Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
2 sites που βοηθουν στην εξοικονόμηση χρηματων ειναι τα:

Trusted home swapping and exchange community | Kindred (livekindred.com) για ανταλλαγη σπιτιου.

και

Find Pet Sitters & House Sits Worldwide | TrustedHousesitters.com στο οποιο υπαρχουν 2 επιλογες: ή να φυλας το σπιτι ή να φυλας τα κατοικιδια οσο λειπουν οι ιδιοκτητες μενοντας στο σπιτι τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
2 sites που βοηθουν στην εξοικονόμηση χρηματων ειναι τα:

Trusted home swapping and exchange community | Kindred (livekindred.com) για ανταλλαγη σπιτιου.

και

Find Pet Sitters & House Sits Worldwide | TrustedHousesitters.com στο οποιο υπαρχουν 2 επιλογες: ή να φυλας το σπιτι ή να φυλας τα κατοικιδια οσο λειπουν οι ιδιοκτητες μενοντας στο σπιτι τους.
Αφορα ειδικο κοινο ταξιδιωτων που προτιθεται να περασει μεγαλυτερα διαστηματα σε εναν προορισμο και φυσικα προτιθεται να αναλαβει τις σχετικες υποχρεωσεις.
Ειναι ενα πραγμα σαν τα συνεδρια/σεμιναρια που μπορει να κατσει να ταξιδεψεις δωρεαν αλλα οι υποχρεωσεις αφηνουν λιγες ωρες ελευθερες και βλεπεις κατι ψιχουλα απο τον προορισμο.
Καλυτερα να δουλεψω υπερωριακα πριν το ταξιδι για εξτρα λεφτα να μην εχω υποχρεωσεις εκει που παω, παρα αυτο, οσον αφορα τις δικες μου προτιμησεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Αφορα ειδικο κοινο ταξιδιωτων που προτιθεται να περασει μεγαλυτερα διαστηματα σε εναν προορισμο και φυσικα προτιθεται να αναλαβει τις σχετικες υποχρεωσεις.
Ειναι ενα πραγμα σαν τα συνεδρια/σεμιναρια που μπορει να κατσει να ταξιδεψεις δωρεαν αλλα οι υποχρεωσεις αφηνουν λιγες ωρες ελευθερες και βλεπεις κατι ψιχουλα απο τον προορισμο.
Καλυτερα να δουλεψω υπερωριακα πριν το ταξιδι για εξτρα λεφτα να μην εχω υποχρεωσεις εκει που παω, παρα αυτο, οσον αφορα τις δικες μου προτιμησεις.
Ναι εννοειται, μπορει να σε θελουν και για ολο το καλοκαιρι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Ναι εννοειται, μπορει να σε θελουν και για ολο το καλοκαιρι...
Ενας γνωστος μου που το ειχε κανει σε βιλα στη Γαλλια τους ηπιε το μισο κελαρι γιατι ηταν σε ερημιες.
Δεν πινω κιολας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Το 2023 πουλησα 2 συλλεκτικα αντικειμενα σε συλλεκτες και ενα τηλεσκοπιο που το ειχε βαρεθει η ψυχη μου να το βλεπω στο κουτι του αφου ειδαμε 2-3 φορες το φεγγαρι. Λυπηθηκα πολυ αυτον που το αγορασε αλλα ηταν πολυ ενθουσιασμενος. Ευχομαι να βρει αγοραστη σε καναδυο χρονια που θα το βαρεθει. Ολοι ηταν πολυ χαρουμενοι με τα αποκτηματα τους, ενω εγω ξεφορτωθηκα σαβουρα.
Αγορασα με αυτα τα λεφτα ενα αλλο συλλεκτικο αντικειμενο , το οποιο τελικα αποφασισα να κρατησω γιατι μ αρεσει παρα πολυ ενω αρχικα το πηρα για να το πουλησω στην κανονικη του αξια απο ανθρωπο που αγνοουσε εντελως την αξια του και το εδινε σχεδον τζαμπα. Με τα ρεστα εβγαλα ενα 3ημερο ταξιδι εξωτερικο για δυο ατομα.
Οποιος εχει το αισθητηριο να ασχοληθει με την αγορα συλλεκτικων αντικειμενων μπορει να εχει εξτρα χωρις καθολου κοπο, παρα να κοβει τα εξοδα του η να δουλευει σκυλισια, κατι που κατανταει απανθρωπο σε συνθηκες γενικης οικονομικης στενοτητας, ποσο να ριξεις την ποιοτητα ζωης πια.
Επανερχομαι με τεμπελικους αφορολογητους τροπους.
1) Εξαιρετικη στιγμη να ρευστοποιησει καποιος σκραπ ασημι με την μεγαλη ανοδο της τιμης. 50 ευρω για 100 γραμμαρια. Εννοοω τα σπασμενα κοσμηματα, μονα σκουλαρικια, ξερουν τα κοριτσια τι εννοω, ολες εχουμε στο συρταρι.
2) Εξαιρετικη στιγμη για υψηλοτοκες επενδυσεις σε εντοκα γραμματια ελληνικου δημοσιου. 38 ευρω για καθε 1000 ευρω, αφορολογητα και προεισπραττομενα. Βγαζεις τα λεφτα των διαμονων.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επανερχομαι με τεμπελικους αφορολογητους τροπους.
1) Εξαιρετικη στιγμη να ρευστοποιησει καποιος σκραπ ασημι με την μεγαλη ανοδο της τιμης. 50 ευρω για 100 γραμμαρια. Εννοοω τα σπασμενα κοσμηματα, μονα σκουλαρικια, ξερουν τα κοριτσια τι εννοω, ολες εχουμε στο συρταρι.
2) Εξαιρετικη στιγμη για υψηλοτοκες επενδυσεις σε εντοκα γραμματια ελληνικου δημοσιου. 38 ευρω για καθε 1000 ευρω, αφορολογητα και προεισπραττομενα. Βγαζεις τα λεφτα των διαμονων.
Ο τοκος 3.8% ανα ετος για γραμματιο η ομολογο ενος κρατους δεν ειναι εξαιρετικη στιγμη ουτε υψηλοτοκη επενδυση. Ειναι συνηθως ο κανονας. Το θετικο απο την συγκεκριμενη προταση ειναι οτι ειναι οντως αφορολογητο το κερδος!
Αλλη λυση σε αυτο το budget ειναι σε revolut saving account με ετησιο τοσο απο 3 εως 4% , δεν τα κλεινεις και μπορεις ανα πασα ωρα και στιγμη να πληρωσεις και με αυτα αν τα γυρισεις στον κανονικο λογαριασμο!
Προφανως ο καθενας πριν επενδυσει η βαλει καπου τα χρηματα του να κανει την ερευνα του!
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Μέθοδος του 2 ευρου...Την εφάρμοζα παλαιότερα που κινούμασταν με μετρητά, τώρα με τις κάρτες η αλήθεια είναι πως εφαρμόζεται δύσκολα.. Η μέθοδος έχει ως εξής.. Θέτεις κανόνα πως ότι δίευρω πέφτει στο χέρι σου κάθε μέρα μπαίνει σε κουμπαρά....Αν πχ εδινα για αγορά αξίας 4 ευρω 10 ευρω και μου εδιναν ρέστα 6 ευρω σε διευρα, έμπαιναν όλα στο κουμπαρά κ.οκ.... Ως ζευγάρι που το εφαρμόζαμε σε 5-6 μήνες είχαμε βγάλει το μεγαλύτερο μέρος του κόστους για ένα Βερολινάκι....
 
Μηνύματα
35
Likes
34
Καλησπέραααα, είχα καιρό να μπω να ασχολήθω και να δω τις τέλειες ιστορίες σας και τις υπέροχες φωτό σας μιας και η ζωή μου έφερα έναν μπεμπάκο και οπως καταλαβαίνετε στην αρχή είναι καπως δύσκολα και με πολυ τρέξιμο.
Τώρα που πέρασε λίγο ο καιρός αρχίζει και με πιάνει πάλι να θέλω να πάω κάπου..να πάμε όλοι μαζί. Να φανταστήτε γύρισαν οι γονείς μ από ταξίδι και τους λέω δε μου δίνετε τη βαλίτσα να νιώσω ότι γυρίζω από ταξίδι χαχαχα:lol::lol::lol:.
Έτσι λοιπόν όοως με έπιασε με άφησε όταν είδα ότι τα οικονομικά μας είναι πολύ κάτω...ποιό κάτω δεν έχει :(. Γιαύτο άνοιξα αυτό το θέμα για όσους αγαπούν τα ταξίδια και θέλουν να εξακολουθούν να πηγένουν αλλά τα οικονομικά δεν τους το επιτρέπουν.
Εγώ θα πω σαν ξεκίνημα ένα καλό παλαιό παραδοσικάλο τρόπο τον κουμπαρά! ;) Όσο και να φαίνετε ακατόρθωτο είναι ένας καλός τρόπος να μαζέψεις ένα χρηματικό πόσο αρκεί ο κουμπαράς να μην ανοίγει:haha:.
Περιμένω τις συμβουλές όλων σας για να καταφέρουμε στο άμεσω μέλλον να πάμε ένα ταξιδάκι:clap:.
Μια άλλη καλή συμβουλή είναι αυτός ο "κουμπαράς" να έχει το εξής προσόν, αν μπορώ να το ονομάσω έτσι, να δέχεται μόνο να μπαίνουν χρήματα μέσα και όχι να βγαίνουν. Θα βγούνε αποκλειστικά και ΜΌΝΟ όταν έρθει η ώρα για την αναχώρηση, άντε και για τα έξοδα του ταξιδιού, όπως π.χ. για την προκαταβολή του δωματίου ή τα εισιτήρια.
Το λέω αυτό διότι μου έτυχε σε συζήτηση με κάποια φίλη (που συνήθως δεν πάνε πουθενά γιατί λέει ότι μονίμως δεν έχουν χρήματα και τη βγάζουν κάθε καλοκαίρι στο εξοχικό, ενώ κάθε χρόνο κάνει όνειρα να πάνε κάπου...), συζητούσουμε λοιπόν και της έλεγα ότι κάνω "κουμπαρά" κάθε χρόνο και τα μαζεύω σιγά-σιγά, με το που επιστρέφω της είπα από ένα ταξίδι, αμέσως αρχίζω να μαζεύω για το επόμενο... Και της λέω ότι τα χρήματα τα οποία μπαίνουν στην άκρη για αυτό το σκοπό, ΤΑ ΞΕΧΝΆΜΕ. Ότι κι αν μας συμβεί, όσο και να δυσκολευτούμε. Αυτά τα χρήματα δεν τα αγγίζουμε ξανά!!! Κόβουμε το λαιμό μας και βρίσκουμε άλλη λύση, πάει και τελείωσε. Και μου απάντησε ότι εγώ εγώ είμαι άλλης νοοτροπίας από τη δική της και ότι μια φορά που είπε να το κάνει κι εκείνη αυτό, έβαλε κάποια χρήματα στην άκρη αλλά στην πρώτη οικονομική δυσκολία που τους έτυχε, τα πήρε πίσω τα χρήματα για να φτιάξει κάποιο πρόβλημα που είχαν με το αυτοκίνητο τους...!!!
ΝΑΙ, έχω ΆΛΛΗ νοοτροπία. Γι' αυτό εκείνοι, κάθε χρόνο τη βγάζουν στο εξοχικό και λένε κάθε φορά: "Του χρόνου θα πάμε κάπου" ενώ εμείς κάθε χρόνο είμαστε και σε άλλο νησί...!!! 😉😉😉😉
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Βρίσκεις φτηνά εισιτήρια.
Κοιμάσαι σε φτηνά καταλύματα, το καλοκαίρι και σε κάνα παγκάκι. η βρίσκεις παρέα και σε φιλοξενεί.
Τρως φτηνά και για μεγαλύτερη οικονομία περιορίζεις και τα γεύματα σου.
Δεν πίνεις τίποτε έκτος από νερό βρύσης.
Μετακινήσεις επί πληρωμή μόνο οπού είναι απαραίτητες, διαφορετικά οτοστόπ.
Ταξιδεύεις έτσι όλον τον κόσμο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Βρίσκεις φτηνά εισιτήρια.
Κοιμάσαι σε φτηνά καταλύματα, το καλοκαίρι και σε κάνα παγκάκι. η βρίσκεις παρέα και σε φιλοξενεί.
Τρως φτηνά και για μεγαλύτερη οικονομία περιορίζεις και τα γεύματα σου.
Δεν πίνεις τίποτε έκτος από νερό βρύσης.
Μετακινήσεις επί πληρωμή μόνο οπού είναι απαραίτητες, διαφορετικά οτοστόπ.
Ταξιδεύεις έτσι όλον τον κόσμο.
Θα το έκανες αυτό; Μου φαίνεται δύσκολο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
ΝΑΙ, έχω ΆΛΛΗ νοοτροπία. Γι' αυτό εκείνοι, κάθε χρόνο τη βγάζουν στο εξοχικό
Είναι θέμα προτεραιότητας. Εκείνοι επένδυσαν τις οικονομίες τους για να αποκτήσουν εξοχικό
κι εσύ για ταξίδια. Ακόμα και το εξοχικό να είναι κληρονομικό, έχει μεγάλο κόστος συντήρησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom