Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Ας ειναι καλα το μαθημα Οικιακης Οικονομιας κάποτε στο σχολείο που μας εμαθε προυπολογισμο νοικοκυριου. Και κυρίως ότι πρώτα βάζεις στην ακρη αυτά που θες να αποταμιευσεις και ζεις με τα υπόλοιπα, και όχι να περιμένεις να μείνουν (για ταξίδι αλλά και οτιδήποτε άλλο) στο τέλος του μήνα. Το πώς θα ζήσεις με τα υπόλοιπα είναι προσωπική επιλογή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Με έπιασε το μαμαδίστικο....καλή μου dorita κάποιες φορές στην ζωή μας κάνουμε κάποιες επιλογές και με συνέπεια κάτι να φτιάχνουμε και κάτι να χαλάμε.Εσύ επέλεξες,και καλά έκανες,να φτιάξεις μιά ωραία οικογένεια.
Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα....
Τα ταξίδια σου τα έκανες πριν και τώρα πρέπει να μην αγκομαχάς και να προσέχεις το μπεμπέ σου.Ταξίδια θα κάνεις πάλι....ο κόσμος είναι εκεί έξω και σε περιμένει.Υπομονή λοιπόν.... :)
ΥΓ.50 ευρώ κάθε μήνα στον κουμπαρά σε 2 χρονάκια,πας εξωτερικό.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πιστεύω πως όλα είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων. Αν πραγματικά αγαπάς να ταξιδεύεις (ή έχεις το μικρόβιο όπως το λέω εγώ), κόβεις από κάτι άλλο. Αυτό μπορεί να είναι καφετέριες, μπαρ,fast food,ακριβά ρούχα,ακριβά γκάτζετ. Και η αλήθεια είναι πως εμείς οι Έλληνες το έχουμε και λίγο το ψώνιο μας με αυτά. Υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που δεν ξοδεύουν σε τέτοιες "πολυτέλειες" κι πάλι αδυνατούν να εκπληρώσουν ένα ταξίδι. Σε αυτή την περίπτωση βάζεις στόχο,πειθαρχία,κουμπαρά (φυσικά) και εξασκείς υπομονή.. Φασούλι το φασούλι!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εμενα παλι με ενδιαφερει η ιδεα(ποιος την ερριξε δεν θυμαμαι )να πουλησω το κορμι μου για ταξιδια..Μονο που δεν βλεπω αγοραστικο κοινο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Εμενα παλι με ενδιαφερει η ιδεα(ποιος την ερριξε δεν θυμαμαι )να πουλησω το κορμι μου για ταξιδια..Μονο που δεν βλεπω αγοραστικο κοινο..
Ελα το Σαββατο μια βολτα απο το μαγαζι.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Εγώ σας έδωσα τα φώτα μου για την οικονομία πριν ένα ταξίδι στην ιστορία μου:
Ολλανδία Αμστερνταμ – Το παρθενικό ταξίδι
Ακολουθήστε τις συμβουλές μου μόνο εάν είστε έτοιμοι για hardcore καταστάσεις, δεν σας ενδιαφέρει το καλό σας όνομα και οι φίλοι σας είναι άνθρωποι ανεκτικοί και με δυνατό συναίσθημα αλληλεγγύης.

Αναφορικά με την οικονομία στο ταξίδι σας τα έχω πει εδώ:
10 ερωτήσεις για budget ταξίδια

Τέλος έχω μερικές ακόμα γυναικείες και μη συμβουλές που εντάχθηκαν πρόσφατα στις προσπάθειες μου για οικονομία:
  1. Πες αντίο στο κομμωτήριο για κάνα τρίμηνο-τετράμηνο να φτάσει η ρίζα στο αυτί. Να πας μία φορά δυο μέρες πριν το ταξίδι για να φαίνεσαι νόστιμη στις φωτογραφίες.
  2. Το ίδιο ισχύει και για την αποτρίχωση. Γλιτώνεις και τα έξοδα πετρελαίου το χειμώνα. Πήγαινε αντίστοιχα δυο μέρες πριν αναχωρήσεις και μόνο εφόσον α) πας κάπου τροπικά, β) έχεις σκοπό να κάνεις σεξ γ) το πόδι σου θυμίζει Ζουγκλάκο.
  3. Μη τα ξαναπώ για τα νύχια. Και εάν πηγαίνεις κάπου πτωχά πλην τίμια, δες μήπως σε συμφέρει να φτιάξεις εκεί τα νυχάκια σου.
  4. Τίμα την μητέρα σου και τον πατέρα σου. Καιρό έχεις να τους δεις... Πήγαινε μια βόλτα, άνοιξε και το ψυγείο τους, πάρε ότι χρειάζεσαι, σπίτι σου ήταν κάποτε πριν το εγκαταλείψεις.
  5. Το ίδιο ισχύει και για την αγαπημένη σου θεία, θείο, ξάδερφο κτλ. Εκεί μην ανοίξεις βέβαια το ψυγείο. Περίμενε λίγο και όλο και με κάποιο τάπερ με σπανακόπιτα ή ραβανί θα φύγεις. Και το καφεδάκι κερασμένο θα ναι!
  6. Πλύσιμο αυτοκινήτου; Τι πάει να πει το πας στο πλυντήριο; Κατέβασε τον κουβά με το σφουγγάρι και ξεκίνα. (Εάν είσαι ελεύθερη και έχεις και τα προσόντα, βάλε λευκό μπλουζάκι, σορτσάκι και μπορεί να βρεις και χορηγό για το ταξίδι!)
  7. Αξιοποίησε ότι έχεις: Στο σπίτι σου έχεις ένα επιπλέον δωμάτιο; βάλτο στο aibnb. Αγαπάς τα ζώα; Γίνε pet keeper ή dogwalker. Έχεις αμάξι; Βάλτο στο uber ή όποια άλλη καινούργια εφαρμογή έχει βγει. Πλέκεις, φτιάχνεις κοσμήματα, κουτάκια με κοχύλια ή κάτι αντίστοιχο. Μπορείς είτε να τα πουλήσεις μέσω του διαδικτύου ή στην χειρότερη να γλιτώσεις τα χρήματα για δώρα για τους φίλους χαρίζοντας τους κάτι χειροποίητο. Επίσης έχεις έπιπλα, CD, βιβλία, συλλεκτικά περιοδικά ή οτιδήποτε που δεν χρησιμοποιείς πια; Πούλα τα, σε μια καλή τιμή σίγουρα θα βρεθεί αγοραστής (πχ μια φίλη μου πούλησε τον καναπέ της και τα όργανα γυμναστικής του μπαμπά της τα οποία μάζευαν σκόνη στην αποθήκη τα τελευταία 6 χρόνια).
  8. Μιλώντας για γυμναστική, τι τη θες την συνδρομή στο γυμναστήριο; Ο δήμος δεν έβαλε όργανα γυμναστικής στην γειτονιά σας; Βάλε τα αθλητικά σου, κάνε ένα τζόκινγκ, κάνε και κανένα κοιλιακό στις διαφημίσεις, καμιά γιόγκα μέσω του youtube ... αν θες πραγματικά να γυμναστείς, τα λεφτά θα σε εμποδίσουν;
  9. Αντί να αγοράζεις έτοιμα, φτιάξε: Από το κέικ και το παγωτό που παίρνεις από το ζαχαροπλαστείο, το αγαπημένο σου κοκτέιλ που πίνεις στο μπαρ, μέχρι το ινδικό και το μεξικάνικο μενού στο εστιατόριο που πηγαίνεις. Ίσως το επίπεδο της οικονομίας δεν είναι τόσο υψηλό εδώ αλλά με το μαγείρεμα θα σου μένει λιγότερος χρόνος ελεύθερος για έξοδα! Άσε που δεν χρειάζεσαι καινούργια ρούχα για να απολαύσεις το ποτό σου!
  10. Κάνε μια νοητή σημείωση για ότι ταβέρνα, πρόσκληση για ποτό, κλαμπ, και καφεδάκι στερηθείς, και φρόντισε να τα ισοφαρίσεις στο ταξίδι! Γιατί καλύτερα να τα στερηθείς εδώ, στην πόλη σου που τα ξέρεις, παρά στο ταξίδι σου το οποίο δύσκολα θα ξανακάνεις!
Αυτά από μένα! Καλά ταξίδια να έχουμε!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ σας έδωσα τα φώτα μου για την οικονομία πριν ένα ταξίδι στην ιστορία μου:
Ολλανδία Αμστερνταμ – Το παρθενικό ταξίδι
Ακολουθήστε τις συμβουλές μου μόνο εάν είστε έτοιμοι για hardcore καταστάσεις, δεν σας ενδιαφέρει το καλό σας όνομα και οι φίλοι σας είναι άνθρωποι ανεκτικοί και με δυνατό συναίσθημα αλληλεγγύης.

Αναφορικά με την οικονομία στο ταξίδι σας τα έχω πει εδώ:
10 ερωτήσεις για budget ταξίδια

Τέλος έχω μερικές ακόμα γυναικείες και μη συμβουλές που εντάχθηκαν πρόσφατα στις προσπάθειες μου για οικονομία:
  1. Πες αντίο στο κομμωτήριο για κάνα τρίμηνο-τετράμηνο να φτάσει η ρίζα στο αυτί. Να πας μία φορά δυο μέρες πριν το ταξίδι για να φαίνεσαι νόστιμη στις φωτογραφίες.
  2. Το ίδιο ισχύει και για την αποτρίχωση. Γλιτώνεις και τα έξοδα πετρελαίου το χειμώνα. Πήγαινε αντίστοιχα δυο μέρες πριν αναχωρήσεις και μόνο εφόσον α) πας κάπου τροπικά, β) έχεις σκοπό να κάνεις σεξ γ) το πόδι σου θυμίζει Ζουγκλάκο.
  3. Μη τα ξαναπώ για τα νύχια. Και εάν πηγαίνεις κάπου πτωχά πλην τίμια, δες μήπως σε συμφέρει να φτιάξεις εκεί τα νυχάκια σου.
  4. Τίμα την μητέρα σου και τον πατέρα σου. Καιρό έχεις να τους δεις... Πήγαινε μια βόλτα, άνοιξε και το ψυγείο τους, πάρε ότι χρειάζεσαι, σπίτι σου ήταν κάποτε πριν το εγκαταλείψεις.
  5. Το ίδιο ισχύει και για την αγαπημένη σου θεία, θείο, ξάδερφο κτλ. Εκεί μην ανοίξεις βέβαια το ψυγείο. Περίμενε λίγο και όλο και με κάποιο τάπερ με σπανακόπιτα ή ραβανί θα φύγεις. Και το καφεδάκι κερασμένο θα ναι!
  6. Πλύσιμο αυτοκινήτου; Τι πάει να πει το πας στο πλυντήριο; Κατέβασε τον κουβά με το σφουγγάρι και ξεκίνα. (Εάν είσαι ελεύθερη και έχεις και τα προσόντα, βάλε λευκό μπλουζάκι, σορτσάκι και μπορεί να βρεις και χορηγό για το ταξίδι!)
  7. Αξιοποίησε ότι έχεις: Στο σπίτι σου έχεις ένα επιπλέον δωμάτιο; βάλτο στο aibnb. Αγαπάς τα ζώα; Γίνε pet keeper ή dogwalker. Έχεις αμάξι; Βάλτο στο uber ή όποια άλλη καινούργια εφαρμογή έχει βγει. Πλέκεις, φτιάχνεις κοσμήματα, κουτάκια με κοχύλια ή κάτι αντίστοιχο. Μπορείς είτε να τα πουλήσεις μέσω του διαδικτύου ή στην χειρότερη να γλιτώσεις τα χρήματα για δώρα για τους φίλους χαρίζοντας τους κάτι χειροποίητο. Επίσης έχεις έπιπλα, CD, βιβλία, συλλεκτικά περιοδικά ή οτιδήποτε που δεν χρησιμοποιείς πια; Πούλα τα, σε μια καλή τιμή σίγουρα θα βρεθεί αγοραστής (πχ μια φίλη μου πούλησε τον καναπέ της και τα όργανα γυμναστικής του μπαμπά της τα οποία μάζευαν σκόνη στην αποθήκη τα τελευταία 6 χρόνια).
  8. Μιλώντας για γυμναστική, τι τη θες την συνδρομή στο γυμναστήριο; Ο δήμος δεν έβαλε όργανα γυμναστικής στην γειτονιά σας; Βάλε τα αθλητικά σου, κάνε ένα τζόκινγκ, κάνε και κανένα κοιλιακό στις διαφημίσεις, καμιά γιόγκα μέσω του youtube ... αν θες πραγματικά να γυμναστείς, τα λεφτά θα σε εμποδίσουν;
  9. Αντί να αγοράζεις έτοιμα, φτιάξε: Από το κέικ και το παγωτό που παίρνεις από το ζαχαροπλαστείο, το αγαπημένο σου κοκτέιλ που πίνεις στο μπαρ, μέχρι το ινδικό και το μεξικάνικο μενού στο εστιατόριο που πηγαίνεις. Ίσως το επίπεδο της οικονομίας δεν είναι τόσο υψηλό εδώ αλλά με το μαγείρεμα θα σου μένει λιγότερος χρόνος ελεύθερος για έξοδα! Άσε που δεν χρειάζεσαι καινούργια ρούχα για να απολαύσεις το ποτό σου!
  10. Κάνε μια νοητή σημείωση για ότι ταβέρνα, πρόσκληση για ποτό, κλαμπ, και καφεδάκι στερηθείς, και φρόντισε να τα ισοφαρίσεις στο ταξίδι! Γιατί καλύτερα να τα στερηθείς εδώ, στην πόλη σου που τα ξέρεις, παρά στο ταξίδι σου το οποίο δύσκολα θα ξανακάνεις!
Αυτά από μένα! Καλά ταξίδια να έχουμε!!!
Δεν έχω λόγια!!!!:clap:

ΥΓ. Τα κάνω όλα, εκτός από τις πωλήσεις, γιατί έχω σύνδρομο συλλέκτριας, αλλά στην ανάγκη...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Δεν έχω λόγια!!!!:clap:

ΥΓ. Τα κάνω όλα, εκτός από τις πωλήσεις, γιατί έχω σύνδρομο συλλέκτριας, αλλά στην ανάγκη...
Υπάρχει και η ανακύκλωση αγαπητή μου! Ότι δεν μπορούμε να αποχωριστούμε, το κάνουμε ξανά χρήσιμο. Τι καρέκλες, τραπέζια και βιβλιοθήκες έχω βάψει, τι ράφια έχω περισώσει από τα σκουπίδια, τι ρούχα έχω καταστρέψει προσπαθώντας να τους δώσω νέο ύφος ... δεν σου λέω τίποτα! Χαραμιζόμαστε @katkats μου, στο υπουργείο οικονομικών θα έπρεπε να εργαζόμαστε! :):):)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαραμιζόμαστε @katkats μου, στο υπουργείο οικονομικών θα έπρεπε να εργαζόμαστε!
Βέβαια το ταμείο είναι μείον λόγω ταξιδιών :haha:

Και τώρα που ανέφερες το υπουργείο: Ένας άλλος τρόπος για να εξοικονομήσεις χρήματα για ταξίδια - τον οποίο όμως δεν προτείνω - είναι να παραμελήσεις τις υποχρεώσεις σου απέναντι σε εφορία, ταμεία κτλ. Γνωστή μου με πενιχρό εισόδημα πέρασε πέρυσι πάνω από ένα μήνα σε Περού και Βολιβία, αποταμιεύοντας όλη τη χρονιά ... μόνο για το ταξίδι.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Βέβαια το ταμείο είναι μείον λόγω ταξιδιών :haha:

Και τώρα που ανέφερες το υπουργείο: Ένας άλλος τρόπος για να εξοικονομήσεις χρήματα για ταξίδια - τον οποίο όμως δεν προτείνω - είναι να παραμελήσεις τις υποχρεώσεις σου απέναντι σε εφορία, ταμεία κτλ. Γνωστή μου με πενιχρό εισόδημα πέρασε πέρυσι πάνω από ένα μήνα σε Περού και Βολιβία, αποταμιεύοντας όλη τη χρονιά ... μόνο για το ταξίδι.
Αν και σαν φοιτήτρια είχα αμελήσει τραγικά τις υποχρεώσεις μου απέναντι σε ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και κοινόχρηστα, συμφωνώ ότι δεν είναι η καλύτερη λύση, εκτός και εάν είσαι σίγουρος ότι θα έχεις τα μέσα να τα ξεπληρώσεις όταν επιστρέψεις ή κάνεις εκ των προτέρων κάποιον διακανονισμό ...
Μπράβο στην γνωστή σου, συμφωνώ ότι το ταξίδι δεν έχει να κάνει με το βαλάντιο αλλά με προτεραιότητες, εκτός από ακραίες περιπτώσεις που δυστυχώς συναντάμε πλέον στην Ελλάδα. Βέβαια ακραία για εμένα είναι και η περίπτωση του ανθρώπου που αρνείται να ταξιδέψει εάν δεν διαμένει σε πεντάστερο και η βαλίτσα του δεν είναι το τελευταίο μοντέλο της samsonite.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Μπορώ να γράψω σελίδες ολόκληρες με συμβουλές εξοικονόμησης αλλά θα γίνω κουραστικός:)

Μια βασική αρχή για εμένα είναι να σκεφτεί κάποιος πρώτα πόσο σημαντικά είναι για αυτόν τα ταξίδια στην ζωή του. Τι θέση κατέχουν στην κατάταξη διασκέδασης για αυτόν;

Αν κατέχουν την πρώτη(όπως εμένα) μπορεί να φτάσει στο σημείο να κάνει ακραία πράγματα για τις συνήθειες του τόπου που ζει αλλά το ζητούμενο είναι ότι θα πετύχει τον στόχο του.

Προσωπικά καθόμουν μέσα πολλές φορές όταν έβγαιναν οι φίλοι μου σε ταβέρνες,καφέδες και σινεμάδες στερήθηκα το φαγητό από έξω και έκοψα 1002 πράγματα. Ξέρω ότι για τον μέσο Ελληνα αυτό θεωρείται μιζέρια. Αλλά είχα 2 επιλογές: 1ον) Να ζήσω έναν φυσιολογικό Ελληνικό τρόπο ζωής όπου δεν θα είμαι τσίπης να λογαριάζω το κάθετι και θα έχω αναμνήσεις από την χασαποταβέρνα τα 3 αδέρφια με την καρβουνιασμένη την μπριζόλα η 2ον) να ζήσω διαφορετικά και να έχω αναμνήσεις από τα Ηλύσια Πεδία και τα κανάλια της Βενετίας. Από αυτές τις 2 προτίμησα την 2η και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom