Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάντως σίγουρα πρέπει να ξαναπάς γιατί δεν είδες ούτε το Σκάνσεν, ούτε το Βάζα, ούτε το αρχιπέλαγος, ούτε άραξες στο γρασίδι με μπύρες, οπότε... :airplane:
Οπωσδήποτε, γι' αυτά και πολλά άλλα που δε πρόλαβα.
Το γρασίδι ήταν πιο παγωμένο από τσιμέντο την εποχή που πήγα, ποιες μπύρες.... :haha: :haha:
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλημέρα, πολύ ωραία η περιγραφή σου και οι φωτογραφίες! Επειδή θα πάω κ γω ένα 2μερο ,αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κάρτα revolt, μήπως ξέρεις ποια χρεωστική χρεώνει λιγότερη προμήθεια/καλύτερο rate για να την χρησιμοποιήσω για τις πληρωμές? Έχω εθνική, euro & alpha.και αν χαλάσουμε χρήματα εκεί, δέχονται τα μετρητά ή πλέον παντού με πλαστικό χρήμα πληρώνεις?
Επίσης, με κινητή τηλεφωνία τι παίζει? Ίδιος κανονισμούς με π.χ Ιταλία?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα, πολύ ωραία η περιγραφή σου και οι φωτογραφίες!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου!
! Επειδή θα πάω κ γω ένα 2μερο ,αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κάρτα revolt, μήπως ξέρεις ποια χρεωστική χρεώνει λιγότερη προμήθεια/καλύτερο rate για να την χρησιμοποιήσω για τις πληρωμές? Έχω εθνική, euro & alpha.
Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό revolut, να εκδόσεις εικονική κάρτα και να πληρώνεις με το smartphone αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Αν όχι δεν έχω ιδέα, καθώς θεωρώ ότι όλες οι κάρτες έχουν προμήθεια, ειδικά όταν πληρώνεις σε συνάλλαγμα. Στη θέση σου θα άλλαζα μετρητά, βέβαια δε ξέρω να σου πω που μιας και δε χρησιμοποίησα καθόλου μετρητά σ' αυτό το ταξίδι. Ο φίλος που ήμασταν μαζί βέβαια άλλαξε γύρω στα 100 ευρώ και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κάπου, στο να μηδέχονται τη πληρωμή εννοώ.
Επίσης, με κινητή τηλεφωνία τι παίζει? Ίδιος κανονισμούς με π.χ Ιταλία?
Ακριβώς το ίδιο, δεν έχεις επιπλέον χρέωση, μεταφέρεις το πακέτο σου αυτούσιο.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου!

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό revolut, να εκδόσεις εικονική κάρτα και να πληρώνεις με το smartphone αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Αν όχι δεν έχω ιδέα, καθώς θεωρώ ότι όλες οι κάρτες έχουν προμήθεια, ειδικά όταν πληρώνεις σε συνάλλαγμα. Στη θέση σου θα άλλαζα μετρητά, βέβαια δε ξέρω να σου πω που μιας και δε χρησιμοποίησα καθόλου μετρητά σ' αυτό το ταξίδι. Ο φίλος που ήμασταν μαζί βέβαια άλλαξε γύρω στα 100 ευρώ και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κάπου, στο να μηδέχονται τη πληρωμή εννοώ.

Ακριβώς το ίδιο, δεν έχεις επιπλέον χρέωση, μεταφέρεις το πακέτο σου αυτούσιο.
Ευχαριστώ πολύ! Να βρούμε εκει γαλανό ουρανό έστω για λίγο, δύσκολο, ε? 😀
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ! Να βρούμε εκει γαλανό ουρανό έστω για λίγο, δύσκολο, ε? 😀
Δύσκολο; Απλά θέμα τύχης τώρα το χειμώνα.
Εμείς χρειαστήκαμε έως και γυαλιά ηλίου τη δεύτερη μέρα. :cool:
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Δύσκολο; Απλά θέμα τύχης τώρα το χειμώνα.
Εμείς χρειαστήκαμε έως και γυαλιά ηλίου τη δεύτερη μέρα. :cool:
Μακάρι να είμαστε τυχεροί. Ο μουντος καιρός χαλάει αρκετά τις φωτογραφίες και χάνονται τα ωραία χρώματα
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Μακάρι να είμαστε τυχεροί. Ο μουντος καιρός χαλάει αρκετά τις φωτογραφίες και χάνονται τα ωραία χρώματα
Τελικά πετύχαμε αρκετά καλό καιρό, παγωνιά, αλλά με ήλιο, έως +5 το μεσημέρι. Περάσαμε ωραία αν και δεν είναι μια πόλη που θα ξαναπήγαινα. Μια γεύση από Σκανδιναβία πήραμε όμως!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πολύ όμορφη αυτή η χειμερινή απόδραση, ψηλέ, εύχομαι να μπορέσεις να πας και καλοκαίρι, οπότε και θα δεις μια διαφορετική Στοκχόλμη και θα απολαύσεις τόσο τη διάρκεια της ημέρας όσο και τον κόσμο έξω. Δεδομένου ότι έχεις παρέα εκεί, μπορείς να εκδράμεις ακόμη και μόνος σου (δεν σε σταματάει αυτό τελευταία :haha:), ο φίλος σου θα σπάει τη μονοτονία του μοναχικού ταξιδιού κάποιες ώρες. Το δύσκολο είναι το φθηνό εισιτήριο το καλοκαίρι, αλλά αν παρακολουθείς εγκαίρως τις τιμές είμαι σίγουρος ότι θα βρεις κάτι σε λογική τιμή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ όμορφη αυτή η χειμερινή απόδραση, ψηλέ, εύχομαι να μπορέσεις να πας και καλοκαίρι, οπότε και θα δεις μια διαφορετική Στοκχόλμη και θα απολαύσεις τόσο τη διάρκεια της ημέρας όσο και τον κόσμο έξω
Ευχαριστώ για τα -ακόμη μια φορά- ωραία σου λόγια. Είναι γεγονός ότι η Στοκχόλμη έχει δύο πρόσωπα, όπως αρκετές άλλωστε πόλεις του Βορρά. Θα ήθελα να τη ξαναδώ με καλό καιρό συνδυάζοντας ίσως και κάτι άκόμη. ;)
Δεδομένου ότι έχεις παρέα εκεί, μπορείς να εκδράμεις ακόμη και μόνος σου (δεν σε σταματάει αυτό τελευταία :haha:), ο φίλος σου θα σπάει τη μονοτονία του μοναχικού ταξιδιού κάποιες ώρες
Σωστά, αυτά δεν είναι προβλήματα. :haha:
Το δύσκολο είναι το φθηνό εισιτήριο το καλοκαίρι, αλλά αν παρακολουθείς εγκαίρως τις τιμές είμαι σίγουρος ότι θα βρεις κάτι σε λογική τιμή.
Δεν είχα υπόψιν μου ότι ανεβαίνει σαν προορισμός το καλοκαίρι, θα το τσεκάρω. Είμαι σίγουρος όμως ότι έχει πτήσεις και προς Γκέτεμποργκ, οπότε μπορεί να βγει ένα καλό πλάνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
@psilos3 ολος ο βορρας με τις ατελειωτες μερες ως τις 11 το βραδυ και τον κοσμο εξω ειναι πολυ ωραιος το καλοκαιρι.
Για σενα που ταξιδευεις light, η σταση στην Ιταλια η την Πολωνια ειναι πολυ φιλη σου :p. Συνηθως μια απο τις δυο διαδρομες ειναι δυσβασταχτη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
η σταση στην Ιταλια η την Πολωνια ειναι πολυ φιλη σου :p
Θα κάνω τη καρδιά μου πέτρα... :haha:
Συνηθως μια απο τις δυο διαδρομες ειναι δυσβασταχτη.
Όντως, από μια πρόχειρη έρευνα βλέπω εξωφρενικές τιμές για το καλοκαίρι!
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλημέρα
Θα πάω στοκχολμη την άλλη βδομάδα
Είχες θέμα με τη κάρτα σε πληρωμές;;; θα έχω visa
Ρευστό να σηκωσω;; έχεις κάποιο να μου προτείνεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom