Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Αν και η πόλη της Κερκυρας δεν φημίζεται για τις ταβερνες της προτείνω τον Νινο, το Δίπορτο, την Φυσαλίδα, το ταβερνάκι της Μαρινας, Φιρι Φιρι (αν αρέσουν στον άντρα σου οι μπυρες) τον Φάρο στην Γαριτσα για ταβέρνες Τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι εκτός …
Κάπου διάβασα για τον Αμπακα. Δεν είναι καλό για φαγητό;
 

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Για μέσα στην πόλη της Κέρκυρας, έχω να προτείνω Spianada Meats and Greens. Πολύ προσεγμένα πιάτα, πεντανόστιμα!
Spianada Meats & Greens, Κέρκυρα (Χώρα) - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πολύ καλά κρέατα από επιλεγμένες φάρμες και ωραίες κοπές, με θέα την πλατεία και το Λιστόν
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Καλημέρα και από μένα! Βρίσκομαι για διακοπές στην Κέρκυρα και προτείνω τα ακόλουθα εστιατόρια που επισκέφτηκα τις προηγούμενες μέρες:
- limoncello: στην πόλη, στη γωνία της Σπιανάδας. Ιταλική κουζίνα, απίστευτη πίτσα και φοβερά ζυμαρικά.
- στάζει μέλι: στην πόλη για λουκουμάδες κόλαση.
- Παπαγιώργης: στην πόλη για παγωτό.
- βενετσιάνικο πηγάδι: εστιατόριο στα σοκάκια της παλιάς πόλης. Δυστυχώς δεν έφαγα εκεί, το ανακάλυψα σε μια βραδινή βόλτα και το μετάνιωσα που δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα. Μαγική ατμόσφαιρα στην πλατεία με το πηγάδι που θυμίζει Ιταλία (και, από ό,τι είδα, και εξαιρετικές κριτικές).
- Harry's ταβέρνα, στα βόρεια κοντά στην παραλία καλαμάκι. Πολύ νόστιμη κουζίνα με παραδοσιακά πιάτα.
- ice dream: παγωτό κοντά στην παραλία καλαμάκι. Για μένα το πιο νόστιμο παγωτό στην Κέρκυρα. Δοκίμασα γεύσεις κάστανο και καρύδα.
- Πανόραμα: κοντά στο Πόρτο τιμόνι και τον Άγιο Γεώργιο Πάγων. Εστιατόριο με ολίγον πιο τσιμπημένες τιμές, αλλά! όπως λέει το όνομα, με μοναδική θέα και εμείς δοκιμάσαμε κριθαρότο με γαρίδες και ζυμαρικά με θαλασσινά και ήταν πέντανόστιμα.
- στα νότια, στη Λευκιμμη για καφέ,ποτό και πίτσα στο riverside πάνω στο ποτάμι.

Επίσης, μην παραλείψετε να δοκιμάσετε κάπου σουβλάκι,γιατί εδώ στην Κέρκυρα αντί για τζατζίκι, βάζουν μια σος που θυμίζει κοκκινιστό κρέας, η οποία μας άρεσε πολύ!
 
Last edited:

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας!Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχω βρει ως τώρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο εστιατόριο για φαγητό που προτείνετε για ρομαντική περίσταση βραδάκι!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.074
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπέρα σας!Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχω βρει ως τώρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο εστιατόριο για φαγητό που προτείνετε για ρομαντική περίσταση βραδάκι!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
"Βενετσιάνικο Πηγάδι" στην πόλη της Κέρκυρας, σίγουρα κράτηση πριν
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Καλησπέρα σας!Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχω βρει ως τώρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο εστιατόριο για φαγητό που προτείνετε για ρομαντική περίσταση βραδάκι!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εστιατόριο Πανόραμα, κοντά στον Άγιο Γεώργιο Πάγων. Ηλιοβασίλεμα με θέα τα Διαπόντια Νησιά:

Restaurant - Panorama Corfu Afionas - Apartments & Restaurant

Και στην πλατεία Δημαρχείου στην πόλη της Κέρκυρας είχε ωραία εστιατόρια και ρομαντικά (Bougainvillea, rosmarino), αλλά δεν κάτσαμε, διότι γινόταν πανικός από κόσμο...
 

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Καλησπέρα σας!Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχω βρει ως τώρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιο εστιατόριο για φαγητό που προτείνετε για ρομαντική περίσταση βραδάκι!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Pomo d’Oro
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom