Ιταλία Φλωρεντία, με... ολίγη από Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο chrikky! Έχω πολλά χρόνια να πάω Φλωρεντία και τη νοστάλγησα διαβάζοντας την ιστορία σου!

Γενικά, οπουδήποτε αν κάτσεις σε τραπέζι να πιεις καφέ θα τον πληρώσεις πολύ ακριβότερα απ' ότι αν τον έπινες στα όρθια.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλά chrikky είσαι τυχερή μάλλον δεν έχει διαβάσει ακόμα ο Traveller οτι ζήτησες freddo στην Ιταλία..Ήμαρτον!!!!χαχαχχα!!!Γενικά η piazza della repubblica όπως προανέφερες είναι το πλέον τουριστικό σημείο στη Φλωρεντία,αλλα Φλωρεντία είναι αυτή χαλάλι...Συν οτι ζήτησες σπέσιαλ καφέ!!χαχα...Οι τιμές εκεί κυμαίνονται...
Εκτός αυτού θυμάμαι πχ στο Giubbe Rosse πριν δυο χρόνια δεν άφηναν να καθήσεις στο τραπέζι αν δεν παραγγείλεις κάτι...Είπαμε είναι άλλη φάση....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά chrikky είσαι τυχερή μάλλον δεν έχει διαβάσει ακόμα ο Traveller οτι ζήτησες freddo στην Ιταλία..Ήμαρτον!!!!χαχαχχα!!!Γενικά η piazza della repubblica όπως προανέφερες είναι το πλέον τουριστικό σημείο στη Φλωρεντία,αλλα Φλωρεντία είναι αυτή χαλάλι...Συν οτι ζήτησες σπέσιαλ καφέ!!χαχα...Οι τιμές εκεί κυμαίνονται...
Εκτός αυτού θυμάμαι πχ στο Giubbe Rosse πριν δυο χρόνια δεν άφηναν να καθήσεις στο τραπέζι αν δεν παραγγείλεις κάτι...Είπαμε είναι άλλη φάση....
μπραβο chrikky, άψογη περιγραφή, συνέχισε..
freddo στην Ιταλία?!!..οι τιμές του καφέ είναι σχεδόν στάνταρντ σε όλη την Ιταλία πλην τουριστικων περιοχών. τώρα είναι 0.80 εσπρέσσο και 1 ο cappuccino. όποτε ανεβαίνει η τιμή (μια φορα στο τόσο..) γίνεται επανάσταση..όπου έχει άλλες τιμές είναι λόγω τουριστών που στη Φλωρεντία, μια πόλη των 300.000 χιλιάδων είναι κοντά 20.000.000. αλλοιώνουν τα πάντα.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
μπραβο chrikky, άψογη περιγραφή, συνέχισε..
freddo στην Ιταλία?!!..οι τιμές του καφέ είναι σχεδόν στάνταρντ σε όλη την Ιταλία πλην τουριστικων περιοχών. τώρα είναι 0.80 εσπρέσσο και 1 ο cappuccino. όποτε ανεβαίνει η τιμή (μια φορα στο τόσο..) γίνεται επανάσταση..όπου έχει άλλες τιμές είναι λόγω τουριστών που στη Φλωρεντία, μια πόλη των 300.000 χιλιάδων είναι κοντά 20.000.000. αλλοιώνουν τα πάντα.
Παντως 15 μέρες στην Ιταλια το Πασχα δεν ήπια κάτω απο 1.20 τον cappuccino και το ακριβότερο που τον πλήρωσα ήταν 3.80 στη γέφυρα Ponte Vechio στη Φλωρεντία ...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Κοπελια,εγω που δε πινω καφε γενικως και δε με ενδιαφερει ποσο εχει,παμε παρακατω;; Εχω μεινει στην πλατεια και σε περιμενω...Αντε να δουμε και κανενα τοματινι!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Ώρα για μια πρώτη αναγνώριση της πόλης. Πού να πάμε πρώτα... Στο Duomo, από το οποίο περάσαμε και νωρίτερα, πέφτει η ιδέα. Επιστρέφουμε λοιπόν στον καθεδρικό, ρίχνοντας κάποιες προσεκτικότερες ματιές στο τεράστιο κτίριο, που αποτελεί, όπως προείπα, σήμα-κατατεθέν για το ιστορικό κέντρο της πόλης. Οι μαρμάρινες επενδύσεις του είναι εντυπωσιακές στο μάτι, αν και η υγρασία της πόλης κάνει αισθητή την παρουσία της, με αποτέλεσμα -όσο συχνά και αν υπάρχουν εργασίες καθαρισμού του ναού- να είναι εμφανής. Βγάζουμε κάποιες εξωτερικές φωτογραφίες, τόσο από το ναό, όσο και από το Κωδωνοστάσιο του Giotto (Campanile) αλλά και το κτίριο του Βαπτιστηρίου (Battistero).

1) 2) 3) 4)


1) Το Κωδωνοστάσιο του Giotto (Campanile), 2) Το κτίριο του Βαπτιστηρίου (Battistero). Διακρίνονται οι περίφημες θύρες του Lorenzo Ghiberti, 3) Μέρος του Duomo, 4) Τμήμα της πρόσοψης του Duomo

Κατόπιν, αποφασίζουμε να μπούμε... βλέπουμε μια είσοδο... Πόσο πληρώνεις; 8 ευρώ... Δε δίνω και πολλή σημασία, λόγω κούρασης... έτσι κι αλλιώς θέλω να το δω... Τα δίνω... τα δίνει και η φίλη μου... και σε δευτερόλεπτα συνειδητοποιούμε ότι δεν αφορούν την είσοδο στο ναό, αλλά μόνο την ανάβαση στο Dome, το σημείο πάνω από τον τρούλο του, από το οποίο έχεις θέα σε ολόκληρη την πόλη. Εγώ άλλο που δεν ήθελα! Πανοραμική Φλωρεντία από ψηλά... η φίλη μου όμως που είχε ανέβει άλλες 2 φορές, με αγριοκοίταξε, μου είπε «θα μου το πληρώσεις αυτό» και άρχισε να ανεβαίνει αγκομαχώντας τα 463 -παρακαλώ- σκαλοπάτια έως την κορυφή. Με τα πολλά και συζητώντας πώς θα βρούμε τρόπο να το ξεπληρώσω, φτάνουμε, αφού πρώτα περνάμε από κάποια σημεία όπου βλέπεις το εσωτερικό του ναού από ψηλά, αλλά και τον εντυπωσιακό θόλο του Μπρουνελέσκι (επαναστατικό επίτευγμα για την εποχή του το γεγονός ότι έχτισε το θόλο χωρίς να χρησιμοποιήσει καθόλου σκαλωσιές) με τις τοιχογραφίες του Βαζάρι. Φτάνοντας στην κορυφή του θόλου, η θέα από τη βεράντα του είναι πραγματικά μαγευτική. Βέβαια, έχω να σημειώσω κάτι. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ανεβεί κάποιος στο Duomo μετά από κάποιες περιηγήσεις στην πόλη και αφού έχει δει κάποια πράγματα σ’ αυτήν. Βλέπω τώρα τις φωτό και αναγνωρίζω πολλά σημεία... ααα... εδώ το τάδε.. ααα... εκεί το δείνα... Ε, όταν ανέβηκα, έψαχνα στον οδηγό μου να βρω τι είναι τι! Στο τέλος το Duomo λοιπόν...






Θέα από Dome/Duomo

Η κατάβαση των 460 σκαλοπατιών από δύο ταλαιπωρημένες και σχεδόν άυπνες λόγω του πολύ πρωινού ταξιδιού, μας έφερε μια πείνα η αλήθεια. Μερικές βόλτες ακόμη, κατεβαίνουμε την οδό Calzaiuoli (γεμάτη με εμπορικά καταστήματα) και φτάνουμε στην Piazza della Signoria, μια πλατεία, η οποία είναι, στην ουσία, κατά κύριο λόγο, μία υπαίθρια πινακοθήκη με πολλά αγάλματα (αντίγραφα τα περισσότερα πλέον), όπως ο περίφημος David του Michelangelo (το αυθεντικό βρίσκεται στη Galleria dell’ Accademia) και ο Hercules & Cacus του Bandinelli, τα οποία βρίσκονται ακριβώς μπροστά από το Pallazzo Vecchio, ένα εντυπωσιακό κτίριο, στο οποίο (όπως λέει ο οδηγός μου) εξακολουθεί να στεγάζεται ακόμη και σήμερα το Δημαρχείο της Φλωρεντίας. Η υπαίθρια πινακοθήκη συνεχίζεται, βέβαια, και μέσα στη Loggia dei Lanzi, στην οποία θα βρείτε επίσης αρχαία Ρωμαϊκά αγάλματα, ενώ, ανάμεσα στο άγαλμα του Ηρακλή και του Κάκου και τη Loggia, ξεκινά το στενό στο οποίο βρείτε τις εισόδους της Galeria degli Uffizi, μία από τις σημαντικότερες και η παλαιότερη πινακοθήκη της Ευρώπης… Αύριο πρέπει να έρθουμε για την κράτηση θυμάμαι, αλλά, προς το παρόν, δε θέλουμε τίποτα άλλο εκτός από φαγητό...

1) 2) 3) 4)

1) Palazzo Vecchio, 2) David, Michelangelo (Replica), Piazza della Signoria, 3) Η κρήνη του Ποσειδώνα, Piazza della Signoria, 4) Loggia dei Lanzi, Piazza della Signoria

Έτσι, περνάμε μπροστά από την Uffizi, και συνεχίζουμε αντικρύζοντας το ποτάμι της πόλης, τον Arne. Η βόλτα κατά μήκος του Άρνου με την υπέροχη θέα από τις γέφυρες και τα κτίρια, καθώς και οι αντικατοπτρισμοί του φωτός που καταφέρνει να περάσει από τα πολλά σύννεφα του ουρανού της Φλωρεντίας είναι μια μοναδική εμπειρία. Το ποτάμι ήταν υπέροχο, δε μύριζε καθόλου (όπως είχα διαβάσει ότι πιθανώς να συμβαίνει κάποια διαστήματα του χρόνου) και η βόλτα δίπλα σ’ αυτό πραγματικά ονειρική. Φτάνουμε στο Ponte Vecchio, την πιο παλιά γέφυρα της πόλης, πάνω στην οποία θα βρείτε κυρίως κοσμηματοπωλεία (όχι απολύτως του ενδιαφέροντός μου γι’ αυτό τα προσπέρασα γρήγορα).


Arne River


Ponte Vecchio

Το χαρτάκι με οδηγίες από το travelstories μιλάει για ένα μαγαζί εκεί δίπλα, το «Golden view open bar» (πρόταση της erminas χεχε!), το οποίο έχει θέα στο ποτάμι και το Ponte Vecchio. Εκεί θα πάμε χωρίς δεύτερη σκέψη. Η ώρα είναι λίγο μετά τις 5 και ευτυχώς δεν έχει πολύ κόσμο. Οι κρατήσεις είναι για μετά τις 7-7:30 κι έτσι μπορούμε να καθίσουμε στο πρώτο τραπέζι με θέα το ποτάμι και τη γέφυρα! Όνειρο... Σας συνιστώ να πάτε κι εσείς σε ώρα που δε θα έχει πολύ κόσμο, γιατί, αν κάτσετε από δεύτερο τραπέζι και πίσω, χάνετε τη μισή μαγεία! Μην πω και όλη...


Η θέα από το τραπέζι μας

Πολύ ωραίο και το φαγητό, πήραμε ένα πολυ ωραίο antipasti με prosciutto di parma και mozzarella di bufalla και, κατόπιν, 2 πίτσες. Η δικιά μου (ω τι έκπληξη!) έχει ντοματίνια! «Επιτέλους, τα περίφημα ντοματίνια» Τοσκάνης λέω μέσα μου, καθώς θυμάμαι το αλήστου μνήμης thread-υπερπαραγωγή του travelstories... :cool:


«Pizza del babbo», λοιπόν, η επιλογή μου και για την ιστορία τα υλικά ήταν mozzarela buffalo, ντοματίνια, βασιλικός και ρικότα στην κρούστα! Αρκετά vegetarian επιλογή, γι’ αυτό αν είστε πιο πολύ των αλλαντικών, προτιμήστε κάποια σαν την απέναντι της παρέας μου («Pizza fiorentina» με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, ζαμπόν, μανιτάρια και σαλάμι τοσκάνης)

Μια χαρά και οι πίτσες, λίγο κρασί... λίγο ποτάμι... και τα ντοματίνια μου! Τι άλλο να θέλω; Χμμ.. δε θα έλεγα όχι σε ένα παγωτάκι. Μπαίνω σ’ ένα μαγαζί κοντά στο Ponte Vecchio και ζητάω ένα χωνάκι με μία μπάλα mascarpone… 7 ευρώ μου λέει... Χμμ... Ακριβούτσικη αυτή η πόλη, τα ‘παμε και πριν... Βέβαια, για να μην την αδικώ, ήταν το πιο ακριβό παγωτό που πλήρωσα εκεί και μάλλον το συγκεκριμένο μαγαζί σού έπιανε και λίγο το... να μη πω. Τις επόμενες φορές που πήρα παγωτάκι, οι τιμές ήταν πιο normal δεν μπορώ να πω... Ώρα, φυσικά, να χωνέψουμε και δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από μία υπέροχη βόλτα από το Ponte Vecchio και πάλι προς τα πίσω, μέσα από το ιστορικό κέντρο της Φλωρεντίας (που έχει αρχίσει να μου γίνεται πλέον οικείο) προς στο ξενοδοχείο. Είναι σχετικά νωρίς, αλλά εμείς χρειαζόμαστε ξεκούραση. Λίγη μελέτη στον οδηγό για το πώς θα προγραμματιστεί η επόμενη μέρα και η πρώτη μέρα στη Φλωρεντία κάπου εδώ τελειώνει...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κι έλεγα πότε θα φτάναμε στα ντοματίνια.. :D

Λοιπόν, πολύ χαίρομαι που η πρώτη μουρμούρα έδωσε τη θέση της σε πανέμορφες απότι βλέπω εικόνες... Και φυσικά ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες!!!

Το μόνο που μου ανησυχεί είναι τα δεκάευρα που ήδη σκορπάς δεξιά και αριστερά... :roll: Τελικά θα πρέπει να σπάσω το γουρουνάκι-κουμπαρά μου για αυτό το ταξίδι....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντως 15 μέρες στην Ιταλια το Πασχα δεν ήπια κάτω απο 1.20 τον cappuccino και το ακριβότερο που τον πλήρωσα ήταν 3.80 στη γέφυρα Ponte Vechio στη Φλωρεντία ...
δεν θα παίξουμε με τα νούμερα..η τιμή του καφέ παρακολουθείται στενα από πανίσχυρα συνδικατα καταναλωτών όπως η περίφημη ADOC που όταν παρατήρησε ότι η τιμή ακριβυνε..
CAROVITA: anche Mr.Prezzi evidenzia i rincari al bar oltre l?inflazione, per Adoc la colazione costa il 14,7% in piΓΉ del 2007 - ADOC
αμέσως απάντησαν οι ενώσεις των μαγαζιών με εκστρατεία..
Nei bar brioche e cappuccino a prezzo fisso - Il Sole 24 ORE
που έφερε τις τιμές εκεί που είπα. προφανώς στην ελεύθερη αγορά δεν είναι πάντα έτσι. στο νότο ισχύει. στο Μιλάνο πάντως τιμή 1,50 του καφέ θεωρείται ρεκόρ!...
Dal bar cinese al Savini I mille prezzi dell' espresso
έτσι για να ξέρουμε τι πληρώνουμε και να κάνουμε τις συγκρίσεις με την εδώ πραγματικότητα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μας έφτιαξες την ώρα του βραδυνού...:clap::clap::clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μπράβο Chirkky, πολυ καλά το πας.....Ταιζεις και το πνεύμα μας (με τις πληροφορίες για τα αξιοθέατα)και το σώμα μας(νοητά ,αλλά καλύτερα έτσι,δεν παχαίνουμε κι όλας):p
 

vukostas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΛΑΣΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΟΥΙ
Φλωρεντια.. Ισως η πιο ατμοσφαιρικη πολη της Ιταλιας...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Το μόνο που μου ανησυχεί είναι τα δεκάευρα που ήδη σκορπάς δεξιά και αριστερά... :roll: Τελικά θα πρέπει να σπάσω το γουρουνάκι-κουμπαρά μου για αυτό το ταξίδι....
εγώ λέω να το ακυρώσεις και να πας αντ' αυτού το ταξίδι-όνειρο σου, που και φτηνό είναι (κάπου διάβασα για 2 ευρώ γύρο του νησιού :rolleyes:) και έχει πέραση τελευταία.. :bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom