Γενικά Φθηνά στη Λατινική Αμερική

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες οι πληροφορίες και υπάρχει τεράστια ζήτηση για τη Λατινική Αμερική.
Για ένα μπάτζετ ταξίδι απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα φθηνά εισιτήρια. Άλλωστε, νομίζω ότι για το ταξίδι στη Λατινική Αμερική αυτό που είναι ακριβότερο είναι τα αεροπορικά εισιτήρια: τόσο η πτήση για εκεί όσο και οι πτήσεις ανάμεσα στις χώρες της Λατινικής Αμερικής.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εγκαινιάζω το θέμα, λοιπόν, λέγοντας ότι οι μοναδικές προσφορές για Λατινική Αμερική που γνωρίζω εγώ είναι αυτές της Lufthansa που κάπου-κάπου ισχύουν και για πτήσεις απευθείας από Αθήνα, αλλά συνήθως ισχύουν για πτήσεις από Φρανκφούρτη ή κάποια άλλη γερμανική πόλη.

Παρατηρώ, όμως, ότι φέτος δεν έχουν βγει ακόμα. Κάνω λάθος; Βλέπω μόνο κάτι πτήσεις για Καράκας από Φρανκφούρτη, που όμως δεν τις λες και προσφορά. Κοστίζουν γύρω στα 800 απ'όσο θυμάμαι.

Επίσης, για τις πτήσεις μέσα στη Λατινική Αμερική υπάρχουν πολλά passes με τα οποία γλιτώνεις χρήματα, εφόσον πετάξεις σε τουλάχιστον δύο χώρες(περιορισμός στα περισσότερα passes). Ίσως, το πιο χρήσιμο είναι αυτό της αεροπορικής εταιρίας TAM. Εδώ το λινκ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ωραια το πας συνεχισε...με ενδιαφερει και μενα η Νοτια Αμερικη στο μακρινο μελλον...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγκαινιάζω το θέμα, λοιπόν, λέγοντας ότι οι μοναδικές προσφορές για Λατινική Αμερική που γνωρίζω εγώ είναι αυτές της Lufthansa που κάπου-κάπου ισχύουν και για πτήσεις απευθείας από Αθήνα, αλλά συνήθως ισχύουν για πτήσεις από Φρανκφούρτη ή κάποια άλλη γερμανική πόλη.

Παρατηρώ, όμως, ότι φέτος δεν έχουν βγει ακόμα. Κάνω λάθος; Βλέπω μόνο κάτι πτήσεις για Καράκας από Φρανκφούρτη, που όμως δεν τις λες και προσφορά. Κοστίζουν γύρω στα 800 απ'όσο θυμάμαι.
Κανονικές πτήσεις απευθείας από Αθήνα για Λατινική Αμερική? Δεν υπάρχουν.
Πτήσεις Lufthansa απευθείας από Αθήνα για προορισμούς εκτός ΕΕ? Ούτε στο ορατό μέλον...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κανονικές πτήσεις απευθείας από Αθήνα για Λατινική Αμερική? Δεν υπάρχουν.
Πτήσεις Lufthansa απευθείας από Αθήνα για προορισμούς εκτός ΕΕ? Ούτε στο ορατό μέλον...
Ίσως δεν εξήγησα καλά. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, αν δεν κάνω λάθος, πέρσι τέτοιον καιρό είχε ανακοινώσει η LH προσφορές για Λατινική Αμερική γύρω στα 400 ευρώ από Αθήνα. Δηλαδή, Αθήνα-Φρανκφούρτη-Μπουένος Άιρες 400 ευρώ, ας πούμε.

Ορίστε και ένα άρθρο για όσους ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν στη Λατινική Αμερική είτε με λεωφορείο, είτε με τρένο είτε με αυτοκίνητο και ωτοστόπ. Πατήστε εδώ.

Ωραια το πας συνεχισε...με ενδιαφερει και μενα η Νοτια Αμερικη στο μακρινο μελλον...
Κι εγώ θέλω να πάω. Γι'αυτό, διαβάζω, συλλέγω πληροφορίες, έτσι ώστε να οργανώσω το μπάτζετ μου κατάλληλα. Ελπίζω να βοηθήσει αυτό το θέμα.

Να και ένα άρθρο γύρω από τις κρουαζιέρες στην Ανταρκτική. Οι περισσότερες χρησιμοποιούν ως έδρα το Μπουένος Άιρες ή το Σαντιάγκο, γι'αυτό και στα συνολικά έξοδα πρέπει οπωσδήποτε να υπολογίσετε και τη διαμονή σας στην πόλη τη μέρα πριν την αναχώρηση και τη μέρα της επιστροφής. Το άρθρο εδώ.
Ένα καλό πρακτορείο, κατά πώς λέγεται, είναι αυτό, που ενίοτε κάνει δώρο και τα αεροπορικά εισιτήρια από το Μπουένος Άιρες για το λιμάνι της Ανταρκτικής απ'όπου θα πάρετε το κρουαζιερόπλοιo. Φυσικά, αυτό γίνεται σπάνια και μόνο όταν το συνολικό κόστος της εκδρομής είναι ήδη αρκετά μεγάλο, ώστε να δικαιολογήσει αυτή την έκπτωση των 500 ευρώ περίπου.
Είναι το πρακτορείο με το οποίο συνεργάζεται και το National Geographic.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πληροφορίες για τους ταξιδιώτες για κάθε μία σχεδόν από τις χώρες της Λατινικής Αμερικής βρίσκονται εδώ. Η σελίδα παρέχει, επίσης, και μια λίστα από ταξιδιωτικούς οδηγούς για την κάθε χώρα!

Ξεχωριστά, για τα Galapagos υπάρχουν πληροφορίες εδώ.
Απ'ό,τι διαβάζω, δεν συμφέρει να κλείσεις μέσω internet εκ των προτέρων, καθώς συνήθως πληρώνεις 2 και 3 φορές περισσότερα. Συμφέρει καλύτερα, αντίθετα, να κλείσεις επιτόπου στο Κίτο του Εκουαδόρ και μια φθηνή κρουαζιέρα κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Πολύ επιθυμητός και από μένα προορισμός αλλά οι τιμές των πτήσεων αρκετά τσουχτερές. Ας ελπίσουμε να βγει καμιά προσφορά :)
 

taxideftis

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πού θα μας πάει η βάρκα..
Ταξίδι-Όνειρο
όλη την αφρική
έψαχνα πριν 2 μήνες περίπου για φθηνή πτήση για Λατινική Αμερική και το πιο φθηνό εισητήριο ήταν για Καράκας με την tap portugal με 510 ευρω από Μιλάνο (δεν είναι άδικο!!??), και πως να πας φθηνά ως εκεί και ιδίως από Θεσνίκη που η Alitalia δεν πάει, η Aegean στοιχίζει περίπου στα 400 ευρώ και η easyjet δεν είναι για εμπιστοσύνη αν έχεις τέτοια ανταπόκριση?
βρήκα με swiss στα 180 ευρώ και οι πτήσεις με πολύ καλή ανταπόκριση.

μου φάνηκε καλή η τιμή στο σύνολο, εσείς τί λέτε?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αμα βρεις κατι καλο για Φωκλαντ στειλε pm. Αλλα να μην ειναι καλοκαιρι.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Εγώ που πάω οργανωμένα Περού και Εκουαδόρ είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Το κομμάτι που το κάνουμε μόνοι μας (μια μικρή βόλτα στη Χιλή) θα κοστίσει και αυτό πάρα πολλά. Ενδεικτικά Guayaquil - Santiago το πιο φτηνό εισιτήριο 417 λίρες το άτομο οικονομική θέση oneway (και η LAN δεν ανοίγει αυτές τις θέσεις στους oneworld partners).

Το μοναδικό ακριβότερο ταξίδι που έχω δεί (και θέλω να κάνω) είναι η Μαδαγασκάρη.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Κάποια στιγμή η Lufthansa είχε βγάλει προσφορά το Αθηνα-Μπουενος Αιρες μετ'επιστροφής με 650 ευρω. με ενδιάμεσο σταθμό εννοείται..
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Άντε και βρίσκεις εγώ σου λέω προσφορά να πας με έναν ενδιάμεσο, με δυο, με όσους θες anyway..Το πρόβλημα για τους περισσότερους είναι οι εσωτερικές πτήσεις αν χρειαστούν που φαντάζομαι πως αρκετοί από εμάς αν βρεθούν στην αντίπερα όχθη, θα θέλουν να συνδυάσουν σε ένα τέτοιο ταξίδι αν μη τι άλλο, δυο προορισμούς...Εκεί αν δε σου κάτσει το λαχείο, πρέπει να υπολογίσεις μόνο τα αεροπορικά σου πήγαινε-έλα-τριγύρνα μέσα στη χώρα- κοντά στο 1.500 ευρώ και λίγα μπορεί να λέω..

Ας μας διαφωτίσει και λίγο ο Yorgos, όταν το δει, που έχει κάνει τα δρομολόγια αρκετές φορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom