Γεωργία Φλερταροντας τη Γεωργία

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Bolt εφαρμογή ταξί στην γεωργία για εύκολη κυκλοφορία πληρωμή με κάρτα η και μετρητά πολύ φτηνά αξιόπιστα και σίγουρα. Στην Αρμένια αν κάποιος συνδυάσει και τις δυο χώρες έχουν τη Yandex GO.
Αν για οποιονδήποτε λόγο κάποιος χάσει το λεωφορείο επιστροφής για Κουταΐσι ένα ταξί με την εφαρμογή βγαίνει 700 λαρι η και περισσότερο. Ας το έχετε υπόψιν.
Ταξί από τα Αρμένικα σύνορα για Τιφλίδα 100 λάρι μάξιμουμ σε περίπτωση μπλοκ.
Οι χάρτες της αππλ δεν δουλεύουν σε καμιά από τις δυο χώρες (δεν δίνουν οδηγίες δηλαδή) μόνο γκουγκλ.
Περιαγωγή όσοι έχετε esim κατεβάστε μια καινούρια εφαρμογή, την Global YO.
ΑΝ βάλετε τον κωδικό σύστασης E54XGV (δεν είναι δικός μου) κερδίζετε 1000 yoyos που δίνουν έκπτωση κατά την αγορά πακέτου. Στην περίπτωση της γεωργίας κάνει το ευρωπαϊκό που περιλαμβάνει και την Αρμένια, 40 χώρες σύνολο με σχετικά καλή σύνδεση.

GLOBAL YO's eSIM data plans for Georgia | esimdb


Global YO | GLOBAL YO is the only application that combines travel and connectivity with entertainment. Download an eSIM from anywhere in the world and buy high-speed data for your travels to 100+ countries at incredibly competitive prices. In the app, you’ll find geo-located maps with celebrity recommendations for cool spots in the coolest cities, live and recorded DJ sets in a variety of genres to accompany you on your travels, indie movies and TV shows on demand, local and global news, games, and more.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Dr Snoopy ο κατάλογος που παράθεσες στο τέλος με γέμισε ερωτηματικά. Καταρχάς οι τιμές είναι σε ευρώ. Και είναι πολύ υψηλές, ακόμα και για δεδομένα Αθήνας (κάθε χινκαλι χρεώνεται 2€!). Τι είδους εστιατόριο ήταν αυτό;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
@Dr Snoopy ο κατάλογος που παράθεσες στο τέλος με γέμισε ερωτηματικά. Καταρχάς οι τιμές είναι σε ευρώ. Και είναι πολύ υψηλές, ακόμα και για δεδομένα Αθήνας (κάθε χινκαλι χρεώνεται 2€!). Τι είδους εστιατόριο ήταν αυτό;
Σε καποια μερη εχουν αλλους καταλογους για τους τουριστες... ισως να ειναι αυτο?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε καποια μερη εχουν αλλους καταλογους για τους τουριστες... ισως να ειναι αυτο?
Κι εγώ το σκέφτηκα, αν και δε μου έχει συμβεί ποτέ στη Γεωργία.
Επίσης Τιφλίδα έχει κάποια πιο χιπστερ και ακριβά μαγαζιά σε σχέση με το Μ.Ο. της χώρας (κάτι που δεν προκύπτει βέβαια από το μενού που παρέθεσε ο drsnoopy).
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.302
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Τι είδους εστιατόριο ήταν αυτό;
Σε καποια μερη εχουν αλλους καταλογους για τους τουριστες... ισως να ειναι αυτο?
δε μου έχει συμβεί ποτέ στη Γεωργία.
Λοιπόν my dear ladies όλες έχετε δίκιο,το εστιατόριο δεν είναι στη Γεωργία,είναι το Georgian house στην παλιά πόλη του Vilnius,επίσκεψη φέτος τον Αύγουστο.Ο κατάλογος είναι πράγματι για τους τουρίστες :) Αγαπώ την Γεωργιανή κουζίνα και δεν χάνω την ευκαιρία να την δοκιμάζω όποτε μπορώ.
G.jpg G1.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
TAMARA λέγεται το εστιατόριο βρίσκετε σε πολύ κεντρικό σημείο έχει σχετικά καλές τιμές και είναι ένα μέρος οπού εμείς φάγαμε και ήπιαμε σαν άνθρωποι με γεωργιανές γεύσεις λιγότερο βαριές...
Χώρος μέσα και έξω, εξαιρετικές χειροποίητες λεμονάδες με πολλές γεύσεις. Όσοι έχουν πάει στη γεωργία ξέρουν ότι η λεμονάδα δεν έχει καμιά σχέση με την δικιά μας, ρωτάς τι γεύσεις έχει και διαλέγεις. Από εκεί και οι προηγούμενες φωτό. που παρέθεσα στο πιο πάνω ποστ

Προβολή πρόσφατων φωτό.jpeg


Login • Instagram
ჩვენი მენიუ στον κρομ για μετάφραση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
TAMARA λέγεται το εστιατόριο βρίσκετε σε πολύ κεντρικό σημείο έχει σχετικά καλές τιμές και είναι ένα μέρος οπού εμείς φάγαμε και ήπιαμε σαν άνθρωποι με γεωργιανές γεύσεις λιγότερο βαριές...
Χώρος μέσα και έξω, εξαιρετικές χειροποίητες λεμονάδες με πολλές γεύσεις. Όσοι έχουν πάει στη γεωργία ξέρουν ότι η λεμονάδα δεν έχει καμιά σχέση με την δικιά μας, ρωτάς τι γεύσεις έχει και διαλέγεις. Από εκεί και οι προηγούμενες φωτό. που παρέθεσα στο πιο πάνω ποστ

View attachment 450937

Login • Instagram
ჩვენი მენიუ στον κρομ για μετάφραση
Παρολα αυτα 15 ευρω για χατσαπουρι, ζυμαρι με τυρι, ειναι υπερβολη και για Βιλνιους που ετρωγες τζαμπα.
Τι διαολο εχει γινει παντου στην Ευρωπη?
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Έχω χρόνια να πάω και το είχα συνδυάσει με Αρμενία{Γερεβάν}.

Το φαγητό δεν θυμάμαι απλά ξέρω οτι για για τους Σοβιετικούς η Γεωργιανή κουζίνα θεωρείται η καλύτερη κουζίνα.

Δεν είναι στα σχέδια μου να πάω τώρα αλλά αν πήγαινα θα ήθελα να περάσω απο την Αμπχαζία.
Δεν αναγνωρίζεται απο τον ΟΗΕ αλλά έχει δικά της σύνορα.στρατό,νόμους.
Θέλει και μια βίζα μέσω κάποιου σάιτ και που πρέπει να περάσεις γραφεία στο Σουκούμι.
Δεν θυμάμαι πως ακριβώς γίνεται η όλη διαδικασία απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που πήγε τελευταία εκεί.
Λόγω της εισβολής της Ρωσίας σε Ουκρανία δεν ξέρω αν σε πολίτες ΕΕ επιτρέπουν να πας.
Πάντως πιστεύω οτι θα είναι ενα εξαιρετικός ενδιαφέρον προορισμός το μέρος.
Είναι μέρος που αποκαλεί η @paefstra ρημάδα εγκαταλειμμένα. Αλλωστε μόνο φτωχοί Ρώσοι που δεν έχουν λεφτά να πάνε σε Τουρκία κι Αίγυπτος επισκέφτονται . Αλλά εμένα με .....κεντρίζει.

Βεβαίως όλη η Γεωργία είναι εξαιρετικός προορισμός και υποτιμημένος. Πιστύω οτι ΑΞΙΖΕΙ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Παρολα αυτα 15 ευρω για χατσαπουρι, ζυμαρι με τυρι, ειναι υπερβολη και για Βιλνιους που ετρωγες τζαμπα.
Τι διαολο εχει γινει παντου στην Ευρωπη?
Έχουν ανέβει οι τιμές αρκετά από την τελευταία φορά που πήγα. Βέβαια είναι πιο φθηνά από εδώ και η διαμονή σε διαμέρισμα αρκετά λογική. Τα μεγάλα ξενοδοχεία τους είναι μακριά από το ιστορικό κέντρο, και θέλει προσοχή αν κλείσεις κάτι μέσα στην παλιά πόλη να μην είναι σε βουνοπλαγιά κάτι σαν τη Λισσαβόνα ένα πράμα. Αλλά επιβάλετε ένα ταξίδι εκεί.
Βέβαια εγώ ερωτεύτηκα το Γιερεβάν σε αυτό το ταξίδι. Άλλο περίμενα άλλο είδα. Μπράβο στους Αρμενιούς.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Είναι εύκολο να συνδυαστεί Τιφλίδα-Γιερεβάν και Μπακού? Από ποιο αεροδρόμιο να ξεκινήσω και από πού να φύγω δεδομένου ότι δεν μπορώ να περάσω από Αρμενία Αζερμπαϊτζάν. 'Η μπορώ?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Είναι εύκολο να συνδυαστεί Τιφλίδα-Γιερεβάν και Μπακού? Από ποιο αεροδρόμιο να ξεκινήσω και από πού να φύγω δεδομένου ότι δεν μπορώ να περάσω από Αρμενία Αζερμπαϊτζάν. 'Η μπορώ?
Ήταν αυτό που θα έκανα σε αυτό το ταξίδι άλλα το Αζερμπαϊτζάν δεν μας έκατσε γιατί οι Γεωργιανοί κλείσανε τα σύνορα με το έτσι θέλω για ώρες στην επιστροφή από Αρμένια με αποτέλεσμα να χάσουμε το αεροπλάνο για Μπακου.
Για την ευκολία σου θα πάρεις αεροπλάνο για Γιερεβαν, μετά οδικώς Τιφλίδα μετά αεροπορικώς για Μπακου και μετά αεροπορικώς Ελλάδα. Τα εισιτήρια από Αρμένια με λεωφορείο είναι περίπου 20 ευρώ το άτομο και τα αεροπορικά 100 ευρώ για Μπακου από Τιφλίδα.
Η οδική διαδρομή είναι περίπου 6 με 7 ώρες σε μικρό βανακι άλλα έχει ενδιαφέρον. Από Αρμένια δεν πάει τίποτε για Αζερμπαϊτζάν λόγω πολέμου (όπως επίσης δεν πάει τίποτε και για Τουρκιά) και από Γεωργία για Αζερμπαϊτζάν επίσης τα οδικά σύνορα είναι κλειστά.
Η κάνεις το αντίστροφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom