Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
αγαπητε bandit μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβως έχω γράψει, δεν υπάρχει χώρα μακεδονια όπως λες κι εσύ .... γι αυτό και εγραψα όσο ευγενικά μπορούσα ότι μάλλον εννοεί την Θεσ/κη , δεν έχω την απαίτηση να καταλάβεις πόσο μα πόσο ενοχλητικό είναι όλο αυτό να μιλάμε για μακεδονια ακομη κι εμείς οι Ελληνες και να εννοούμε τα σκόπια.... τι σχέση έχουν αυτά με την μακεδονία ? καμμία! Σλάβοι που εγκαταστάθηκαν σχετικά πρόσφατα στην ευρυτερη περιοχή της μακεδονίας και ψάχνουν ταυτότητα και αρπάζουν οτι βρουν, καθε χώρα λοιπόν έχει μία πρωτεύουσα, η ΠΓΔΜ ή προσφάτως κάποιοι συμφώνησαν στο Β. Μακεδονια έχει τα σκόπια, εμείς έχουμε την Αθήνα και είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που έχει συμπρωτεύουσα :) αυτά είχα να πω, κι αν το Βόρεια σου φαίνεται ανευ ουσίας ρώτα και τους κορεάτες να σου πουν....
υ.γ. το θα τρελαθουμε τελείως που έγραψα πριν δεν παει στη θεσσαλονικη αλλα στο ότι καναμε την ΠΓΔΜ βορεια μακεδονια και τωρα σκετη μακεδονία και εις ανώτερα.... θα τρελαθουμε τελείως! η συμφορουμιτισσα το καταλαβε και διόρθωσε πάντως
Ορεξη που την εχετε. Αυτο ψηφισατε, αυτο παραγγειλατε, η π(ι)τσα ηρθε.
Ας τελειωνουμε με τον μυρηκασμο για τη Γειτονικη Χωρα. Εδω περιμενουμε προκυρηξη εκλογων μετα τις πυρκαγιες, παιζουμε στοιχηματα ημερομηνιες, μετραμε αργιες 4ημερο κλπ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos ελειπες καιρο απο τη ελλαδα. τωρα τελευταια εχει μαζευτει καπως το κεντρο με τις μετατροπες κυριως των παλιων κτιριων σε ξενοδοχεια.
Λιγα χρονια πριν δε ηταν ετσι το κεντρο. και κυριως δε κυκλοφορουσες βραδυ. (εκτος αν εψαχνες κατι συγκεκριμενο γυρω απο τη ομονοια)
Έλειπα-δεν έλειπα στο κέντρο πήγαινα αρκετές φορές το χρόνο. Έχει βελτιωθεί αλλά τέτοιες εικόνες έχει και στη Βαρκελώνη και στο Παρίσι και σε πολλές άλλες μεγαλουπόλεις παγκοσμίως στο κέντρο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Ευκαιρια είναι όμως!
βρήκατε εποχή να προτείνεται Αθήνα και Θεσσαλονίκη τρομάρα σας με 45 βαθμους περίπου η κάθε μια, μιά χαρά είμαι εδώ, δροσούλα, θάλασσα , η αθήνα 50' πτήση και η συμπρωτεύουσα μιάμιση ώρα δρόμος
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
βρήκατε εποχή να προτείνεται Αθήνα και Θεσσαλονίκη τρομάρα σας με 45 βαθμους περίπου η κάθε μια, μιά χαρά είμαι εδώ, δροσούλα, θάλασσα , η αθήνα 50' πτήση και η συμπρωτεύουσα μιάμιση ώρα δρόμος

Για Θεσσαλονικη δεν ξερω αλλα στην Αθηνα και πιο συγκεκριμενα στον Πειραια που κυκλοφορουσα μεσημεριατικο για δουλειες αυτο το διημερο, ειχε τοση ζεστη που πρωτη φορα ειδα τοσες γυναικες χωρις σουτιεν να διαγραφονται οι ρωγες απο τα μπλουζακια. Σε δελεασα? :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εμενα η αθηνα μου φαινεται πανεμορφη. ενας φιλος μου (ξενος) λεει οτι ειμαι μεθυσμενη για να λεω τετοια πραγματα, γιατι μονο μεθυσμενος βλεπει ομορφη την αθηνα και οτι ο ουρανος ειναι γκρι αλλα εμενα μου φαινεται καταγαλανος. το κεντρο ειναι υπεροχο, η παραλιακη (οκ δεν ειναι αθηνα αθηνα αλλα εγω ετσι την θεωρω) ειναι ανεπαναληπτη. οταν περναω απο λιμανακια παντα λεω τι ομορφια απιστευτη ειναι αυτη. στην καραντινα καθε μερα περπατουσα στο κεντρο 2 ωρες, ουτε μια μερα δεν ειπα τι βαρετος περιπατος, μου ελειψαν τα ταξιδια προφανως, αλλα λατρευω να περπατω στην αθηνα. δυο πραγματα που θα θελα, να ηταν πιο καθαρη και να μην φοβοσουν να περασεις τον δρομο, οταν βρισκομαι σε πιο πολιτισμενη χωρα και επιστρεφω, αυτα τα προβληματα με πνιγουν, δεν μπορω να πω ψεματα, αλλα τελικα η αθηνα παντα εχει τον τροπο της να με συγκινει. το αγαπημενο μου σημειο η πυλη του αδριανου, ειτε κατεβαινω απο το στενο και την δω το βραδυ φωτισμενη, ειτε περνμε με το αμαξι απο μπροστα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην την κοιταξω μαγεμενη. αν δεν ημουν αθηναια δεν ξερω αν θα μιλουσα ετσι. :p
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
εμενα η αθηνα μου φαινεται πανεμορφη. ενας φιλος μου (ξενος) λεει οτι ειμαι μεθυσμενη για να λεω τετοια πραγματα, γιατι μονο μεθυσμενος βλεπει ομορφη την αθηνα και οτι ο ουρανος ειναι γκρι αλλα εμενα μου φαινεται καταγαλανος.
Ξένε φίλε ευχαριστώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.998
Ε, πάντα εξαρτάται που εστιάζεις.
Αν εστιάσει κανείς σε Ακρόπολη, Διονυσίου Αρεοπαγίτου, Μοναστηράκι, Θησείο και σε προάστια όπως Καβούρι, Κηφισιά κλπ. μην τρελαθούμε πανέμορφη φαίνεται. Κι εγώ χίλιες φορές τα προτιμώ από πόλεις του εξωτερικού με πολυκατοικίες-τέρατα.
Αλλά αν εστιάσει στην Ομόνοια δεν έχω συναντήσει κάποιον που να λέει τι ωραία που είναι.

Όπως δεν έχω συναντήσει κανέναν Άγγλο, ούτε και τουρίστα, που να πει πως είναι ωραίο το Tooting. Ειδικά οι Άγγλοι μου λένε πως είναι τρέλα που επισκέπτομαι καν, τέτοια μέρη στο Λονδίνο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ε, πάντα εξαρτάται που εστιάζεις.
Αν εστιάσει κανείς σε Ακρόπολη, Διονυσίου Αρεοπαγίτου, Μοναστηράκι, Θησείο και σε προάστια όπως Καβούρι, Κηφισιά κλπ. μην τρελαθούμε πανέμορφη φαίνεται. Κι εγώ χίλιες φορές τα προτιμώ από πόλεις του εξωτερικού με πολυκατοικίες-τέρατα.
Αλλά αν εστιάσει στην Ομόνοια δεν έχω συναντήσει κάποιον που να λέει τι ωραία που είναι.

Όπως δεν έχω συναντήσει κανέναν Άγγλο, ούτε και τουρίστα, που να πει πως είναι ωραίο το Tooting. Ειδικά οι Άγγλοι μου λένε πως είναι τρέλα που επισκέπτομαι καν, τέτοια μέρη στο Λονδίνο.
Τωρα με τα συντριβανι ασχημη δεν θα την ελεγα. Εχει και καποια ωραια ακινητα γυρω γυρω. Μια χαρα ειναι, παραμελημενη ναι, ασχημη οχι . Εμενα προσωπικα σαν πλατεια μου αρεσει ισως και πιο πολυ απο το Μοναστηρακι που δεν εχει ιχνος πρασινου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom