Τρόπος Διαχείρισης Μιλίων

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Βλέπω τα μίλια ως ένα εργαλείο που χρησιμοποιώντας το θα μου δώσει ένα από τα παρακάτω πλεονεκτήματα:
1) την πολυτέλεια της ευελιξίας π.χ. να κλείσω κάτι και να ξέρω ότι μπορώ να το ακυρώσω ή να κλεισω one way long haul
2) την πολυτέλεια του να παω σε ένα προορισμό που δεν θα πήγαινα χωρίς αυτά (υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες μεταξύ ηπείρων εκτός Ευρώπης αλλά θέλουν ψάξιμο)
3) την πολυτέλεια του να πετάξω Business class (που δεν θα πλήρωνα από την τσέπη μου full price)
4) ή απλά να μειώσω το κόστος του ταξιδιού (αυτό είναι πολύ χρήσιμο για Last minute πτήσεις που είναι αρκετα ακριβές)

Προσωπικά δεν θα ξοδεύα όλα τα μίλια σε μια πτήση economy για Βόρεια Αμερική ή άλλους "προσβάσιμους" προορισμούς. Επίσης Business δεν θεωρώ ότι συνήθως αξίζει γιατί ξοδευεις όλα τα μιλια σου για να κάνεις το ίδιο δρομολόγιο που θα πλήρωνες απλά economy (εκτός άμα θες να το δοκιμάσεις μια φορά για το χαβαλέ).

Όπως ανέφεραν καποιοι παραπάνω, θα πρότεινα να κοιτάξεις περίεργους και πιο δύσκολους προορισμούς/συνδιασμους μέχρι να βρεις κάτι που θα σου αρέσει. Επίσης αμα π.χ. έχεις 2 βδομαδες άδεια μπορείς να δοκιμάσεις να κλεισεις εισητηριο προς κάποιο οικονομικό long haul προορισμό και να δεις επιλογές με μιλια από εκεί (π.χ. Νέα Υόρκη προς λατινική Αμερική) .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά χρησιμοποιώ τα μίλια για τις εξής ακριβές περιπτώσεις:
1. Εισιτήρια εντός της ίδιας ηπείρου, σε ηπείρους τεράστιες όπου οι πτήσεις είναι ακριβές. Π.χ. οι εσωτερικές πτήσεις στην Ωκεανία κόστιζαν πάνω από 250ευρώ η καθεμία, αλλά επειδή ήταν εντός της ίδιας ηπείρου απαιτούσαν μόλις 12.500 μίλια, λες και πετούσα Αθηνα-Ρωμη.

2. Το πιο σύνηθες είναι να τα χρησιμοποιώ σε Open jaw ή one Way. Είναι συνήθως πιο ακριβά εισιτήρια σα κόστος αλλά στοιχίζουν τον ίδιο αριθμό μιλίων. Πχ πήγα Αθηνα- Νέα Ζηλανδία αλλά στην επιστροφή ήθελα από τη Νέα Ζηλανδία να πάω στην Ισπανία για Το φάιναλ φορ και μάλιστα σε αεροδρόμιο με λίγες και σχετικά ακριβές συνδέσεις, στο Μπιλμπάο. Ε το αθηνα-οκλαντ-μπιλμπαο στοίχισε με τα μίλια μόλις 172 ευρώ. Ομοίως με τα one way, τυγχάνει να θέλω να πάω Παναμά και να επιστρέψω από Κόστα Ρίκα με την επιστροφή να ειναι προσφορά παμφθηνα, παίρνω την πτήση προς Παναμά με τα μίλια και γλίτωνω το πανάκριβο one way.

3. Για να διατηρήσω τη βαθμίδα μου πρέπει να κάνω και μερικές πτήσεις με την aegean. Ε σε αυτές σε θέλω να χρησιμοποιήσω μίλια, τα χρησιμοποιώ όμως γιαβοποιον με συνοδεύει.

4. Κλείνω με.μιλια και ταξίδια που δεν είναι σίγουρος αν θα πραγματοποιηθούν, αφού με 20 ευρώ ακυρώνω την πτήση και δε χάνω κανένα μίλι.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Καλησπέρα. Εδώ και λιγότερο από ένα μήνα έχω στα χέρια μου την Aegean Bonus Visa, και ήδη έχω μαζέψει 135.000 μίλια.
Την καταλληλη στιγμή εγραψες φίλε μου και την κατάλληλη στιγμή το είδα μιας κ το πρόβλημα μου είναι ακριβώς το αντίστροφο...ήθελα να μεταφέρω πριν γίνουν μίλια κάποιους πόντους μιας κ θεωρώ οτι δεν θα αποσβεστούν σωστά οι πόντοι μου αν γίνουν μίλια. Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου...
Επομένως ευχαριστώ όσους έδωσαν παραδείγματα με τη χρήση που έκαναν και μπορώ να ψαχτώ λίγο περισσότερο πριν τα μεταφερω στην απλη bonus!
όπως καταλαβαίνω στη σκοτεινή εποχή ανοίγω τα μάτια μου-παντα είχα πρόβλημα με τον χωροχρόνο :eek:
Για την ακριβεια σκοπευα να ακυρωσω την aegean τσαμπα συνδρομη δινω...
υγ Αν δεν ειναι αδιακρισια πως καταφερες να κανεις σε λιγοτερο απο μηνα τοσα μιλια; Ποσο σπάταλη είναι η γυναικα σου δηλαδη;:haha:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Την καταλληλη στιγμή εγραψες φίλε μου και την κατάλληλη στιγμή το είδα μιας κ το πρόβλημα μου είναι ακριβώς το αντίστροφο...ήθελα να μεταφέρω πριν γίνουν μίλια κάποιους πόντους μιας κ θεωρώ οτι δεν θα αποσβεστούν σωστά οι πόντοι μου αν γίνουν μίλια. Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου...
Επομένως ευχαριστώ όσους έδωσαν παραδείγματα με τη χρήση που έκαναν και μπορώ να ψαχτώ λίγο περισσότερο πριν τα μεταφερω στην απλη bonus!
όπως καταλαβαίνω στη σκοτεινή εποχή ανοίγω τα μάτια μου-παντα είχα πρόβλημα με τον χωροχρόνο :eek:
Για την ακριβεια σκοπευα να ακυρωσω την aegean τσαμπα συνδρομη δινω...
υγ Αν δεν ειναι αδιακρισια πως καταφερες να κανεις σε λιγοτερο απο μηνα τοσα μιλια; Ποσο σπάταλη είναι η γυναικα σου δηλαδη;:haha:
αυτο ειναι και δικη μου απορια.. χαχχα
Κάνω μαγικά με τα μίλια :twisted:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πάντως ύστερα από το διάβασμα όλων όσων έχετε γράψει, κανείς μπορεί να καταλάβει πως μόνο εύκολος δεν είναι ο τρόπος να διαχειριστεί τα μίλια! Κατά την δίκη μου γνώμη, απαιτεί εμπειρία και αρκετό καιρό μέχρι να μάθεις να τα δουλεύεις! Σίγουρα για μερικούς είναι εύκολο να "παίζουν" μαζί τους, διότι είναι και ποιο εύκολο να τα μαζέψουν για διάφορους λόγους!

Από την άλλη για άτομα όπως εγώ που σπάνια θα τύχει να έχουν τόσα μίλια, καταντάει κάπως ψυχοφθόρο όλο αυτό και καταλήγεις να μην το χαίρεσαι! Κοιτάς να χαλάσεις παραπάνω € ώστε να μπορείς να κερδίσεις παραπάνω μίλια αλλά σίγουρα στην τελική με τον τρόπο σκέψης αυτόν θα βγεις χαμένος! Ας μην γελιόμαστε, με τις καθημερινές αγορές και χρήση της κάρτας δεν μπορεί κάνεις να μαζέψει πολλά μίλια αν δεν χαλάσει αρκετά εκατοντάδες - χιλιάδες €!

Για Bussines δεν νομίζω να χαλούσα ποτέ μίλια, σίγουρα θα ήθελα να το ζήσω αυτό και ποτέ δεν ξέρεις, αλλά προς το παρόν θα βολευτώ στις economy θέσεις!

Μην την υποτιματε την Ευρωπη, εχει Ευρωπη και στη μεση του Ατλαντικου, Αζορες, με 30.000 μιλια πηγαινε ελα :)
@paefstra Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι αναζήτηση να κάνω! Αζόρες μαγικές!

@Thanos92 Ένας βασικότατος παράγοντας για να κάνει κάποιος βέλτιστη χρήση των μιλίων που συγκεντρώνει, είναι η ευελιξία χρόνου στα ταξίδια. Όσο μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια (+-μέρες ή και μήνες) έχεις, τόσο πιο καλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μίλια.
Εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοια ευχέρεια χρόνου και συνήθως μαζεύω μίλια για συγκεκριμένα ταξίδια που θέλω να κάνω και πάλι δεν είναι σίγουρο οτι θα καταφέρω να τα χρησιμοποιήσω όπως θα ήθελα πραγματικά...
@Sassenach77 Στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μας δεν έχουμε προβλημα με τις ημερομηνίες, όμως τα ταξίδια μας δεν μπορούν να διαρκέσουν πάρα πολύ!

Να σχολιάσω απλά ότι για Εδιμβούργο με Aegean απευθείας οι φόροι είναι 73€ το άτομο άρα 146€ τα δύο εισιτήρια πήγαινε έλα. Μάλλον είδες πτήσεις μεσω star alliance από άλλη εταιρεία για αυτό τόσο ανεβασμένοι οι φόροι. Γενικά με Aegean παντού είναι από 50-80€ ενα εισιτήριο μετ' επιστροφής.
Εγώ πάντως ξοδεύω τα μίλια σε ταξίδια που Ευρώπη που δε ξέρω αν θα πραγματοποιησω οπότε με εξυπηρετεί η ακύρωση με ένα 20€ μόνο. Προσπαθώ να κάνω και ταξίδια σε προορισμούς που δε πάνε low cost (πχ Λισαβόνα, Μόναχο) αλλά και γενικά σε πιο δύσκολες ημερομηνίες που αν βγάλεις καιρό πριν βρίσκεις μιλια.
@pan82 Κάπως έτσι σκεφτόμαστε και εμείς στην τελική να τα χαλάμε! Σε χώρες τις Ευρώπης που δεν πάνε Low Cost εταιρίες! Η ακύρωση είναι 20€ μόνο για όλες τις κρατήσεις μέσω μιλίων ;

Ένα tip: Όταν ψάχνετε ενδιάμεσο ευρωπαϊκό σταθμό για χρήση μιλίων, προσπαθείστε ν'αποφύγετε χώρες του ευρώ. Θα σας κοστίσει πολύ φτηνότερα λόγω χαμηλότερων φόρων αεροδρομίων. Πέρυσι τα Χριστούγεννα έκανα το Φρανκφούρτη - Κοπεγχάγη - Δελχί - Μαντράς - Σιγκαπούρη - Φρανκφούρτη με 72500 μίλια και 100 ευρώ. Το κανονικό εισιτήριο κόστιζε κάτι λιγότερο από 900 ευρώ.
@babaduma Τέλειο Tip! Το δοκίμασα και όντως είχε διαφορά!

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα μίλια για τις εξής ακριβές περιπτώσεις:
1. Εισιτήρια εντός της ίδιας ηπείρου, σε ηπείρους τεράστιες όπου οι πτήσεις είναι ακριβές. Π.χ. οι εσωτερικές πτήσεις στην Ωκεανία κόστιζαν πάνω από 250ευρώ η καθεμία, αλλά επειδή ήταν εντός της ίδιας ηπείρου απαιτούσαν μόλις 12.500 μίλια, λες και πετούσα Αθηνα-Ρωμη.

2. Το πιο σύνηθες είναι να τα χρησιμοποιώ σε Open jaw ή one Way. Είναι συνήθως πιο ακριβά εισιτήρια σα κόστος αλλά στοιχίζουν τον ίδιο αριθμό μιλίων. Πχ πήγα Αθηνα- Νέα Ζηλανδία αλλά στην επιστροφή ήθελα από τη Νέα Ζηλανδία να πάω στην Ισπανία για Το φάιναλ φορ και μάλιστα σε αεροδρόμιο με λίγες και σχετικά ακριβές συνδέσεις, στο Μπιλμπάο. Ε το αθηνα-οκλαντ-μπιλμπαο στοίχισε με τα μίλια μόλις 172 ευρώ. Ομοίως με τα one way, τυγχάνει να θέλω να πάω Παναμά και να επιστρέψω από Κόστα Ρίκα με την επιστροφή να ειναι προσφορά παμφθηνα, παίρνω την πτήση προς Παναμά με τα μίλια και γλίτωνω το πανάκριβο one way.

3. Για να διατηρήσω τη βαθμίδα μου πρέπει να κάνω και μερικές πτήσεις με την aegean. Ε σε αυτές σε θέλω να χρησιμοποιήσω μίλια, τα χρησιμοποιώ όμως γιαβοποιον με συνοδεύει.

4. Κλείνω με.μιλια και ταξίδια που δεν είναι σίγουρος αν θα πραγματοποιηθούν, αφού με 20 ευρώ ακυρώνω την πτήση και δε χάνω κανένα μίλι.
@Yorgos Ωραία όσα λες Γιώργο άλλα ποτέ δεν θα κάνω τέτοιους συνδυασμούς μάλλον όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αφου ρωτας, μπαινεις και ψαχνεις Athens- Ponta Delgada. Δεν δινεις επ' ουδενι πανω απο 15.000 μιλια ανα σκελος γιατι θα σου ανεβασει το κοστος. Πολυ πολυ πετυχημενη εξαργυρωση αφου πας πολυ μακρια με χαμηλους φορους. Σου μενουν μιλια για κανενα αλλο ταξιδι στις ακρες της Ευρωπης, πχ Ισλανδια με 15000 μιλια ανα σκελος ανα ατομο και χαμηλους φορους.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αφου ρωτας, μπαινεις και ψαχνεις Athens- Ponta Delgada. Δεν δινεις επ' ουδενι πανω απο 15.000 μιλια ανα σκελος γιατι θα σου ανεβασει το κοστος. Πολυ πολυ πετυχημενη εξαργυρωση αφου πας πολυ μακρια με χαμηλους φορους. Σου μενουν μιλια για κανενα αλλο ταξιδι στις ακρες της Ευρωπης, πχ Ισλανδια με 15000 μιλια ανα σκελος ανα ατομο και χαμηλους φορους.
Φωτιές μας βάζεις βραδιάτικο! Για παράδειγμα αυτά που λες:

60.000 Μίλια + € 146.84 = 2 άτομα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φωτιές μας βάζεις βραδιάτικο! Για παράδειγμα αυτά που λες:

60.000 Μίλια + € 146.84 = 2 άτομα!
Θα επισημανω και τις λογικες τιμες σε διαμονη, διοτι για την Ισλανδια θα κλαψετε πικρα. Μωρε κλειστο να παει στο καλο. Εγω εσκασα 60.000 για Πορτογαλια γιατι ο συνταξιδιωτης μου (καταραμενη εφηβεια) δεν ψηνοταν για νησι και ειμαι λιγο θλιμμενη.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θα επισημανω και τις λογικες τιμες σε διαμονη, διοτι για την Ισλανδια θα κλαψετε πικρα. Μωρε κλειστο να παει στο καλο. Εγω εσκασα 60.000 για Πορτογαλια γιατι ο συνταξιδιωτης μου (καταραμενη εφηβεια) δεν ψηνοταν για νησι και ειμαι λιγο θλιμμενη.
Με μια πρόχειρη ματιά στο Booking 2 βράδια στο νησί που φτάνουμε έχει ξενοδοχείο κούκλα με 90€ (Αλήθεια κλείνετε από την Aegean = Booking για να περνάτε μίλια?)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.294
Με μια πρόχειρη ματιά στο Booking 2 βράδια στο νησί που φτάνουμε έχει ξενοδοχείο κούκλα με 90€ (Αλήθεια κλείνετε από την Aegean = Booking για να περνάτε μίλια?)
Αν σε καλύπτει το booking γιατί να μην το κλείσεις μέσω Αegean?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα επισημανω και τις λογικες τιμες σε διαμονη, διοτι για την Ισλανδια θα κλαψετε πικρα. Μωρε κλειστο να παει στο καλο. Εγω εσκασα 60.000 για Πορτογαλια γιατι ο συνταξιδιωτης μου (καταραμενη εφηβεια) δεν ψηνοταν για νησι και ειμαι λιγο θλιμμενη.
Αν κλείσει νωρίς έχει αρκετά σε καλές τιμές.
Πάντως Ισλανδία με Sas τα δύο άτομα βγαίνει γύρω στα 120.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom