθως έκανα ένα πολυήμερο τέλος Αυγούστου -αρχες Σεπτέμβρη κι ένα Οκτώβριο που γινόταν χαμός από δουλειά, αλλά τι με ένοιαζε έμενα; Εγώ είχα ακόμα σχεδόν όλη την άδεια ανέγγιχτη. 😛
Ειλικρινά θεωρώ θα έπεσε πολύ μαλλιοτραβηγμα άπαξ και έφυγα για το ποιος "άτυχος" θα δούλευε τις άγιες μέρες του Δεκαπενταύγουστου και θα αναγκαζόταν ο καημένος να κάνει διακοπές στο 1/3 της τιμής λίγο πριν/μετά. 🤷🏻‍♀️
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
ΝΑΙ, έχω ΆΛΛΗ νοοτροπία. Γι' αυτό εκείνοι, κάθε χρόνο τη βγάζουν στο εξοχικό και λένε κάθε φορά: "Του χρόνου θα πάμε κάπου" ενώ εμείς κάθε χρόνο είμαστε και σε άλλο νησί...!!! 😉😉😉😉
Οχου ρε παιδια, καπου φτανει με το ποιος ειναι πιο γαματος κ τα υποτιμητικα σχολια για τα εξοχικα και τα γκρουπ κ ολο το σετ.
Εσυ πας καθε χρονο σε αλλο νησι (τρομερο κατορθωμα), ο αλλος επιλεγει να χει assets.
Πού κολλάει η σύγκριση και γιατί είναι ΑΛΛΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ (εννοεις τη δικη σου ανωτερη), ενας θεος ξερει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Θυμάμαι στον οργανισμό που δούλευα για πολλά χρόνια γινόταν ένας κακός χαμός με τις άδειες το καλοκαίρι. Ήθελαν όλοι Δεκαπενταύγουστο απαραίτητα! Και μιλάμε για έναν οργανισμό όπου μπορούσαμε να πάρουμε άδεια οπότε θέλαμε και παράλληλα Αύγουστο δουλεύαμε ελάχιστα λόγω της φύσης του αντικειμένου. Ειλικρινά αδυνατούσα να καταλάβω για ποιο λόγο μαλλιοτραβιόντουσαν για να κάνουν διακοπές την πιο εφιαλτική περίοδο με τον άπειρο κόσμο και τις τρισαθλιες τιμές. Γενικά νομίζω ότι αυτό είναι πολύ έντονο στην ελληνική κουλτούρα και εντελώς ακατανόητο (για μένα).
Πωπω ναι, σε δουλειες που μπορεις να επιλεξεις ημερομηνιες, δεν μπορω και εγω να καταλαβω το μαλλιοτραβηγμα για το 15αυγουστο.
Το μονο ειναι η εξοικονομηση της 1 μερας αδειας λογω αργιας αλλα αμφιβαλλω οτι η αγωνια να καπαρωθει ο 15αυγουστος ειναι για αυτο το λογο.

Μιλαω για αυτους που εχουν επιλογη να παρουν καλοκαιρινη αδεια απο Ιουνιο ως Σεπτεμβριο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Όταν με το καλο μεγαλώσετε κι εσείς θερμόαιμα νιάτα, θα δείτε πως και το εξοχικό θα σας κουράζει εκτός και αν είναι για μόνιμη εγκατάσταση η για μεγάλες περιόδους. ΣΚ με τίποτε ειδικά αν είναι μακριά από την μόνιμη κατοικία.
Ακόμα και το μεγάλο σπίτι θα αρχίζει να είναι κουραστικό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Όταν με το καλο μεγαλώσετε κι εσείς θερμόαιμα νιάτα, θα δείτε πως και το εξοχικό θα σας κουράζει εκτός και αν είναι για μόνιμη εγκατάσταση η για μεγάλες περιόδους. ΣΚ με τίποτε ειδικά αν είναι μακριά από την μόνιμη κατοικία.
Ακόμα και το μεγάλο σπίτι θα αρχίζει να είναι κουραστικό.
Δεν εχω καν εξοχικο αλλα σε καποιους μπορει να αρεσει και να μην κουραζει κ ακομα κ αν γινει αυτο ξερεις τα ακινητα πωλουνται ή ενοικιάζονται. Εχω παραδειγματα στο περιβαλλον μου που παροτι μεγαλης ηλικιας, το εξοχικο το τιμουν συνεχως.
Εμένα με ενοχλούν τα σχόλια γαματοσύνης ότι κάποιος που τριγυρνάει στα νησιά είναι ΑΛΛΗΣ νοοτροπίας από τον κάτοχο εξοχικού.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πωπω ναι, σε δουλειες που μπορεις να επιλεξεις ημερομηνιες, δεν μπορω και εγω να καταλαβω το μαλλιοτραβηγμα για το 15αυγουστο.
Το μονο ειναι η εξοικονομηση της 1 μερας αδειας λογω αργιας αλλα αμφιβαλλω οτι η αγωνια να καπαρωθει ο 15αυγουστος ειναι για αυτο το λογο.

Μιλαω για αυτους που εχουν επιλογη να παρουν καλοκαιρινη αδεια απο Ιουνιο ως Σεπτεμβριο.
Ναι, ακριβώς για τέτοια δουλειά μιλάμε. Και γενικά δε σε υποχρέωνε καν κανείς να πάρεις καλοκαιρινή άδεια αν δεν ήθελες. Μπορούσες να την πάρεις και όλη μαζεμένη σε άσχετη περίοδο αν το επιθυμούσες (αν κι εντάξει, προτιμούσαν να τη "μοιράζεις", αλλά δε θα έλεγαν και κάτι).

Οχου ρε παιδια, καπου φτανει με το ποιος ειναι πιο γαματος κ τα υποτιμητικα σχολια για τα εξοχικα και τα γκρουπ κ ολο το σετ.
Νομίζω ότι όλο αυτό συνδέεται με τη φύση του φόρουμ και τα κριτήρια γαματοσύνης που αυθαίρετα έχουν τεθεί. Και ναι, έχει κουράσει.
Αυτός που ταξιδεύει εκτός Ευρώπης αυτομάτως "ανεβαίνει κατηγορία" από εκείνον που δεν, αυτός που κοιμάται σε παραπήγματα είναι πιο αυθεντικός ταξιδιώτης από εκείνον που θέλει ένα άνετο κρεβάτι, εκείνος που πηγαίνει στο εξοχικό του είναι μικροαστός και γενικά το ποσό αξιόλογο είναι ένα μέλος εξαρτάται από το πόσο συχνά/μακρινά/εναλλακτικά ταξίδια κάνει.
Τα τελευταία χρόνια έχω μειώσει αρκετά τα ταξίδια επειδή επέλεξα να επενδύσω στη δημιουργία δικής μου δουλειάς και στο να κάνω ένα ακόμα μεταπτυχιακό. Πολύ συχνά έχω μια αμφιθυμια: παρότι ξέρω ότι αυτή η επιλογή είναι πολύ σημαντική για μένα, συχνά θα σκεφτώ πχ "αυτό το χιλιάρικο θα μπορούσε να είχε γίνει ταξιδακι Κεντρική Ασία" και στιγμιαία μελαγχολώ. Ξέρω όμως ότι κινούμαι προς ένα στόχο. Αν συνέδεα την όποια γαματοσύνη μου με τα ταξιδιωτικά μου "επιτεύγματα" θεωρώ θα είχα κλατάρει. 😛
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.056
Ναι, ακριβώς για τέτοια δουλειά μιλάμε. Και γενικά δε σε υποχρέωνε καν κανείς να πάρεις καλοκαιρινή άδεια αν δεν ήθελες. Μπορούσες να την πάρεις και όλη μαζεμένη σε άσχετη περίοδο αν το επιθυμούσες (αν κι εντάξει, προτιμούσαν να τη "μοιράζεις", αλλά δε θα έλεγαν και κάτι).


Νομίζω ότι όλο αυτό συνδέεται με τη φύση του φόρουμ και τα κριτήρια γαματοσύνης που αυθαίρετα έχουν τεθεί. Και ναι, έχει κουράσει.
Αυτός που ταξιδεύει εκτός Ευρώπης αυτομάτως "ανεβαίνει κατηγορία" από εκείνον που δεν, αυτός που κοιμάται σε παραπήγματα είναι πιο αυθεντικός ταξιδιώτης από εκείνον που θέλει ένα άνετο κρεβάτι, εκείνος που πηγαίνει στο εξοχικό του είναι μικροαστός και γενικά το ποσό αξιόλογο είναι ένα μέλος εξαρτάται από το πόσο συχνά/μακρινά/εναλλακτικά ταξίδια κάνει.
Τα τελευταία χρόνια έχω μειώσει αρκετά τα ταξίδια επειδή επέλεξα να επενδύσω στη δημιουργία δικής μου δουλειάς και στο να κάνω ένα ακόμα μεταπτυχιακό. Πολύ συχνά έχω μια αμφιθυμια: παρότι ξέρω ότι αυτή η επιλογή είναι πολύ σημαντική για μένα, συχνά θα σκεφτώ πχ "αυτό το χιλιάρικο θα μπορούσε να είχε γίνει ταξιδακι Κεντρική Ασία" και στιγμιαία μελαγχολώ. Ξέρω όμως ότι κινούμαι προς ένα στόχο. Αν συνέδεα την όποια γαματοσύνη μου με τα ταξιδιωτικά μου "επιτεύγματα" θεωρώ θα είχα κλατάρει. 😛
Να αγιασει το στομα σου.
Φετος τη χρονια της γενικης κλεισουρας λογω Πανελλαδικων το εξτρα χιλιαρικακι το εριξα στο σπιτι επιπλα και ηλεκτρικα και γλαστρες για πρωτη φορα και εχω αρχισει να αναθεωρω το ποσο ευκολα το εκανα ταξιδια ενω ψαχνω την προσφορα στα επιπλαδικα.
Απο του χρονου θα εχω χρονο και χειμωνα για ταξιδι, αλλα δεν ειμαι βεβαιη οτι θελω να σκασω αλλο ενα χιλιαρικο ετησιως σε ταξιδια εις βαρος της ποιοτητας ζωης μιας γενικης ανακαινισης. Οκ ας κατηγορηθω για λιγοτερη γαματοσυνη επειδη ηθελα να ανανεωσω το σπιτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom