Φινλανδία Φινλανδία βγαλμένη από παραμύθι

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος

Φαγητό
Το φαγητό τους είναι αρκετά νόστιμο, ο σολωμός τα σπάει! Τον φτιάχνουν με χίλιους δυο τρόπους και θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο για να τον ξαναφάω! Δοκιμάσαμε Τάρανδο... δεν ενθουσιάστηκα αλλά δεν ήταν και ότι δεν τρωγόταν... Κατά τα άλλα το φαγητό τους είχε πολλές σαλάτες κάποιες με φρούτα μέσα όπως μανταρίνια, Blueberries άλλες με λαχανικά. Γενικά κάποια φαγητά τους αρκετά συνηθισμένα όπως οι πατάτες τους για παράδειγμα ήταν άνοστα λόγω ότι δεν χρησιμοποιούν καθόλου το λάδι. Γενικά δεν φάγαμε και πολύ στα έξω εστιατόρια και δεν ξέρω αν είναι έτσι παντού αλλά στο ξενοδοχείο και σε δυο - τρια μαγαζάκια που φάγαμε ήταν έτσι. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι σε κάποια μαγαζιά πλήρωνες π.χ. 15 - 20 € το άτομο (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είχαμε δώσει) και έπαιρνες ένα δίσκο και έβαζες από τον μπουφέ που είχαν ότι θες να φας και όση ποσότητα ήθελες.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διάλεξες την τέλεια στιγμή μέσα στον καύσωνα, να μας γράψεις αυτή την ιστορία! Επίσης, τέλεια επιλογή η Φινλανδία για γαμήλιο, σε συγχαίρω που δεν επέλεξες τα τετριμμένα Πουκέτ, Μαλδίβες και λοιπά τροπικονήσια.

Tο πούλμαν κινείται χωρίς αλυσίδες (χιονολάστιχα να υποθέσω) όπως και όλα τα αυτοκίνητα που έβλεπες στον δρόμο και να πηγαίνει με 100 – 120 χλμ.
Στη Φινλανδία είναι υποχρεωτικό τα αυτοκίνητα να φοράνε λάστιχα με καρφιά το χειμώνα. Λογικά αν περπάτησες σε κάποια πόλη με κίνηση, θα άκουσες το χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν τα καρφιά στο παγωμένο οδόστρωμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
North66 said:
Στη Φινλανδία είναι υποχρεωτικό τα αυτοκίνητα να φοράνε λάστιχα με καρφιά το χειμώνα..
Δεν νομιζω πουθενα στον κοσμο να ειναι υποχρεωτικα τα λαστιχα με καρφια. Ισα ισα που εχουν περιορισμους λογω φθορας του οδοστρωματος.
Μηπως ηθελες να πεις χειμερινα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι σόρρυ χειμερινά με ή χωρίς καρφιά. Απλά αν βρεθείς βόρεια του Ελσίνκι από Νοέμβριο και μετά η πλειοψηφία των αυτοκινήτων φοράει καρφιά ακόμα και αν δεν έχει χιόνι (μάλλον για τον πάγο).

aimg585.imageshack.us_img585_8144_31912031.jpg
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Δεν πρόσεξα λάστιχα με καρφιά φίλε μου αλλά μπορεί και να είχαν, ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που δεν πρόσεξα τα λάστιχά τους γι' αυτό υπέθεσα χωρίς να γνωρίζω τα χιονολάστιχα, μου έκανε αντύπωση όμως το πόσο άνετα οδήγαγαν στο χιόνι λες και δεν υπήρχε.
Ήθελα να πάω Μαλδίβες αλλά δεν μετανιώνω ούτε στιγμή που πήγα εκεί!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ευχαριστούμε sophie για την δροσερη ιστορία σου! Να ζήσετε κ να κάνετε πολλα ταξίδια! Μπορεις να μας δώσεις κ καποια οικονομικά στοιχεία του ταξιδιού;
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Ευχαριστούμε sophie για την δροσερη ιστορία σου! Να ζήσετε κ να κάνετε πολλα ταξίδια! Μπορεις να μας δώσεις κ καποια οικονομικά στοιχεία του ταξιδιού;
Φυσικά! Πες μου τι θέλεις να μάθεις?
Το ταξίδι το κλείσαμε Οκτώβρη και η τιμή του πακέτου ήταν στα 1300 € το άτομο συμπεριλαμβανομένων των φόρων και των εκδρομών.
Τα έχτρα που πληρώσαμε ήταν η φωτογραφία με τον Άγιο Βασίλη. Όλα τα άλλα (snowmobile, μουσείο, ταράνδοι κλπ.) ήταν στο πακέτο.
Φυσικά εαν το έκλεινες Νοέμβρη η τιμή ανέβαινε.
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
χιόνια μεσα στο καλοκαίρι!!:clap: ωραία.
Δεν κατάλαβα κάτι ομως. Αφου είχατε προορισμό το Κουούσαμο γιατί πήγατε απο Οουλου; εχει και στο Κουούσαμο αεροδρόμιο.και αφου ηταν να πάτε Ροβανιέμι γιατί δεν μεινατε εκεί ;κανατε 200 χλμ και ξαναγυρισατε την άλλη μέρα; κατι δεν κατάλαβα.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
χιόνια μεσα στο καλοκαίρι!!:clap: ωραία.
Δεν κατάλαβα κάτι ομως. Αφου είχατε προορισμό το Κουούσαμο γιατί πήγατε απο Οουλου; εχει και στο Κουούσαμο αεροδρόμιο.και αφου ηταν να πάτε Ροβανιέμι γιατί δεν μεινατε εκεί ;κανατε 200 χλμ και ξαναγυρισατε την άλλη μέρα; κατι δεν κατάλαβα.
Ακριβώς έτσι φίλε μου! Έτσι ήταν το πρόγραμμα μας με το γκρουπ!
Τώρα για ποιον λόγο δεν μας πήγαν αεροδρόμιο στο Κουούσαμο δεν το γνωρίζω... Το γιατί μείναμε όμως εκεί το ξέρω γιατί είχαμε ρωτήσει τον ξεναγό...
Μας πήγαν να μείνουμε κουούσαμο για να είμαστε σχετικά κοντά σε όλες αυτές τις διαστηριότητες γιατί συνδύαζε τις αποστάσεις.
Ροβανιέμι πήγαμε και γυρίσαμε πίσω την ίδια μέρα το βράδυ.
Φαντάσου όταν πήγαμε κρουαζιέρα με το παγοθραυτικό μας είχαν ξυπνήσει από τις 5 για να είμαστε εκεί στις 8 το πρωί.
Την ταλαιπωρία του την είχε δεν λέω αλλά άξιζε!
Θα βάλω και φωτογραφίες στις επόμενες μέρες...
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Εδώ θα σας βάλω κάποιες φωτογραφίες και μόλις βρω λίγο περισσότερο χρόνο θα φτιάξω και ένα άλμπουμ με περισσότερες...
Ξεκινάω με το Santa park, εδώ άνεβήκαμε σε αυτό το τρενάκι που οι Φιλανδοί αποκαλούν disneyland της Φιλανδίας αλλά όπως σας είπα καμία σχέση.
Η επόμενη είναι από το χιονοδρομικό τους κέντρο, ένα ice bar καθώς και μια ιδέα από τιμές.
Ένα γλυκό ταρανδάκι από την φάρμα των ταράνδων και η θερμοκρασία σε θερμόμετρο του ξενοδοχείου!
Θα επιστρέψω με περισσότερες!
Ελπίζω να τα φτιάχνω σωστά, αν κάνω κάτι λάθος συγχωρέστε με καθώς είμαι καινούργια στο forum και είναι η πρώτη ιστορία που σας γράφω.
17350_1324891238354_5782979_n.jpg
17350_1324892558387_935435_n.jpg
17350_1324897398508_3755044_n.jpg
17350_1324885758217_4258272_n.jpg
17350_1324896078475_7342859_n.jpg
17350_1324899038549_1192681_n.jpg
17350_1324887198253_723133_n.jpg
 
Last edited by a moderator:

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες, δροσιστήκαμε λιγάκι :)! Ο τάρανδος κλέβει την παράσταση :haha: Επίσης, μου έκαναν εντύπωση οι τιμές στο ice bar. 2 ευρώ ο καφές? Κατά τα άλλα η φιλανδία φαντάζομαι θα ειναι ακριβή...
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Δεν θα την έλεγα ακριβή την Φιλανδία αλλά ούτε και φτηνή. Σε κάποια πράγματα ήταν πιο φτηνή σε σχέση με την Ελλάδα π.χ. καφές... κάποια άλλα όπως τουριστικά, φαγητό κλπ ήταν λογική περίπου οι τιμές ίδιες με τις δικές μας άντε να ήταν ένα κλικ πιο κάτω από τις δικές μας. Τουλάχιστο αυτά στα μέρη που πήγα εγώ το 2010. Αλλά γενικά αν πάει κάποιος με γκρουπ τα περισσότερα είναι πληρωμένα και δεν χαλάς εκεί πολλά χρήματα εξαρτάται από το τι θέλει να αγοράσει κανείς. Εμείς χαλάσαμε 60 ευρω στις σοκαλάτες (φέραμε σε γνωστούς και φίλους)! Κάποιοι αγοράζανε προβιά Ταράνδου που κυμαινόταν από 90€ - 150€ εξαρτάται από που την αγόραζες... στην φάρμα των Ταράνδων ήταν η πιο φτηνή που βρίκαμε αλλά τελικά εμείς το μετανιώσαμε και δεν αγοράσαμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom