Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Απο όσες έχω δει (Ευρωπαικές πάντα) μόνο τη Σόφια μπορώ να σκεφτώ ισως και την Μαδρίτη που δεν την θεωρώ πολύ πιο πανω απο την Αθήνα, για τουρισμό πάντα..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Δε έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες, αλλά θεωρώ την Αθήνα τη ασχημότερη πρωτεύουσα από όσες έχω πάει
Από τις πρωτεύουσες που έχω επισκεφθεί το Βελιγράδι και η Σόφια νομίζω ότι κοντράρουν άνετα την Αθήνα,, στην ασχήμια σε μεγάλη κλίμακα. Από την άλλη πλευρά όμως είναι πολύ πιο καθαρές πόλεις.
Η Αθήνα έχει και αυτό το πρόβλημα. Όσες δεκαετίες ζω ως μόνιμος κάτοικος, δεν θυμάμαι κάποια περίοδο που να μπορώ να πω ότι η πόλη έλαμπε η άστραφτε από καθαριότητα.
Βάζοντας όμως τον εαυτό μου σα τουρίστα μερικών ημερών στη Αθήνα σίγουρα δε θα ήθελα να έρθω ξανά.
Ποια είναι η άποψή σας;
Δεύτερη φορά μπορεί να ερχόμουν. Η πόλη στο τουριστικό της κέντρο έχει έναν σχετικό χαβαλέ και πολλές επιλογές για καφέ, φαγητό και ποτό. Τρίτη φορά μόνο με πληρωμένα τα έξοδα η ως ενδιάμεσο σταθμό για νησιά αν για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να πάω απευθείας.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν ξέρω αν είναι η ασχημοτερη, σίγουρα είναι πολύ άσχημη. Κοιτώντας παλιές φωτογραφίες είναι φανερό ότι θα μπορούσε να είναι μια πολύ όμορφη πόλη. Κρίμα.

Σταδίου το 1900:

1624799892158.png
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Νονιζω επισης οτι η πρωτευουσα της Μακεδονιας ειναι ασχημοτερη απο την Αθηνα.
Ποια από όλες? αν εννοείς την Βεργίνα ή την Πέλλα εντάξει το δέχομαι κουτσοχώρια είναι, αν εννοείς την Θεσσαλονίκη σε διαγράφω από την λίστα των φίλων πάραυτα και επίσης πιστεύω ότι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι που προηγουμένως ξέχασα εντελώς.
Όσο ήμουν φοιτήτρια έτυχε να με επισκεφθούν αρκετοί φίλοι μου από το εξωτερικό. Άνθρωποι διαφορετικών ηλικιών που γνώριζαν ότι σπουδάζω Αθήνα και θεώρησαν πως είναι καλή ευκαιρία να την επισκεφθούν. Κατά κύριο λόγο ήταν Αυστριακοί, κάτοικοι Βιέννης.
Ακόμα και τώρα σχεδόν 10 χρόνια μετά οπότε τους βλέπω μου μιλάνε για το πόσο ωραία περάσαμε στην Αθήνα. Πόσο πολύ τους άρεσε η Ακρόπολη,τα Αναφιώτικα. Πόσο πολύ τους άρεσε το Μικρολίμανο, ο Λυκαβηττός. Μιλάνε για το Μουσείο της Ακρόπολης, για τα ταβερνάκια που πήγαμε και το πιο..περίεργο για μένα , μιλάνε για την λαϊκή αγορά της γειτονιάς .
Οταν τους ρωτάω πως τους φάνηκε η πόλη συνολικά, απαντούν πως είναι μια μεγάλη πόλη αλλά το κέντρο της είναι αξιόλογο. Κάποιοι πίστευαν ότι θα είναι ακόμα πιο βρώμικη και πως δεν περίμεναν να περάσουν τόσο ωραία.
Δεν ξέρω αν αυτες οι εμπειρίες μπορούν να θεωρηθούν αντικειμενικές,όμως σε ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε και πιστεύω πως έχει σημασία να βλέπουμε τα πράγματα από την ταξιδιωτική- τουριστική πλευρά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μαζί με το Βουκουρέστι έως τώρα νομίζω πως η Αθήνα είναι μακράν η ασχημότερη πόλη που έχω δει.

Αχρωμη, αποπνικτική με την μιζέρια των δύσκολων χρόνων που ζούμε να φαίνεται στο κάθε τι.

Ανθρώπους ταλαιπωριμενους των 600€ να στιγματίζουν την πόλη αυτή και όχι μόνο.

Κάθε φορά που πηγαίνω στο εξωτερικό και γυρνάω πίσω αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να ήταν έτσι η Αθήνα μας.

Να πούμε για το ποτάμι που το έκαναν δρόμο; Να πούμε για τους δρόμους μας; Να πούμε για το μπάχαλο με το Parking που επικρατεί και ο καθένας κάνει ότι γουστάρει;

Πραγματικά θα μπορούσα να γράφω ώρες αυτά που σκέφτομαι..

Αλλα το μόνο που θα πω είναι πως σίγουρα φταίμε και όλοι εμείς για την ασχήμια της.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι που προηγουμένως ξέχασα εντελώς.
Όσο ήμουν φοιτήτρια έτυχε να με επισκεφθούν αρκετοί φίλοι μου από το εξωτερικό. Άνθρωποι διαφορετικών ηλικιών που γνώριζαν ότι σπουδάζω Αθήνα και θεώρησαν πως είναι καλή ευκαιρία να την επισκεφθούν. Κατά κύριο λόγο ήταν Αυστριακοί, κάτοικοι Βιέννης.
Ακόμα και τώρα σχεδόν 10 χρόνια μετά οπότε τους βλέπω μου μιλάνε για το πόσο ωραία περάσαμε στην Αθήνα. Πόσο πολύ τους άρεσε η Ακρόπολη,τα Αναφιώτικα. Πόσο πολύ τους άρεσε το Μικρολίμανο, ο Λυκαβηττός. Μιλάνε για το Μουσείο της Ακρόπολης, για τα ταβερνάκια που πήγαμε και το πιο..περίεργο για μένα , μιλάνε για την λαϊκή αγορά της γειτονιάς .
Οταν τους ρωτάω πως τους φάνηκε η πόλη συνολικά, απαντούν πως είναι μια μεγάλη πόλη αλλά το κέντρο της είναι αξιόλογο. Κάποιοι πίστευαν ότι θα είναι ακόμα πιο βρώμικη και πως δεν περίμεναν να περάσουν τόσο ωραία.
Δεν ξέρω αν αυτες οι εμπειρίες μπορούν να θεωρηθούν αντικειμενικές,όμως σε ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε και πιστεύω πως έχει σημασία να βλέπουμε τα πράγματα από την ταξιδιωτική- τουριστική πλευρά.

Ρε παιδιά αλίμονο αν μια πόλη 4 εκατομμυρίων δεν είχε μουσεία, αξιοθέατα ή χώρους διασκέδασης. Άλλο όμως περνάω καλά και μου αρέσει και άλλο είναι μια όμορφη πόλη. Η έμμεση απάντηση θα έπρεπε να σε προβληματίσει :p.
Αν ήμουν αλλοδαπή θα έκανα το περασματάκι μου για να πάρω μια γεύση από ελληνικό τρόπο ζωής στην πόλη και ελληνική διασκέδαση αλλά μετά... μην τον είδατε.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Ακριβώς την ίδια εμπειρία είχα και εγω!
Φίλους φίλων από erasmus όσο ήμουν φοιτητής, φίλους που δουλεύουν στο εξωτερικό και έρχονται με τους συναδέλφους τους στην Αθήνα τωρα κ.α...
Σε όλους άρεσε η Αθήνα και κανείς δεν την είχε βρει η άσχημη!

Κάποιοι μάλιστα είχαν κάτσει και για πάνω από 10 ημέρες και την είχαν δει αρκετά.

Όπως είναι λογικό, στις περιπτώσεις που είχαμε αναλάβει εμείς το ρόλο του "ξεναγού", δεν τους πήγαμε και είδαν ποτέ περιοχές που μπορεί να τις βλέπουμε εμείς ως κάτοικοι της Αθήνας στην καθημερινότητά μας που είναι αντικειμενικά άσχημες.
Δεν είναι ότι το αποφύγαμε επίτηδες για να τις "κρύψουμε" αλλα γιατί δεν υπήρχε λόγος για εκείνους σαν επισκέπτες να πάνε εκει.
Και εγώ όταν είχα πάει στο Παρίσι δεν πήγα πότε σε ποτέ στα γκέτο για παράδειγμα.
Είδαν όμως τις γειτονιές που μπορεί να βγαίνουν οι Αθηναίοι και μάλιστα έμεναν και στα σπίτια των Αθηναίων που τους φιλοξενούσαν σε περιοχές εκτός του κέντρου.


Αντικειμενικά λοιπόν και σύμφωνα με τη γνώμη ανθρώπων που έχουν έρθει στην Αθήνα σαν τουρίστες δεν είχαν βρει την Αθήνα τόσο άσχημη!
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Μαζί με το Βουκουρέστι έως τώρα νομίζω πως η Αθήνα είναι μακράν η ασχημότερη πόλη που έχω δει.

Αχρωμη, αποπνικτική με την μιζέρια των δύσκολων χρόνων που ζούμε να φαίνεται στο κάθε τι.

Ανθρώπους ταλαιπωριμενους των 600€ να στιγματίζουν την πόλη αυτή και όχι μόνο.

Κάθε φορά που πηγαίνω στο εξωτερικό και γυρνάω πίσω αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να ήταν έτσι η Αθήνα μας.

Να πούμε για το ποτάμι που το έκαναν δρόμο; Να πούμε για τους δρόμους μας; Να πούμε για το μπάχαλο με το Parking που επικρατεί και ο καθένας κάνει ότι γουστάρει;

Πραγματικά θα μπορούσα να γράφω ώρες αυτά που σκέφτομαι..

Αλλα το μόνο που θα πω είναι πως σίγουρα φταίμε και όλοι εμείς για την ασχήμια της.
Κανείς το λάθος και μπερδεύεις την καθημερινότητα και την ζωή σε μία πόλη με την ομορφιά και το πώς βλέπει την πόλη ένας τουρίστας.
Αντικειμενικά δηλαδή η Πλάκα, τα Αναφιώτικα, το Θησείο, ο Λυκαβηττός, ο Φιλοπάππου, τα Πετράλωνα, το Μετς, το Μικρολίμανο, η Καστέλλα, το Πασαλιμάνι, η Πειραϊκή, ο Φλοίσβος δεν είναι όμορφα?
Ακόμα και κάποιες γειτονιές εκτός κέντρου. Θυμάμαι ένας Βέλγος που είχε έρθει και έμενε στη Νέα Σμύρνη του άρεσε πάρα πολύ!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
ήμουν αλλοδαπή θα έκανα το περασματάκι μου για να πάρω μια γεύση από ελληνικό τρόπο ζωής στην πόλη και ελληνική διασκέδαση αλλά μετά... μην τον είδατε.
Αν ήσουν αλλοδαπή ίσως να μην ήσουν τόσο αυστηρή και να έβλεπες το θέμα από την πιο "χαλαρή" μάτια που μπορεί να την βλέπει ένας τουρίστας.

Γενικά πάντως συμφωνώ στο ότι φταίμε όλοι για την κατάσταση που επικρατεί στην Αθήνα αλλά και σε όλες τις ελληνικές πόλεις. Ειδικά στο θέμα της καθαριότητας θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να συμβάλλει στην βελτίωση της κατάστασης που επικρατεί στις πόλεις .
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αντικειμενικά λοιπόν και σύμφωνα με τη γνώμη ανθρώπων που έχουν έρθει στην Αθήνα σαν τουρίστες δεν είχαν βρει την Αθήνα τόσο άσχημη!


Απ'το κείμενο που έγραψες πως προκύπτει το αντικειμενικα;



Αντικειμενικά δηλαδή η Πλάκα, τα Αναφιώτικα, το Θησείο, ο Λυκαβηττός, ο Φιλοπάππου, τα Πετράλωνα, το Μετς, το Μικρολίμανο, η Καστέλλα, το Πασαλιμάνι, η Πειραϊκή, ο Φλοίσβος δεν είναι όμορφα?

Υποκειμενικα για σένα μπορεί να είναι όμορφα. Για μένα πχ κάποια από αυτά είναι από αδιάφορα έως άσχημα.


Εγώ πάντως αν πάω σ'ενα μέρος που δεν μου άρεσε και με ρωτήσει κάποιος ντοπιος πως μου φάνηκε μάλλον καλά σχόλια θα πω. Από ευγένεια και μόνο.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Απ'το κείμενο που έγραψες πως προκύπτει το αντικειμενικα;

Γιατί σίγουρα η γνώμη ενός επισκέπτη είναι πιο αντικειμενική από τη δική μας γνώμη που ζούμε εδώ και μπορεί να επηρεάζουν την κρίση μας ζητήματα που έχουν να κάνουν με ποιότητα ζωής των κατοίκων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom