Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
πολύ σωστά έτσι είναι. άκουσε όμως κάτι και σίγουρα θα με καταλάβεις. την ίδια τιμή που πετύχατε στο ιντερνετ να είσαι βέβαιη ότι δεν την δίνουν στο αεροδρόμιο. εκεί είναι συνήθως λίγο πιο ακριβά, εγώ π.χ. για το ταξίδι μου στην ιταλία τώρα τον αύγουστο στο αεροδρόμιο μαλπένσα μου δίνουν τιμή 620 ευρώ για 6 μέρες ενώ μέσω ιντερνετ το βρήκα στα 553,88 (το ίδο αυτοκίνητο). ως προς τον τρόπο πληρωμής, ελάχιστες εταιρείες δέχονται πληρωμή μετρητά (αλλά και σε αυτή την περίπτωση πρεπει να έχεις και πάλι πιστωτική όταν νοικιάζεις το αυτοκίνητο)
Άρα στη ουσία δε λέμε κάτι διαφορετικό. Απλά με μπέρδεψε ο όρος "προπληρωμένο"
Πάντως, τα αεροδρόμια, όπως και τα πολύ κεντρικά σημεία των μεγάλων πόλεων (αυτό σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότερα του ενός υποκαταστήματα της εταιρείας) έχουν πάντα πιο ακριβές τιμές. Αυτό ισχύει είτε για κράτηση μέσω ιντερνετ είτε απευθείας με το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πιο φτηνό αυτοκίνητο δεν παίζει να βρούμε; Γιατί μου φαίνονται λίγο ακριβούτσικα :shock:

Και βέβαια παίζει. Ο Σταύρος αναφέρει τη δική του επιλογή (παίζει ρόλο η εταιρεία, το μέρος, η κατηγορία αυτοκινήτου, τα έξτρα κλπ)
Με μια πρόχειρη ενδεικτική αναζήτηση που έκανα για τις δικές σου ημ/νιες 2/11-7/11 βρίσκεις με περίπου 220,00 €
Για "παίξε" λίγο στο ιντερνετ να βρεις τις κατάλληλες προσφορές για την περίπτωσή σου.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Και βέβαια παίζει. Ο Σταύρος αναφέρει τη δική του επιλογή (παίζει ρόλο η εταιρεία, το μέρος, η κατηγορία αυτοκινήτου, τα έξτρα κλπ)
Με μια πρόχειρη ενδεικτική αναζήτηση που έκανα για τις δικές σου ημ/νιες 2/11-7/11 βρίσκεις με περίπου 220,00 ?
Για "παίξε" λίγο στο ιντερνετ να βρεις τις κατάλληλες προσφορές για την περίπτωσή σου.

Ευχαριστώ πολύ! :DΛίγο έλειψα να πάθω εγκεφαλικό! :bleh:
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
εγω ροζακι ειχα κλεισει ξενοδοχειο κοντα στον σταθμο των τρενων. οχι μακρυα απο το ιστορικο κεντρο πηγαινα και με τα ποδια, πληρωνα 10 € την ημερα, αλλα και γυρω απο εκει ειχε θεσεις δωρεαν νομιζω, το 2006 βεβαια αυτα. leonardo da vinci το ονομα του ξενοδοχειου. Δακτυλιο δεν ειχε νομιζω, περασα ολη την φλωρεντια με το αμαξι ερχομενος και φευγοντας
Kι εγώ στο Leonardo Da Vinci εμεινα. Πολύ value το ξενοδοχείο για όσους είναι με αυτοκίνητο. Parking με σχετικά φτηνή χρέωση, 10 λεπτά με τα πόδια από κέντρο, μοντέρνο και καθαρό με καλές τιμές.
 

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Ροζακία, γειά σου από Ξάνθη. Πέρυσι πήγα με δικό μου αυτοκίνητο Φλωρεντία Τοσκάνη 7 ημέρες.
1. Άν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία , αρχαιολογικοί χώροι, εκλλησίες κλπ. χρειάζεσαι 2 με 3 ημέρες να δείς στοιχειωδώς την φλωρεντία. Mουσεία: Ουφίτσι ,παλάτσο Πίτι παλάτσο Βέκιο. Ντουόμο, κήποι μπόμπολι κλπ. (ολόκληρο το ιστορικό κέντρο είναι ένα ανοικτό μουσείο που περπατιέται άνετα - άρα δεν χρειάζεσαι για αυτές τις ημέρες αυτοκίνητο)
2. Στην συνέχεια χρειάζεσαι 3 με 4 ημέρες να γυρίσεις τα ποιό αντιπροσωπευτικά μέρη της Τοσκάνης (Για μένα ίσως το ποιό γοητευτκό μέρος της Ευρώπης)
Σάν Τζιμινιάνο - Μοντεριτζόρι- Σιένα
Την διαδρομή των χωριων με τα κρασιά κιάντι (χωριά μεσαιωνικά άπαιχτα )
Μονταλτσίνο, Αβαείο Ματζόρε ολιβέτο, Μοντεπουλτσιάνο
Αυτά ενδεικτικά. Γνώμη για το δευτερο κομάτι (Τοσκάνη) μπορείς αν περιοριστείς στα παραπάνω μπορεί να μένεις Σιένα ή να γυρνάς το βράδυ Φλωρεντία που είναι πανέμορφα.
Μή ξεχάσω, παγωτό στο Βίβολι :bleh:
Βενετία, ξέχασέ τη.
Αυτά καλό βράδυ!!!:cool:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ροζακία, γειά σου από Ξάνθη. Πέρυσι πήγα με δικό μου αυτοκίνητο Φλωρεντία Τοσκάνη 7 ημέρες.
1. Άν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία , αρχαιολογικοί χώροι, εκλλησίες κλπ. χρειάζεσαι 2 με 3 ημέρες να δείς στοιχειωδώς την φλωρεντία. Mουσεία: Ουφίτσι ,παλάτσο Πίτι παλάτσο Βέκιο. Ντουόμο, κήποι μπόμπολι κλπ. (ολόκληρο το ιστορικό κέντρο είναι ένα ανοικτό μουσείο που περπατιέται άνετα - άρα δεν χρειάζεσαι για αυτές τις ημέρες αυτοκίνητο)
2. Στην συνέχεια χρειάζεσαι 3 με 4 ημέρες να γυρίσεις τα ποιό αντιπροσωπευτικά μέρη της Τοσκάνης (Για μένα ίσως το ποιό γοητευτκό μέρος της Ευρώπης)
Σάν Τζιμινιάνο - Μοντεριτζόρι- Σιένα
Την διαδρομή των χωριων με τα κρασιά κιάντι (χωριά μεσαιωνικά άπαιχτα )
Μονταλτσίνο, Αβαείο Ματζόρε ολιβέτο, Μοντεπουλτσιάνο
Αυτά ενδεικτικά. Γνώμη για το δευτερο κομάτι (Τοσκάνη) μπορείς αν περιοριστείς στα παραπάνω μπορεί να μένεις Σιένα ή να γυρνάς το βράδυ Φλωρεντία που είναι πανέμορφα.
Μή ξεχάσω, παγωτό στο Βίβολι :bleh:
Βενετία, ξέχασέ τη.
Αυτά καλό βράδυ!!!:cool:
μου άνοιξες την όρεξη βραδιάτικα με την τοσκάνη:D θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου, το βίβολι τι είναι?
 

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Το βίβολι είναι παγωτατζίδικο (το πιο απαιχτο) στην φλωρεντία.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Πω πω παιδιά είστε άπαιχτοι. Έχουμε πολύ υλικό πια... Να στε καλά! Όποιος θέλει φυσικά να προσθέσει οτι δήποτε άλλο καλοδεχούμενος!!! :D
 

evageliav

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη-φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
σκανδιναβικες χωρες
:roll:καλημερα,ειμαι καινουριο μελος και θελω τη βοηθεια σας,θα ειμαι φλωρεντια απο 23/8 εως
25/8,πως μπορω να κλεισω εισιτηρια για το μουσειο ουφιτζι ::(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:roll:καλημερα,ειμαι καινουριο μελος και θελω τη βοηθεια σας,θα ειμαι φλωρεντια απο 23/8 εως
25/8,πως μπορω να κλεισω εισιτηρια για το μουσειο ουφιτζι ::(
Polo Museale Fiorentino

Prenotazioni per la visita:
Firenze Musei, Tel: 055 294883
Costo della prenotazione: € 4,00
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom