Υπερτουρισμός

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν βγαίνουν οι παράγοντες του Ελληνικού τουριμού και πανυγηρίζουν κάθε χρόνο για την αύξηση των επισκεπτών στα νησιά μας, να τα θυμάστε αυτά που γράφετε.... :)

Είναι φυσικό επόμενο:
α) Της αύξησης των διαθέσιμων εισοδημάτων του μέσου κατοίκου του πλανήτη.
β) Της ορίμανσης της γεννιάς των millenials, που αναζητούν όλο και πιο έντονα τις νέες εμπειρίες
γ) Της έντασης της viral (και όχι μόνο) πληροφόρησης, των "top-10" λιστών προορισμών κλπ, που υπερπροβάλλει συγκεκριμένα μέρη σε σχέση με όλα τα άλλα. Δείτε για ποιούς προορισμούς βρίσκετε συνέχεια άρθρα. Πόσο πιο όμορφο είναι πια π.χ. το Hallstatt σε σχέση με τα τριγύρω χωριά και πάνε όλοι εκεί και μόνο εκεί, ακόμα και σε ημερήσιες εκδρομές από τη Βιέννη(!) ;
δ) Της πτώσης του κόστους ταξιδιού. Τόσο τα αεροπορικά εισιτήρια, όσο και τα κόστη διαμονής (airbnb) έχουν γίνει πιο προσιτά.

Είπα Hallstatt, ας δώσω κι ένα βιντεάκι που πιθανώς τα λέει καλύτερα από μένα (Αγγλικά):
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Θες να το κανουμε μονα ζυγα, πλουσιοι με aegean και φτωχοι με ryanair;
Χοντροκομμενη προσεγγιση που ταιριαζει στον συμβατικο κοσμο εκτος φορουμ. Εδω εχουμε μαζευτει ανθρωποι κατηγοριας "καμμενοι" που μπορει να μην εχουμε καν ιδιοκτητο αυτοκινητο (εγω δεν εχω ουτε διπλωμα οδηγησης) κι ομως πεταμε με Aegean.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.087
Χοντροκομμενη προσεγγιση που ταιριαζει στον συμβατικο κοσμο εκτος φορουμ. Εδω εχουμε μαζευτει ανθρωποι κατηγοριας "καμμενοι" που μπορει να μην εχουμε καν ιδιοκτητο αυτοκινητο (εγω δεν εχω ουτε διπλωμα οδηγησης) κι ομως πεταμε με Aegean.
Και εκτός φόρουμ υπάρχουν τέτοιοι.Ξέρω μερικούς που δεν πάνε ποτέ με low cost και δεν είναι ούτε πλούσιοι, ούτε καν κάπως ευκατάστατοι.Και δεν είναι ούτε μέλη του φόρουμ.Ταξιδεύουν σχετικά σπάνια, σε σχέση με τα μέλη του φόρουμ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μου αρεσει που κραταμε για τον εαυτο μας το δικαιωμα να πηγαινουμε συχνα οπου μας αρεσει,5 φορες πχ βενετια και μετα γκρινιαζουμε για τον κινεζο που το πολυ μια φορα στη ζωη του θα παει...οχι δεν με ενοχλουν οι τουριστες γιατι κι εγω το ιδιο ειμαι...Με τον καιρο βρισκεις τροπους και ελισσεσαι σε πολεις και περιοχες με υψηλη συγκενρωση επισκεπτων..Σιγουρα υπαρχουν ενα σωρο αρνητικα απο το πληθος,δεχομαι ομως πως δεν μου ανηκει τιποτα για να οριζω εγω τη λειτουργια του,εκτος το σπιτι μου..αφου θελω να ταξιδευω θα δεχομαι τα οποια αρνητικα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Και εκτός φόρουμ υπάρχουν τέτοιοι.Ξέρω μερικούς που δεν πάνε ποτέ με low cost και δεν είναι ούτε πλούσιοι, ούτε καν κάπως ευκατάστατοι.Και δεν είναι ούτε μέλη του φόρουμ.Ταξιδεύουν σχετικά σπάνια, σε σχέση με τα μέλη του φόρουμ.
Γιατι ρε παιδια για να ταξιδεψεις με aegean πρεπει να σαι πλουσιος;;ευελιξια στις ημερομηνιες ταξιδιου σου να χεις και πετας και με 80-90ε στο εξωτερικο,οταν για να πας μια Παρο πχ με το καραβι θες 78ε...καντε συγκριση...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Μου αρεσει που κραταμε για τον εαυτο μας το δικαιωμα να πηγαινουμε συχνα οπου μας αρεσει,5 φορες πχ βενετια και μετα γκρινιαζουμε για τον κινεζο που το πολυ μια φορα στη ζωη του θα παει...οχι δεν με ενοχλουν οι τουριστες γιατι κι εγω το ιδιο ειμαι...Με τον καιρο βρισκεις τροπους και ελισσεσαι σε πολεις και περιοχες με υψηλη συγκενρωση επισκεπτων..Σιγουρα υπαρχουν ενα σωρο αρνητικα απο το πληθος,δεχομαι ομως πως δεν μου ανηκει τιποτα για να οριζω εγω τη λειτουργια του,εκτος το σπιτι μου..αφου θελω να ταξιδευω θα δεχομαι τα οποια αρνητικα.
Δεκτα ολα αυτα και σωστη τοποθετηση αλλα υπαρχει ενα μεγαλο αλλα...δε πιστευω οτι υπαρχει ΠΙΟ ενοχλητικος τουριστας απο τον κινεζο...και οταν δε με σεβετε εμενα σαν τουριστας που ειμαι επισης ο κινεζος δε θα τον σεβαστω και εγω..οταν θες να πας να δεις ενα εκθεμα και εχεις 2 κινεζους να ποζαρουν 3ωρες για φωτο σε καθε γωνια και ληψη και απο πισω να περιμενουμε 10 ατομα απλα για να το δουμε,δε το λες νορμαλ τουριστα..και πιστεψε με οπου και αν παω παντα πετυχαινω καποιο τετοιο οποια σεζον και να παω!οι πιο "κακοι" τουριστες ειναι σ οσους ασχολουνται με το κλαδο αλλα επειδη αφηνουν χρημα δε μιλαει κανεις...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ο καθε τουριστας κουβαλαει στη βαλιτσα του πρακτικες και νοοτροπιες μιας ζωης..μπορει να ενοχλουν τους αλλους αλλα γι αυτους ειναι ο τροπος που εμαθαν να ζουν.Δεν βρισκουν κατι το ασχημο σ αυτο,η δεν γνωριζουν πως καποιος μπορει να ενοχληθει.Ειμαι σιγουρη πως ο καθε λαος εχει ορισμενα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που τον ξεχωριζουν.Λατρευω οτι το Γαλλικο κι ομως περυσι καταφερα να νευριασω γιατι Γαλλοι και Γαλλακια τρωγανε τα μπεργκερ τους με μαχαιροπηρουνα...Αλλα,τελικα η πεμπτουσια του ταξιδιου ειναι αυτη ακριβως η αναγκη να δεχεσαι το ιδιαιτερο του αλλου,να το σεβεσαι σαν μερος της κουλτουρας του και να μην το αφηνεις να χαλασει την εμπειρια σου...Παραδειγμα...προσπαθω λογω υψους να χαρω λιγο την Αφροδιτη της Μηλου,αναμεσα απο πυκνα μπουλουκια τουριστων..Ενω αρχιζω και φουντωνω,το βλεπω αλλοιως,χαμογελαω και προσπαθω οσο καλυτερα μπορω να τους ζητησω να με αφησουν να δω κατι επιτελους..Και θαυμα των θαυματων,ανοιγει μπροστα μου τεραστιο κενο,μου χαμογελανε ολοι,τους ευχαριστω θερμα και χαλαρη πια επιτρεπω στον εαυτο μου να συγκινηθει βλεποντας απο κοντα το ομορφο αιωνιο κοριτσι..Απο τοτε ειναι αυτος ο τροπος να τα βγαζω περα..Τα ταξιδια,ειπαμε,σε μαθαινουν πραγματα!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Να συμπληρωσω οτι ο κινεζος δυναται να ενοχλει πιο πολυ γιατι δεν εχει τιποτα το κοινο με την κουλτουρα του υπολοιπου κοσμου,αν μαλιστα δουμε πως αρχισαν να ταξιδευοθν πολυ προσφατα μετα απο μεγαλη περιοδο απομονωσης,νομιζω ειναι απολυτα δικαιολογημενη η αγνοια τους κι οχι ελλειψη σεβασμου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Να συμπληρωσω οτι ο κινεζος δυναται να ενοχλει πιο πολυ γιατι δεν εχει τιποτα το κοινο με την κουλτουρα του υπολοιπου κοσμου,αν μαλιστα δουμε πως αρχισαν να ταξιδευοθν πολυ προσφατα μετα απο μεγαλη περιοδο απομονωσης,νομιζω ειναι απολυτα δικαιολογημενη η αγνοια τους κι οχι ελλειψη σεβασμου.
Τι να σου πω μπορει να χει τυχει σε μενα μονο σε οποιον κινεζο ζηταω ευγενικα να κανει λιγο στην ακρη για να δω και εγω αξιοθεατο να κανει την παπια:haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το πιστευω,,,να ξερεις ομως οτι ειναι επειδη δεν καταλαβαινουν τιποτα,εγω συνηθως χαμογελαω και τους πιανω ευγενικα αλλα επιμονα και τους παω στην ακρη...μετα τους ευχαριστω και υποκλινομαι λιγο,και παλι και παλι..ε χαιρονται αυτοι και κανω τη δουλεια μου...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω ότι η τελευταία φορά που ένιωσα να "πνίγομαι" από το τουριστομάνι και να μην απολαμβάνω καθόλου έναν πανέμορφο κατά τα άλλα προορισμό ήταν προ τετραετίας στο Ντουμπρόβνικ. Πραγματικά είχα μείνει άναυδη από τον απίστευτο κόσμο, τη δυσκολία να βρεις έστω και για λίγα λεπτά ένα ήσυχο μέρος να ξαποστάσεις, την οχλαγωγία. Και σαν κερασάκι στην τούρτα κάτι τρελές τιμές που σε έκαναν να ξεχνάς ότι βρισκόσουν στα Βαλκάνια!

Έκτοτε δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο, αλλά να πω την αλήθεια δεν πηγαίνω συνήθως και σε τρελά τουριστικούς προορισμούς. Και αν εν πάση περιπτώσει τύχει να ταξιδέψω κάπου που γνωρίζω (ή που φοβάμαι ότι) μαζεύει πολύ κόσμο κοιτάζω να το κάνω σχετικά off season. Αρχές του μήνα είχα πάει Ιρλανδία και Βόρεια Ιρλανδία και φυσικά κάναμε μεγάλο μέρος του Causeway Coastal Route και για να πω την αλήθεια είχα ένα σχετικό άγχος για τον κόσμο, καθώς είχα διαβάσει ότι λόγω Game of Thrones τα μέρη εκείνα έχουν τρελή επισκεψιμότητα. Εν τέλει όλα καλά. Ναι, είχε αρκετό κόσμο, αλλά στα πλαίσια του "υγιούς" τουρισμού. Έκανες χαλαρός το τρεκ σου, μπορούσες να απολαύσεις τη θέα χωρίς να περιμένουν άλλοι από πίσω να ξεκουμπιστείς για να βγάλουν φωτό και γενικά ήταν πολύ πολύ καλύτερα από ό, τι περίμενα. Από ό, τι ενημερώθηκα όμως προς τα τέλη του μήνα το σκηνικό αλλάζει άρδην και ξεκινάει ένας σχετικός χαμός. Δεν θα επέλεγα λοιπόν για κανένα λόγο τον συγκεκριμένο προορισμό για το καλοκαίρι.

Αντιστοίχως καλοκαίρι στην Ελλάδα αποφεύγω να φεύγω Δεκαπενταύγουστο όπως ο διάολος το λιβάνι, καθώς θεωρώ τις συνθήκες στους περισσότερους παραθαλάσσιους προορισμούς απάλευτες. Μετά τις 20-25/08 που επιστρέφει ο πολύς ο κόσμος είναι μια χαρά, με μόνο αρνητικό το γεγονός ότι έχει μικρύνει η μέρα. Πάντα όμως κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.

Και φυσικά ο υπερτουρισμός δεν είναι προβληματικός μόνο για εμάς τους τουρίστες, αλλά κυρίως για τους ανθρώπους που ζουν σε έναν τόπο. Όπως τα παιδάκια στη Βενετία πχ που ανέφερε η @alma , ή όπως τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, τους ειδικευόμενους γιατρούς, τους ντόπιους εργένηδες κλπ κλπ στα Χανιά που ψάχνουν να βρουν αν έχει ξεμείνει κανά δυάρι που να μην έχει γίνει ακόμα airbnb.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Απο την αλλη ομως ο τουρισμος γεμιζει τσεπες και οχι μονο αυτων που ασχολουντε με αυτον,γενικα..υπαρχει χρημα.Αν σκεφτει κανεις πως ηταν το κουκακι(που γνωριζω καλα)και πως εγινε ,σε λιγα χρονια με την ανθηση της περιοχης και λογω ενοικιασεων...μαγαζια γεματα,κοσμος παντου...ναι βρισκεις δυσκολα να νοικιασεις κι αυτο ακριβα,ναι ψιλοαλλαζει η συσταση του κοσμου ,ναι καποιοι γκρινιαζουν για ολα..ομως το θλιβερο θεαμα των κλειστων μαγαζιων,τουλαχιστον εχει εκλειψει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom