Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Αν κ έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα νησιά παραδέχομαι πως μόνο στο εξοχικό βλέπουμε τόσους φίλους,γνωστούς κ νιώθουμε τόσο οικεία.

Μια χαρά είναι τα εξοχικά κ συχνά είναι κ επένδυση.

Επίσης δεν σημαίνει πως όποιος έχει πάει σε περισσότερες χώρες-νησιά-πόλεις κλπ. είναι κ πιο μαγκίτης.

Έχω φίλους που έχουν κάνει λιγότερα ταξίδια από μένα αλλά έχουν μείνει σε τόσο ακριβά ξενοδοχεία κ εξωτικά μέρη που δεν τα εχω δει ούτε στον ύπνο μου.

Κ άλλους που έχουν επενδύσει σε εξοχικά σε νησιά πριν χρόνια,που τώρα αν τα πουλήσουν άνετα βγαίνει να ταξιδέψουν σε όλο τον πλανήτη κ να τους μείνουν κ λεφτά.


Επίσης πολλοί θεωρούν τοπ έναν προορισμο που για άλλους δεν λέει τίποτα.Άλλος φλεξάρει Νέα Υόρκη,εγώ σκασίλα μου κ να μην πάω ποτέ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πωπω ναι, σε δουλειες που μπορεις να επιλεξεις ημερομηνιες, δεν μπορω και εγω να καταλαβω το μαλλιοτραβηγμα για το 15αυγουστο.
Το μονο ειναι η εξοικονομηση της 1 μερας αδειας λογω αργιας αλλα αμφιβαλλω οτι η αγωνια να καπαρωθει ο 15αυγουστος ειναι για αυτο το λογο.

Μιλαω για αυτους που εχουν επιλογη να παρουν καλοκαιρινη αδεια απο Ιουνιο ως Σεπτεμβριο.
Συνήθως ακόμα και αν καποιος μπορεί να πάρει άδεια τον Αυγουστο, παίζει να μην μπορεί να πάρει η παρέα καθως το 90% των εταιρειών κλείνουν τις εβδομάδες του 15 Αυγουστο, επίσης τα παιδιά αν δεν υπάρχουν παπούδες κάπως τα κουτσοβολεύεις σε summer camp & κατασκηνώσεις το υπόλοιπο διάστημα, το 15νθημερο του 15Αυγουστου σπάνιο να βρεις κάτι, οπότε οι περιορισμοί είναι αρκετοί κ αναγκάζεσαι να πληρώνεις διπλή τριπλή τιμή κ να κάνεις διακοπές με τον χαμο!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ναι, ακριβώς για τέτοια δουλειά μιλάμε. Και γενικά δε σε υποχρέωνε καν κανείς να πάρεις καλοκαιρινή άδεια αν δεν ήθελες. Μπορούσες να την πάρεις και όλη μαζεμένη σε άσχετη περίοδο αν το επιθυμούσες (αν κι εντάξει, προτιμούσαν να τη "μοιράζεις", αλλά δε θα έλεγαν και κάτι).


Νομίζω ότι όλο αυτό συνδέεται με τη φύση του φόρουμ και τα κριτήρια γαματοσύνης που αυθαίρετα έχουν τεθεί. Και ναι, έχει κουράσει.
Αυτός που ταξιδεύει εκτός Ευρώπης αυτομάτως "ανεβαίνει κατηγορία" από εκείνον που δεν, αυτός που κοιμάται σε παραπήγματα είναι πιο αυθεντικός ταξιδιώτης από εκείνον που θέλει ένα άνετο κρεβάτι, εκείνος που πηγαίνει στο εξοχικό του είναι μικροαστός και γενικά το ποσό αξιόλογο είναι ένα μέλος εξαρτάται από το πόσο συχνά/μακρινά/εναλλακτικά ταξίδια κάνει.
Τα τελευταία χρόνια έχω μειώσει αρκετά τα ταξίδια επειδή επέλεξα να επενδύσω στη δημιουργία δικής μου δουλειάς και στο να κάνω ένα ακόμα μεταπτυχιακό. Πολύ συχνά έχω μια αμφιθυμια: παρότι ξέρω ότι αυτή η επιλογή είναι πολύ σημαντική για μένα, συχνά θα σκεφτώ πχ "αυτό το χιλιάρικο θα μπορούσε να είχε γίνει ταξιδακι Κεντρική Ασία" και στιγμιαία μελαγχολώ. Ξέρω όμως ότι κινούμαι προς ένα στόχο. Αν συνέδεα την όποια γαματοσύνη μου με τα ταξιδιωτικά μου "επιτεύγματα" θεωρώ θα είχα κλατάρει. 😛
Mic drop. Πραγματικα να αγιασει το στομα σου.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.944
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Δεν έχω εξοχικό αλλά μένω σε εξοχικό μέρος (όπου ο μόνος θόρυβος ειδικά αυτή την εποχή είναι τα κελαηδήματα των πουλιών) οπότε μου είναι μονόδρομος τα ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδος.
Το μόνο μείον είναι η καθημερινή μετακίνηση στο αστικό κέντρο όπου λειτουργεί η επιχείρηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Το νήμα εκτροχιάστηκε.
Καθολου. Συγκρουονται δυο διαφορετικες στασεις ζωης. Η μια λεει "βαζω κουμπαρα για να μαζεψω για ταξιδια" και η αλλη λεει "επενδυω αλλου καποια χρονια ωστε μετα να μη βαζω κουμπαρα για ταξιδια".
Εγω βρισκω το δευτερο πιο βιωσιμο μακροπροθεσμα. Ενα εξτρα καταλληλο πτυχιο πχ (και καποιο καιρο αταξιδευτος) μπορει να εξασφαλισει ανοδο εισοδηματος και ταξιδια χωρις κουμπαρα για τα επομενα χρονια.
Ο καθενας διαλεγει ο,τι του ταιριαζει. Να σημειωσω οτι η θυσια του αταξιδευτου συχνα εγινε απο τους γονεις στη νοτια Ευρωπη. Τελος παντων δυστυχως καποιος πρεπει να θυσιασει καποια πραγματα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Καθολου. Συγκρουονται δυο διαφορετικες στασεις ζωης. Η μια λεει "βαζω κουμπαρα για να μαζεψω για ταξιδια" και η αλλη λεει "επενδυω αλλου καποια χρονια ωστε μετα να μη βαζω κουμπαρα για ταξιδια".
Εγω βρισκω το δευτερο πιο βιωσιμο μακροπροθεσμα. Ενα εξτρα καταλληλο πτυχιο πχ (και καποιο καιρο αταξιδευτος) μπορει να εξασφαλισει ανοδο εισοδηματος και ταξιδια χωρις κουμπαρα για τα επομενα χρονια.
Ο καθενας διαλεγει ο,τι του ταιριαζει. Να σημειωσω οτι η θυσια του αταξιδευτου συχνα εγινε απο τους γονεις στη νοτια Ευρωπη. Τελος παντων δυστυχως καποιος πρεπει να θυσιασει καποια πραγματα.
Προσωπικά πλέον τα πολλά 4ήμερα ταξίδια τα έχω βαρεθεί. Φέτος τα έχω μειώσει σε μεγάλο βαθμό. Έχω βαρεθεί όμως και τα 4ήμερα στο πατρικό (πολλά χιλιόμετρα), ποιος σκουπίζει καθαρίζει μαγειρεύει ψωνίζει.
Απόλαυση πλέον η παραμονή στην πόλη με έξοδο σε κάποιο κάλο εστιατόριο και σπίτι για ξεκούραση.
Σε λίγο μόνιμα "Αιδηψό". 😎
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Προσωπικά πλέον τα πολλά 4ήμερα ταξίδια τα έχω βαρεθεί. Φέτος τα έχω μειώσει σε μεγάλο βαθμό. Έχω βαρεθεί όμως και τα 4ήμερα στο πατρικό (πολλά χιλιόμετρα), ποιος σκουπίζει καθαρίζει μαγειρεύει ψωνίζει.
Απόλαυση πλέον η παραμονή στην πόλη με έξοδο σε κάποιο κάλο εστιατόριο και σπίτι για ξεκούραση.
Σε λίγο μόνιμα "Αιδηψό". 😎
Εχω φιλη που πουλησε ακινητο για να βγαλει τα φροντιστηρια της κορης της σε ολο το Λυκειο και αν περασει σε σχολη σε αλλη πολη (1000 τον μηνα×48 μηνες) φοβομαστε μην πηδηξει απο κανενα μπαλκονι.
Καταλαβαινεις τι προνομιο ειναι η Αιδηψος ε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οτοστόπ, ότι πιο επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα
Ναι, έχω ακούσει ότι σου κόβουν τα πόδια οι οδηγοί που σε παίρνουν. Τι άλλο θα διαβάσουμε πιά… Έχω γνωρίσει αρκετούς που ταξιδεύουν έτσι, όλοι τους με 100% σωματική ακεραιότητα ήταν.

Εγώ δε θα το έκανα, κυρίως επειδή θέλω να ξέρω αν και πότε θα φτάσω εκεί που πάω. Αν ήμουν πιτσιρικάς με απειρο χρόνο, γιατί όχι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι όλο αυτό συνδέεται με τη φύση του φόρουμ και τα κριτήρια γαματοσύνης που αυθαίρετα έχουν τεθεί. Και ναι, έχει κουράσει.
Αυτός που ταξιδεύει εκτός Ευρώπης αυτομάτως "ανεβαίνει κατηγορία" από εκείνον που δεν, αυτός που κοιμάται σε παραπήγματα είναι πιο αυθεντικός ταξιδιώτης από εκείνον που θέλει ένα άνετο κρεβάτι, εκείνος που πηγαίνει στο εξοχικό του είναι μικροαστός και γενικά το ποσό αξιόλογο είναι ένα μέλος εξαρτάται από το πόσο συχνά/μακρινά/εναλλακτικά ταξίδια κάνει.
Ποπώ μιλάμε για προβληματάρα. Πως ακριβώς συνδέεται το πως/που ταξιδεύει κάποιος με το πόσο "γαμάτος" είναι? Ποιός και που τα συνέδεσε; Γιατί κάποιος που έχει ταξιδέψει ξέρω γω σε 10 μακρινότερα μέρη από μένα είναι πιο γαμάτος από μένα (που φυσικά δε γίνεται γιατί δεν υπάρχει κανείας πιο γαμάτος στον κόσμο όλο :) :) :) ).

Ποιός το έθεσε και ποιός το εξέλαβε έτσι;

Συνεχίστε να φτιάχνετε λεκτικά σκιάχτρα και να τους επιτίθεστε, φαίνεστε πολύ γαμάτοι.... :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Οχου ρε παιδια, καπου φτανει με το ποιος ειναι πιο γαματος κ τα υποτιμητικα σχολια για τα εξοχικα και τα γκρουπ κ ολο το σετ.
Εσυ πας καθε χρονο σε αλλο νησι (τρομερο κατορθωμα), ο αλλος επιλεγει να χει assets.
Πού κολλάει η σύγκριση και γιατί είναι ΑΛΛΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ (εννοεις τη δικη σου ανωτερη), ενας θεος ξερει.
Ως τρομερο κατορθωμα το θεωρει η τυπισσα που παει καθε χρονο εξοχικο και δεν ΘΕΛΕΙ να μαζεψει λεφτα να παει ταξιδι κ ο λογος ειναι οτι εχει τη καβατζα του εξοχικου κ μπραβο της..δε πιστευω κανενας ανθρωπος που αποφασιζει να πηγαινει σε διαφορετικο νησι καθε χρονο να περναει τον ευατο του ως "γαματο" τυπο,ισα ισα οι αλλοι τον περνανε για "γαματο" τυπο....το βλεπω απο το κυκλο μου πως μου συμπεριφερονται εμενα που δεν εχω εξοχικο κ "αναγκαζομαι" καθε καλοκαιρι να πηγαινω κ σ αλλο νησι...δε κατακρινουμε ποτε το asset του εξοχικου,κατακρινουμε που δε μπορει ο κοσμος με το εξοχικο να καταλαβει τις δικες μας προτεραιοτητες που ειναι τα ταξιδια και το μονο που ξερει ειναι να κατακρινει εμας μονο κ μονο επειδη εχει τη βολη του εξοχικου
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ως τρομερο κατορθωμα το θεωρει η τυπισσα που παει καθε χρονο εξοχικο και δεν ΘΕΛΕΙ να μαζεψει λεφτα να παει ταξιδι κ ο λογος ειναι οτι εχει τη καβατζα του εξοχικου κ μπραβο της..δε πιστευω κανενας ανθρωπος που αποφασιζει να πηγαινει σε διαφορετικο νησι καθε χρονο να περναει τον ευατο του ως "γαματο" τυπο,ισα ισα οι αλλοι τον περνανε για "γαματο" τυπο....το βλεπω απο το κυκλο μου πως μου συμπεριφερονται εμενα που δεν εχω εξοχικο κ "αναγκαζομαι" καθε καλοκαιρι να πηγαινω κ σ αλλο νησι...δε κατακρινουμε ποτε το asset του εξοχικου,κατακρινουμε που δε μπορει ο κοσμος με το εξοχικο να καταλαβει τις δικες μας προτεραιοτητες που ειναι τα ταξιδια και το μονο που ξερει ειναι να κατακρινει εμας μονο κ μονο επειδη εχει τη βολη του εξοχικου
Πιστεψε με εδω στο φορουμ αμετρητες φορες εχουν δωθει υποτιμητικοι χαρακτηρισμοι στους 'του εξοχικου'. Ακριβως το ιδιο κ με τους 'του γκρουπ' το οποιο μαλλον ειναι στην πρωτη θεση του τοπ10 ταξιδιωτικων εγκληματων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom