Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Οι εικαστικοι της Αθηνας καμια φορα εμπνεονται απο το κεντρο της Αθηνας. Θα αναφερω εναν που μ αρεσει πολυ, τον Ρορρη. Ειχε αναφερει καποτε οτι καταγραφει το "αρνητικα ωραιο" της πολης. Το οτι εχει τοση αναγνωριση μαλλον δειχνει οτι οι ανθρωποι δεν αγαπουν μονο τη "βεννεζικη αρχοντια"
Τελος παντων, γουστα ειναι αυτα, αλλα μην απαξιωνουμε μια πολη επειδη δεν μοιαζει με το χωριο με τον πλατανο και τις μονοκατοικιες.
Πολη ειναι, μεσογειακος νοτος, αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του.
Περι Μενανδρου, εχει κατοικιες η Μενανδρου? Νομιζω οτι εφτιαξαν μερικα παρακμιακα arbnb για να την πατανε τουριστες που διαβαζουν οτι ειναι στο κεντρο. Τελειως ακυρες συγκρισεις.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Όχι Μενάνδρου ούτε μένει κανένας ούτε μαγαζιά υπάρχουν, μη σου πω δεν περπατάει και κανεις 😆😆😆.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Όχι Μενάνδρου ούτε μένει κανένας ούτε μαγαζιά υπάρχουν, μη σου πω δεν περπατάει και κανεις 😆😆😆.
Δεν ειναι περιοχη κατοικιας και αυτο τεκμηριωνεται απο το οτι δεν εχει σχολεια παρα πολυ πιο κατω, Ασωματων.
Το οτι βλεπεις μαγαζια και περαστικους σημαινει κατοικιες? Συνελθετε.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Να συνέλθω. Δεν είπα να μένει κάποιος μόνιμα οπωσδήποτε. Έστω μένει για μία εβδομάδα. Καλά, μπορεί να του άρεσει δε λέω.

Με λίγο Google search ανακάλυψα ότι τουλάχιστον μέχρι 16 Φεβρουαρίου του 20 μένανε άνθρωποι εκεί. Αν άλλαξε κάτι τόσο δραστικά δε θα το πήρα είδηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Με λίγο Google search ανακάλυψα ότι τουλάχιστον μέχρι 16 Φεβρουαρίου του 20 μένανε άνθρωποι εκεί. Αν άλλαξε κάτι τόσο δραστικά δε θα το πήρα είδηση.
Μενουνε στα ξενοδοχεια.
Η περιοχη ειναι χαρακτηρισμενη απο την πολεοδομια ως μη κατοικιας, οπως και το Ψυρρη, οπως και το Μοναστηρακι η η Ερμου, η Κολοκοτρωνη, η Αιολου κλπ.
Πραγματικα ειναι απελπισια το που φτανει καποιος αν δεν εχει επιχειρηματα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Μενουνε στα ξενοδοχεια.
Η περιοχη ειναι χαρακτηρισμενη απο την πολεοδομια ως μη κατοικιας, οπως και το Ψυρρη, οπως και το Μοναστηρακι η η Ερμου, η Κολοκοτρωνη, η Αιολου κλπ.
Πραγματικα ειναι απελπισια το που φτανει καποιος αν δεν εχει επιχειρηματα.

Ποιά ξενοδοχεία; Απ' ότι είδα στο ρεπορτάζ μετανάστες μένανε σε πολυκατοικίες είτε εγκαταλελειμμένες είτε νοικιάζανε 15 μαζί στο ίδιο δωμάτιο. Σας κάνουν; Δε μίλησα απαραίτητα για τουρίστες.
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ισπανία δεν έχω πάει, αλλά πιθανότητα αποτελεί εξαίρεση, καθώς είναι διάσημη για την νυχτερινή της ζωή.

Όπου έχω πάει σε κεντρική και ανατολική Ευρώπη, παντού η νυχτερινή ζωή ήταν πολύ "μαζεμένη". Τα πάντα έκλειναν νωρίς, σκοπός των περισσότερων ήταν να βγουν νοκ άουτ όσο πιο γρήγορα και φθηνά μπορούν και όχι να διασκεδάσουν, υπερβολικοί κανόνες στα μαγαζιά και άλλα τέτοια.

Πχ Βουδαπέστη, σε ένα φοιτητοκλάμπ, πήγε μια κοπέλα να χορέψει πάνω σε ένα stunt που υπήρχε σε μια κοκλώνα, και ο μπράβος την πέταξε έξω. Αυτό δεν θα γινόταν ποτέ στην Ελλάδα.

Γενικά, η Ελλάδα (και πολλές χώρες των Βαλκανίων) δίνουν στους τουρίστες την αίσθητη της ελευθερίας, καθώς κανείς δεν θα σου απαγορεύσει τίποτα. Για εμάς που ζούμε εδώ προφανώς αυτό είναι κακό, αλλά γι αυτόν που έρχεται να ξεδώσει είναι καλό και διαφορετικό.

Αλλά όλα αυτά μας βγάζουν εκτός της κουβέντας. Το θέμα είναι πόσο όμορφη φαίνεται μια πόλη στους τουρίστες και ταξιδιώτες, όχι στους κάτοικους.

Δεν έχω δει κλαμπ να κλείνει νωρίς στο εξωτερικό. Τα μπαρ όντως κλείνουν νωρίς, το ερώτημα είναι πιάνεται στη διασκέδαση η κουβέντα μέχρι το πρωί μ'ένα ποτό στο χέρι;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
ολοι αγαπαμε τη αθηνα. και εγω τη αγαπαω.
αυτο ομως δε με εμποδιζει να αναγνωριζω τα ελλατωματα της.
Δε ειναι θεμα μιζεριας και γκρινιας.
και επειδη ταξιδευουμε μπορουμε να συγκρινουμε μεταξυ καλου και κακου.
ομορφου η ασχημου.
Ειμαι απο Βολο. Τη αγαπω τη πολη. Για μενα ειναι η ομορφοτερη της ελλαδας. (ισως και για αλλους)
Ειμαι ομως αντικειμενικος κριτης της πολης;;;
 

giwrgostr

Member
Μηνύματα
16
Likes
64
Δεν είναι μόνο το ποτό. Έχεις προσπαθήσει να βρεις να φας αργά το βράδυ στο εξωτερικό; Σε πολλές χώρες είναι απλά αδύνατο. Σλοβενιά που ήμουν Erasmus μετά τις 22 ότι πούλαγε φαγητό έκλεινε. Οι δρόμοι άδειαζαν. Γενικά, σε πολλές χώρες της Ευρώπης το βράδυ δεν μπορείς να κάνεις απλά τίποτα, είναι νέκρα. Αθήνα, στις 3 το πρωί να πας σε κεντρικό σημείο, θα δεις κόσμο. Δεν είναι το "ποτό" που για κάποιον λόγο σου έχει κολλήσει. Είναι το ότι υπάρχει ζωντάνια στους δρόμους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή διαβάζοντας κάποιος αυτά που γράφεις για την Αβάνα και δε έχει πάει θα καταλάβει ότι είναι η 2η ομορφότερη στο κόσμο. Οκ.
Και αυτός που ήταν με τη Γεωργία βασιλιαδου τη θεωρούσε την ομορφότερη γυναίκα.
Ήταν όμως;
[/QUOTE]
Ξαναλέω την ίδια άποψη με μένα έχει όλο τονφορουμ, βάσει ψηφοφορίας. Συνεχίζεις να χάνεις το ποιντ εκτός κι αν ψηφίστηκε Σταρ Ελλάς η Βασιλειαδου.

Στο μεταξύ γιατί κρίνεται η Αθήνα από τη Μενάνδρου; Χειρότερα και πιο επικινδυνα έχει το Παρίσι δίπλα στη Μονμαρτη, δεν τα θεωρει κανεις ενδεικτικα της ομορφιάς, της ασφάλειας ή της αξιολογοτητας του ως προορισμό. Η δε Αθηνα συνολικα ειναι ασφαλεστςρη της συντριπτικης πλιεοψηφιας των ευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων, εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι το Λονδίνο είναι το Πικαντιλι και η Μαδρίτη η Plaza del Sol, που έχει γκέτο που ζουν σε χαρτόνια χιλιάδες άνθρωποι και η Μενάνδρου φαντάζει Κολωνάκι.

Ξαναλέω μερικοί συγκρίνετε το τουριστικό κομμάτι άλλων πόλεων με τα χειρότερα της Αθήνας, γιατί δεν κάνετε το αντίθετο;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν είναι μόνο το ποτό. Έχεις προσπαθήσει να βρεις να φας αργά το βράδυ στο εξωτερικό; Σε πολλές χώρες είναι απλά αδύνατο. Σλοβενιά που ήμουν Erasmus μετά τις 22 ότι πούλαγε φαγητό έκλεινε. Οι δρόμοι άδειαζαν. Γενικά, σε πολλές χώρες της Ευρώπης το βράδυ δεν μπορείς να κάνεις απλά τίποτα, είναι νέκρα. Αθήνα, στις 3 το πρωί να πας σε κεντρικό σημείο, θα δεις κόσμο. Δεν είναι το "ποτό" που για κάποιον λόγο σου έχει κολλήσει. Είναι το ότι υπάρχει ζωντάνια στους δρόμους.

Αλήθεια είναι αυτό. Απλά έγραψες για διασκέδαση και το να φας ή να υπάρχει κόσμος στους δρόμους να περιφέρεται δεν μου φαίνεται σχετικό.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Το είπα δεν αντιπροσωπεύει την Αθήνα η Μενάνδρου. Για άλλο λόγο την ανέφερα. Πόσο πιο καθαρά να το πω; Μετά ξέφυγε η κουβέντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom