Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τα tapas στη βαρκελωνη σε αξιοπρεπες μαγαζι κοστιζαν στη συντριπτικη πλειονοτητα πανω απο 4 ευρω το καθενα.
βρε mio gps, που τα φαγες και τα πληρωσες τοσο????
εγω οπου εφαγα ταπας, τα πληρωσα απο 1,30-2,5 ευρω το καθενα..:roll:
ασε που μου αρεσαν και παρα πολυ!!οκ, δεν χορταινεις, αλλα αυτη ειναι η λογικη..να τσιμπησεις λιγο για να συνοδεψεις το ποτο σου!!!
θα επανελθω με μαγαζια και φωτογραφιες!!!
ας ειναι καλα τα κοριτσια του φορουμ και το time out!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
φιλεναδα,η εμπειρια μου ηταν εκ διαμετρου αντιθετη...αλλα μακαρι να ημουν ενα μεμονωμενο περριστατικο...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
φιλεναδα,η εμπειρια μου ηταν εκ διαμετρου αντιθετη...αλλα μακαρι να ημουν ενα μεμονωμενο περριστατικο...
μα καλα, δεν πηγες σε αυτα που προτεινουν σε αυτο το τοπικ τα κοριτσια????:shock::shock:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
tapas tapas teller...και σε δυο απο τους οδηγους μου...
ασε και τη κομπινα με αλλο μενου στα τραπεζακια στο πεζοδρομιο και αλλο στο εστιατοριο μεσα....
μη μου πειτε δε σας ετυχε...γιατι θα φαω τις πλεξουδες μου....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Χα χα...μου έτυχε κι εμένα Μίο...αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι δεν βρήκα τάπας σε τιμές Λατίνας! Τα φθηνότερα που βρήκα ήταν από τα 2,5 Ευρώ και πάνω...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Στο xtapella τα τάπας ξεκινουσαν από 1,75(πολύ ωραία)
και στο Sagardi(τα καλύτερα) κόστιζαν 1.80 αν καθόσουν μέσα και 2.35 ή 2.50(δεν θυμάμαι ακριβώς) έξω.Βέβαια υπήρχαν και ακριβά .....το tapas tapas είναι από τα ακριβότερα έχω την εντύπωση


και μια φωτο απο το sagardi

aimg12.imageshack.us_img12_1662_p1020145w.jpg
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
καλησπερα!μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλα και φθηνα(κυριως!!!) ταβερνεια η εστιατορια στη βαρκελωνη?αν ειναι και παραδοσιακα ακομα καλυτερα!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Διάβασε αυτό εδώ το θέμα και σου λυθούνε όλες οι απορίες. Και αν δεν μπορείς να πας στο Παρίσι πήγαινε στη Σπονδή, το ίδιο είναι...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Δυστυχώς, πάει καιρός που επισκέφτηκα τη Βαρκελώνη και δε θυμάμαι πολλά ονόματα :rolleyes:
Ένα καλό είναι το Port Vell στην περιοχή Barcelonetta (παραθαλάσσια περιοχή μέσα στη Βαρκελώνη, γεμάτη εστιατόρια και ταβέρνες - τουριστικά μεν, με καλό φαγητό δε ) , καθώς και το Elx το οποίο βρίσκεται στο Maremagnum.
Όπου και να φας πάντως, να προσέξεις να γνωρίζεις έστω περίπου τί παραγγέλνεις γιατί μπορεί να βρεθείς έχοντας μπροστά σου 1 πιάτο αυγά μελάτα ή ακόμα χειρότερα, 1 πιάτο με ... αχαμνά ταύρου :bleh:
Επίσης, όταν παραγγέλνεις κρέας, να τονίζεις ότι το θέλεις πολύ καλά ψημένο, αλλιώς θα σου το φέρνουν σχεδόν ωμό.
Οπωσδήποτε να δοκιμάσεις την paella con pollo ( ρύζι με κοτόπουλο) , paella con mariscos (ρύζι με θαλασσινά) ή paella mix ( περιέχει και θαλασσινά και κοτόπουλο) . Τα bocadillos είναι άλλο ένα must - είναι μπαγκέτα με κοτόπουλο / τυρί - ζαμπόν ή ό,τι άλλο θέλεις .Φαίνονται απλά, αλλά δεν είναι ένα απλό σάντουιτς. Ίσως είναι που πεινούσα πολύ, αλλά μου φάνηκαν πεντανόστιμα! Κι εννοείται ότι πρέπει να δοκιμάσεις τα tapas , θα τα έχεις ξανακούσει βέβαια. όλα αυτά, είναι πεντανόστιμα,φτηνά, τα βρίσκεις παντού, κι αντιπροσωπεύουν άριστα την ισπανική κουζίνα.
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και κάποιο φούρνο - θα βρεις κι εκεί πεντανόστιμα ψωμάκια, γλυκάκια - πρωτότυπα και μη ( βρήκα τυχαία ένα παρασκεύασμα ολόιδιο με τον άρτο μας! )
Από γλυκό, υπέροχο είναι η crema catalana - παραδοσιακό γλυκό της Βαρκελώνης , κάτι σαν creme brulee ή καραμελέ (περίπου...) αλλά 100 φορές νοστιμότερο.
Όσο για ποτά κι άλλα ροφήματα, σου συνιστώ φυσικά τη sangria! Αλλά και μπύρες υπάρχουν ωραίες, καθώς και κρασιά , και καφές. Ειδικά ο καφές κι η μπύρα, είναι πολύ πιο φτηνά από την Ελλάδα. Προτου πας όμως σε κάποιο μπαρ, φρόντισε να ρωτήσεις τί ώρα κλείνει γιατί εμάς μας έκλεισαν τα φώτα στις 11.30 . Κάναμε ότι δεν το καταλάβαμε κι άρχισαν να σκουπίζουν μπροστα μας. Αναγκαστήκαμε και φύγαμε στις 12 παρά :shock:
Αυτά από εμένα . Σου εύχομαι καλές περιπλανήσεις - η Βαρκελώνη είναι μία υπέροχη πόλη. Προσπαθησε να επισκεφτείς όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς και να τα απολαύσεις!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, όταν παραγγέλνεις κρέας, να τονίζεις ότι το θέλεις πολύ καλά ψημένο, αλλιώς θα σου το φέρνουν σχεδόν ωμό.
Μόνο αν θέλεις το (μοσχαρίσιο πάντα) κρέας σου καμμένο σαν από Ελληνικό ταβερνείο, στεγνωμένο εντελώς από τους ζωμούς του και την πραγματική του γεύση. Αλλιώς πάρε medium ή medium rare.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom