Γενικά Ιαπωνία Υπερσιβηρικος , Ιαπωνία

iason52

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
ναι, εκανα λαθως. το ενα δρομολογιο Μοσχα -Πεκινο δεν φτανει μεχρι το Βλαδιβοστοκ, φευγει νωριτερα για Πεκινο. Πας για Βλαδιβοστοκ και μετα γυρηζεις πισο, με αεροπλανο καλιτερα, για Πεκινο. Εισιτηρια απο 130 ευρω και κανει περιπου 2,5-3 ωρες. Ειπαρχουν αρκετα δρομολογια.
 

liakos9171

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
γεια σας παιδιά !

μόλις γράφτηκα στο φόρουμ σας γιατί είδα αυτή την συζήτηση και έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον για εμένα.
θέλω τον αύγουστο να ταξιδέψω από την μόσχα ως το βλαδιβοστόκ με ενδιάμεσες στάσεις προφανώς και από κει πεκίνο, μογγολία και όλο τον δρόμο πίσω...
έχω αρκετές ερωτήσεις αλλά η πιο βασική είναι: με καλύπτουν περίπου 4.000 ?
να τονίσω ότι θα είμαι μόνος στο ταξίδι και θα το κάνω περίπου για ένα μήνα και 3-4 μέρες.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
γεια σας παιδιά !

μόλις γράφτηκα στο φόρουμ σας γιατί είδα αυτή την συζήτηση και έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον για εμένα.
θέλω τον αύγουστο να ταξιδέψω από την μόσχα ως το βλαδιβοστόκ με ενδιάμεσες στάσεις προφανώς και από κει πεκίνο, μογγολία και όλο τον δρόμο πίσω...
έχω αρκετές ερωτήσεις αλλά η πιο βασική είναι: με καλύπτουν περίπου 4.000 ?
να τονίσω ότι θα είμαι μόνος στο ταξίδι και θα το κάνω περίπου για ένα μήνα και 3-4 μέρες.
Ο χρόνος είναι λίγο περιορισμένος για να κάνεις όλα αυτά μαζί με στάσεις. Ο χρόνος είναι αρκετός μέσα στα τρένα.. Μόνο το Μοσχα - Βλαδιβοστοκ είναι 7 μέρες και κάτι χωρίς στάσεις. Αν κάνεις και στάσεις πρόσθεσε και τον χρόνο μέχρι να βρεις το τραίνο που να σου ταιριάζει. Μπορεί να είναι και πιο αργο, οπότε προστίθενται ώρες στην μετακίνηση..
Τώρα, αν πάρεις το τρένο αξίζουν στάσεις σε διάφορα μέρη. (Βεβαια υπάρχει και κόσμος που κάνει το ταξίδι μονοκομματα για την εμπειρια του τρένου). Δεν θα κάνεις μια στάση στο Βλαντιμιρ να επισκεφτείς το Suzdal ή άλλα μέρη του Golden Ring; Επίσης, μια σταση στο Εκατέρινμπουργκ. Η πόλη δεν λέει πολλά αλλά είναι ορμητήριο για εκδρομές στα Ουράλια Ορη. Οπως και δήποτε στάση στο όμορφο Ιρκούτσκ και τη Βαικάλη. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα επίσκεψη στο νησί Olkhon με τους Σαμανους. Βάλε καποιες μέρες εκεί.. Πρόσθετα, αναλογα με το χρονο κανεις και στάση Tomsk (μικρή παράκαμψη από Υπερσιβηρικό) ή Novosibirsk. Μετά τη Βαικάλη όπου και επεστρεψα Μόσχα, παίζει το βουδιστικό Ulan Ude.
Βαλε μετά τη μετακινηση απο Βλαδιβιστοκ για Πεκινο, κάποιες μέρες Πεκινο, μετά μετακινηση για Ulan Bator, εκδρομές στη Μογγολία και πίσω στη Μοσχα, βγαίνει δεν βγαίνει χρονικά! Μονο η Ρωσιά έχει απιστευτα μέρη, χρόνο να έχεις!
Οσο αφορά το μπάτζετ, ανεβαίνει το καλοκαίρι λόγω τουρισμό. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό, έχουν περάσει 5 χρόνια, οι τιμές έχουν αυξηθεί και επίσης, πήγα χειμώνα. Το κόστος μπορεί να πέσει και στο μισό αν ταξιδεψεις στην τριτη θέση αντι στη δεύτερη (σαφώς πιο ενδιαφέρουσα η τρίτη!!).
Ο σχεδιασμός του ταξιδιού πρέπει να έχει γίνει όλος από πριν. Δύσκολή η επικοινωνία για να αλλάξεις εισητήρια. Επίσης, το καλοκαίρι δεν μπορείς να βρεις εισητήρια αν τα αγοράσεις τελευταία στίγμη. Εδώ δυσκολεύτηκά να βρω σε κάποιες διαδρομές το χειμώνα..
 

iason52

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
γεια σας παιδιά !

μόλις γράφτηκα στο φόρουμ σας γιατί είδα αυτή την συζήτηση και έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον για εμένα.
θέλω τον αύγουστο να ταξιδέψω από την μόσχα ως το βλαδιβοστόκ με ενδιάμεσες στάσεις προφανώς και από κει πεκίνο, μογγολία και όλο τον δρόμο πίσω...
έχω αρκετές ερωτήσεις αλλά η πιο βασική είναι: με καλύπτουν περίπου 4.000 ?
να τονίσω ότι θα είμαι μόνος στο ταξίδι και θα το κάνω περίπου για ένα μήνα και 3-4 μέρες.
Καλημερα! Το καλητερο για εσενα, εαν θα μπορουσες να βρεις παρεα για τοσο μεγαλο ταξιδη. Ειναι πολλες ωρες στο τρενο και θελεις να μηλησεις με καποιον. Μπορει να βρεις απο το φορουμ ενα ατομο για παρεα. Νομιζω οτι λιγο κουραστικο να γυρνας πισο με το τρενο παλι. πιγενοντας για βλαντιβοστοκ θα τα δεις ολα και απο εκοι γυρνα με αεροπλανο. Εχεις πολλες επιλογες για να ταξιδεψεις αλου. Πασ Ιαπονια Κορεα με αεροπλανο η καραβη. Εαν θελεις πιγενεις Πεκινο. Ειπαρχουν πολες πτησεις. Εχεις ενα μινα, προλαβενεις πολα να δεις. Επιστρεφοντας, μπορις να πεταξεις για Αγ. Πετρουπολη και απο εκοι 4 ωριτσες με καραβη η με το τρενο Ελσινκη. Το ποιο γρυγορο τρενο για Βλαδιβοστοκ κανει 6 μερες και κατι και κανοντας σταση σε διαφορες πολες χανεισ χρονο χριματα και καποιος πρεπει να σε ξεναγησει. Μονος θα δισκολευτει λιγακι. Και μετα να βρεις εισιτηριο για τρενο. Να αποφευγεις μινεσ καλοκαιρινουσ. Ιουνιο μπορεις να πας αλα μετα γινετε πανικος. Για να πας Με τρενο για Βλαδιβοστοκ σε τετρακλινη απλη θα πληροσεισ 350 ευρω Σε δικληνη λουξ 700. Απο Βλαδιβοστοκ για Πεκινο πετας με 200 ευρω περιπου. Μπορεις να πεταξεις και για Ιρκοτσκ και μετα με τρενο για Κινα, ειναι κοντα.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
παιδια καλησπερα,και εγω για υπερσιβηρικο σκευτομαι να νε το επομενο μοσχα-πεκινο μεσω μογγολιας και ισως απο κει ιαπωνια θα δειξει.δεν εχω ακομα μαζεψει τα απαραιτητα χρηματα οποτε το πιθανοτερο ειναι μετα το καλοκαιρι..εχω ομως καποιες ερωτησεις που εχουν ξαναειπωθει αλλα δεν ξεκαθαριστηκαν.
1.η βιζα της μογγολιας:να την βγαλω απο το προξενειο στην αθηνα η απο την ρωσσια ?
2.τα εισητηρια του τρενου να τα βγαλω απο κει η μεσω ιντερνετ?στα σαιτ που μπηκα δεν εμφανιζεται καν ως επιλογη η τριτη θεση..
3.απο κινα για βιετναμ υπαρχει σιδηροδρομος?
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
και παλι κολλαω σε πολλα σημεια..μιλησα με το μουζενιδης να μου φτιαξει τα της βιζας για ρωσσια,τη βιζα γ μογγολια δεν ξερω αν ειναι κυνδυνευμενο ν βγει απο μοσχα κ επισης της κινας θελειεισητηριο εισοδου εξοδου πραγμα που αποκλειει τ γεγονος να βγαλω τ εισητηρια των τρενων απο μοσχα που θα ειναι φθηνοτερα αποτι online...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom