Υπερτουρισμός

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το φόρουμ που συμμετέχουμε συμβάλλει στην αύξηση του τουρισμού και κατ' επέκταση στον υπερτουρισμό βλπ. αριθμός θεμάτων για Άκαμπα/Ιορδανία.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ξέχασα να αναφέρω ότι η φωτό που ανέβασα έχει ληφθεί πριν δύο ώρες περίπου. Χθες είχα ακόμη περισσότερο κόσμο .
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φλωρεντία μια τυχαία μέρα(όχι σε εποχές διακοπών Χριστουγέννων,Πάσχα κλπ)
προσοχη μονο τι σημαινει "τυχαία μέρα". άλλο για μας άλλο για τον τόπο που επισκεπτομαστε. οπως ρωτησα πριν, δεν πηρα απαντηση αλλα δεν εχει σημασια, οι ημερομηνιες του αρχικου ποστ μετα το Πασχα, για εμας δεν σημαιναν τιποτε αλλα στην Ιταλία ηταν η μεγαλύτερη "γεφυρα" των τελευταιων δεκαετιών ίσως. η έξοδος ηταν πολυ μεγαλύτερη απο το Πασχα το ιδιο γιατι συνεπεσε με τη μεγαλυτερη εθνικη εορτη και βεβαιως με την πρωτομαγια. κλειστα σχολεια κ χαμος στους δρομους.
δηλ με λιγα λογια καλο ειναι να ενημερωνομαστε για τις εορτες του τοπου που παμε γιατι μετα θα μιλαμε για υπερτουρισμο αλλα με bias στο λογο μας.
 
  • Like
Reactions: GTS

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
προσοχη μονο τι σημαινει "τυχαία μέρα". άλλο για μας άλλο για τον τόπο που επισκεπτομαστε. οπως ρωτησα πριν, δεν πηρα απαντηση αλλα δεν εχει σημασια, οι ημερομηνιες του αρχικου ποστ μετα το Πασχα, για εμας δεν σημαιναν τιποτε αλλα στην Ιταλία ηταν η μεγαλύτερη "γεφυρα" των τελευταιων δεκαετιών ίσως. η έξοδος ηταν πολυ μεγαλύτερη απο το Πασχα το ιδιο γιατι συνεπεσε με τη μεγαλυτερη εθνικη εορτη και βεβαιως με την πρωτομαγια. κλειστα σχολεια κ χαμος στους δρομους.
δηλ με λιγα λογια καλο ειναι να ενημερωνομαστε για τις εορτες του τοπου που παμε γιατι μετα θα μιλαμε για υπερτουρισμο αλλα με bias στο λογο μας.

Το δικό μου ποστάρισμα αναφέρεται σε μια καθημερινή κάπου στις αρχές Μαρτίου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το δικό μου ποστάρισμα αναφέρεται σε μια καθημερινή κάπου στις αρχές Μαρτίου.
δεν αναφερθηκα μονο στο δικο σου ποστ αλλα γενικα κ ιδιως με αφορμη το αρχικο ποστ.
παντως αρχες μαρτιου ηταν το καρναβαλι στις 3/3. τριτη στις 5/3, ηταν το mardi gras που λενε οι γαλλοι, μεγαλη γιορτη, τα σχολεια ηταν κλειστα ως κ τις 6/3 κ σε μερικες περιφερειες πχ Lombardia ηταν ως τις 9/3.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εμένα πάντως καθόλου δε με ενοχλεί η πολυκοσμία...Μόνο ίσως όταν βρω μεγάλη ουρά στα αξιοθέατα ή αν δε βρίσκω τραπέζι σε εστιατόριο... Ίσως επειδή συνήθως ταξιδεύω μόνη, μου αρέσει πολύ να χαζεύω τον κόσμο γύρω μου ...όσος κ αν είναι αυτός...η μαγεία κ η ομορφιά ενός τόπου δεν αλλάζει από το αν μαζί σου την απολαμβάνουν άλλοι 10 η 110...Εκτός αν χρειαστεί να περιμένεις 3 ώρες να μπεις πχ στον Άγιο Πέτρο στο Βατικανό :mad::mad::harakiri:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Νομίζω πως το πρόβλημα το δικό μας σαν τουρίστες είναι ελάχιστο μπροστά τα προβλήματα των μόνιμων κάτοικων περιοχών που υποφέρουν από υπερτουρισμό αλλά και των ίδιων των πόλεων. Οι πόλεις αλλάζουν, ακριβαίνουν (βλεπε airbnd), καταστρέφονται σε μεγάλο βαθμό. Κάθε πόλη έχει ένα μέγιστο αριθμό τουριστών που μπορεί να φιλοξενήσει(φέρουσα ικανότητα)..... Οι ντόπιοι φεύγουν αφού δεν μπορούν να μείνουν, το επόμενο στάδιο είναι να μετατραπούν αυτές οι πόλεις σε Ντισνειλαντ .... χωρίς μόνιμους κατοίκους, χωρίς χαρακτήρα, χωρίς ύφος, μόνο με επισκέπτες τουρίστες!!!!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όλα είναι σχετικά, δεν νομίζω να κάναμε αυτή τη συζήτηση έτσι και είχαμε καμιά 10ρια ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Σαντορίνη.
Θα την κάναμε με αλλα για κάποιους θα ήταν ώρα Ελλάδας και για κάποιους ώρα Χαβάης και θα μας απασχολούσε πως θα κάνουμε την Σαντορίνη να έχει το κόσμου του Αυγούστου και τον Ιανουάριο!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλα είναι σχετικά, δεν νομίζω να κάναμε αυτή τη συζήτηση έτσι και είχαμε καμιά 10ρια ενοικιαζόμενα δωμάτια στη Σαντορίνη.
θα την καναμε. και οι σαντορινιοι την εκαναν οπως οι βενετσιανοι για να κοψουν τους "δαγκωνω κ την κανω" οπως λενε. οι πρωτοι εβαλαν ηδη περιορισμους στους κρουαζιεραδες, οι δευτεροι εβαλαν φορο που θα φτασει του χρονου τα 12€/ατομο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom