Υπερτουρισμός

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αφορμή για το κειμενάκι αποτέλεσε το πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία, την αγαπημένη μου Ιταλία, που όσες φορές κ αν είχα πάει, με οτι παρέα κ οτι εποχή, πάντα περνούσα υπέροχα.
Αυτη τη φορά τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά -- δεν ευχαριστήθηκα όπως παλιά κ αυτο που με ενόχλησε/χάλασε ήταν η απίστευτη κοσμοπλημμύρα.
Πίστευα ο αφελής οτι Απρίλιο μήνα (κ σε ημερομηνίες ΜΕΤΑ το καθολικό Πάσχα) θα πετύχαινα κάποιες περιοχές χαλαρές, όπως πχ πριν απο 7 χρόνια οταν επισκέφθηκα μεσα Σεπτέμβρη τη λίμνη Κόμο κ την απόλαυσα.
Φευ (που λένε κ στο χωριό μου)
Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα στο Κάπρι -- σοκ απτον αριθμο των ανθρώπων, των groupies, των day trippers, τη δυσκολία των ντόπιων (οσων εχουν μείνει) να μετακινηθούν απο δω εκει. Πραγματικά δεν μπορώ καν να φανταστώ τι γίνεται Ιούλιο - Αύγουστο
Πήγα στη Νάπολι --- ουτε Ρώμη την λες, ουτε Φλωρεντία
Διαπίστωσα τόσο πολύ τουρισμό, πιο πολύ κ απο οταν είχα πάει Ρώμη Ιούλιο μήνα 6-7 χρόνια πριν :oops:
Πήγα στην ακτή Αμάλφι -- πλήρωσα 90Ε για ενα δωμάτιο που είμαι σίγουρος οτι μέχρι πριν κανα 2 χρόνια ήταν αποθήκη

Googlαρα εικόνες κ άρθρα για περιοχές που επισκέφθηκα στις αρχές ή στα μέσα της δεκαετίας ή και ακόμη πιο πίσω ---
Ντουμπρόβνικ, Μύκονος, Σαντορίνη, Βενετία, Βαρκελώνη, Αμστερνταμ, Phi Phi & Perhentian Islands, Bali
--- Tο μόνο που σκέφτηκα είναι "Ευτυχώς που πρόλαβα" κ οτι δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να επιστρέψω γιατι θα χαλαστώ.

To πρόβλημα οσονούπω αναμένεται να γίνει πολυ δυσκολότερα διαχειρίσμο ---καποιοι χώροι έκλεισαν ήδη (πχ Maya Bay) κ σε πολλά μέρη οι πολίτες κάνουν πορείες (!!)

Κλείνω με ενα τρομακτικό στατιστικό που διάβασα
Ο αριθμός των Κινέζων πολιτών που έχουν διαβατήριο κ ταξιδεύει στο εξωτερικό είναι μόλις 8 κόμμα κάτι %. Φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν αυτος ο αριθμός φτάσει πχ το 15 % :eek::eek::eek: (θέμα χρόνου καθως μιλάμε για μια απτις πλεον αναπτυσσόμενες οικονομίες)
Όσοι εχουν έρθει αντιμέτωποι με γκρουπ κινέζων στις εκδρομές τους μάλλον καταλαβαίνουν τον προβληματισμό μου
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Προσωπικά έχω πειστεί ότι σε περιοχές σαν αυτές που αναφέρεις είναι σχεδόν σίγουρο πια, πως η κοσμοπλημμύρα είναι δεδομένη. Η πανέμορφη Βενετία ας πούμε ... Τόσος κόσμος (ειδικά Κινέζοι)που πασχίζεις να βρεις ένα σημείο, ένα κανάλι να το απολαύσεις έστω και για λίγα λεπτά μόνος σου. Θυμάμαι κάτι ντόπια παιδάκια στη Βενετία που σπρώχνονταν με τους τουρίστες για να μπορέσουν να βρουν ένα σημείο να παίξουν μπάλα ήσυχα. Φίλοι που πήγαν πριν λίγες μέρες διαμαρτύρονταν για την σχέση ποιότητας- τιμής φαγητού σε όσα μέρη της Βενετίας έφαγαν.

Στην πανέμορφη Σαντορίνη, δωμάτιο που πριν 7 χρόνια μείναμε με 50 ευρώ, κάνει 300 τη βραδιά και φίλος που δουλεύει στο χώρο του τουρισμού, δέχεται και ευχαριστίες από ξένους πελάτες αν καταφέρει να τους βρει εκεί ένα 2κλινο για Ιούνιο.

Οι ουρές στην Φλωρεντία μοιάζουν ατέλειωτες...

Από την άλλη σκέφτομαι πως όπως ήθελα κι εγώ να δω αυτά τα μέρη και πολλά άλλα, έτσι θέλουν και επισκέπτες από διάφορα μέρη του κόσμου. Όταν περπατάω στο κέντρο της Αθήνας, οι ξένοι τουρίστες μου φαίνονται περισσότεροι από ποτέ. Δεν νομίζω πως είναι εύκολο να βρεθεί η χρυσή τομή σε τέτοια θέματα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Το καταλαβσινω οποτε συγκρινω. Επαναληψη Λισαβωνα μετα απο πολλα χρονια: αγνωριστη απο ουρες το καλοκαιρι. Chinque Terre τελος Αυγουστου: σαν κινεζικο θεματικο παρκο.

Προσωπικα αποφευγοντας συχνα τις πρωτευουσες, εχω βρει την υγεια μου: φετος εμεινα Χαγη κι οχι Αμστερνταμ που μου ειχε ζαλισει το κεφαλι η πολυκοσμια: νορμαλ τιμες για διαμονη και φαι, κοσμος το βραδυ τοσο οσο. Υπεροχα. Φιλη μου που ηταν κατοικος για χρονια μου εκμυστηρευτηκε πως οσοι τουριστες ξερουν μενουν σε μικρες πολεις εκτος Αμστερνταμ και σε 30-45 λεπτα πανε με το τρενο, αλλα εξασφαλιζουν ησυχο και οικονομικο υπνο και φαι και λιγοτερη βαβουρα.
Η κατασταση δεν ειναι ακομη συνολικα απελπιστικη στην Ευρωπη. Χαιρομαι δευτερες πολεις της Αγγλιας, της Γαλλιας, της Ιταλιας επισης τα τελευταια χρονια. Η κατι πιο απομερες πχ Βαλτικες που ακομη δεν εχουν ουρες η Πολωνια η Τρανσιλβανια. Απειρες επιλογες. Γενικα αποφευγω ο,τι παει γκρουπ κι ολα καλα.
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τον υπερτουρισμο ποιος τον... δημιουργεί η πως δημιουργείται;
Φταίνε οι άλλοι, οι πολλοί και καθόλου και εμείς;
Εγώ πχ που δεν έχω παει ποτέ Σαντορίνη καλοκαίρι, αν πάω φέτος θα φταίω; να πάω Μάρτη μήνα για να απολαύσω το ηλιοβασίλεμα;
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν φταίει κανείς απλά είναι μια φυσιολογική εξέλιξη της κοινωνίας μας. Περισσότεροι μπορούν και θέλουν να κάνουν ταξίδια και βοηθάνε αρκετά και οι low cost εταιρίες.

Πάντως εγώ έχω διαλέξει εδώ και πολύ καιρό να πηγαίνω σε προορισμούς off season αλλά δεν λειτουργεί πάντα, πχ στην Βενετία αρχές Δεκέμβρη υπήρχαν δρόμοι που δεν μπορούσες να περάσεις από τον κόσμο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στην Βενετία και εκτός υψηλής σεζόν χαμός γίνεται.Είτε τουρίστες της μιας μέρας, είτε τουρίστες που μένουν μέσα, είτε τουρίστες που μένουν στο Μέστρε και την επισκέπτονται,πάντως πάντα την γεμίζουν.
Πάντως κάποτε Μύκονο και Σαντορίνη πήγαινες αρχές Ιουνίου και ήταν υποφερτή η κατάσταση.

Α, επιβεβαιώνω την @paefstra για την αγαπημένη μου Λισσαβώνα. Και όχι μόνο το καλοκαίρι.Την επισκέφτηκα Ιανουάριο πέρσυ μετά τις γιορτές και νοστάλγησα την ησυχία που είχε κάποτε και τώρα πια δεν έχει.Πριν 7 χρόνια μιλάμε για αισθητή διαφορά που επηρέασε και τιμές.


Τον υπερτουρισμο ποιος τον... δημιουργεί η πως δημιουργείται;
Φταίνε οι άλλοι, οι πολλοί και καθόλου και εμείς;
Εγώ πχ που δεν έχω παει ποτέ Σαντορίνη καλοκαίρι, αν πάω φέτος θα φταίω;
Εννοείται να πας τρέχοντας αν δεν έχεις πάει.Κουβέντα κάνουμε. Άλλωστε αν δεν πας φέτος και πας σε 5 χρόνια, πιθανόν να είναι πολύ περισσότερος ο κόσμος και πολύ πιο ακριβές οι τιμές.:)


Δεν θα έλεγα ποτέ σε κάποιον να μην δει την Σαντορίνη,τη Φλωρεντία, την Βαρκελώνη κλπ.γιατί έχουν πολύ κόσμο.Το αν οι τιμές αυξάνονται συνεχώς, όπως και οι ορδές Κινέζων-και όχι μόνο-τουριστών είναι σχεδόν αναπόφευκτο σε τέτοια μέρη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Σχετικα με το ποιος φταει: οταν επισκεφτηκα καποιους απο τους αναφερομενους προορισμους του εξωτερικου τα αεροπορικα κοστιζαν σχεδον 300 ευρω προ low cost,χωρις απ' ευθειας πτησεις και οι πολεις ηταν τοσο οικονομικες που δεν ειχαμε πως να ξοδεψουμε τα λεφτα μας. Κανεις δεν πηγαινε εξωτερικο για 3ημερο. Τωρα οι τρομερα χαμηλες τιμες των πτησεων μας επιτρεπουν περισσοτερα εισιτηρια των χρονο και αυξηθηκε η ζητηση στη διαμονη συμπαρασυροντας τις τιμες.
Στην τελικη μια η αλλη. Το θεμα με τις ουρες στα αξιοθεατα ομως ειναι απελπιστικο και μονο με ταξιδια εκτος σεζον βελτιωνεται.
Αυτοι που υποφερουν φανταζομαι οτι ειναι οι μονιμοι κατοικοι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Όποτε να μην επισκεπτόμαστε τις γεμάτες με κόσμο πόλεις αλλά να πηγαίνουμε να βλέπουμε τα χωράφια στις άλλες χώρες.
Σε λίγο θα διαβάσω ότι η λύση είναι να μειωθούν οι μισθοί ώστε να δυσκολεύονται περισσότεροι να ταξιδεύουν ώστε οι ελίτ να είναι πιο άνετοι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Όποτε να μην επισκεπτόμαστε τις γεμάτες με κόσμο πόλεις αλλά να πηγαίνουμε να βλέπουμε τα χωράφια στις άλλες χώρες.
Δεν μου πεφτει λογος στο τι θα κανει ο καθενας. Ασε τα "χωραφια" οπως τη Γαλλια πλην Παρισιου, την Αγγλια πλην Λονδινου, την Ιταλια πλην Βενετιας, την Ισπανια πλην Βαρκελωνης, την Ολλανδια πλην Αμστερνταμ για μας να μη συνωστιζομαστε κιολας.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν μου πεφτει λογος στο τι θα κανει ο καθενας. Ασε τα "χωραφια" οπως τη Γαλλια πλην Παρισιου, την Αγγλια πλην Λονδινου, την Ιταλια πλην Βενετιας, την Ισπανια πλην Βαρκελωνης, την Ολλανδια πλην Αμστερνταμ για μας να μη συνωστιζομαστε κιολας.
Θες να το κανουμε μονα ζυγα, πλουσιοι με aegean και φτωχοι με ryanair;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom