Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ναι δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ εκτός από το Etrusco που είναι γνωστό ότι έχει καλό φαγητό, υπάρχει κάποιο άλλο στο κέντρο της πόλης που να έχει καλό φαγητό; Όχι απαραίτητα αντίστοιχο του Etrusco, αλλά πάντως καλό.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Ναι δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ εκτός από το Etrusco που είναι γνωστό ότι έχει καλό φαγητό, υπάρχει κάποιο άλλο στο κέντρο της πόλης που να έχει καλό φαγητό; Όχι απαραίτητα αντίστοιχο του Etrusco, αλλά πάντως καλό.
Κι εγώ περιμένω απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα, παρόλο που αναφέρονται σε προηγούμενες σελίδες πολλά, όμως χρειαζόμαστε update καθώς κάποια σχόλια είναι πάνω από 10 χρόνια που έχουν γραφτεί.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Με βάση τα δικά μου γούστα:
Βενετσιάνικο Πηγάδι, Ανθός (απέναντι από la Famiglia), Del Sole (Πόρτα Ρεμούντα), Tavola Calda (Πορτα Ρεμούντα).
Επίσης Παπαγιώργης για παγωτό οπωσδήποτε και Στάζει μέλι για λουκουμάδες (και αλμυρούς).
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Καλησπέρα! Υπάρχουν φρέσκα νέα ( πέραν των λίγων που αναφέρθηκαν τον Φεβρουάριο) για φαγητό στην Κέρκυρα? Ίσως και κάτι αξιόλογο εκτός πόλης?
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Καλησπέρα! Υπάρχουν φρέσκα νέα ( πέραν των λίγων που αναφέρθηκαν τον Φεβρουάριο) για φαγητό στην Κέρκυρα? Ίσως και κάτι αξιόλογο εκτός πόλης?
λιμνοπουλα αν σας αρεσει το ψαρι στο μικρο παραθαλασσιο γραφικο χωριος Πετριτης. απο τα καλυτερα εστιατορια που εχω φαει στην επαρχια
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ίσως και κάτι αξιόλογο εκτός πόλης?
Αν εισαι προς Παλαιοκαστριτσα, έχει ένα συμπαθητικό ιταλικό, το Mediterraneo Original Italian Food, και ωραια παραδοσιακα πιάτα έχει ο Μπούλης στους Λάκωνες πάνω απο την Παλαιοκαστριτσα (το σοφρίτο του ήταν υπεροχο).
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ρε παιδιά, μόνο τζιτζιμπίρα δεν κατάφερα να βρω πουθενά :(. Ούτε σε σουπερμάρκετ ούτε σε αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε τα τουριστικά τα κουμ κουάτ. Τι διάολο; Την κρύβουνε;

ΥΓ: Δοκιμάσαμε όμως μία άλλη κερκυραϊκή (κανονική) μπίρα, που ήταν πολύ πολύ καλή για την τιμή της. Βγαίνει σε ξανθή, μαύρη και κόκκινη.
τζιτζιμπίρα βρήκα μόνο σ΄ένα καφενείο σ΄ενα ορεινό χωριό της Βόρειας Κέρκυρας
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Για μέσα στην πόλη της Κέρκυρας, έχω να προτείνω Spianada Meats and Greens. Πολύ προσεγμένα πιάτα, πεντανόστιμα!
Spianada Meats & Greens, Κέρκυρα (Χώρα) - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
Να συμφωνήσω και εγώ, το δοκίμασα για πρώτη φορά προχθές και το βρήκα πολύ καλό. Εξαιρετική προσθήκη στην πόλη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
λιμνοπουλα αν σας αρεσει το ψαρι στο μικρο παραθαλασσιο γραφικο χωριος Πετριτης. απο τα καλυτερα εστιατορια που εχω φαει στην επαρχια
εξαιρετικό φαγητό στη μοναδική ταβέρνα στην Κουλούρα και στην ταβέρνα της Τούλας στο Αγνί, αμφότερες δίπλα στη θάλασσα. Στην πόλη της Κέρκυρας στο Βενετσιάνικο πηγάδι για τη νυχτερινή ατμόσφαιρα. Για καφέ και παγωτό στου Παπαφλωράτου στο Λιστόν
 
Last edited:

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Γεια σας και πάλι παιδιά..ύστερα από πολλές αναζητήσεις και πολλές αλλαγές σχεδίων λόγω ακριβείας φέτος ακτοπλοϊκων έκλεισα για Κέρκυρα με τον άντρα μου και τη τρεισιμιση χρόνων κορούλα μας..θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά μεζεδοπωλεία η ταβερνες για φαγητό και με λογικές όσο δυνατόν γίνεται τιμές .θα μείνουμε κέντρο για αυτό θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ποιες είναι οι πιο κοντινές παραλίες από τη πόλη και κατάλληλες για παιδιά; Θα έχουμε αμάξι εννοειται Ευχαριστώ πολύ για όλα..
Αν και η πόλη της Κερκυρας δεν φημίζεται για τις ταβερνες της προτείνω τον Νινο, το Δίπορτο, την Φυσαλίδα, το ταβερνάκι της Μαρινας, Φιρι Φιρι (αν αρέσουν στον άντρα σου οι μπυρες) τον Φάρο στην Γαριτσα για ταβέρνες Τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι εκτός …
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom