Ιταλία Φλωρεντία, με... ολίγη από Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελεια η ιστορια σου chrikky!!και οι φωτος σουπερ!!περιμενουμε συνεχεια!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ωραία και αναλυτική περιγραφή και καταπληκικές φώτο. Σε ευχαριστούμε και αναμένουμε τη συνέχεια.

Αλλά ρε παιδί μου 7€ η μια μπάλα παγωτό. Προσωπικά στις δύο επισκέψεις μου στην Ιταλία σε καμία gelateria δεν πλήρωσα πάνω από 2€ τη μπάλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ωραία και αναλυτική περιγραφή και καταπληκικές φώτο. Σε ευχαριστούμε και αναμένουμε τη συνέχεια.

Αλλά ρε παιδί μου 7€ η μια μπάλα παγωτό. Προσωπικά στις δύο επισκέψεις μου στην Ιταλία σε καμία gelateria δεν πλήρωσα πάνω από 2€ τη μπάλα.
το παγωτό όπως και ο καφές dik-7 (με το σωστό νούμερο..) είναι "λαικά" αγαθά και δεν μετριέται με μπάλες αλλά με κυπελλακι. στο Παλέρμο το μεγάλο έχει 1,50 (2 ελληνικές μπάλες).
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβω chrikky άψογη περιγραφή και όμορφες φωτογραφίες

μετα το cappuccino freddo made in Italy πήρες το άιμα σου πίσω με την pizza με τα τοματίνια κια στο καπάκι παγωτό

συνέχισε και μήν αφήσεις τίποτα όρθιο !!!!!!!!!! και ασε τουε υπόλοιπους να τσακώνονται για την τιμή του καφέ ...
εξάλου προσωπικά με αφήνει αδιάφορο διότι δεν πίνω καφέ :bleh::bleh:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
το παγωτό όπως και ο καφές dik-7 (με το σωστό νούμερο..) είναι "λαικά" αγαθά και δεν μετριέται με μπάλες αλλά με κυπελλακι. στο Παλέρμο το μεγάλο έχει 1,50 (2 ελληνικές μπάλες).
Φίλε Samion το γνωρίζω αυτό πολύ καλά, αλλά έκανα λόγο για μπάλα, επειδή έτσι αναφέρει η chrikky στην ιστορία της. Ιδίως κατά την επίσκεψη μου στη Ρώμη κατανάλωνα τουλάχιστον τρία μεγάλα κυπελάκια ημερησίως :haha::haha::haha: και τα πλήρωνα πολύ φθηνότερα απ' ότι στην Ελλάδα. Για την ποιότητα δε ας μη μιλήσω.:)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μετά την τιμή του καφέ, προκαλείται θύελλα και με την τιμή του παγωτού βλέπω...:bleh:

ναι, το συγκεκριμένο μαγαζί ήταν πάρα πολύ ακριβό, το σημειώνω και στο κείμενο...:D

δεν είχε παντού 7 ευρώ το παγωτό... αν και οκ... νομίζω είναι κοινά παραδεκτό και από τα σχόλιά σας ότι η φλωρεντία είναι πιο ακριβή από άλλα μέρη της ιταλίας, σε κάθε περίπτωση...:rolleyes:

(ναι, δεν το πλήρωσα και 1.5 ευρώ στα επόμενα... μόνο στη σιένα νομίζω...)

απλά (για να απαντήσω και στο σχόλιο του GTS περι τουριστικών παγίδων) την πρώτη μέρα, δεν είχα ούτε το κουράγιο, ούτε τη διάθεση, να κάνω συγκρίσεις... πού θα βρω το πιο φτηνο παγωτο, ααα.. να παω εκεί...

ήμουνα εκεί... είδα κάτι, μου άρεσε, μπήκα... το πήρα... το σημειώνω κι όλας για το καλό της ιστορίας, στην περιπτωση που κάποιος θέλει να το αποφύγει ή να το προσέξει ή δε θέλει να κλαίει τα 7 ευρώ του... :bleh: α, btw, μου βάλανε απο πάνω και μία μπαγιάτικη μίνι-βαφλα ως ντεκόρ... δεν ξέρω αν αυτό χρεώθηκε xtra... :bleh:

και, επίσης, έχει δίκιο ο samion, η τιμή είναι ανάλογα με το κυπελλάκι που θα προτιμήσεις ή το χωνάκι (μικρό, μεγάλο, ενισχυμένο, με σοκολάτα, με καρύδια, απο χρυσό, απο ασήμι, από πλατίνα... :rolleyes:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε Samion το γνωρίζω αυτό πολύ καλά, αλλά έκανα λόγο για μπάλα, επειδή έτσι αναφέρει η chrikky στην ιστορία της. Ιδίως κατά την επίσκεψη μου στη Ρώμη κατανάλωνα τουλάχιστον τρία μεγάλα κυπελάκια ημερησίως :haha::haha::haha: και τα πλήρωνα πολύ φθηνότερα απ' ότι στην Ελλάδα. Για την ποιότητα δε ας μη μιλήσω.:)
τώρα μιλάς σωστά, 3 την ημέρα..όχι γιατί σε άλλο τόπικ αναφέρθηκε μια "ρωμαική" gelateria στο Ναύπλιο που εμένα με χρέωσε 2,25 τη μπάλα (4.5Ε το κυπελλάκι). και δεν είναι η Φλωρεντία των 20 εκατομ. τουριστών που ας πούμε ότι δικαιολογεί μια αυξηση (όχι τόσο όσο ανέφερε η chrikky πάντως).
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εκει μίλησα μόνο για Ελλάδα.Για μένα είναι "ιεροσυλία" να συγκρίνουμε τις ιταλικές gelaterie με τις ελληνικές. Θυμάσαι τη διαφήμιση που έλεγε άλλο φρούτο. Ένα τέτοιο πράγμα λοιπόν.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Κυριακή
Πρώτη κίνηση της ημέρας φυσικά το πρωϊνό. Με όλα αυτά που είχαμε δει δεν είχαμε και μεγάλες προσδοκίες από το ξενοδοχείο και, βέβαια… επιβεβαιωθήκαμε. Tα κλασικά: ψωμί (μπαγιάτικο... τώρα θα μου πείτε στο σπίτι μου τις Κυριακές έχω φρέσκο??? Δεν έχω... ε τι γκρινιάζω???) με σαλαμάκι-τυράκι, μαρμελάδες, κρουασάν, κορν-φλέικς, καφές κι ένα ξεθωριασμένο «πορτοκαλί ζουμί» που καταγράφεται ως πορτοκαλάδα. Εν πάσει περιπτώσει, τη δουλειά τους την κάνανε!

Ξεκινάω για μία πρώτη βόλτα στην πόλη... Γνωστές βόλτες στα ήδη γνώριμα μέρη... Duomo… Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria, Palazzo Vechio & Uffizi, Arne & Ponte Vecchio, αλλά, αυτή τη φορά, προορισμός μου είναι ακόμη πιο πέρα, στην περιοχή Oltrarno (δηλαδή πέρα από τον Άρνο) και, συγκεκριμένα, το Palazzo Pitti…


Στην περιοχή Oltrarno, που βρισκόταν στη νότια όχθη του Άρνου, κατοικούσαν κάποτε μόνο άνθρωποι που ανήκαν στην κατώτατη κοινωνική τάξη της Φλωρεντίας, κάτι που άλλαξε το 1549... Η Ελεωνόρα του Τολέδου, ισπανίδα σύζυγος του δούκα της Φλωρεντίας, Κόζιμου Α’ των Μεδίκων, έπασχε από κάποια εξαντλητική ασθένεια, έτσι έπεισε το σύζυγό της να κατοικήσουν στο εξοχικό περιβάλλον του Oltrarno, πιστεύοντας ότι με αυτό τον τρόπο θα βελτιωθεί η υγεία της. Έτσι, αγόρασε το Palazzo Pitti, δίνοντας το έναυσμα σε πολλούς ακόμη Φλωρεντινούς αριστοκράτες να μετοικήσουν στην περιοχή, η οποία άλλαξε άρδην όψη...

Στην είσοδο διαπιστώνω ότι υπάρχουν 3 διαφορετικοί είσοδοι ανάλογα με το αξιοθέατο που ήθελες να δεις. Εγώ επέλεξα το δεύτερο εισιτήριο που κόστιζε 10 ευρώ και σου επέτρεπε να δεις τους κήπους Boboli και 2 μουσειάκια (πορσελάνης και κουστουμιών). Λόγω καιρού δεν είχε πολύ κόσμο: εγώ, δύο γιαπωνέζες (ω... ναι, χωρίς μάσκα) και ένα ζευγαράκι. Πανέμορφοι οι αναγεννησιακοί κήποι, οι οποίοι δημιουργήθηκαν για τους Μεδίκους ένα χρόνο αφότου είχαν αγοράσει το Palazzo: πράσινο, συντριβάνια, ωραίοι σχηματισμοί, αγάλματα διαφόρων ρυθμών και περιόδων και από ψηλά ωραίες θέες της Φλωρεντίας.





Giardini di Boboli

Επιστροφή στην Uffizi για να κάνουμε επιτέλους τις κρατήσεις μας, καθώς οι ουρές έδιναν το «παρών» όσες φορές και αν περάσαμε από εκεί. Αποφασίζουμε να κλείσουμε και για την Galleria dell’ Accademia (αν και τελικά μάλλον δε χρειαζόταν) όπως και για την Uffizi. 10 (+4 η κράτηση) ευρώ για κάθε μία, σύνολο 28... Ώρα για ένα ακόμη καφεδάκι, στην Piazza della Signoria αυτή τη φορά, πριν ξεκινήσουμε τις περιηγήσεις μας στα μουσεία. Καθόμαστε σε ένα cafe-restaurant: «Δύο cappuccino παρακαλώ». «Μάλιστα! Να σας ενημερώσουμε ότι και για τον καφέ υπάρχει κουβέρ 1.5 ευρώ το άτομο»! Χμμ... Το είδαμε κι αυτό στη Φλωρεντία...


H Piazza della Signoria μια βροχερή μέρα...

Μετά από μία σύντομη ξεκούραση στο ξενοδοχείο, ώρα για μουσεία. Galleria dell’ Accademia στο βόρειο τμήμα της πόλης. Φοράμε τα αδιάβροχά μας, καθώς η βροχή είναι πλέον δυνατή και κινούμαστε προς τα εκεί. Χάλια ο καιρός και οι ουρές ανύπαρκτες, εν πάσει περιπτώσει εμείς την προκράτηση την είχαμε κάνει. Ο σταρ της πινακοθήκης της Ακαδημίας είναι, αναμφίβολα, ο David του Michelangelo. Εδώ βρίσκεται το αυθεντικό άγαλμα, καθώς, όπως έχω προαναφέρει, στην πόλη θα βρείτε και δύο αντίγραφά του, το ένα στην Piazza della Signoria και το άλλο στην Piazzale Michelangelo, που έχω σκοπό να επισκεφθώ μία επόμενη μέρα. Το αριστούργημα του Μιχαήλ Άγγελου βρίσκεται, φυσικά, σε περίοπτη θέση μέσα στην Πινακοθήκη. Το κολοσσιαίο άγαλμα ύψους 5.2 μέτρων, το έχει φτιάξει σε ηλικία μόλις 29 ετών και αποτελεί το έργο που τον καθιέρωσε ως εξέχοντα γλύπτη της εποχής του. Στην Galleria dell’ Accademia θα βρείτε ακόμη και άλλα αριστουργήματα του Michelangelo, όπως και άλλα σημαντικά έργα από Φλωρεντινούς καλλιτέχνες, όπως ο Fra Bartolomeo, ο Filippino Lippi, ο Ghirlandaio κ.ά. Αυτή την περίοδο, υπάρχει και μία περιοδική έκθεση με τίτλο «La Perfezione Nella Forme» ενός σύγχρονου φωτογράφου του 20ου αιώνα, του Robert Mapplethorpe (1946-1989), που θεωρείται κατά κάποιο τρόπο συνεχιστής του Michelangelo, έχοντας ως κύριο αντικείμενο της τέχνης του το γυμνό ανθρώπινο σώμα. Θα βρείτε έκθεση με τις σημαντικότερες φωτογραφίες του, οι οποίες είναι ασπρόμαυρες, και τα θέματά του είναι κυρίως γυμνά ανδρικά (σε κάποιες περιπτώσεις ομοερωτικού προσανατολισμού) αλλά και γυναικεία σώματα (μία από τις μούσες του ήταν η Patti Smith, με την οποία διατηρούσαν και στενή φιλία), καθώς και λουλούδια. Η αλήθεια είναι ότι, σε αρκετές περιπτώσεις, με ξενίζει η παρουσία τέτοιων έργων στον ίδιο χώρο με αναγεννησιακά αριστουργήματα, αλλά αυτό είναι μία προσωπική άποψη και μόνο...

Στη συνημμένη φωτό, η είσοδος της Ακαδημίας, με την αφίσα της περιοδικής έκθεσης του Mapplethorpe
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom