Γαλλία Φαγητο στη Νοτια Γαλλια

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Υπέροχο ....τι πιο ωραίο ...ωμός κυμάς και στον κρατήρα ένα ωμό αβγό....και πολύ θρεπτικό......άμα στο φέρουν πες τους να το βάλλουν στο φούρνο καμιά ώρα να γίνει ρολό κυμάς....:xmas_mrgreen:
Χαχαχα ή λίγο μαϊντανό, κρεμμυδάκι, ψωμάκι να φτιάξουμε καμμια μπιφτεκούμπα βρε αδερφάκι μου...:bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το όνομά του tartare και η ιδιότητά του...;; ε-μ-ε-τ-ι-κ-ο!!! :xmas_eek:
Ευτυχώς κάποιοι φίλοι με ενημέρωσαν εγκαίρως.....:xmas_wink:
Αν κι έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι πρόκειται για καταπληκτικό πιάτο και ότι αν δεν σου αρέσει δεν είναι επειδή το πιάτο δεν είναι καλό, αλλά ο ουρανίσκος σου δεν είναι αρκετά εκλεπτυσμένος, πρέπει να πω ότι πρόκειται για το χειρότερο φαγητό που έχω δοκιμάσει στη Γαλλία. Δεν κατάφερα να το τελείωσω και ακόμα θυμάμαι τη μπόχα του ωμού αυγού (κι ας έχουν περάσει σχεδόν 5 χρόνια).

Και ναι, και ταρτάρ ψαριών τρώω και μοσχαρίσιο καρπάτσιο και σούσι, όλα τα "ωμά" αρέσουν, αλλά το συγκεκριμένο απλά δεν.

Πάντως στη Νότια Γαλλία έχει τόσα και τόσα (πάπιες, σολωμούς, απίστευτα τυριά και σαλάτες), σιγά μην φας steak tartare!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Χαχαχα ή λίγο μαϊντανό, κρεμμυδάκι, ψωμάκι να φτιάξουμε καμμια μπιφτεκούμπα βρε αδερφάκι μου...:bleh:
κοίτα, στην Ελλάδα αν τόβλεπε κανείς θάριχνε κανα μπαχάρι και θα άρχιζε να ζυμώνει των κυμά....φαντάζεστε εικόνα...:xmas_mrgreen:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
κοίτα, στην Ελλάδα αν τόβλεπε κανείς θάριχνε κανα μπαχάρι και θα άρχιζε να ζυμώνει των κυμά....φαντάζεστε εικόνα...:xmas_mrgreen:
Η αλήθεια είναι ότι δε θα ηθελα να τη φανταστω.......:xmas_confused:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αλήθεια είναι ότι δε θα ηθελα να τη φανταστω.......:xmas_confused:
Α, δηλαδή, τα μπιφτεκάκια που τρως εσύ, με μαγικό ραβδάκι φτιάχνονται, ε? :xmas_rolleyes:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α, δηλαδή, τα μπιφτεκάκια που τρως εσύ, με μαγικό ραβδάκι φτιάχνονται, ε? :xmas_rolleyes:

Οχι βρε συ δεν εννοουσα αυτό....ισα ισα που εκτος του ότι τα τρώω μόνη μου τα ζυμωνω και μονη μου... Απλα εγω το φανταστηκα σε ενα εστιατοριο με κοσμο και σε καποιον να φτανει αυτο το πιατο και να αρχιζει να το ζυμωνει μπροστα στον κοσμο....:haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν κι έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι πρόκειται για καταπληκτικό πιάτο και ότι αν δεν σου αρέσει δεν είναι επειδή το πιάτο δεν είναι καλό, αλλά ο ουρανίσκος σου δεν είναι αρκετά εκλεπτυσμένος, πρέπει να πω ότι πρόκειται για το χειρότερο φαγητό που έχω δοκιμάσει στη Γαλλία. Δεν κατάφερα να το τελείωσω και ακόμα θυμάμαι τη μπόχα του ωμού αυγού (κι ας έχουν περάσει σχεδόν 5 χρόνια).
Πρόκειται είτε για καταπληκτικό ή για άθλιο πιάτο. Όλα εξαρτώνται από την ποιότητα του κρέατος.... Εστιατόρια με καλό όνομα δε θα ρισκάρουν ποτέ σ' αυτό τον τομέα.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τελικά Ιταλίτσα το έφαγες το ταρτάρ σου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οχι βρε συ δεν εννοουσα αυτό....ισα ισα που εκτος του ότι τα τρώω μόνη μου τα ζυμωνω και μονη μου... Απλα εγω το φανταστηκα σε ενα εστιατοριο με κοσμο και σε καποιον να φτανει αυτο το πιατο και να αρχιζει να το ζυμωνει μπροστα στον κοσμο....:haha::haha::haha:
Ένα ανακατεματάκι με πηρούνι το θέλει...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελικά Ιταλίτσα το έφαγες το ταρτάρ σου;
Ποτέεεεεεε.............

Ένα ανακατεματάκι με πηρούνι το θέλει...
Αααα τέλεια, να το πω στο έτερον που επιμένει να το δοκιμάσει...:xmas_evil: Περιττό να σου πω πως εγώ σε αυτό το γεύμα δε θα παρίσταμαι, θα είμαι κάπου έξω και θα τσακίζω κανά μακαρόν.... :xmas_cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εγώ ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη με το ταρτάρ αλλά αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις ποτέ. Μου άρεσε λοιπόν πολύ και είχε μέσα αρκετά μπαχαρικά καθώς επίσης και κάπαρη (ή κάτι παρόμοιο) οπότε δεν είναι έντονη η αίσθηση ότι τρως κάτι ωμό. Βέβαια δεν είναι να φας ποσότητα ή να το τρως κάθε μέρα, αλλά είναι ένα από τα πιάτα που θα θυμάμαι πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom