Ουγγαρία Φαγητο στη Βουδαπεστη!

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
καταρχήν μάγκας δε είμαι, άλλα πάντα έτσι κάνω. Πάω πάντα σε εστιατόρια (μερικές φορές και απλά μικρά), με την μυρωδιά τους, τιμές και ανάλογα που θα βρίσκομαι και την κουραση μου. Στο Λβιβ και στην Βουδαπέστη έχω φάει σε καταπληκτικά εστιατόρια -5 αστέρων με ελάχιστα λεφτά άλλα τεράστιες μερίδες. Ο τρόπος για να τα βρεις είναι ή να ρωτίσεις έναν ντόπιο ή να πας με την αίσθηση σου.
Μάλλον η διαίσθηση γίνεται πιο ισχυρή με όσα περισσότερα ταξίδια έχει κάνει κάποιος.. από τις διάφορες εμπειρίες που αποκτάς απο κάθε ταξίδι σου.
Φαντάζομαι ότι όσο αύξανόταν το πλήθος των ταξιδίων ελαχιστοποιούσες τις λανθασμένες επιλογές.. Σε αυτό συμφωνώ..

πάντως ταφόρουμ είναι η ανταλλαγή πληροφοριών για τους ανθρώπους που δεν έχουν ταξιδέψει πολύ ή πάνε για πρώτη φορά σε ένα μέρος.. Δεν είναι και για λιθοβολισμό επειδή προτιμάνε να έχουν μια Safe επιλογη :p
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
μερικοί εδώ μεσα το παίζουν οτι τα ξέρουν όλα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Főzelék Faló Ételbár, Peszt, VII, Nagymező u. 18
Wikinger Györsétterem, Buda, XI, Móricz Zsigmond krt. 4 (24 ώρες το 24ώρο)

και οι καλύτερες κρέπες που έφαγα στην ζωή μου (και αυτά τα μαγαζιά είναι 24 ώρες το 24ώρο)

Nagyi Palacsintázója, (Buda, I, Batthyány tér 5, tel.: 212 48 66, 250 48 00 & Hattyú u. 16, tel.: 201 86 05


δε ξέρω αν είδες, άλλα το είχα και ένα - δίπλα στο 5. τα εστιατόρια αυτά θέλουν πόλλη δρόμο, για να φτάσουν στο 0. Είναι κυρίως για κατοίκους της βουδαπέστης, που ξέρουν τι τρώνε
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Βρε παιδιά μην αρπάζεστε το φαγητό είναι υποκειμενικό...Κριτήριο για εμένα είναι καταρχήν να μαζεύει ντόπιους, συνήθως είναι αλάνθαστο αλλά εξαρτάται και το μέρος που βρίσκεσαι...Από την άλλη και το Mamaca's κάποτε τίγκα στους ντόπιους ήταν αλλά σε μεγαλύτερη φόλα δεν έχω ξαναφάει...Ρωτήστε 2-3 ντόπιους στην ηλικία σας, ακολουθήστε τη μυτούλα σας, κρίνετε και με τα ματάκια σας και καλή μας όρεξη...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
χαλαρωσε μικρε ..ομορφα οκ???
μα συγνώμη, πας Βουδαπέστη για να φας McDonalds? Για μένα είναι ιεροσυλία. Είναι σαν τους Αμερικάνους, που πάνε παντού στο κόσμο, για να φάνε στο Hard Rock Cafe ή McDonald ή Burger King, γιατί φοβούνται ότι θα πάθουν κάτι, αν φάνε κοτόπουλο με σάλτσα πάπρικα και nokedli (paprikás csirke or paprikáscsirke) ή πίτα γύρο κοτόπουλο στην Ελλάδα.
 

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
το lancelot το βρήκα πολύ ωραίο, καλό φαγητό, η όλη φάση με τοτς ιππότες είχε πλάκα, καλή μουσικούλα... οι τιμές όμως τσιμπάνε...
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
8 μερες μονο Βουδαπεστη; Δεν σας φανηκαν "πολλες"; ή πηγατε και πουθενα αλλου;
Το γκουλας εχει παντα πολυ λιπος ή δεν πετυχα καλο κομματι; Το μισο το εκανα "φτου"....
Ολα τα λεφτα ειναι το κοτοπουλου παπρικα με τη ροζ σαλτσα και τα ζυμαρικα τα περιεργα.... Αυτο το γιαουρτι σε συνδιασμο με τη ζεστη σαλτσα ηταν οτι καλυτερο!!!(στο menza - καλο, απλα δεν ειναι και τοσο παραδοσιακο...)
1βραδυ μειναμε στην Μπρατισλαβα, οπότε 1 μιση μερα την φαγαμε εκει. και 2 φορες μεσα στη βδομαδα πηγαμε στα λουτρα, οποτε και συνεχιζαμε τις περιηγησεις με ρυθμους σαλιγκαριου απ τη χαλαρωση. Αλλες 2 μερουλες να χαμε πιστευω θα ταν ιδανικα.
Ουτε γω πετυχα λιπος. Μαλλον θα ετυχε.
Σημειωση: αν κ εν μερει οφφ-τοπικ, στη Μπρατισλαβα φαγαμε στο Pra?n? Ba?ta που ειχε προτινει σ αλλο τοπικ ο Thanasisu2 και ειναι πραγματικα εξαιρετικο.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Εχουμε παει στα περισσοτερα εστιατορια που αναφερθηκαν παραπανω στα ταξιδια μας στην Βουδαπεστη (ευχαριστουμε πολυ οσους τα ανεφεραν στο forum και ακολουθησαμε τις συμβουλες τους :xmas_wink:) Να προσθερω οτι:

1)εχουμε δοκιμασει πολλα ζαχαροπλαστεια στην Βουδαπεστη, τα πιο ωραια και φρεσκα γλυκα τα φαγαμε στο Sugar,ηταν απλα υπεροχα και η διακοσμηση του μαγαζιου πολυ ιδιαιτερη..αν πατε να δοκιμασετε ειδικα σοκολατινες..(περιπου 2-2,5Ε οι παστες τους)

SUGAR!

2)Υπαρχει η αλυσιδα TROFEA

Welcome to Tr?fea Grill Restaurant: all you can eat and drink in Budapest | Tr?fea Grill ?jbuda | Tr?fea Grill Zugl? | Tr?fea Grill ?buda

που ειναι μπουφες με 14Ε (17Ε αν πας το βραδυ) αν πεινατε πολυ και θελετε να δοκιμασετε πολλες γευσεις ειναι μια καλη λυση και το φαγητο.Τα περισσοτερα ηταν νοστιμα και καθαρα με μεγαλη ποικιλια

(αν και εγω θα προτιμουσα το KEK ROZSA που ειναι στην ιδια περιοχη με το ενα απο τα ΤROFEA,διπλα ακριβως στην Συναγωγη

Kk Rzsa (Blue Rose) Restaurant
δεν λεει πολλα απο περιβαλλον αλλα το φαγητο μας αρεσε παρα πολυ.)

Ξεχασα να ευχηθω: καλη χρονια σε ολους! :xmas_biggrin:
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Μιας κ γύρισα πρόσφατα από Βουδαπέστη, ας γράψω κι eγώ τα καλύτερά μου.
Μακράν, το καλύτερο παγωτό κι από γεύση και από εμφάνιση, και υπέροχα γλυκά στο Gelarto Rosa, Βουδαπέστη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Θα πείτε, πήγες Βουδαπέστη κι έφαγες σε ιταλικό.Παιδιά ήταν όνειρο, και τα ζυμαρικά και το κρασί, κ να φανταστείτε πήγα και δεύτερη βραδυά. Μιλάω για το La Coppola, Βουδαπέστη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor Περίπου 7 ευρώ το πιάτο, 3 ευρώ το μεγάλο ποτήρι κρασί
Για πιο γκουρμέ κατάσταση, με πολύ καλές τιμές, αλλά πολύ μικρές μερίδες το palota 12, στον ίδιο δρόμο με το la coppola, αλλά στον αριθμό 12. Υπέροχες γεύσεις και καταπληκτικό σουφλέ σοκολάτας με μους μάνγκο! 6 ευρώ η κνονική μερίδα, 3 ευρώ η μισή, 2,5 ευρώ τα γλυκά, 13 ευρώ το μπουκαλι κρασί.
Για τάπας στο PATA NEGRA Tapas Bar - Home επίσης πολύ καλές τιμές κι εξαιρετικό κρασί. Γύρω στα 1,5-2 ευρώ το πιάτο, 11 ευρώ το μπουκάλι κρασί.
Τέλος, για καφέ, σνακς και γλυκό στο πολύ ατμοσφαιρικό Cafe Miro, Budapest, Hungary - Restaurants - VirtualTourist
Είναι κοντά στο κάστρο στη Βούδα, άρα περνάς από κει έτσι κι αλλιώς ( καπουτσίνο περίπου 1,5 ευρώ)
H αλήθεια είναι από την παραδοσιακή κουζίνα δεν μ ενθουσίασε κάτι, τη βρήκα αρκετά βαριά, κι έτσι προτίμησα ιταλική κ ισπανική κουζίνα.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα ίσως βρεις ωραίο ουγγαρέζικο φαγητό την επόμενη φορά στην Μαδρίτη ή στην Περούτζα!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ρε παιδια να ρωτησω κατι?δεν περιμενω απαντηση οποτε ρωταω!Το goulash ειναι σουπα (ετσι το εχω δει σε μερικες φωτογραφιες)? στην πραγα που το ειχα δοκιμασει ηταν ενα καρβελι ψωμι που μεσα ειχε κομματια χοιρινου!διαφερει απο χωρα σε χωρα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το original γκούλας είναι σούπα, με κομμάτια βοδινού κρέατος, λαχανικά και πυχτή σούπα. Στην Τσεχία, Πολωνία, Σλοβακία και νότια Γερμανία, εννοούν μερικά κομμάτια κρέατος με σάλτσα γκούλας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom