Γαλλία Φαγητο στη Νοτια Γαλλια

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.180558605362174.46470.166919013392800&type=1

Aν εχεις φβ εδω θα δεις κάποιες από Foix αλλά και από την γύρω περιοχή
panpan τις είδα...ειδα και απο carcassonne!! πολύ όμορφα είναι...ελπιζω και το χειμωνιατικο τοπιο να ειναι ομορφο... merci beaucoup...εεεε το γαλλικο μου;;:bleh::bleh:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα σε όλους!!
Έχει βρεθεί κάποιος για φαγητό στις περιοχές Tarascon sur Ariege (ή και Foix) και Beziers;; Επειδή θα κάνουμε κάποιες διανυκτερεύσεις εκεί ψάχνω εστιατόρια για να φάμε το βραδάκι... Εχει πάει κάποιος στο Auberge De la Sapiniere (Tarascon) ή στα Les Antiquaires και Le Petit Montmartre (Beziers);;; Ή ακόμη καλύτερα έχει κάποιος να προτείνει κάτι δοκιμασμένο;;

Ααα επίσης από ωραρια εστιατορίων (μεσημέρι-βραδυ) να υπολογίζω πάνω κάτω όπως στην Ιταλία;;
Ιταλίτσα πάρε το δωράκι σου...απ ευθείας από την Τουλούζη.
κάπως όμως τα μπέρδεψε... ο αντιπρύτανης ::D


Den mporo na se voithiso gia ta estiatoria giati den exo stamatisi gia fagito eki.

Gia ta oraria to mesimeri peripou apo 11h30 mechri pano kato 14h30
to bradi peripou apo 19h30 mechri peripou 22h30.

Alla de se polikatalabaino: to Bezier ine 175 km apo tin toulouzi, giati i dianikterefsi sou den ginete spiti mou? pour ine to problima,
antithetos me megali efcharistisi na sas/se filoksenisoume,
to idio kai gia tin alli meria (Tarascon!)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ιταλίτσα πάρε το δωράκι σου...απ ευθείας από την Τουλούζη.
κάπως όμως τα μπέρδεψε... ο αντιπρύτανης ::D


Den mporo na se voithiso gia ta estiatoria giati den exo stamatisi gia fagito eki.

Gia ta oraria to mesimeri peripou apo 11h30 mechri pano kato 14h30
to bradi peripou apo 19h30 mechri peripou 22h30.

Alla de se polikatalabaino: to Bezier ine 175 km apo tin toulouzi, giati i dianikterefsi sou den ginete spiti mou? pour ine to problima,
antithetos me megali efcharistisi na sas/se filoksenisoume,
to idio kai gia tin alli meria (Tarascon!)
Εγώ να δεις μπερδεμα τώρα... Ποιος είναι ο αντιπρύτανης;; Ποιον πρέπει να ευχαριστησω για την ευγενική αυτή κίνηση;;; :roll::roll:

Πάντως οι διανυκτερευσεις θα γινουν και εκει και οχι μόνο στην Τουλουζ γιατι με βάση αυτες τις περιοχες θέλουμε (Θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος βεβαιως βεβαιως) να δουμε διαφορα χωριουδακια σε μια αλφα ακτινα...:)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εγώ να δεις μπερδεμα τώρα... Ποιος είναι ο αντιπρύτανης;; Ποιον πρέπει να ευχαριστησω για την ευγενική αυτή κίνηση;;; :roll::roll:

kai τους δυό μας για τα εμαιλ.
νόμιζε πως εγώ ετοίμαζα ταξείδι
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
kai τους δυό μας για τα εμαιλ.
νόμιζε πως εγώ ετοίμαζα ταξείδι
Χαχαχα σας ευχαριστώ λοιπόν και τους 2!!
Ας μας δώσει και ένα εστιατοριο, με παραδοσιακη κουζινα στην Τουλουζ...Θα ειμαι 2 βραδια εκει, το ενα ξερω που θα πάω να φαω...;)

edit: Βασικά ας το αναφέρω μιας και το θέμα μας είναι φαγητό στη Νοτια Γαλλια... Το εστιατοριο ειναι το Au coin de la Rue, στην Place Saint Pierre...Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν σε ευαγγελία και taver...:clap:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χαχαχα σας ευχαριστώ λοιπόν και τους 2!!
Ας μας δώσει και ένα εστιατοριο, με παραδοσιακη κουζινα την Τουλουζ...Θα ειμαι 2 βραδια εκει, το ενα ξερω που θα πάω να φαω...;)
Ελπιζω να ειναι αυτο που φανταζομαι :D:D
awww.oubruncher.com_photos_au_20coin_20de_20la_20rue_3.jpg
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το όνομά του tartare και η ιδιότητά του...;; ε-μ-ε-τ-ι-κ-ο!!! :xmas_eek:
Ευτυχώς κάποιοι φίλοι με ενημέρωσαν εγκαίρως.....:xmas_wink:
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το όνομά του tartare και η ιδιότητά του...;; ε-μ-ε-τ-ι-κ-ο!!! :xmas_eek:
Ευτυχώς κάποιοι φίλοι με ενημέρωσαν εγκαίρως.....:xmas_wink:
Κατ' αρχήν, το tartare είναι σπεσιαλιτέ της Βόρειας Γαλλίας, όχι της Νότιας (παρότι θα το βρεις κι εκεί). Και δεν το έχει αναφέρει κανένας ως τώρα στο θέμα.

Επίσης, να σου θυμίσω ότι ωμά κρέατα υπάρχουν και στην Ιταλική κουζίνα... (π.χ. carpaccio):
aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_1_1b_Carpaccio_cipriani.jpg
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Το όνομά του tartare και η ιδιότητά του...;; ε-μ-ε-τ-ι-κ-ο!!! :xmas_eek:
Ευτυχώς κάποιοι φίλοι με ενημέρωσαν εγκαίρως.....:xmas_wink:
Υπέροχο ....τι πιο ωραίο ...ωμός κυμάς και στον κρατήρα ένα ωμό αβγό....και πολύ θρεπτικό......άμα στο φέρουν πες τους να το βάλλουν στο φούρνο καμιά ώρα να γίνει ρολό κυμάς....:xmas_mrgreen:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακριβώς επειδή δεν υπήρχε στο θέμα το έγραψα για να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου άλλους που ίσως δεν το γνωρίζουν ώστε να το αποφύγουν (εκτός και αν γουστάρουν οπότε πάω πάσο)....:xmas_mrgreen:

Για τα ιταλικά φαγητά ας μιλήσουμε καλύτερα αλλού (αν και εγώ δεν έθεσα καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα στις 2 κουζίνες)....:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom