Γεωργία Φλερταροντας τη Γεωργία

vikara

Member
Μηνύματα
476
Likes
4.057
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ξεκάθαρα προορισμός για γαστρονομικό τουρισμό η Γεωργία!!!
Απίστευτες γεύσεις και απιστευτα κρασιά!!!Διαφωνώ κάθετα με την υποτίμηση της γεωργιανης κουζίνας. Δεν είχα δοκιμάσει γεωργιανα πιάτα στην Ελλάδα και ούτε τώρα τα βρίσκω εύκολα. Αλλά η εμπειρία μου εκεί ήταν "πεντανοστιμη"!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.372
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπώ γεωργιανή κουζίνα.
Να σημειώσω ότι είναι υπέροχος προορισμός για χορτοφάγους!
Δεν έχει τύχει να μη βρω κάπου κάτι νοστιμότατο να φάω, από το πιο ταπεινό μαγαζάκι μέχρι τα πιο καλά εστιατόρια!
Στην Ελλάδα θεωρώ είναι περιορισμένη η ποικιλία στα γεωργιανά μαγαζιά, ενώ δίνεται έμφαση στο κρέας, κάτι παράδοξο για μια τόσο vegetarian friendly χώρα.
Λατρεύω χατσαπούρι, χινκάλι με μανιτάρια, απίστευτες αλοιφές από ξηρούς καρπούς και τυρί, αρκετά πιάτα με μανιτάρια, ενώ χρησιμοποιούν πολύ στη μαγειρική τους το καρύδι (για αλοιφές, σάλτσες και διάφορα άλλα). Αν αγαπάτε το καρύδι θα ξετρελαθείτε.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Αγαπώ γεωργιανή κουζίνα.
Να σημειώσω ότι είναι υπέροχος προορισμός για χορτοφάγους!
Δεν έχει τύχει να μη βρω κάπου κάτι νοστιμότατο να φάω, από το πιο ταπεινό μαγαζάκι μέχρι τα πιο καλά εστιατόρια!
Στην Ελλάδα θεωρώ είναι περιορισμένη η ποικιλία στα γεωργιανά μαγαζιά, ενώ δίνεται έμφαση στο κρέας, κάτι παράδοξο για μια τόσο vegetarian friendly χώρα.
Λατρεύω χατσαπούρι, χινκάλι με μανιτάρια, απίστευτες αλοιφές από ξηρούς καρπούς και τυρί, αρκετά πιάτα με μανιτάρια, ενώ χρησιμοποιούν πολύ στη μαγειρική τους το καρύδι (για αλοιφές, σάλτσες και διάφορα άλλα). Αν αγαπάτε το καρύδι θα ξετρελαθείτε.

Ξεχνάς το Λομπιο (φασόλια σε πήλινο συνοδεία εξαιρετικών τουρσιων και καλαμποκισιο ψωμί) Από τις θετικές εκπλήξεις για εμένα View attachment 450866
20231128_161326.jpg
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.332

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Μέσα στην γκουρμεδιά, 😂😂😂 έκρηξη γεύσεων φασολάδας με τουρσί. ρέγκα δεν βλέπω. 🤣🤣🤣
Δυστυχώς εγώ δεν μεγάλωσα με λάδι τρούφας και αυγά ορτυκιου. Αλλα Με ελαιόλαδο Χαλκιδικής, ριγανη και αυγουλακια ελευθέρας γιαυτό και στα ταξίδια αναζητώ την λαϊκή κουζίνα, cucina povera.
Αφήνω τις γκουρμεδιες σε εσάς.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.332
Δυστυχώς εγώ δεν μεγάλωσα με λάδι τρούφας και αυγά ορτυκιου. Αλλα Με ελαιόλαδο Χαλκιδικής, ριγανη και αυγουλακια ελευθέρας γιαυτό και στα ταξίδια αναζητώ την λαϊκή κουζίνα, cucina povera.
Αφήνω τις γκουρμεδιες σε εσάς.
Είπες τη μαγική λέξη "δυστυχώς", παρόλο που μεγάλωσες με αγνά υλικά, κυνηγάς αυτές τις γεωργιανές βαρβαρότητες.
Αυτοί το λάδι δεν ξέρουν καν τι είναι δεν υπάρχει πουθενά.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Είπες τη μαγική λέξη "δυστυχώς", παρόλο που μεγάλωσες με αγνά υλικά, κυνηγάς αυτές τις γεωργιανές βαρβαρότητες.
Αυτοί το λάδι δεν ξέρουν καν τι είναι δεν υπάρχει πουθενά.
Ταξιδεύω για να ανακαλύψω και να γνωρίσω νέες κουλτούρες και μέσα σε αυτά και οι διατροφικές συνήθειες και γεύσεις πράγμα που προφανώς και δεν ισχύει για εσάς. Παν μη Ελληνικον βαρβαρον. Καλή χρονιά και καλά ταξίδια σας εύχομαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Δυστυχώς εγώ δεν μεγάλωσα με λάδι τρούφας και αυγά ορτυκιου. Αλλα Με ελαιόλαδο Χαλκιδικής, ριγανη και αυγουλακια ελευθέρας γιαυτό και στα ταξίδια αναζητώ την λαϊκή κουζίνα, cucina povera.
Αφήνω τις γκουρμεδιες σε εσάς.
Παρα πολλες κουζινες απο Ρουμανια, Πολωνια και Βαλτικη ως Ρωσια εχουν χαρακτηριστικα Γεωργιανης κουζινας, οπως οι μαγειρεμενες ζυμες και τα τουρσια. Ειναι comfort foods, χορταστικα αλλα βαρια με βουτυρο. Εγω εξοικειωθηκε σε τετοια λογω καταγωγης του μισου μου σογιου. Δεν μου λειπουν ποτε, δεν τα θεωρω υγειινα, αν και θελουν τεχνικη δεν ειναι κουζινα που την αναζητω. Ομως αν δεν εχεις επαφη, εχουν καποιον "εξωτισμο" ας το πω.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Αχ,τι μου θυμίζετε τώρα...................................

View attachment 450902 View attachment 450903 View attachment 450904

καλή και η Γεωργιανή μπύρα

View attachment 450901

και ένα σωρό χατσαπούρια και χινκάλια,δυστυχώς δεν μπορούσαμε να τα φάμε όλα !!!!!!

View attachment 450905
Εξαιρετική μπύρα η Natahtari, όπως και τα ρολάκια μελιτζάνας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom